Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Instituția:
Profesor:
DEZVOLTAREAREA PERSONALĂ
Data:
Clasa: a IX-a
Subiectul: Valorile și nonvalorile
Obiective:

O1 – că caracterizeze principalele valori;


O2 – să diferențieze valorile de nonvalori;
O3 – să comenteze situații de problemă din perspectiva valorilor democratice;
O4 – să proiecteze activități pentru promovarea valorilor în mediul
său de viață
Metode și procedee: rebusul, problematizarea, conversația dirijată, descoperirea, studiul de caz,
pixuri în pahar, tehnica argumentării.

Etapele Activitatea profesorului Timp Activitatea elevilor Metode și


lectiei procedee
Evocarea  Moment organizatoric 7 Pregătirea către oră

 Rezolvarea rebusului Rezolvă rebusul. Rebusul


(Anexa 1) Problema-
VALOARE tizarea

 Anunțarea temei noi și a obiectivelor Notează tema în caiet

Realizarea - Ce semnificație are cuvântul valoare? 3 Însușirea unor fapte, Conversați


sensului acțiuni de a a dirijată
-Găsiți explicația în dicționar. corespunde
necesităților sociale ale
unei comunități

Lucrul cu DEX-ul

Valori.
Puterea poporului,
- Diferențiați din fișa primită valorile de onestitate, egalitate,
nonvalori. (Anexa 2) libertate,
(Valorile sunt notate pe flori și lipite pe responsabilitate,
copacul desenat, iar nonvalorile sunt notate pluralism politic,
pe nourași și puse într-o cutiuță). dragoste, demnitate,
dreptate, încredere, Descoperi
5 respect, solidaritate, rea
toleranță, lașitate,
greșeală,
iresponsabilitate,
dezonoare, inegalitite,
intoleranță, josnicie
Toate sunt importante,
- Care valori a le considerați mai deoarece una fără alta
importante? De ce? nu pot exita. Ele toate
formează un lanț.

Responsabil, tolerant,
- Ce calități poate avea un cetățean care solidar, demn, onest,
respectă aceste valori? respectuos.
2

- Descoperiți din situațiile propuse ce


valori sunt redate
(Anexa 3)
2
I grup – In clasa voastră a venit un coleg
nou, rom de etnie. Este îngrijit, modest, atent
Descoperi
și activ la ore. Nimeni, însă, nu îi atrage
8 rea
atenția și nimeni nu-și dorește o prietenie cu
el, ci dimpotrivă, sunt create situații în care
Problemat
colegul vostru este înjosit și batjocorit.
izarea
Egalitate,
- Ce valoare se încalcă?
Studiul de
- Cum trebuie să procedați în asemenea
caz
situație?

II grup – Un elev din clasa a VIII- a și-a


cumpărat recent cel mai modern centru
muzical. Continuându-și serbarea, pe la orele
24 a dat volumul maxim al muzicii. Ca
rezultat, a venit vecinul său, în vârstă de 72
de ani și i-a făcut observație. Elevul i-a
răspuns:
- Sunt în casa mea! Eu sunt stăpânul și pot
să fac ce doresc! Conform Constituției eu
sunt liber!
- Da, da, poate, dar să nu mă deranjezi pe
mine, i-a răspuns vecinul. Adăugând că
liber este cine are drept să facă ce voiește
numai să nu deranjeze pe altul. Dreptul la viața privată
Să se adreseze în
- Ce s-a încălcat? instanță sau la
- Ce putea să facă vecinul polițistul de sector.

III grup – Dirigintele unei clase a anunțat la


începutul anului școlar cine este șeful clasei.
Unii elevi au fost de acord, iar alții nu. De
ce?

- A fost corectă alegerea făcută de către Dreptul de a alege


diriginte?
- Ce valoare a încălcat? Dau exemple:
Încredere, respect,
 Se prezintă o valoare și se propune devotament, egalitate, Pixuri în
unui elev, a cărui pix este, să responsabilitate, pahar
numească elevii ce respectă acea solidaritate (la
valoare. (Anexa 4) proiectul ”Curtea școlii
- Considerați că comportamentul vostru - Un spațiu amenajat)
denotă niște valor? De ce?
Pe I loc se află
interesele personale,
- Determinați cauzele indiferenței unor nepăsarea, egoismul, Conversa
elevi față de problemele școlii. De ce? calități negative, doar ția
pentru remunerare

Notează în caiet.

2
- Notați în ”Agenda viitorului” ce credeți
despre influența mediului de viață asupra
sistemului de valori:
I grup - în clasă,
II grup - în școală
III grup - în comunitate. 6

Reflecția - Argumentați subiectul propus: ”Valorile 5 Argumentează; Tehnica


„adevărul„ și „binele„ pentru toți - respectarea argumentă
oamenii” valorilor rii
- organizarea
activităților de
voluntariat;
- implicarea în
diferite proiecte;

- Ce valori ați descoperit, astăzi, în adâncul 3 Conversați


ființei voastre și credeți că vă vor face a
cinste peste ani?

Extindere  Vă considerați buni cetățeni ai 2


societății?
Anexa 2

VALOARE SAU NONVALOARE?

Lașitate, dreptate, solidaritate, greșeală, iresponsabilitate,


libertate, dezonoare, responsabilitate, dragoste, inegalitate,
intoleranță, demnitate, încredere, josnicie, respect, toleranță,
corectitudine, adevăr, onestitate.

VALOARE SAU NONVALOARE?

Lașitate, dreptate, solidaritate, greșeală, iresponsabilitate,


libertate, dezonoare, responsabilitate, dragoste, inegalitate,
intoleranță, demnitate, încredere, josnicie, respect, toleranță,
corectitudine, adevăr, onestitate.

VALOARE SAU NONVALOARE?

Lașitate, dreptate, solidaritate, greșeală, iresponsabilitate,


libertate, dezonoare, responsabilitate, dragoste, inegalitate,
intoleranță, demnitate, încredere, josnicie, respect, toleranță,
corectitudine, adevăr,onestitate.
ANEXA 3

Descoperiți din situațiile propuse ce valori sunt redate:

I grup – In clasa voastră a venit un coleg nou, rom de etnie. Este îngrijit, modest,
atent și activ la ore. Nimeni, însă, nu îi atrage atenția și nimeni nu-și
dorește o prietenie cu el, ci dimpotrivă, sînt create situații în care colegul
vostru este înjosit și batjocorit.

- Ce valoare se încalcă?
__________________________________________________________________

- Cum trebuie să procedați în asemenea situație?


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Descoperiți din situațiile propuse ce valori sunt redate:

II grup – Un elev din clasa a VIII- a și-a cumpărat recent cel mai modern centru
muzical. Continuându-și serbarea, pe la orele 24 a dat volumul maxim al
muzicii. Ca rezultat, a venit vecinul său, în vârstă de 72 de ani și i-a făcut
observație. Elevul i-a răspuns:
- Sunt în casa mea! Eu sunt stăpânul și pot să fac ce doresc! Conform Constituției
eu sunt liber!
- Da, da, poate, dar să nu mă deranjezi pe mine, i-a răspuns vecinul. Adăugând că
liber este cine are drept să facă ce voiește numai să nu deranjeze pe altul.

- Ce s-a încălcat?
__________________________________________________________________

- Ce putea să facă vecinul?


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Descoperiți din situațiile propuse ce valori sunt redate:

III grup – Dirigintele unei clase a anunțat la începutul anului școlar cine este șeful
clasei. Unii elevi au fost de acord, iar alții nu. De ce?
- A fost corectă alegerea făcută de către dirigintă?
- Ce valoare a încălcat?

ANEXA 4

ÎNCREDERE
RESPECT

EGALITATE
RESPONSABILITATE

ANEXA 1
1. Concordanța gândirii cu realitatea....
2. Lipsa răspunderii pentru faptele sale...
3. Acceptarea și îngăduirea părerilor altora...
4. Ansamblu de calități alese ale unei persoane care se manifestă prin dragoste, înțelegere și
respect față de oameni...
5. Afirmație falsă a unei realități cu scopul de a înșela....
6. Sentiment de afecțiune, de atracție față de cineva sau ceva...
7. Calitate de a fi corect, fără greșeli...
A D E V Ă R

I R E S P O N S A B I L I T A T E

T O L E R A N Ț Ă

O M E N I E

M I N C I U N A
D R A G O S T E

C O R E C T I T U D I N E

S-ar putea să vă placă și