Sunteți pe pagina 1din 4

Motto: "Sănătatea este o comoară pe care puţini ştiu să o

preţuiască, deşi aproape toţi se nasc cu ea."  Hipocrate

PROIECT DIDACTIC

Data: 07 -12- 2018


Disciplina: Consiliere şi orientare
Durata : 50 minute
Propunător - diriginte - prof . Vlad Georgiana Mihaela
Modulul: Autocunoaştere şi stil de viaţă sănătos și echilibrat
Tema: Igienă şi sănătate - ,,Sănătatea – bunul cel mai de pret !”

SCOPUL ACTIVITATII:
Formarea deprinderilor
a) de alimentaţie să nă toasă şi dezvoltare armonioasă prin sport,
b) de însuşire a informaţiilor în vederea prevenirii îmbolnă virilor,
c) de respingere a substantelor nocive organismului, concomitent cu
implicarea activă a pă rinţilor pentru consolidarea comportamentelor
să nă toase.

Obiective educaţionale urmărite:

La finalul activită ţii elevii vor fi capabili :


 Să înţeleagă şi să explice noțiunea de să nă tate
 Să identifice factorii nocivi ai să nă tă ţii
 Să descopere şi să analizeze cauzele apariţiei unor boli
 Să participe activ şi conştient la exerciţiile propuse.
Obiective afective :
 să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode şi procedee: conversaţia, învă țarea prin descoperire,


explicaţia, expunerea, problematizarea, exerciţiul;
 Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală , autoevaluare.
 Mijloace de învăţământ: - laptop, videoproiector, prezentare power-
point ,,Igienă şi sănătate” , fişe de lucru în grup,
 Forme de organizare: frontală , individuală şi pe grupe;

1
SCENARIUL DIDACTIC:
1. Moment organizatoric - 2 minute

a) Activitatea dirigintelui
- asigurarea condiţiilor didactico-materiale
- stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şi frecvenţă .
-prezentarea situaţiei la învă ţă tură pentru să ptă mâ na precedentă .
b) Activitatea elevilor
- elevii îşi pregă tesc în linişte materialele necesare.

2. Captarea atenției – 5 minute

Joc de energizare: ( Anexa 1)


-se explica elevilor că exerciţiul la care vor participa îi implică pe toţi şi ii va
introduce în tematica educaţiei pentru să nă tate
-elevii se vor ridica în picioare şi vor asculta instructajul.
-se citeste o listă de afirmaţii legate de să nă tate, lă sâ nd un scurt timp
(câ teva secunde) între ele. Cei că rora li se potrivesc respectivele afirmaţii
vor trebui să stea în picioare. În momentul în care afirmaţia respectivă nu li
se potriveşte, vor trebui să se aşeze şi să ră mâ nă aşezaţi, ca şi cum ar fi ieşit
din joc.
- participanţii sunt întrebați dacă au înţeles instructajul şi treceţi la citirea
afirmaţiilor.
Activitatea se încheie în momentul în care toţi participanţii stau jos.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor - 1 minut


Profesorul diriginte anunță tema activită ții propuse şi obiectivele urmă rite.

4. Desfăşurarea activităţii.- 40 minute


Se anunţă în ce constă activitatea propusă şi care va fi forma de
desfă surare. Se face o prezentare PP ( Power Point) despre tema lectiei şi
se începe desfă surarea lecției.

Ce este să nă tatea, dar igiena? Daţi exemple de câ teva sinonime.

1. În DEX - să nă tatea este definită ca starea bună a unui organism la care


functionarea tuturor organelor se face în mod normal şi regulat
Sinonime: vigoare, vitalitate

2
2. În DEX – igiena este definită ca un ansamblu de reguli şi mă suri practice
de apă rare a să nă tă ţii.
Sinonime: asepsie, profilaxie, cură țenie
Activitatea elevilor- Elevii vor ră spunde câ t mai clar, complet şi corect la
întrebă rile puse de profesorul diriginte.
-Copiii urmă resc prezentarea PP (Power Point) şi discută pe baza
imaginilor vizualizate.
-După vizionarea prezentă rii PP (Power Point), elevii ( copiii vor fi
împă rțiți în grupe de câ te patru ) vor completa câ te o fişă cu afirmatii
despre ce înseamnă să fi o persoana să nă toasă . ( Anexa 2)

5. Evaluarea - 2 minute
Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de desfă şurare a
activită ţii şi a participă rii elevilor.
Solicit elevii să -şi prezinte starea emoţională după desfă şurarea acestei
activită ţi (prin ”Față veselă ” sau ”Față tristă ”) pe câ te un posit şi le vor afisa
pe tablă .

ANEXA 1

Lista afirmaţii (a se citi în ordinea de mai jos):

1. Nu consum şi nu am consumat niciodată droguri


2. Întotdeauna merg cu centura de siguranţă .
3. Mă spă l întotdeauna pe mâ ini înainte de masă .
4. Mă spă l pe dinți de cel puţin două ori pe zi.
5. Merg la medicul stomatolog cel puţin o dată la şase luni.
6. Îmi fac analizele de sâ nge cel puţin o dată pe an ?
7. Fac permanent exerciţii fizice pentru întreținerea să nă tă ţii.
8. Nu mă nâ nc niciodată produse de la ( fast-food) McDonald’s…etc
9. Ați consumat alcool sau ați fumat cel putin odată ???

ANEXA 2

3
Fişă - CE ÎNSEAMNĂ O PERSOANĂ SĂNĂTOASĂ

Citiţi lista urmă toare şi alegeţi 6 afirmaţii pe care le consideraţi ca fiind cele
mai importante calită ţi necesare unei persoane pentru a fi să nă toase.

O persoană să nă toasă :
1. Nu este niciodată bolnavă
2. Poate fugi după autobuz fă ră să i se taie respiraţia
3. Ia viaţa mai uşor, fă ră să se supere
4. Îşi face uşor prieteni
5. Are acces la servicii de să nă tate bune
6. Are o casă confortabilă
7. Face regulat exerciţii
8. Este oricine care a ajuns la 75 ani
9. Evită fumatul şi drogurile
10. Tră ieşte într-un mediu curat
11. Poate face faţă orică rei dizabilită ţi …(ex. surditatea, a fi pe scaunul cu rotile)
12. Poate ieşi bine din orice situaţie
13. Se simte bine tot timpul
14. Evită mâ ncarea cu prea mulţi aditivi alimentari
15. Nu pare deprimată niciodată
16. Are o siluetă frumoasă
17. Nu ia medicamente
18. Este atentă cu propria igienă
19. Are grijă să -şi facă toate vaccinele necesare
20. Are o imagine bună despre sine
21. Are o credinţă care o ajută în viaţă
22. Mă nâ ncă regulat şi nu snack-uri
23. E puţin probabil să viziteze un medic
24. Are un ten foarte frumos
La sfârşitul acestei lecţii alegeţi una din feţele de mai jos……

S-ar putea să vă placă și