Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnazială Selaru


Clasa: a VII-a
Efectiv: 13 (7f,6b)
Durata:50 min.
Data: .2022
Loc de desfasurare: - sala de sport (40/20m)
Materiale: 1fluier, mingii de handbal,jaloane,cercuri,minge medicinala,sticle de plastic
Profesor:
TEME 1. Viteza de deplasare cu manevrarea unor obiecte(C.M.Viteza)
2. Aruncare la poarta din alergare ( handbal).
Tipul lectiei: dezvoltare-consolidare
Scopul: Îmbunătăţirea indicilor vitezei de deplasare si cresterea eficientei aruncarii la poarta din alergare
COMPETENTE SPECIFICE:
1.2. Adaptarea, pe parcursul activităţilor de educaţie fizică, a măsurilor de pregătire a organismului pentru
eforturi în condiţii variate de mediu
2.3. Efectuarea exerciţiilor complexe pentru dezvoltarea calităţilor motrice
3.3. Manifestarea echilibrată în situaţii de învingător sau învins în întreceri şi concursuri
Psihomotorii:
Parcurgerea distantelor într-un timp cât mai scurt cu manevrarea obiectelor
Asigurarea dezvoltarii fizice, corecte şi armonioase a organismului
Cognitive:
- Dezvoltarea interesului pentru practicarea independenta a exercitiilor fizice
- Recepţionarea greşelilor de execuţie semnalate şi luarea măsurilor de corectare a acestora
Afective (motivational - volitiv):
- educarea spiritului pentru depășirea propriei performanțe
- acceptarea infrangerii cu sportivitate si felicitarea invingatorului
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: explicatia; demonstratia; ; conversatia observare sistemică; apreciere
verbală; evaluare formativă; exersarea complexului de dezvoltare fizica; exersarea mai multor deprinderi
şi/sau priceperi motrice;
Mijloace didactice: exerciții de front și ordine; exercițiu pentru captarea atenției; exerciții din școala
alergării si sariturii ; exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă; sisteme de actionare specifice calitatilor
motrice; sisteme de actionare specifice aruncarii, sisteme de actionare specifice jocului de handbal ;
exerciții de respirație și de revenire după efort.
Forme de organizare si exersare a activitatii: frontal, individual,pe grupe.
Bibliografie:
1. Cârstea Gh. (2000) Teoria şi metodica educaţiei fizice şi sportului, Bucureşti ;
2. Programa scolara pentru disciplina Educaţie fizică şi sport Clasele a V-a – a VIII-a (28.02.2017)
3. Iulian Savescu (2007) Educatia fizica si sportiva scolara – Culegere de exercitii fizice –
Metodologie, Craiova, Editura Aius;
4. Pehoiu, C., (2018), Metodica predării educației fizice și sportului - curs pentru studenți,
Târgoviște – Ed . Valahia University Press;

1
Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru și obs
durată indicații metodice
1. -Alinierea si salutul 15 sec În linie pe un rând
Organizarea -Prezenta 15 sec 00000000000
colectivului -Verificarea echipamentului si a starii de 30 sec - Conştientizarea elevilor
de elevi; sanatate pentru o ţinută adecvată şi
-Anuntarea temelor si obiectivelor curată, captarea atenției
2 min 30 sec
-Intoarceri dreapta- stanga privind sarcinile de
2x
îndeplinit.
-explicaţia, demonstraţia
2. -alergare ușoară; 1 tur
Pregătirea -mers pe vârfuri cu brațele sus; 1l -în coloană câte unul.
organismului -alergare cu genunchii sus; 1l
pentru efort; -mers normal cu exerciții de respirație; 1l - previne accidentele şi
6 min -mers pe călcâie cu mâinile la spate; 1l organismul este gata să
-alergare cu pendularea gambei înapoi; 1l desfășoare diferite acțiuni
-mers normal cu exerciții de respirație; 1l și activități motrice
-alergare laterală cu pași adăugați cu fața 1l
spre interior;
-alergare laterală cu pași adăugați cu fața 1l -Observare sistemică.
spre exterior;
-mers normal cu exerciții de respirație; 1l
-mersul piticului cu mâinile pe genunchi; 1l
-mers normal cu relaxarea picioarelor; 1l -Apreciere verbală
-alergare cu pas săltat braț-picior opus; 1l
-mers cu exerciții de respirație; 1l

-Întărirea sănătăţii,
influenţarea aspectului fizic

3. Exercițiul nr. 1
Influenţarea P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: 2x8t - coloană de gimnastică
selectivă a T1-2 aplecarea capului înainte cu arcuire; câte 4 ;
aparatului T3-4 extensia capului cu arcuire;
locomotor; T5-6 aplecarea capului spre dreapta cu
7min arcuire;
T7-8 aplecarea capului spre stânga cu
arcuire; -efectele pozitive ale
Exercițiul nr.2 2x8t practicării sistematice a
P.I.Stând depărtat ,cu mâinile pe șold: exerciţiilor fizice asupra
T1-4 rotirea capului spre stânga prin față; propriului organism
T5-8 rotirea capului spre dreapta prin față;
Exercițiul nr.3
P.I.Stând depărtat cu braţele pe lângă 2x8t
corp:
T1-4 rotirea simultană a brațelor spre
2
înainte;
T5-8 rotirea simultană a brațelor spre Observare sistemică.
înapoi.
Exercițiul nr.4 3x8t
P.I. Stând depărtat , braţele îndoite la
nivelul pieptului :
T1-2 : extensie cu arcuire a braţelor
îndoite (plan orizontal) ; Apreciere verbală
T3-4 : extensie cu arcuire a braţelor
întinse (plan orizontal );
Exercțiul nr.5 3x8t
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 îndoirea trunchiului lateral stânga cu
arcuire;
T3-4 îndoirea trunchiului lateral dreapta
cu arcuire;
T5-8 Idem T1-4
Exercițiul nr.6 3x8t
P.I.Stând depărtat cu braţele sus:
T1-2 extensia trunchiului cu arcuirea
brațelor;
T3-4 aplecarea trunchiului înainte cu
atingerea solului cu palmele;
T5-8se repeta T1-4
Exercițiul nr.7 3x8t
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
- coloană de gimnastică
T1-2 răsucirea trunchiului spre dreapta cu
cate 4 ;
arcuire;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga cu
arcuire;
T5-8se repeta T1-4
Exercițiul nr.8 3x8t
P.I.Stând: -efectele pozitive ale
T1-2 păşire prin fandare înainte pe practicării sistematice a
piciorul drept cu ducerea brațelor înainte exerciţiilor fizice asupra
şi revenire; propriului organism
T3-4 păşire prin fandare înainte pe
piciorul stâng cu ducerea brațelor înainte
şi revenire;
T5-8 se repetă.
Exercițiul nr.9 2x8t
P.I.Stând: Observare sistemică.
T1-2 păşire prin fandare laterală pe

piciorul drept cu ducerea brațelor lateral şi


revenire;
T3-4 păşire prin fandare laterală pe
piciorul stâng cu ducerea brațelor lateral şi
Apreciere verbală
revenire;

3
T5-8 se repetă. 2x8t
Exercitiul nr.10
P.I.Stând cu mâinile pe șold:
T1-8 sărituri ca mingea cu desprindere de
pe ambele picioare pe loc cu bătaia
palmelor deasupra capului,cu forfecarea
picioarelor, apropiere si departare a
picioarelor
Exercitiul nr.11 3x8t
P.I.Stând:
T1-4 ridicarea brațelor sus cu inspiraţie;
T5-8 aplecarea trunchiului cu coborârea
brațelor jos și expiraţie

4. CULESUL ŞI PLANTATUL 4x -In coloana pe patru randuri


Viteza de CARTOFILOR Evaluare formativă
deplasare cu Jucătorii sunt dispuşi pe 3 şiruri, în
manevrarea spatele unei linii trasate pe sol, fiecare
unor obiecte prim jucător ţinând în braţe câte trei
(C.M.Viteza) 4x
mingi. Înaintea fiecărui şir sunt aşezate la
15min
8m in linie trei cercuri şi un jalon. La
semnalul profesorului, primii jucători din 3x
fiecare şir, ,,plantează” mingile pe rând în
interiorul celor trei cercuri, ocolesc
jalonul şi la întoarcere ,,culeg” mingile
din cercurile de gimnastică şi revin la
echipă, predând ştafeta următorilor.
Este declarată câştigătoare echipa care
termină prima cu toţi jucătorii
CURSA PRINTRE JALOANE
Jucătorii sunt dispuşi pe 3 şiruri, înapoia
unei linii de plecare. La semnal, primul
jucător din echipă (şir) pleacă în dribling
printre jaloane; după ocolirea ultimului
jalon se întoarce în acelaşi fel, predă -In coloana pe doua randuri
mingea următorului jucător şi se
deplasează la coada şirului. Jocul se Observare sistemică.
termină în momentul în care primul
jucător primeşte mingea de la ultimul Apreciere verbală
executant. Câştigă echipa care termină
prima.
Evaluare formativă

5
Aruncare la Joc: OCHEŞTE ŢINTA
poarta din Efectivul grupei se împarte în trei echipe,
alergare dispuse în şir, după o linie trasă pe sol. în
(handbal). faţa fiecărei echipe se pune o ţintă care
10 min diferă de la o echipă la alta. Ţinta poate fi:

4
minge medicinală aşezată pe calul de
gimnastică, cutie pe ladă de gimnastică,
sticlă de plastic, în funcţie de mărimea
ţintei se stabilesc şi punctele care se
acordă o dată cu atingerea lor. Echipele se
rotesc la fiecare ţintă, punctajul fiind
stabilit pe baza punctelor obţinute la toate
cele trei sau patru ţinte. Câştigă echipa
care însumează mai multe puncte.

- La semnal alergare usoara,primirea


mingii si aruncare la poarta.

-Pase in doi din alergare,pornind de pe


semicercul propriu,jucatorul care primeste
pasa in apropierea semicercului
advers,arunca la poarta din alergare.

- Joc bilateral cu tema,,aruncarea la


poarta din alergare,,.

6. -alergare uşoară de relaxare; 1 tur - coloană câte unul ;


Revenirea -mers cu mişcări de respiraţie ; 1L - reguli referitoare la rolul
organismului condiţiilor igienice,
după efort; factorilor naturali de călire ai
organismului sau al refacerii
3 min
după efort pentru orele
următoare
7. - alinierea pe un rând; 30sec -în linie pe un rând:
Recomandări - aprecieri asupra desfăşurării lecţiei; 30sec -Aprecieri verbale
şi aprecieri; -evaluarea elevilor care s-au evidențiat; 30sec -Autoaprecieri
2 min - salutul. 30sec -Evaluare formativă

S-ar putea să vă placă și