Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ “MATEI BASARAB’’ TÂRGOVIŞTE


PROFESOR: PETRE MIHAI-CRISTIAN
CLASA: a VIII-a C
DATA: 23.10.2020
DISCIPLINA: EDUCAŢIE FIZICĂ ȘI SPORT
EFECTIV: 22 ELEVI ( 12 fete, 10 băieţi)
LOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE SPORT (40m x20m )
DURATA LECŢIEI: 45 MIN
MATERIALE DIDACTICE:1fluier, 1cronometru,6 saltele de gimnastică, 4 bănci de gimnastică

TEMELE LECȚIEI :
1. Săritura în lungime cu elan- Evaluare
2. Dezvoltarea deprinderilor de echilibru și tracțiune a propriului corp din diferite poziții

TIPUL LECŢIEI: MIXT (consolidare/dezvoltare)


SCOPUL LECȚIEI :
1. Evaluare
2. Dezvoltarea deprinderilor de locomoție combinate

COMPETENȚE SPECIFICE :
1.1. Aplicarea modalităților de menținere a principalilor indicatori ai stării de sănătate
2.2. Aplicarea celor mai importante măsuri pentru dezvoltarea fizică armonioasă
3.3. Manifestarea echilibrată în situații de învingător sau învins în întreceri și concursuri

COMPETENȚE DERIVATE:
 Psiho - motorii :
1. Să efectueze corect săritura în lungime cu elan, respectând indicaţiile metodice;
2. Executarea în mod sistematic a deprinderilor de locomoție combinate
 Cognitive:
1. Să aplice corect mecanismul de efectuare a acţiunilor motrice singulare şi repetate/complexe ;
2. Reținerea elementelor statice și dinamice și folosirea lor în activitatea independentă.
 Afective :
1. Cooperarea cu colegii în rezolvarea sarcinilor motrice;
2. Integrarea și acționarea într-un grup constituit

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee metodice : - explicaţia, demonstrația, conversația, observare sistemică, apreciere verbală, evaluare formativă,
algoritmizarea, exersarea complexului de dezvoltare fizică armonioasă, exersarea elementelor statice și dinamice
2. Mijloace didactice : - exerciții de front și formații, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din școala alergării și săriturii, exerciţii de
dezvoltare fizică armonioasă, sisteme de acţionare specifice dezvoltării diferitelor grupe musculare
3. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE :
1. Programa Școlară pentru educație fizică și sport, clasele a V-a - a VIII-a, București, 2017;
2. Scarlat E. Scarlat M. - Educație fizică și sport - Editura Didactică și Pedagogică București 2003
NR. VERIGI CONŢINUT DOZARE FORMAȚII DE LUCRU, INDICAȚII METODICE,
Crt. (ETAPELE LECŢIEI) -MIJLOACE DE REALIZARE- MODALITĂȚI DE EVALUARE
ŞI DURATĂ OBS.
1. Organizarea -alinierea; -20'' în linie pe un rând
colectivului de elevi -salutul; -10'' Conştientizarea elevilor pentru o ţinută adecvată şi curată,
(3 minute) -controlul echipamentului şi -20''
captarea atenției privind sarcinile de îndeplinit.
verificarea stării de sănătate;
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -30'' Ridicarea stării emoționale.
-întoarceri de pe loc (comanda
inversă) 6x Explicaţia, demonstraţia
2. Pregătirea - alergare ușoară; 30''
organismului - mers cu respirație; 2x În coloană câte unul
pentru efort - alergare cu joc de glezne; 2x
(6 minute) - mers cu respirație; 2x Stimularea marilot funcțiuni, educarea percepțiilor
- alergare cu genunchii la piept; 2x temporale și spațiale, creșterea interesului, a excitabilității
- mers cu respirație; 2x optime a sistemului nervos central.
- alergare cu pendularea gambelor, 2x
înapoi; 2x Observare sistematică
- mers cu respirație; 2x
- pas săltat; 2x Apreciere verbală
- mers cu respirație; 2x
- pas sărit; 2x Explicaţia, demonstrația
- mers cu respirație; 2x
- alergare cu pas adăugat; 2x
- mers cu respirație. 2x
3. Influențarea Poziția inițială stând:
selectivă a aparatului - aplecarea capului înainte, extensie 2x, 8 T 2 cercuri
locomotor 1-8; 2x, 8 T
(7 minute) -rotirea capului spre stânga 1-4și Educarea atitudinii corporale, corectarea deficiențelor
spre dreapta 5-8; 2x, 8 T atitudinale și cele segmentare, tonicitate și troficitate și
-extensia brațelor pe verticală 1-8; 2x, 8 T suplețe musculară, mobilitate articulară, educarea
-rotirea brațelor simultan înainte 1-4 respirației.
și înapoi 5-8; 2x, 8 T
- extensie pe orizontală 1-8; Observare sistematică
- extensia trunchiului cu brațele sus, 2x, 8 T
aplecare 1-8; Apreciere verbală
- îndoire răsucită(elice) 1-8; 2x, 8 T Prevenirea accidentelor şi pregătirea organismului pentru
- fandare înainte pe piciorul drept 1- desfășurarea diferitelor acțiuni și activități motrice
4,fandare înainte pe piciorul stâng 5- 2x, 8 T complexe.
8, fandare laterală pe piciorul
drept,revenire, același lucru pe Exersarea complexului de dezvoltare fizică armonioasă
piciorul stâng 1-8;
- sărituri ca mingea; 2x, 8 T Întărirea sănătăţii și influenţarea aspectului fizic

- genuflexiuni cu săritură. 10 rep


4. Săritura în lungime cu Săritura în lungime cu elan 2X În coloană câte unul
elan – Probă de Fiecare elev va sări de 2 ori şi i se va consemna rezultatul
Evaluare cel mai bun
(15 minute) Observare sistematică
Apreciere verbală
5. Dezvoltarea - sărituri succesive peste banca de 2X În linie câte 2
deprinderilor de gimnastică dus-întors;
echilibru si tractiune a - mers în echilibru pe partea îngustă 2X Tehnologii de coordonare a unor părți ale organismului și
propriului corp a băncii de gimnastică; întregului corp.
(10 minute) - tarare pe coate si pe genunchi; 2X Explicaţia, demonstrația
- culcat facial pe banca de 2X Observare sistematică
gimnastica,tractiuni de brate Apreciere verbală
simultan; Circuit
Evaluare formativă
6. Revenirea -mers cu mişcări de relaxarea 1L În coloană câte unul
organismului membrelor inferioare şi superioare;
după efort -alergare uşoară; 1T Testarea capacităţii de revenire a elevilor și scăderea
(2 minute) -mers cu exerciţii de respiraţie; 1T nivelului de efort
7. Concluzii și aprecieri asupra desfăşurării orei; În linie pe două rânduri.
recomandări -evidenţieri pozitive şi deficienţe; 20''
(2 minute) -feed-back-ul îndeplinirii 10'' Conversația
competențelor. 1'
-recomandări pentru elevii care nu 20'' Evaluare formativă
execută corect;
-alinierea, salutul şi părăsirea 10'' Formarea capacității de apreciere, autoapreciere și de
terenului de sport în mod disciplinat. practicare a exercițiului fizic.

S-ar putea să vă placă și