Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic cu Profil Sportiv „Gloria”


Profesor: Stihari Vadim
Data: 17.11.2023
Clasa: a IX-a „ C”, „D”
Subiectul lecției: Elemente acrobatice: Echilibru pe un picior în diverse variante. Rostogoliri,diferite variante, Rulări
Loc de desfăşurare: sala de sport
Competențe specifice :
Explorarea potențialului motrice în activități educaționale și cotidiene, dând dovadă de autocontrol în vederea dezvoltării fizice armonioase
Unități de competente : 3.1, 3.2, 3.3, 3.4
Obiective operaționale :
O1 Să respecte regulile de securitate privind activitatea de educație fizică și sport;
O2 Să execute corect acțiunile motrice a exercițiilor cu caracter acrobatic
O3 Să exemplifice (să lămurească / să demonstreze) elementele acrobatice însușite
O4 Să demostreze interes în practicarea activităților motrice din cadrul lecției
O5 Să cunoască denumirea elementelor acrobatice efectuate ;

Mijloace tehnice: scara de gimnastică, saltele gimnastică, bastoane , covoare fitness, fluier , combina muzicală
Mijloace/procedee: exercitiul fizic, jocul dinamic, ștafetă aplicativă
Metode: explicatia, demonstrația, exersarea, observarea curentă, problematizarea, modelarea, aprecierea
Evaluarea: ECD, EFI, Autoevaluare, evaluarea reciprocă
Bibliografie:. Curriculum la disciplina Educația fizică: Chișinău, MECC, 2019, Curriculum pentru învățământul primar, aprobat la Consiliul Național
pentru Curriculum, Ordinul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării nr. 1124 din 20 iulie 2018

Secvențele Dozarea Strategii didactice


lecției Activități învățător elev efortului, Evaluare
timpul
1. 2. 3. 4. 5.
Evocare Organizarea colectivului de elevi 30’’ In linie pe un rand Observare
 Aranjarea. Raportul. Salutul. Anunțarea subiectelor lecției. 1’ ☺☺☺☺☺☺☺☺ sistenmtică
 Alergare lentă – 2 – 3 min.
 Varietăți de alergări și sărituri 30’’ ☻ EFI
 EDFG fără obiecte
 Restabilirea organismului
Pregatirea organismului pentru efort
Variante de mers: 1L Doua coloane pe mijlocul Observare
- mers pe vârfuri cu braţele sus 1L spatuiului de lucru. sistenmtică
- mers pe călcâie cu braţele la spate 1L ☺☺
- mers ghemuit cu mâinile la spate ☺☺ EFI
Variante de alergare: 2L ☺☺
-alergare cu forfecare gambelor inainte 2L ☺☺
-alergare cu pendularea gambei inapoi, 2L ☺☺ Aprecieri
- alergare cu genunchii sus 2L verbale
- alergare de viteza

(8’) .Influientarea selectiva a aparatului locomotor 2x8 t Formatie de lucru in sah


Exerciţiul nr. 1. ☺☺☺☺☺☺☺☺
P.I. Stând depărtat, bratele indoite mainile pe solduri ☺☺☺☺☺☺☺
T1-2 Aplecare capului inainte cu arcuire ☺☺☺☺☺☺☺☺ Observare
T3-4 Ducerea capului inapoi cu arcuire ☺☺☺☺☺☺☺ sistenmtică
T5-6 Indoirea capului spre stanga, cu arcuire
T7-8 Indoirea capului spre dreapta, cu arcuire ☻ EFI
Exerciţiul nr. 2. 2x8 t Miscarea o executa doar
P.I: Stand departat bratele indoite palmele pe solduri capul
T1-2-6-7 Rasucirea capului spre stanga, cu arcuire Aprecieri
T3-4-7-8 Rasucirea capului spre deapta, cu arcuire verbal
Exerciţiul nr. 3. 3x8t
P.I P.I:Stand departat
T1-2 Rotarea umerilor inainte Nu se rasuceste si
T3-4 Rotarea bratelor inainte trunchiul, doar capul
T5-6 Rotarea umerilor inapoi
T7-8 Rotarea bratelor inapoi
Exerciţiul nr. 4.
P.I. Stând depărtat braţele indoite mainile pe solduri 3x8t
T1-2 Resucirea trunchiului spre stanga, cu arcuire Bratele sunt perfect intinse
T.3-4 Rasucirea trunchiului spre dreapta, cu arcuire.
T5-6 Indoirea trunchiului cu arcuire spre stanga
T7-8 Indoirea trunchiului cu arcuire spre dreapta
Exerciţiul nr. 5.
P.I. Stând depărtat bretele indoite mainile pe solduri 3x8 t
T1-2-5-6 Aplecarea trunchiului cu arcuire inainte Picioarele sunt intinse din
T3-4-7-8 Extensia trunchiului cu arcuire articulatia genunchiului si
Exerciţiul nr. 6. nu se misca de pe sol
P.I. P.I:Stand departat: 3x8 t
T1-2 ducerea bratelor prin inainte sus cu arcuire Picioarele sunt intinse din
T3-4 aplecarea trunchiului la orizontala cu ducerea bratelor articulatia genunchiului
lateral, cu arcuire
T5-6 indoirea trunchiului si sprijin pe sol, cu arcuire
T7-8 indoirea trunchiului cu apucare de glezne cu arcuire
Exerciţiul nr. 7
P.I:Stand departat bratele intinse lateral 3x8 t
T1 fandare lateral ape piciorul stang Cand bratele ajung pe sol
T2 revenire genunchii sunt perfect Observare
T3 fandare laterala pe piciorul drept intinsi sistenmtică
T4 revenire
T5 fandare inainte pe picioril stang EFI
T6 revenire
T7 fandare inainte pe piciorul drept
T8 revenire Aprecieri
Exerciţiul nr. 8 3x8t verbal
P.I. : Stând cu mâinile pe solduri Trunchiul este drept ,iar
T1-4 -sarituri de pe doua pe doua picioare piciorul care nu executa
T5-8 -sarituri de pe doua pe doua picioare, cu lovirea palmelor fandarea este intins din
deasupra capului articulatia genunchiului
Realizarea Gimnastica acrobatica Colectivul impartit in doua
sensului Subiectul 1: Echilibru pe un picior în diverse variante 20 min grupe, lucreaza la scara doi
Aranjarea elevilor în cerc: elevi.
Ex 1: echilibrul pe un picior cu dreptul / stângul înainte / înapoi la 450 Varful piciorului care
– 900 5x lucreaza este intins.
Ex 2:
echilibrul pe un picior cu ridicarea coapsei piciorului drept / stâng Capul este sustinut in
Ex 3: echilibrul pe un picior cu dreptul / stângul înainte, piciorul de extensie.
sprijin semiflexat. 2x
Ex 4: echilibrul pe un picior cu talpa piciorului drept / stâng în sprijin
pe piciorul de sprijin, brațele înainte, sus, lateral, cu ochii închiși. 2x
Ex 5: echilibrul pe un picior, pe dreptul / stângul, cu ajutorul Piciorul liber care ezecuta
partenerului / de sine stătător și menținere. balansarea este perfect intins.
Invatarea cumpenei pe un genunchi si pe un picior, cu accent pe
mentinerea echilibrului in momentul executiei.” 2x
* Stand cu trunchiul aplecat la 90°, cu fata la scara fixa, Varfurile picioarelor sunt
bratele sus de sipca apucat:- balansul unui picior inapoi spre punctual perfect intinse.
de amplitudine maxima;
- mentinerea unui picior ridicat inapoi la punctual maxim. 1x Se cucreaza cu partener.
* Cumpana pe un genunchi: Partenerul amplifica treptat
- balansari ale piciorului liber inapoi ridicarea piciorului aflat
- balansari ale piciorului liber inapoi, urmate de mentinerea inapoi.
acestuiaacestuia in punctul maxim, 5sec. Se lucreaza cu ambele
* stand cu fata la scara fixa, in cumpana mentinuta, prin arcuiri usoare picioare.
repetate. Se mentine pozitia 5
* stand, cumpana ininte, picioarul liber sprijinit la scara fixa. secunde.

Revenirea organismului dupa efort In linie pe un rand:


- mers cu miscari de respiratie –inspiratie. 1’ ☺☺☺☺☺☺☺☺
Reflecție . Concluzii , aprecieri asupra lectiei 30” In linie pe un rand: Autoevaluare
- Aprecieri asupra obiectivelor propuse. ☺☺☺☺☺☺☺☺ Aprecieri
- Aprecierea elevilor care s-au evidenţiat. 15” verbale
- Alinierea şi salutul. ☻
15”
Extindere Efectuează Gimnastca de dimineață

S-ar putea să vă placă și