Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMN. ,,PROF.ILIE POPESCU’’-SOTANGA


PROFESOR: TOMA IONUT LAURENTIU;
CLASA: A-VIII-A;
LOC DE DESFASURARE: terenul de sport(20m latime/40m lungime) ;
MATERIALE SI INSTALATII: 3 mingi de handbal ; 3 jaloane;14 veste;
EFECTIV: 23 elevi(7 fete;16 baieti);
DATA:25.05.2021;
TEME :
T1- Viteza de reactie si executie;
T2- Dribling,pasa de pe loc si din deplasare,receptia mingii,aruncare la poarta din alergare si saritura(Handbal).
TIPUL LECTIEI:Mixt.
SCOPUL LECTIEI: educare/consolidare.
COMPETENTE SPECIFICE:
2.3. Efectuarea exerciţiilor pentru dezvoltarea calităţilor motrice combinate .
2.4. Aplicarea procedeelor tehnice şi acţiunilor tactice în practicarea globală a disciplinelor sportive
studiate .
3.2. Aplicarea constantă pe parcursul activităţilor, întrecerilor şi concursurilor a prevederilor
regulamentare .
3.3. Manifestarea atitudinii de fair-play în calitate de practicant şi de spectator
COMPETENTE DERIVATE:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
Psiho-motorii:
1-Să-si imbunătăţească indicii vitezei de reactie-executie prin actiuni combinate cat mai rapide;
2-Să execute scurt biciuirea braţului în momentul aruncării la poarta;
3-Sa receptioneze mingea cu degetele rasfirate si sa detina controlul driblingului in alergare.
Cognitive:
4-Să fie conştienţi de greşelile proprii şi a execuţiilor colegilor;
5-Să participe activ şi constient la desfăşurarea lecţiei;
Afective:
6-Să manifeste interes faţă de activitatea în colectiv;
7-Să-şi dezvolte spiritul de colegialitate şi de echipă;

STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee didactice folosite :
-Explicatia,demonstratia,exercitiul,observare sistemica,apreciere verbala,exersarea mai multor deprinderi si/sau
priceperi motrice,exersare pentru formarea ,,capacitatii de organizare”,exersare pentru formarea capacitatii de
practicare autonoma a exercitiilor fizice.
Mijloacele didactice:
-Exercitii de front si ordine,exercitii pentru captarea atentiei,exercitii din scoala alergarii si sariturii,exercitii de
dezvoltare fizica armonioasa,exercitii pentru insusirea deprinderilor/procedeelor tehnice specifice jocului de
handbal.
Forme de organizare:
-Frontal,in torent,pe grupe.

Bibliografie:-Programa scolara pentru clasele V-VIII,nr 3393/28.02.2017.


-Gheorghe Carstea,Teoria si Metodica Educatiei fizice si Sportului,Editura Aius,2009.
-Handbal la copii si juniori-Editura Sport-Turism,1997.

Verigile si Continutul -mijloace Dozare Formatii de lucru Observatii


durata lectiei Indic.metodice

1.Organizarea -Adunarea colectivului; 30” In linie pe un rand Se executa la


colectivului de -Alinierea, salutul,raportul; 30” ☻☻☻☻☻☻☻ comanda 2 timpi
elevi -Verificarea echipamentuluui si a starii de
3 minute sanatate; 30” ☺
-Comunicarea temelor lectiei. 30”
-Exercitii de front si formatie, captarea atentiei 1’
☻☻☻☻☻☻☻ Liniile trec dintr-
2.Pregatirea Variante de mers: o parte in alta
organismului Mers/alergare/oprire pe linia dreptunghiului prin
pentru efort trasat in interiorul terenului de handbal. 1 min ☻☻☻☻☻☻☻ intrepatrundere.
5 minute - mers pe varfuri , bratele intinse deasupra Doua linii fata in fata pe
capului 8m lungime:
- mers pe calcaie mainile la spate; 8m -bratele intinse deasupra
-mers pe interiorul si exteriorul talpei piciorului. 8m capului
-trunchiul putin aplecat inainte;
Variante de alergare:
-Alergare cu pendularea gambelor inainte si 8m
inapoi
-Alergare cu pas adaugat; 8m
-Alergare cu genunchii la piept; 8m -contactul cu podeaua cat mai
elastic,bratele indoite din coate;
-Alergare cu calcaiele la sezuta; 8m -calcaiele lovesc sezuta bratele
indoite din coate;
-contactul cu podeaua pe
pingea,spatele drept privirea
inainte;
-Alergare cu pas saltat; 8m -brat picior opus,desprindere si
aterizare pe acelasi picior;
-Alergare cu pas sarit; 8m -ridicarea genunchiului in
saritura,spatele drept sariturile
cat mai lungi aterizarile
efectuandu-se pe pingea
3.Influentarea Complex de dezvoltare fizica armonioasa : Privirea peste
selectiva a 1. P.I. – stand departat,bratele indoite, palmele pe Doua linii fata in fata. umar ,in spate
aparatului sold
locomotor T1-2 – aplecarea capului înainte , cu arcuire ☻☻☻☻☻☻☻
6 minute T3-4 – extensia capului,cu arcuire 2x8 timpi
T5 – rasucirea capului lateral dreapta ☻ ☻
T6 – revenire
T7 – rasucirea capului lateral stanga ☻☻☻☻☻☻☻
T8 – revenire

2.P.I. – stand departat, mainile pe solduri Urechea atinge


T1-2 – indoiri laterale stanga ale capului 2x8 timpi umarul
T3-4 – indoiri laterale dreapta ale capului Barbia atinge
T5-6 – aplecarea capului pieptul
T7-8 – extensia capului.

3.P.I. – stand departat, bratele indoite la piept;


T1-2 – arcuirea bratelor la piept; 2x8 timpi Genunchii
T3-4 – ducerea in lateral intinsi,picioarele
T5-6 – ducerea bratului stang prin inainte sus departate,privirea
T7-8 –ducerea bratului drept prin inainte sus la bratul de sus

4. P.I. – stand departat, bratele drepte.


T1-4 – rotatia alternativa a bratelor inainte-inapoi 2x8 timpi
T5-8 –rotatia simultana a bratelor inainte-inapoi

5.P.I. – stand departat trunchiul aplecat la 90 Bratele intinse


grade,bratele intinse in lateral deasupra capului
T1-4-rasucirea trunchiului brat picior opus spre spatele drep
piciorul stang; 2x8 timpi
T5-8 –rasucire spre piciorul drept;

6.P.I. – stand departat, mainile pe solduri


T1-4 – rotari de trunchi spre stanga Picioarele
T5-8 – rotari de trunchi spre dreapta 2x4 timpi departate la
nivelul
7.P.I.-rotatii din articulatia gleznelor; umerilor,privirea
T1-4 –rotatia gleznei piciorului drept; inainte ,spatele
T5-8 -rotatia gleznei piciorului stang 2 x 4timpi drept

8.P.I. –fandari inainte


T1-8 –pe piciorul stang, bratele intinse deasupra
genunchiului;
T 1-8– pe piciorul drept ,bratele intinse deasupra 2 x 4timpi
genunchiului.

9.P.I. –sarituri ca mingea


30”
10.P.I.- sarituri cu extensia corpului din ghemuit
3repetari
4.Dezvoltarea -elevii sunt dispusi pe doua
calitatii motrice Dezvoltarea vitezei de reactie si executie; linii fata in fata. -profesorul se
viteza de -Profesorul va avea in mana doua mingi de ☻☻☻☻☻☻☻ deplaseaza in
reactie si handbal iar in momentul in care acesta o sa dreptul
executie fluiere va da drumul mingilor.Cei doi elevi din perechilor de
10 minute dreptul profesorului se vor deplasa sa prinda 2x ☺ elevi.
mingea astfel incat aceasta nu trebuie sa atinga
de 3 ori pamantul(mingea trenuie prinsa dupa
doua atingeri). ☻☻☻☻☻☻☻

-Cele doua grupe de elevi asezati in linie trebuie Mingea trebuie


sa transporte mingea de la primul la ultimul prin ☻☻☻☻☻☻☻ pasata si
aruncarea ei(pasarea ei). Castiga echipa care 2x inapoi,de la
reuseste sa paseze mingea de la primul la ultimul ultimul la
si de la ultimul la primul cat mai repede. ☻☻☻☻☻☻☻ primul.

-cele doua grupe de elevi trebuie sa realizeze cat


mai repede urmatoarea structura:primul alearga ☻☻☻☻☻☻☻ Pasarea mingii
cu mingea de handbal in mana pana in cercul de 2x cat mai precis.
la centrul terenului si o paseaza rapid la al Dupa pasa elevii
doilea,al doilea la al treilea elev si asa mai vin la locul lor in
departe pana la ultimul. Ultimul o paseaza in linie.
acelasi mod penultimului pana cand mingea ☻☻☻☻☻☻☻
ajunge din nou la primul.
5.Consolidarea Dribling,pasa de pe loc si din -elevii sunt dispusi in 3 coloane
deprinderilor si deplasare,receptia mingii,aruncare la poarta cate 1;
priceperilor din alergare si din saritura.
motrice specifice -dribling pana la careu si aruncare la poarta din 3repetari -mingea nu
jocului sportiv alergare ☻ ☻ ☻ ☻ trebuie impinsa.
Handbal. -pasa la coltul careului la un coechipier-primirea ☻ ☻ ☻ ☻ -blocarea mingii
12minute mingei,continuarea driblingului si aruncare la 3repetari ☻ ☻ ☻ ☻ la nivelul
poarta din saritura. bazinului
- joc bilateral mixt 7 contra 7 cu tema organizarea 5min Aruncarea la
in joc si jocul de pase. poarta sa aiba
-exersarea aruncarilor de la 7 m. 2repetari ☻ ☻ ☻ ☻ precizie.
☻ ☻ ☻ ☻ Jocul sa respecte
☻ ☻ ☻ ☻ tema propusa.

6.Revenirea -Exercitii de respiratie cu aplecarea trunchiului 2repetari Deplasare libera


organismului inainte si miscarea bratelor.
dupa efort -mainile sus pe varfuri
3 minute -mainile la spate pe calcaie
-scuturarea membrelor
7. Concluzii si -Aprecieri si evidentieri; 1’ In coloane cate unul -elevii sunt in
aprecieri -Recomandari pentru activitatea viitoare; 30” pozitia de repaus
2 minute -Salutul. 30”

S-ar putea să vă placă și