Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MATEI BASARAB’’ TÂRGOVIȘTE


PROFESOR: PETRE MIHAI-CRISTIAN
CLASA: PREGĂTITOARE C
EFECTIV: 22 de elevi (8 fete, 14 băieţi);
DATA: 23.10. 2020
DURATA LECȚIEI: 45 min
LOC DE DESFĂŞURARE: Teren de sport: 40m - lungime, 20m – lățime
MATERIALE UTILIZATE: 1fluier, 1 cronometru, 10 mingii de handbal, 10 jaloane mari, 10 copete, 8 cercuri.

TEMELE LECŢIEI:

 Tema 1 Coordonarea în manevrarea de obiecte


 Tema 2 Jocuri dinamice pentru învățarea aruncării-prinderii mingii

TIPUL LECŢIEI: MIXT (educare / învățare)


SCOPUL DIDACTIC: educarea coordonării în manevrarea cu precizie a obiectelor și învățarea, repetarea priceperilor și/sau
deprinderilor motrice specifice jocurilor sportive.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Identificarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corecte;
2.2. Participarea la jocuri dinamice care antrenează capacitățile motrice individuale;
3.3.Manifestarea atitudinii de cooperare, într-ajutorare şi fair-play în timpul jocurilor.

1
COMPETENȚE DERIVATE:
a) Psiho-motorii
- manevrarea mingiilor și cercului respectând modul de execuție;
- menținerea driblingului cu mână îndemânatică pe tot parcursul deplasării
b) Cognitive
- cunoașterea execuției desfășurării ștafetelor și a jocurilor;
- cunoașterea modului de împingere a mingii în sol;
c) Afective
- încurajarea colegilor pentru participare activă la oră;
- manifestarea empatiei cu propria echipă / grupă;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: - explicaţia ;- conversaţia ;- demonstratia ; - observare sistemică ; - apreciere verbală ; - evaluare
formativă ; - exersarea complexelor de dezvoltare fizică armonioasă ; - exersarea actelor si acţiunilor motrice în condiţii
relativ constante; -exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice .
 MIJLOACE DIDACTICE : - exercitii de front si ordine si captare a atentiei, - exercitii din scoala alergării, săriturii ; - exerciţii de
dezvoltare fizică armonioasă; - sisteme de acţionare specifice dezvoltării coordonării, sisteme de acţionare specifice învăţării
deprinderilor din jocul de handbal.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
 Stoicescu, A., Login, M., 1995, Îndrumător metodic pentru lecţia de educaţie fizică la clasele I-IV, EDP, Bucureşti;
 Oancea, I., Oancea, M., 1998, Educaţie fizică – ghid metodologic, Editura Aramis, Bucureşti;
 Gheorghe, M., Mogoş, A., 1980, Metodica educaţiei fizice şcolare, Editura Sport-Turism, Bucureşti
 Constantinescu Octav si altii (2008) Metodica predarii educatiei fizice in ciclul primar - Editura Gheorghe Alexandra, Craiova.
 Programa de educaţie fizică nr. 3418 / 19.03.2013.

2
Desfășurarea lecției

Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru și indicații obs


Durată metodice
1. -adunarea și alinierea; 10” În linie pe un rând
Organizarea -salutul și raportul 15” - Conştientizarea elevilor pentru o
colectivului -prezenţa,verificarea ţinutei şi a stării de sănătate; 15” ţinută adecvată şi curată, captarea
de elevi; -anunţarea temelor; 30” atenției privind sarcinile de
2 min -exerciții de atenție 30” îndeplinit. - Ridicarea stării
-întoarceri pe loc la stânga și la dreapta. 20” emoționale.
-explicaţia, demonstraţia
2. - alergare uşoară 1t -în coloană câte unu
Pregătirea - mers pe vârfuri cu braţele sus 1d - Prevenirea accidentelor şi
organismului - mers pe călcâie cu mâinile la spate 1l pregătirea organismului pentru
pentru efort; - mers ghemuit cu palmele pe genunchi 1d desfășurarea diferitelor acțiuni și
7 min - mers cu pas fandat 1l activități motrice.
- alergare cu joc de glezne 1d - Stimularea marilor functiuni,
- mers normal 1l educarea perceptiilor temporale si
- alergare cu genunchii sus 1d spatiale, cresterea interesului, a
- mers normal 1l excitabilitătii optime a sistemului
- alergare cu pendularea gambelor înapoi; 1d nervos central.
- mers normal 1l -Observare sistemică.
- alergare laterală cu pas adăugat 1d -Apreciere verbală
- mers normal 1l -Întărirea sănătăţii, influenţarea
- alergare cu pas săltat 1d aspectului fizic
- mers cu exerciţii de respiraţie 1l

3
3. Exercițiul nr. 1 2x8t - formație în cerc
Influenţarea PI- stând
selectivă a T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii corporale,
aparatului Exercițiul nr. 2 2x8t corectarea deficientelor atitudinale si
locomotor; P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: cele segmentare, tonicitate si
8 min T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; troficitate si suplete musculară,
T3-4 extensia capului cu arcuire; mobilitate articulară, educarea
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire; respiratiei.
T7-8 extensia capului cu arcuire;
Exercițiul nr.3
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold: 2x8t
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire; Observare sistemică.
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire;
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
Exercițiul nr.4 Apreciere verbală
PI- stând depărtat 2x8t
T1-mâinile pe umeri
T2- ridicarea brațelor sus
T3-coborarea brațelor în lateral
T4- revenire în PI - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
T5-8- idem T1-4 organismului pentru desfăsurarea
Exercițiul nr.5 diferitelor acțiuni și activități motrice
PI- stând depărtat 2x8t complexe.
T1- ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie
T3- coborarea brațelor întinse în lateral
T4- revenire în PI
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t -Exersarea complexului de
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire dezvoltare fizică armonioasă

4
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4
Exercițiul nr.7
PI- stând depărtat 2x8t -Întărirea sănătăţii și influenţarea
T1-8 indoire rasucita aspectului fizic
( elice)
Exercițiul nr.8
PI- stând 2x8t
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI Observare sistemică.
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat
Exercițiul nr.9
PI- stând 2x8t
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10 Apreciere verbală
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată; 8x
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor

4. Tema 1 Coordonarea (îndemânarea) în manevrarea de -Elevii sunt așezați în grupe câte 3


Învățarea, obiecte
repetarea Ex. 1 -Alergare până la un cerc pe distanța de 15m, trecerea 3x   Δ
priceperilor corpului prin cerc şi întoarcere în alergare, cu predarea ştafetei,   Δ
și/sau tempou 4/4, pauză pasivă 30 sec.   Δ
deprinderilor Explicația
Ex. 2 -Alergare cu o minge de handbal în mâini pe distanța de
motrice 3x Demonstrația
specifice 10m, așezarea mingii pe un jalon şi întoarcere în alergare și Algoritmizarea
jocurilor predarea ștafetei, următorul elev alearga spre jalon ia mingea şi o - Tehnologii de coordonare a unor
sportive transmite următorului elev, tempou 4/4, pauză pasivă 30 sec. părti ale organismului si întregului
24 min. corp.
Ex. 3 -Alergare cu un cerc în mână pe distanța de 10m până la un

5
jalon cu o minge pe vârf, pun cercul în jurul jalonului iau mingea 3x Observare sistemică.
și se întorc cu ea la grupă unde o predă următorului elev. Acesta Apreciere verbală
pleacă în alergare cu mingea, ajunge la jalon o lasă şi ia cercul, - Exersarea actelor și acţiunilor
tempou 4/4, pauză pasivă 30 sec. motrice în condiţii relativ constante
Jocul I-„Mingea prin tunel” 5x - așezați pe 4 șiruri
Elevii vor fi împărţiţi în 2 grupe, aşezaţi în şir câte unul,
apropiaţi unul de altul, cu picioarele depărtate, astfel Explicația
formând un tunel prin care se transmite mingea. Ultimul
prinde mingea şi aleargă cu ea în faţa şirului. Se continuă
jocul până ce primul copil care a fost în faţa şirului ajunge Demonstrația
din nou în faţă.
Jocul II-„Mingea pe deasupra capului” 5x
Elevii vor fi împărţiţi în 2 grupe, aşezaţi în şir câte unul,
apropiaţi unul de altul, astfel formând un şir. Mingea se
transmite pe deasupra capului.Ultimul prinde mingea şi
aleargă cu ea în faţa şirului. Se continuă jocul până ce primul Observare sistematică.
copil care a fost în faţa şirului ajunge din nou în faţă.
Jocul III-„Mingea la căpitan” 5x
Colectivul este împărțit în 4 șiruri egale, în fața fiecărui șir
aflându-se un ,,căpitan”care va pasa pe rând mingea la Apreciere verbală
fiecare jucător. După ce pasează înapoi la ,,căpitan”, jucătorii
din șir se așează în ghemuit. Ultimul prinde mingea, aleargă
cu ea în mână și ia locul ,,căpitanului”,apoi se continuă jocul,
care se termină după ce toți elevii din șir au fost ,,căpitani”.
Sub formă de concurs, tempo 2/4

6
5. -în coloană câte unul:
Revenirea - Mers cu mers cu exerciţii de respiraţie 1t Reguli privind condiţiile igienice,
organismului - Mers cu mișcări de relaxare factorilor naturali de călire, refacerea
după efort; după efort pentru randamentul
scontat la orele următoare.
2 min -Testarea capacităţii de revenire a
elevilor și scăderea nivelului de efort.
6. -adunarea; -în linie pe un rând:
Concluzii şi -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
aprecieri; -evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
-feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
2 min -recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod autoapreciere si de practicare a
ordonat. exercitiului fizic.

S-ar putea să vă placă și