Sunteți pe pagina 1din 13

Aprobat__________

Proiect didactic
Data: 10 Noiembrie
Clasa: a V– a
Profesor: Țîgîrlaș Doina
Durata: 45 min.
Subiectul lecţiei: „Componentele modului de viaţă sănătos ”
Pericol de diabet în rîndul adolescenților.

Obiectivele operaţionale:
O1 – să cunoască componentele modului de viaţă sănătos;
O2 – să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc pentru sănătatea
umană;
O3 –să definească comportamentele sănătoase şi cele de risc;
O4 –să identifice urmările comportamentelor de risc;
O5 –să elaboreze un mini proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi săntoase.

Metode şi procedee:

1.Brainstorming-ul
2.Conversaţia
3.Explicaţia
4.Comparaţia
5.Observaţia
6.Descoperire individuală
7.Metoda proiectelor
8.Scriere pe poster
9. Asocierea
10. Dialogul
11. Creativitatea
12. Problematizarea

Forme de activitate
 Frontală
 În grup
 Individuală

Mijloace de învăţămînt:
Fişe, tablă, poster, desene, maxime, scheme, filme, chestionare.

Bibliografia:
Resurse web utilizate:
http://www.parinti.com
http://www.edu.gov.on.ca
http://www.didactic.ro
Scenariul lecţiei
Etapele Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, Timp
lecţiei tivele forme,
vizale procedee
Evocare -Salut elevii. Răspund la salut 2 min
- Stabilesc liniştea şi atmosfera Ascultă.
proprie a activităţii didactice.
-Citesc maxima: „.Sănătatea nu este
totul, dar fără sănătate, totul este
nimic.”
(Arthur Schopenhauer)

Realizarea O1 -Anunţ tema lecţiei: 2min


Sensului „Componetele modului de viaţă un elev citeşte
sănătos ” obiectivele

-Propun elevilor să definească Răspund la brainstormi


modul de viaţă sănătos. (Anexa 1) întrebări ng-ul
dau diferite ideile lucru la
-Propun elevilor vizionarea unor tablă
secvenţe video
-Prezint elevilor desene şi îi rog să Elevii analizează comparaţia 5min
O2
noteze pe schemele de pe tablă desenele şi notează observaţia
comportamentele sănătoase şi de pe schema de pe descoperire
risc, privind modul sănătos de viaţă tablă. individuală
(Anexa 2)
O3
-propun eleviilor să activeze în patru Elevii lucrează pe lucru în 13min
grupuri ce au următoarele sarcini: postere cu fişile grup
-definiţi comportamentele sănătoase primite
O4 şi de risc. (Anexa 3) se consultă între ei scriere pe
Coordonatorul poster
grupului prezintă
posrerul

-Propun elevilor să se imagineze că secretarul-notează 15min


sunt în următoarele roluri: (Anexa 4) ideile membrelor
Reflecți grupului metoda
a  Părinţi moderatorul – proectelor
 Tineri facilitează
O5  Director de instituţii participarea tuduror
 Cabinet de miniştrii membrilor la
-Elaboraţi un mini -proect ce ar duce discuţie lucrul în
la dezvoltarea unei societăţi timer-ul urmăreşte grup
sănătoase, reieşind din rolului pe încadrarea în timp creativitatea
care îl ocupaţi. raportorul-prezintă limitatea
-fac concluzi, în urma prezentări concluzile temporală
mini-proiectelor de către elevi. grupului. conversaţia

-Fiecare elev primeşte cîte un desen notează pe desen problematiz 2min


şi li se propune să prezinte nişte area.
recomandări pentru ca copiii proprii lucrul
să aibă un mod de viaţă sănătos . individual
(Anexa 5) frontal
Extindere

-Le împart elevilor materialele cu Elevii primesc


recomandări. materiale, ce individuală
cuprind
recomandări, explicaţia
privind formarea
unui mod de viaţă
sănătos (Anexa 6)
-Le propun şi să răspundă la un 2min
chestionar. (Anexa 7)

-Am asociat comportamentele notează pe desene asocierea 2 min


sănătoase cu un soare Deci, cu ce le la dorinţă citesc dialogul
mai putem asocia? cele notate
elevii răspund
2min
-„Să învăţăm a ne proteja propria Notează tema
sănătate şi a celor din jur. Sănătatea pentru acasă.
este cea mai mare bogăţie pe care o
are omul. De propria sănătate sîntem
responsabili în primul rînd noi
înşine”

-scrieţi un eseu la tema „Sănătatea


nu este totul, dar fără sănătate, totul
este nimic.”
(Arthur Schopenhauer)
(Anexa 1) Modul de viaţă sănătos.

1. O alimentaţie sănătoasă bogată în vitamine


şi minerale.
2. Respectarea igienei personale
3. Practicarea sportului
4. Păstrarea unui regim de viaţă care să prevină
îmbolnăvirile
5. Reacţia rapidă şi adecvată în caz de accident
sau boală
6. Asigurarea unei îmbrăcăminte decente,
curate, adecvate vremii şi ocaziei
7. Întreţinirea locuinţei(curăţenie, reparaţii
simple, controlul comportamentului
oaspeţilor. .)
8. Comportamentul sexual protejat
9. Interzisa consumarea substanţelor
dăunătoare
10. Vizite medicale regulate
11. Utilizarea centurii de siguranţă
12. Utilizarea cremelor de protecţie solară etc..
(Anexa 2)

Sănătatea este întreţinută print-o serie de comportamente, numite


comportamente sănătoase.

Comportamentele sănătoase sunt învăţate de copii în cadrul procesului


de socializare prin observarea şi imitarea adulţilor.
Ex. Din familie – comportamentul unei alimentaţi sănătoase.

Comportamentele de risc pentru sănătate sunt acţiunile care cresc


probabilitatea de îmbolnăvire sau deces.
Consecinţele care pot surveni în urma acestora nu sunt doar
medicale, dar şi psihologice şi sociale.

Comportamente sănătoase comportamente de ris


 exerciţiul fizic(practicat de  sedentarizmul
minim trei ori pe săptămînă)  alimentaţie nesănătoasă
 alimentaţie sănătoasă  fumat, consum de alcool,
 echilibru somn-veghe droguri
 comportament sexual protejat  comportament sexual
 comportamente neprotejat
preventive(vizite medicale  Neutilizarea centurii de
regulate, utilizarea centurii de siguranţă, a echipamentelor
siguranţă, utilizarea cremelor de protecţie, a cremelor de
de protecţie solară etc..) protecţie solară
 Nerespectarea unui program
de controale medicale
periodice

Este necesar ca sănătatea să fie perceput de tineri drept o valoare, în absenţa căreia
succesele, talentul, banii, persoane nu mai contează.
Anexa (3) Grupul 1: Alimentaţia . Igiena

Ce reprezintă alimentaţia, igiena ?

R/s :Alimentaţia este o componentă de bază a sănătăţii, deoarice alimentele consumate şi


obiceiurile alimentare au consecinţe directe asupra acesteia.
Care este rolul alimentaţiei?
R/s:Alimentaţia asigură resursele de creştere şi de dezvoltare, sportul energetic necesar
desfăşurării activităţilor fizice şi intelectuale. Ea previne apariţia anumitor boli, avînd
capacitatea de a contribui la vindecarea unora dintre ele.
Igiena: Provine transmiterea bolilor.
Ce înţelegeţi prin alimentaţie sănătoasă? Igienă Sănătoasă
 R/s: Respectarea orelor de masă; -Aspect plăcut
 Micul dejun obligatoriu; -Prietenii
 Realizarea aportului conform piramidei alimentaţiei; -dezvoltarea armonioasă
Enumeraţi riscurile alimentaţiei incorecte?
R/s Alimentaţia incorectă se manifestă prin :
 cantitatea şi calitatea alimentelor;
 frecvenţa consumului şi preferinţele pentru anumite tipuri de alimente
 regimul alimentar dezichilibrat provoacă apariţea carilor dentare, a diabetului, a
obezităţii, a unor boli ale stomacului, inimii şi vaselor sangvine.

Expresia „Eşti ceea ce mănînci” –înseamnă că dacă te hrăneşti sănătos, vei fi mai rezistent şi
te vei descurca mai bine în situaţii stresante.

Grupul 2: Exerciţiul fizic. Somnul

Ce reprezintă exerciţiul fizic, Somnul ?


R/s:Dezvoltare fizică a corpului. Relaxarea psihică şi fizică a organizmului.
Care este rolul exerciţiului fizic? R/s
 reduce riscul atacului de corp cu aproape 50%;
 Menţine greutatea sub control şi reglează nivelul colesterolului;
 Aduce un aspect plăcut şi creşte stima de sine;
 Previne şi reduce tulburările presiunii arteriale
 Previne slăbirea oaselor;
 Oferă energie şi putere;
 Contribue la eliberarea de stres şi încordare;
 Îmbunătăţeşte somnul;
 Înlocuieşte stările de nelinişte şi depresie prin entuziazm şi optimizm;
 Ajută la păstrarea relaţilor şi formarea de relaţii noi;
 Îmbunătăţeşte reuşita, performanţele;
 Creşte rezistenţa sistemului imun.

SOMN
Enumeraţi riscurile ne practicării exerciţiului fizic?
 Creşterea în greutate;
 Apariţia diferitor boli;
 Lipsa de energie şi putere;
 Apariţia stărilor de stres, depresie, dereglarea somnului;
 Slăbirea sistemului imun.
Somn:
 Sucese reduse la învăţătură şi activităţi sportive;
 Depresia ;

Grupul 3: Substanţe dăunătoare :fumat, alcool, droguri etc...

Ce reprezintă substanţele dunătoare ?


R/s: Este un drog a cărei consum modifică funcţionarea organizmului, a conştiinţei, schimbă tot
odată şi comportamentul persoanei. Afectează buna funcţionare a organizmului pe termen scurt
şi are consecinţe devastatoare asupra sănătăţii pe termen lung.
Motivele care duc la consumul de substanţe nocive ?
R/s:
 Curiozitatea;
 Dorinţa de apărea neobişnuit, extravagant;
 Presiunea grupului;
 Dificultatea de a face faţă problemelor din familie, la şcoală cu prietenii, sărăcie,
aşteptări prea înalte din partea altor persoane, absenţa unui părinte din diverse
motive, stresul, evenimente traumatice, violenţa...;
 Izolarea;
 Accesibilitatea procurării ţigărilor şi a băuturilor alcoolice;
 Reclamarea substanţelor nocive în mass-media.
 Relaxarea, de tensiunea apărută.
Enumeraţi riscurile consumului de substanţe dăunătoare?
Fumat: - fumatul pasiv este foarte periculos, mai ales pentru copii.
-formează dependenţa, datorită nicotinei;
-creşte riscul accidentelor ;
-cancer pulmonar şi alte boli ale căilor respiratorii;

Alcool: -producerea accidentelor rutiere;


- stop cardiac;
- îmbolnăvirea ficatului;
- intoxicaţie;
-agresivitate;
- relaţii sexuale neprotejat sau impuse;
-divorţ, şomaj, violenţă domestică etc..

Grupul 4: Comportament sexual neprotejat

Ce înţelegeţi prin sex?


R/s :Relaţia dintre două persoane ce se iubesc.

(Anexa 4) Venind dimineaţă la liceu am primit o scrisoare. În care sunt inviţaţi: tinerii,
directorii de instituţi, cabinetul de miniştri, părinţii să elaboreze un mini-proect pentru a
primi susţinere finciară de la fondul monitar ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi
sănătoase în Republica Moldova.

Grupul 1: Tineri
Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului
pe care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 2: Cabinet de miniştrii


Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului
pe care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 3: Părinţi
Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului
pe care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 4: Director de instituţii

Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului
pe care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Anexa(5)
Recomandări în calitate de viitor părinţi pentru copii voştrii privind formarea unor
comportamente sănătoase:
 Alimentare sănătoasă;
 Igiena personală;
 Igiena locuinţei;
 Practicarea sportului
 Respectarea orelor de somn la vîrsta respectivă
 Legarea de preteni
Anexa(6)
Vei să fii sănătos şi la modă, atunci
respectă următoarele reguli:

1. Consumaţi alimente sănătoase conform


piramidei şi normei de o zi(pentru adolescenţi
13-19 ani cu o activitate fizică obişnuită,
necesarul caloric este de 2400 în cazul fetelor
şi 3000 –în cazul băieţilor.);
2. Faceţi exerciţi fizice (cel puţin trei ori pe
săptămînă)
3. Dormiţi 8-10 ore de somn în fiecare noapte.
4. Înainte de a merge la culcare, citiţi ceva
relaxant, ascultaţi muzică liniştită.

5. Spune ferm-NU „consumului de substanţe


dăunătoare”.
Deseori, oamenii găsesc justificări penru
comportanentele lor, pentru că nu au puterea
de a spune „nu” la momentul potrivit.
6. Păstrează o relaţie bună cu părinţii tăi,
ascultă-le sfaturile, ajutaţii.
7. Păstrează vechii preteni, dar nu ezita să-ţi faci
noi prieteni.
8. Ajutaţi-vă prieteni, dacă au nevoie.
9. Iubeşte viaţa şi persoanele din jurul tău.
10. Îndrăgosteşte-te. Este cel mai frumos
sentiment.
11. Gîndeşte pozitiv.
(Anexa7)

Chestionar

1. Ce ţi-a plăcut la lecţia de astăzi


____________________________________
____________________________________
_____________
2. Ce greutăţi ai întîlnit în timpul lecţiei ?
____________________________________
____________________________________
____________
3. La ce momente ai vrea să ne oprim la
lecţia viitoare?
____________________________________
____________________________________
_____________
Curiozităţi <Şi mai ştiaţi că : >

 Fumînd o ţigară, omul inhalează până la 4000 substanţe

chimice toxice.

 Există 15 substanţe cancerigene diferite în fiecare ţigară;

 Un om care fumează un pachet de ţigări pe zi timp de un an, va

avea un litru de gudron depozitat în plămîni;

 Fiecare ţigară fumată poate scurta cu 8 minute viaţa celui care o

fumează;

 Fumatul poate determina dependenţă fizică şi psihică.;

 Exerciţiul fizic nu elimină efectele negative ale fumatului;

 90% din oamenii care fumează, spun că ar vrea să se lase de fumat;

 Ţigările sunt cauza principală a incendiilor mortale;

 Peste 30 milioane de fumători s-au lăsat de fumat

 Adolescenţii au nevoie de 8-10 ore de somn în fiecare noapte.

S-ar putea să vă placă și