Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic al lecţiei de educație fizică

desfășurată în clasa a I-âi


cu efectivul __7______fete,__11_____băieți.
UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: L.T. „ Alexei Mateevici”
PROFESOR: Burlacu Ala
CLASA: a I-âi „B”
EFECTIV: 18 de elevi (7 fete, 11 băieţi);
DATA: 11.01.2023
DURATA LECȚIEI: 45 min
LOC DE DESFĂŞURARE:Sală de sport
MATERIALE UTILIZATE: 1 fluier, 1 cronometru, 10 mingii de handbal, 20 jaloane,

TEMELE LECŢIEI:

 Tema 1 Dezvoltarea vitezei de reacție la stimuli auditivi – (Viteza)


 Tema 2 Jocuri dinamice pentru învățarea aruncării-prinderii mingii – (Minihandbal)

TIPUL LECŢIEI: MIXT (educare/învățare)


SCOPUL DIDACTIC: - educarea vitezei de reacție prin rapiditatea răspunsului la semnal; -învățarea elementelor specifice jocului de
handbal

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Executarea mișcărilor corpului și a deplasărilor la solicitarea învățătorului;
2.1. Coordonarea acțiunolor motrice individuale în formație, la solicitarea învățătorului;
2.9. Aplicarea achizițiilor motrice în condiții de joc;
3.3. Susținerea relațiilor pozitive interpersonale în activitatea motrice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Psiho-motorii
1. să acţioneze rapid, în conformitate cu comenzile şi indicaţiile profesorului;
2.să execute corect exerciţiile propuse pentru învățarea pasării mingii cu două mâini de la piept;
b) Cognitive
3. să aplice corect mecanismul de efectuare a acţiunilor motrice singulare şi repetate/complexe;
4. să respecte regulile şi indicaţiile date pe parcursul lecţiei;
c) Afective
5. să manifeste interes faţă de desfăşurarea lecţiei de educaţie fizică;
6. să se bucure de reuşită;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: - explicaţia ;- demonstratia ; - observare sistemică ; - apreciere verbală ; - exercițiul ; - corectarea ; -
exersarea (individual, pe grupe, frontal)
 MIJLOACE DIDACTICE : - exercitii de front si ordine si captare a atentiei, - exercitii din scoala alergării, săriturii ; - exerciţii de
dezvoltare fizică armonioasă; - sisteme de acţionare specifice dezvoltării coordonării, sisteme de acţionare specifice învăţării
deprinderilor din jocul de handbal.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

Desfășurarea lecției

ETAPEL OB. Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru, indicații obs


LECȚIEI metodice, modalități de evaluare
1.Organizarea: 3-4min În linie pe un rând
-alinierea şi salutul; - Conştientizarea elevilor pentru o
O1 -controlul echipamentului şi verificarea stării de ţinută adecvată şi curată, captarea
sănătate; atenției privind sarcinile de
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; îndeplinit.
-captarea atenţiei şi ridicarea stării emoţionale prin - Ridicarea stării emoționale.
exerciţii de schimbare a poziţiei corpului. -explicaţia, demonstraţia
2. O5 Mers şi variante de mers: -în coloană câte unu
Pregătirea -mers normal; 3-4min - Prevenirea accidentelor şi
organismul -mers pe vârfuri cu braţele sus; pregătirea organismului pentru
ui pentru -mers pe călcâie cu braţele la spate; desfășurarea diferitelor acțiuni și
efort; -mers ghemuit cu palmele pe genunchi; activități motrice.
8 min -mers cu pas fandat; - Stimularea marilor functiuni,
Alergare şi variante de alergare: educarea perceptiilor temporale si
-alergare cu joc de glezne; spatiale, cresterea interesului, a
-mers cu respirație excitabilitătii optime a sistemului
-alergare cu genunchii sus; nervos central.
- mers cu respirație -Observare sistematică.
-alergare cu pendularea gambelor inapoi -Apreciere verbală
-mers cu respirație -Întărirea sănătăţii, influenţarea
-alergare laterală cu pas adăugat; aspectului fizic
-mers cu respirație
-alergare cu pas săltat (pasul ştrengarului)
-mers cu respirație
3. O1 Exercițiul nr. 1 - coloană de gimnastică câte 4
Influenţare PI- Stând depărtat cu mâinile pe șold:
a selectivă T1-8 rotirea capului spre stânga
a T1-8 rotirea capului spre dreapta 3-4 min
aparatului Exercițiul nr. 2
locomotor P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
7 min T1-2 aplecarea capului înainte cu arcuire;
T3-4 extensia capului cu arcuire;
- Educarea atitudinii corporale,
T5-6 îndoirea laterală a capului spre stânga cu arcuire;
corectarea deficientelor atitudinale si
T7-8 îndoirea laterală a capului spre dreapta cu arcuire; cele segmentare, tonicitate si
Exercițiul nr.3 troficitate si suplete musculară,
PI- Stând depărtat mobilitate articulară, educarea
T1-8 rotirea simultană a umerilor spre înainte respiratiei.
T1-8 rotirea simultană a umerilor spre înapoi 2-3min
Exercițiul nr.4
PI- Stând depărtat
O3 T1-8 rotirea alternativă a umerilor spre înainte
T1-8 rotirea alternativă a umerilor spre înapoi
Exercițiul nr.5
PI- Stând depărtat Observare sistematică.
T1-8 rotirea simultană a brațelor spre înainte
T1-8 rotirea simultană a brațelor spre înapoi
Exercițiul nr.6
PI- Stând depărtat , brațele îndoite la nivelul 5-6min
pieptului, palmele orientate în jos
T1-2 extensia brațelor îndoite în lateral cu arcuire
T3-4 extensia brațelor întinse în lateral cu arcuire Apreciere verbală
T5-6 extensia brațelor îndoite în lateral cu arcuire
T7-8 extensia brațelor întinse în lateral cu arcuire
Exercițiul nr.7
P.I.Stând depărtat, mâna dreaptă intinsă lateral, 3-4min
mâna stângă îndoită la nivelul pieptului
T1-2 răsucirea trunchiului spre dreapta şi arcuire
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga şi arcuire
T5-6 răsucirea trunchiului spre dreapta şi arcuire 3-4min
T7-8 răsucirea trunchiului spre stânga şi arcuire
Exercițiul nr.8
P.I.Stând depărtat, mâna stângă pe şold, mâna - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
dreaptă deasupra capului organismului pentru desfăsurarea
T1-2 indoirea laterală a trunchiului spre stânga cu diferitelor acțiuni și activități motrice
arcuire, mâna dreaptă se duce deasupra capului complexe.
T3-4 indoirea laterală a trunchiului spre dreapta cu
O4 arcuire, mâna stângă se duce deasupra capului
T5-6 indoirea laterală a trunchiului spre stânga cu
arcuire, mâna dreaptă se duce deasupra capului
T7-8 indoirea laterală a trunchiului spre dreapta cu
arcuire, mâna stângă se duce deasupra capului
Exercițiul nr.9
P.I. Stând depărtat, braţele sus
T1-2 extensie trunchiului cu arcuirea braţelor
T3-4 îndoire cu arcuire a trunchiului şi atingerea -Exersarea complexului de
solului cu palmele dezvoltare fizică armonioasă
T5-6 extensie trunchiului cu arcuirea braţelor
T7-8 îndoire cu arcuire a trunchiului şi atingerea
solului cu palmele
Exercițiul nr.10
P.I Stând depărtat, braţele pe şold
T1-2 fandare laterală, sprijin pe piciorul drept, mâinile
pe şold
T3-4 fandare laterală, sprijin pe piciorul stâng, mâinile
pe şold -Întărirea sănătăţii și influenţarea
T5-6 fandare laterală, sprijin pe piciorul drept, mâinile aspectului fizic
pe şold
T7-8 fandare laterală, sprijin pe piciorul stâng, mâinile
pe şold

Exercițiul nr.11
PI- Stând Observare sistemică.
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
O2 înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie din
palme
Exercițiul nr.12 Apreciere verbală
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-4 ducerea brațelor prin lateral sus și insirație pe nas
T5-8 coborârea brațelor prin lateral și expirație pe gură
4. O5 Exercițiul 1 3- -Elevii sunt așezați în linie câte 4
Viteză- -din poziția stând cu fața pe direcția de deplasare 4min    
dezvoltarea -x10m, tempo 4/4, mers cu revenire în formație 30    
vitezei de sec.    
reacție Exercițiul 2    
10 min -din poziția stând cu spatele pe direcția de deplasare Explicația
-x10m, tempo 4/4, mers cu revenire în formație 30 sec. Demonstrația
Exercițiul 3 Fii atent la semnal!
-din poziția stând ghemuit cu fața pe direcția de Alergarea se face pe pingea
deplasare
-x10m, tempo 4/4, mers cu revenire în formație 30 sec. Observare sistemică.
Exercițiul 4 Apreciere verbală
-din poziția stând ghemuit cu spatele pe direcția de
deplasare
-x10m, tempo 4/4, mers cu revenire în formație 40 sec.
5. O2 Jocul I - „Mingea prin tunel” 5- - așezați pe 4 șiruri
Jocuri Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe, aşezaţi în şir câte 10min
dinamice unul, apropiaţi unul de altul, cu picioarele depărtate,
pentru astfel formând un tunel prin care se transmite mingea. Explicația
învățarea Ultimul prinde mingea şi aleargă cu ea în faţa şirului.
aruncării- Se continuă jocul până ce primul copil care a fost în
prinderii faţa şirului ajunge din nou în faţă.
14 min 5- Demonstrația
Jocul II - „Mingea pe deasupra capului” 10min
Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe, aşezaţi în şir câte
unul, apropiaţi unul de altul, astfel formând un şir.
Mingea se transmite pe deasupra capului. Ultimul
prinde mingea şi aleargă cu ea în faţa şirului. Se 5-
continuă jocul până ce primul copil care a fost în faţa 10min Observare sistematică.
şirului ajunge din nou în faţă.

O5 Jocul III - „Mingea la căpitan”


O2 Colectivul este împărțit în 4 șiruri egale, în fața
fiecărui șir aflându-se un ,,căpitan”care va pasa pe Apreciere verbală
rând mingea la fiecare jucător. După ce pasează înapoi
la ,,căpitan”, jucătorii din șir se așează în ghemuit.
Ultimul prinde mingea, aleargă cu ea în mână și ia
locul ,,căpitanului”,apoi se continuă jocul, care se
termină după ce toți elevii din șir au fost ,,căpitani”.
Sub formă de concurs, tempo 2/4

6. O4 -în coloană câte unul:


Revenirea - Mers cu exerciţii de respiraţie 3-4min Reguli privind condiţiile igienice,
organismul - Mers cu mișcări de relaxare factorilor naturali de călire,
ui după refacerea după efort pentru
efort; randamentul scontat la orele
2 min următoare.
-Testarea capacităţii de revenire a
elevilor și scăderea nivelului de efort.
7. O5 -adunarea; 3-4mi n -în linie pe un rând:
Concluzii -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
şi aprecieri; -evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
2 min -feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod autoapreciere si de practicare a
ordonat. exercitiului fizic.

S-ar putea să vă placă și