Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: SCOALA GIMNAZIALA CORESI


PROFESOR : VLAD GEORGIANA MIHAELA
CLASA : a VI -a B
DATA :
DISCIPLINA: Educaţie fizică
EFECTIV : 24 elevi ( 12 fete şi 12 băieţi)
DURATA : 50’
LOC DE DESFĂŞURARE : SALA DE SPORT (dimensiuni: L-40m;l-20m)
MATERIALE DIDACTICE: 24 bastoane, 4 banci de gimnastica, 4 scarite, 8 cercuri, 4 mingi medicinale de 1 kg, 4 jaloane, 5
saltele de gimnastica, o lada de gimnastica, trambulina, fluier

TEME : 1. Coordonarea acțiunilor segmentelor corpului și ale corpului în întregime, în spațiu și timp.
2. Rostogoliri înainte și înapoi din ghemuit în ghemuit, rostogolire înapoi din ghemuit în depărtat , podul de sus
( fete) și de jos (băieți)
3. Săritura în ghemuit pe lada așezată transversal și aterizare prin săritură cu extensie.
TIPUL LECŢIEI: MIXT (educare / consolidare)
SCOPUL LECTIEI : educarea acțiunilor corpului în spațiu și timp cu rapiditate și creativitate; - consolidarea elementelor din
gimnastica acrobatică prin legarea lor și realizarea aterizării amortizate pe saltea

COMPETENŢE SPECIFICE
1.2. Aplicarea, pe parcursul activităţilor de educaţie fizică, a măsurilor de prevenire a influenţelor nocive ale factorilor de
mediu
2.3. Efectuarea exerciţiilor simple pentru dezvoltarea calităţilor motrice de bază
3.1. Îndeplinirea de sarcini de organizare în efectuarea unor elemente de gimnastică
COMPETENȚE DERIVATE :

1.PSIHO-MOTORII :
- înlănțuirea acțiunilor corpului în condiții diverse urmărind execuția rapidă;
- executarea rostogoliri prin gruparea genunchilor la piept;
- executarea puternică a batăii, desprindere cu gruparea genunchilor și trecere în ghemuit pe lada de gimnastică
2. AFECTIVE:
- formarea spiritului de ordine și disciplină;
- bucuria reuşitei și recunoașterea cu fair-play a înfrângerii ;
- colaborarea și încurajezea colegilor în realizarea activitații.
3.COGNITIVE :
- reținerea etapelor de parcurgere a ștafetei;
- recunoașterea greșelilor și corectarea lor;
- cunoașterea deprinderile motrice utilizate pe parcursul actului didactic.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. Metode și procedee metodice : - explicaţia, demonstrația, conversația, observare sistemică, apreciere verbală, evaluare
formativă, algoritmizare, exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice, exersarea complexului de dezvoltare fizică
armonioasă, exersarea actelor și acţiunilor motrice în condiţii relativ constante.
2. Mijloace didactice : - exerciții de front și formatii, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din școala alergării și săriturii,
exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă cu bastoane, sisteme de acţionare specifice dezvoltării îndemânării, sisteme de acţionare
specifice elementelor statice și dinamice din gimnastica acrobatică .
3. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
1 Cârstea Gh. (2000) Teoria şi metodica educaţiei fizice şi sportului, Bucureşti ;
2 Ghidurile metodologice de aplicare a programelor de educaţie fizică şi sport (2000) (2001) MEC-SNEE;
3 Programa scolara pentru disciplina Educatie fizica si sport, clasele V-VIII (2017

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

VERIGI INDICATII METODICE,


ŞI DURATĂ CONŢINUT DOZARE FORMAŢII DE OBS.
LUCRU, EVALUARE
ORGANIZAREA -alinierea; -20’’
COLECTIVULUI DE ELEVI -salutul; -10’’ -în linie pe un rând
(3’)
-controlul echipamentului şi verificarea stării de -20’’
sănătate; - Conştientizarea elevilor pentru o
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -30’’ ţinută adecvată şi curată, captarea
-,, DIALOG RITMAT ”- Profesorul executa mai atenției privind sarcinile de îndepli-
multe batai din palme,intercalate si cu batai de nit.
picioare in diferite ritmuri pe care vor incerca sa le 2x - Ridicarea stării emoționale.
repete cat mai fidel. -explicaţia, demonstraţia

PREGATIREA Joc de atentie sau ,,atentie la semnale” -În șir câte unul
ORGANISMULUI PENTRU
EFORT
Alergare usoara si la un semnal sonor elevii vor 6x -Stimularea marilot funcțiuni,
(5’) executa ghemuire, la doua semnale elevii executa educarea percepțiilor temporale și
bataie din palme si din picioare pe loc. spațiale, creșterea interesului, a
Alergare şi variante de alergare: excitabilității optime a sistemului
- joc de glezna 1D nervos central.
- mers; 1L -coloană câte unul
- alergare cu genunchii sus; 1D
- mers; 1L
- alergare cu pendularea gambei la spate; 1D
- mers; 1L
1D
- pas saltat;
1L
- mers;
1D
- pas sarit; 1L
- mers; 1D
- alergare cu pas adaugat; 1L
- mers cu respiratie. 1D
- formarea coloanei de gimnastică 30”

-Observare sistematică
-Apreciere verbală
-Explicaţia, demonstrația
Complex de exerciţii cu bastoane: - coloană de gimn. câte patru
I : P.I. - stând depărtat, bastonul apucat la latimea 3X 8t
umerilor, bratele jos:
T- aplecarea capului in fata;
T-revenire;
T- extensia capului;
T-revenire;
T- intoarcerea capului spre dreapta;
T-revenire;
T- intoarcerea capului spre dreapta;
T-revenire.
INFLUENTAREA - Educarea atitudinii corporale,
SELECTIVA A II : P.I. - stând depărtat, bastonul asezat in fata pe 3X 8 t corectarea deficiențelor atitudinale
APARATULUI
verticala, apucat la latimea umerilor : și cele segmentare, tonicitate și
LOCOMOTOR
(7minute) T1-8 – rasucirea br.stg., dr. troficitate și suplețe musculară,
2X8 t mobilitate articulară, educarea
III : P.I. stând departat, capetele bastonului respirației.
sprijinite in palma:
T1-8 – balansarea br. spre stg si spre dr.;
T8-16 – acelasi exercitiu cu bastonul la spate. 3X8 t

IV : P.I. - stând depărtat, bastonul apucat la latimea


umerilor, bratele jos: Observare sistematică
T- ducerea bastonului pe umeri; Apreciere verbală
T-ridicarea bastonului deasupra capului;
T- ducerea bastonului pe umeri;
T- ducerea bastonului in fata jos;
T5-8 – se repeta. 3X8t - Previnea accidentelor şi
V: P.I. - stând depărtat, bastonul apucat la latimea pregătirea organismului pentru
umerilor, bratele jos: desfășurarea diferitelor acțiuni și
T1-2 – extensia tr. cu arcuirea br.deasupra capului; activități motrice complexe.
T3-4 – indoirea tr.inainte cu arcuire,bastonul in fata;
T5-6 - extensia tr. cu arcuirea br.deasupra capului;
T7-8 – aplecarea tr.cu arcuire. -Exersarea complexului de
3X8t dezvoltare fizică armonioasă
VI: P.I. - stând depărtat, bastonul apucat la latimea
umerilor, bratele jos:
T1-2 – indoirea laterala a tr.cu arcuire spre stg.
T3-4 – indoirea laterala a tr.cu arcuire spre dr.
T5-6 – rasucirea tr. spre stg.cu arcuire;
T7-8 – rasucirea tr. spre stg.cu arcuire. 2X8t
-Întărirea sănătăţii și influenţarea
VII: P.I.- - stând depărtat, bastonul apucat la aspectului fizic
latimea umerilor, bratele jos:
T1– fandare inainte cu pic. stg.;
T2 – revenire; -în coloană de gimn. câte patru
T3 – fandare inainte piciorul drept ; 2X8t
T4– revenire.
T5-8 – se repeta.

VIII: P.I.- - stând depărtat, bastonul apucat la


latimea umerilor, bratele jos: 10 X
T1– saritura cu departarea pic.si ducerea
br.deasupra capului;
T2 – revenire;
2X8t
XI: P.I.- stand cu bastonul asezat in pozitie
verticala pe podea:

T1-8-- Sarituri de o parte si de cealalta a bastonului. Observare sistematică


X: P.I.- stând depărtat, bastonul apucat la latimea Apreciere verbală
umerilor, bratele jos:
T1– pas lat.cu pic. stg.,bastonul ridicat deasupra
capului- inspiratie;
T2 – revenire;
T3 – pas lat.cu pic. dr.,bastonul ridicat deasupra
capului- expiratie;
T4– revenire.
T5-8 – se repeta.
- trei coloane a câte patru fete
- trei coloane a câte patru băieți
Dezv./educarea Ștafetă: alergare pe 10m, săritura peste banca de - Tehnologii de coordonare a unor
calității motrice gimnastică, alergare pe 10m în scariță, deplasare 3X30m părți ale organismului și întregului
îndemanare pe 10m cu schimbarea obiectelor aflate în cerc, corp.
intoarcere pe același drum și predarea ștafetei mai -Explicaţia, demonstrația
(10’) departe. -Observare sistematică
-Apreciere verbală
-Exersarea actelor și acţiunilor
motrice în condiţii relativ constante
-Evaluare formativă
- rostogolire inainte din ghemuit in ghemuit, 2X -În coloană câte trei la salteaua
Consolidarea rostogolire inapoi din ghemuit in ghemuit – saritura de gimnastică
priceperilor și/sau cu extensie; 2X
deprinderilor -rostogolire inainte din ghemuit in ghemuit, -Exersarea mai multor deprinderi
motrice specifice rostogolire inapoi din ghemuit in departat – saritura 2X şi/sau priceperi motrice
Gimnasticii cu extensie; 2X -Observare sistematică
acrobatice -podul de sus ( fete) si de jos (baieti); -Apreciere verbală
(20’) -rostogolire inainte din ghemuit in ghemuit -podul -Explicaţia, demonstrația
de jos - rostogolire inapoi din ghemuit in departat – 2X
saritura cu extensie; -Formarea mecanismului de bază,
-saritura in ghemuit pe lada de gimnastica asezata 2X fixarea stereotipă,formarea
transversal si aterizare prin saritura cu extensie; 4-6X capacității de aplicare și
-alergare-bataie-desprindere cu genunchii la piept; generalizare.
- alergare-bataie- saritura in ghemuit pe lada de
gimnastica asezata transversal si aterizare prin -Evaluare formativă
saritura cu extensie;
REVENIREA -mers cu mişcări de relaxarea membrelor inferioare 1L -în coloană câte unul
ORGANISMULUI DUPA şi superioare; -Testarea capacităţii de revenire a
EFORT
(3’)
-alergare uşoară; 1T elevilor și scăderea nivelului de
-mers cu exerciţii de respiraţie; 1T efort.
-aprecieri asupra desfăşurării orei; 20” -în linie pe un rând
APRECIERI SI -evidenţieri pozitive şi deficienţe; 10” -Conversația
RECOMANDARI
(2’)
-feed-back-ul îndeplinirii competențelor. 1’ -Evaluare formativă
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; 20” -Formarea capacității de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în 10” autoapreciere și de practicare a
mod disciplinat. exercițiului fizic.

S-ar putea să vă placă și