Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

DATA:29.11-01.12.2023

CLASA: a V-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Debutul-clasificarea debuturilor,reguli de dezvoltare a pieselor.

TIPUL LECȚIEI: mixtă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect regulile de dezvoltare a pieselor, respectând etapele explicate;

O3: să exerseze tehnica de clasificare a debuturilor;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI IND
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
1. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.

1’
Coloană de câte 4 e
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe
mijlocul terenu
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;
3
P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T
.I
întinse sus
O1
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);
P.I.3. Stând depărtat cu brațele
îndoite la piept
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire; 2x8T
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire; Se urmărește sistematic
corpului și execuția mi
P.I.4. Stând depărtat cu brațele
întinse înainte fiecare elev și se interv
T1-2 forfecări ale brațelor cu arcuire; 4x4T când este absolut neses
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire, ridicare pe vârfuri; indicații și exemplifică

P.I.5. Stând depărtat cu mâinile pe


șold
T1-2 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire; 4x4T
T3-4 răsucirea trunchiului cu arcuire
spre stânga;

P.I.6. Stând depărtat


T1-2 îndoire lateral a trunchiului spre
dreapta cu arcuire, brațul stâng întins 4x4T
sus;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire, brațele la ceafă;
T5-6 îndoire laterală a trunchiului
3x8T
spre stânga cu arcuire, brațul drept
întins sus;
T7-8 răsucirea trunchiului spre Se urmărește sistematic
dreapta cu arcuire, brațele la ceafă. corpului și corectitudin

P.I.7. Stând depărtat execuției mișcărilor la


T1-2 aplecare cu arcuire a elev și se intervine atun
trunchiului, palmele ating solul;
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului este absolut nesesar cu
și a brațelor. exemplificări.
4x4T
P.I.8. Stând depărtat, brațele pe
șold
T1-2 fandare laterală spre stânga cu
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire. 4x4T
P.I.9. Stând depărtat, brațele
lateral
T1-2 fandare înainte pe piciorul
stâng;
T3-4 răsucirea trunchiului cu fandare 4x4T
pe piciorul drept.

P.I.9. Stând cu mâinile pe șold


T1-3 sărituri ca mingea;
T4 săritură cu aterizare în ghemuit.

4x4T
3 REFLECȚIE O1 10’
Tema:
O2 Debutul-clasificarea debuturilor,reguli
O1 de dezvoltare a pieselor. 10
rep.
10 m
O3
2
rep./
Reguli de joc elev
Jocul este de regulă alcătuit dintr-o
tablă de șah cu 8 x 8 pătrate colorate 5m
alternativ deschis și întunecat.
Figurile de joc sunt 24 de discuri 10-
rotunde confecționate din lemn, 15
pentru unul culoare albă și de culoare rep.
neagră pentru celălalt jucător.
Câmpul de joc îl constituie numai
O4 10-
pătrățelele de culoare închisă, piesele
15
de joc deplasându-se numai diagonal rep.
înainte, câte un pătrat, caz de
O5 excepție când poate sări peste piesa
adversarului pe care o câștigă.
Condiția de a putea sări piesa 7’
adversarului este ca în spatele piesei
sărite să existe un câmp (pătrat) gol. 2-3
Țelul jocului este de a ajunge pe inter
ultimul rând de pătrățele din partea ven-
adversarului când piesele de joc ții/el
suprapuse două câte două vor fi ev
numite „dame”. Aceste piese duble
de joc pot sări diagonal de-a lungul
tablei. A câștigat jocul acea persoană
care a câștigat toate piesele
adversarului sau l-a blocat.

O1 - mers cu exerciții de relaxare a 2’


membrelor superioare și inferioare;
- alergare ușoară.
1
tură

4 EXTINDERE O1 - alinierea pe un rând; 2’


- aprecieri finale;
- salutul.

Se evaluează starea
fiecărui elev.

Legendă: - elev

- professor
PROIECT DIDACTIC

DATA:06.12-08.12.2023

CLASA: a V-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Jocul de mijloc: definiția combinației, ideea și mecanismul unei combinații, importanța
coloanelor, pionul de aur;

TIPUL LECȚIEI: mixtă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect jocul de mijloc;

O3: să exerseze tehnica pionului de aur;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI INDICAȚII OBSERVA
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE ȚII
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
2. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.
1’ Coloană de câte 4 elevi pe
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe mijlocul terenului.
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;
3
.I P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T
întinse sus
O1
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);

P.I.3. Stând depărtat cu brațele


îndoite la piept
2x8T
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire;
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire; Se urmărește sistematic poziția
corpului și execuția mișcărilor la
P.I.4. Stând depărtat cu brațele
întinse înainte fiecare elev și se intervine atunci
T1-2 forfecări ale brațelor cu arcuire; 4x4T când este absolut nesesar cu
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire, ridicare pe vârfuri; indicații și exemplificări.

P.I.5. Stând depărtat cu mâinile pe


șold
T1-2 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire; 4x4T
T3-4 răsucirea trunchiului cu arcuire
spre stânga;
P.I.6. Stând depărtat
T1-2 îndoire lateral a trunchiului spre
dreapta cu arcuire, brațul stâng întins 4x4T
sus;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire, brațele la ceafă;
T5-6 îndoire laterală a trunchiului 3x8T
spre stânga cu arcuire, brațul drept
întins sus; Se urmărește sistematic poziția
T7-8 răsucirea trunchiului spre
corpului și corectitudinea
dreapta cu arcuire, brațele la ceafă.
execuției mișcărilor la fiecare
P.I.7. Stând depărtat
elev și se intervine atunci când
T1-2 aplecare cu arcuire a
trunchiului, palmele ating solul; este absolut nesesar cu indicații și
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului
exemplificări.
și a brațelor.
4x4T
P.I.8. Stând depărtat, brațele pe
șold
T1-2 fandare laterală spre stânga cu
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire. 4x4T

P.I.9. Stând depărtat, brațele


lateral
T1-2 fandare înainte pe piciorul
stâng;
T3-4 răsucirea trunchiului cu fandare 4x4T
pe piciorul drept.
P.I.9. Stând cu mâinile pe șold
T1-3 sărituri ca mingea;
T4 săritură cu aterizare în ghemuit.

4x4T
3 REFLECȚIE O1 10’
Tema: Rezultatele
O2 Jocul de mijloc: definiția combinației, performaței
O1 ideea și mecanismul unei combinații, 10 obținute se
rep.
importanța coloanelor, pionul de aur; notează în
10 m
O3 caietul
2 profesorului
rep./ pentru a fi
Se întâmplă şi altfel că jucătorul a elev comparate
determinat motivul pentru realizarea cu datele din
combinaţiei, dar nu poate găsi ideea ora de
pentru că ea nici nu este. Atunci 5m consolidare.
combinaţia nu se realizează. Dar dacă
sunt găsite ambele momente-motivul 10-
şi ideea, atunci ele trebuiesc unite cu 15
al treilea - mecanismul realizării rep.
combinaţiei (adică a găsi ordinea
O4 mişcărilor şi jertfelor a vedea lovitura 10-
finală). Unirea motivului, ideii şi 15
mecanismului se numeşte rep.
combinaţie.Pentru exemplu vom
O5 indica câteva poziţii: albele: a5, cl,
c3, c5, d2, e3 negrele: a3, b8, c7, d8,
g5, g7. Priviţi atent această situaţie. 7’
Imediat se vede amplasarea nereuşită
a pieselor negre pe flangul stâng.
2-3
După fiecare din piesele g5 şi g7 sunt inter
câmpuri libere. În afară de aceasta, e ven-
deschis câmpul de damă f8. Apare ții/el
gândul: se poate folosi acest ev
dezavantaj al poziţiei negrelor pentru
realizarea unei combinaţii. Motivul e
găsit. Acum ne rămâne să găsim
ideea. Să ne imaginăm că în locul
piesei albe e3 pe acest câmp va sta o
piesă neagră atunci albele vor face
luarea 1 d2, f8 şi vor trece în damă.
Rezultă că ideea se poate determina
că lovitura de pe câmpul d2. Acum
rămâne de a elabora mecanismul
combinaţiei şi de a găsi lovitura La
finală. De regulă, o partidă de dame solicitarea
decurge calm. Fiecare din cei doi elevilor și
jucători cu fiecare mişcare are scopul dacă timpul
de a-şi crea o poziţie favorabilă.
permite,
Obținând o poziţie cât de cât
favorabilă jucătorul tinde să obţină jocul se
superioritate hotărâtoare pentru a poate relua
câștiga partida. Adversarul său cu alți
apărându-se găseşte poziţii bune în căpitani
defavoarea celuilalt. E de ajuns să aleși de
comită doar o mică greşeală şi comun
rolurile se schimbă, atacatul va fi
accord.
atacant. Sunt şi alte cazuri. Spontăm
unul din jucători sacrifică câteva
piese şi trece în damă sau îşi creează
o poziţie favorabilă. Aceasta şi este o
combinaţie.

O1 - mers cu exerciții de relaxare a 2’


membrelor superioare și inferioare;
- alergare ușoară.
1
tură

4 EXTINDERE O1 - alinierea pe un rând; 2’


- aprecieri finale;
- salutul.

Se evaluează starea fizică a


fiecărui elev.
PROIECT DIDACTIC

DATA:13.12-15.12-20.12.2023

CLASA: a V-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Finalul: transformare în damă; varietatea de lațuri;capcane pentru capturarea damei; patru dame contra unei dame;trei dame
contra unei dame, lupta pieselor, schimb de piese.
TIPUL LECȚIEI: mixtă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect jocul de mijloc;

O3: să exerseze tehnica pionului de aur;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI INDICAȚII OBSERVA
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE ȚII
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
3. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.
1’ Coloană de câte 4 elevi pe
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe mijlocul terenului.
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;
3
.I P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T
întinse sus
O1
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);

P.I.3. Stând depărtat cu brațele


îndoite la piept
2x8T
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire;
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire; Se urmărește sistematic poziția
corpului și execuția mișcărilor la
P.I.4. Stând depărtat cu brațele
întinse înainte fiecare elev și se intervine atunci
T1-2 forfecări ale brațelor cu arcuire; 4x4T când este absolut nesesar cu
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire, ridicare pe vârfuri; indicații și exemplificări.

P.I.5. Stând depărtat cu mâinile pe


șold
T1-2 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire; 4x4T
T3-4 răsucirea trunchiului cu arcuire
spre stânga;
P.I.6. Stând depărtat
T1-2 îndoire lateral a trunchiului spre
dreapta cu arcuire, brațul stâng întins 4x4T
sus;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire, brațele la ceafă;
T5-6 îndoire laterală a trunchiului 3x8T
spre stânga cu arcuire, brațul drept
întins sus; Se urmărește sistematic poziția
T7-8 răsucirea trunchiului spre
corpului și corectitudinea
dreapta cu arcuire, brațele la ceafă.
execuției mișcărilor la fiecare
P.I.7. Stând depărtat
elev și se intervine atunci când
T1-2 aplecare cu arcuire a
trunchiului, palmele ating solul; este absolut nesesar cu indicații și
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului
exemplificări.
și a brațelor.
4x4T
P.I.8. Stând depărtat, brațele pe
șold
T1-2 fandare laterală spre stânga cu
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire. 4x4T

P.I.9. Stând depărtat, brațele


lateral
T1-2 fandare înainte pe piciorul
stâng;
T3-4 răsucirea trunchiului cu fandare 4x4T
pe piciorul drept.
P.I.9. Stând cu mâinile pe șold
T1-3 sărituri ca mingea;
T4 săritură cu aterizare în ghemuit.

4x4T
3 REFLECȚIE O1 10’
Tema Rezultatele
O2 Evitați să rămâneți în colțuri performaței
O1 10 obținute se
rep.
Deși lăsarea unei bucăți în colț notează în
10 m
O3 împiedică blocarea acesteia, ea caietul
limitează și mișcarea. Încearcă să-ți 2 profesorului
iei piesele prin centrul plăcii. rep./ pentru a fi
elev comparate
Nu vă mutați piesele într-un mod cu datele din
solitar ora de
5m consolidare.
Încercați să mutați piesele în grup,
deoarece acestea vă vor ajuta să le 10-
protejați mai bine. O singură piesă 15
rep.
este mai vulnerabilă la a fi prinsă.

O4 Nu mutați piesele din ultimul rând 10-


15
Încercați să țineți ultimele bucăți de rep.
rând cât mai mult posibil. Amintiți-
O5 vă că oponentul dvs. nu va putea
corona orice carte dacă nu ajunge la
acest rând. 7’

Nu juca defensiv
2-3
Încercați să preluați controlul asupra inter
jocului și nu pur și simplu să ven-
răspundeți la mișcările adversarului. ții/el
Fii proactiv și planifică piesele tale. ev

Nu vă fie frică să sacrificați părți

Va veni timpul când va trebui să


sacrificați o bucată pentru a
împiedica capturarea unui simbol
încoronat. Utilizați o altă piesă ca
momeală și, astfel, a îndepărta
înregistrarea adversarului, care
amenință să capcana fila încoronat.
La
  solicitarea
elevilor și
Încercați să blocați mișcarea dacă timpul
adversarului permite,
jocul se
Dacă adversarul tău nu se poate
poate relua
mișca, el nu te poate ataca, așa că
blocarea mișcării pe tablă este o cu alți
strategie bună. căpitani
aleși de
  comun
accord.
Au mai multe piese pe tablă decât
adversarul tău

Încercați să păstrați cât mai multe


cipuri pe tablă. Cu cât aveți mai
multe jetoane pe bord, cu atât aveți
mai multe șanse să câștigați jocul.
Dacă aveți câteva jetoane pe bord,
încercați să le păstrați cât mai
aproape posibil

O1 - mers cu exerciții de relaxare a 2’


membrelor superioare și inferioare;
- alergare ușoară.
1
tură

4 EXTINDERE O1 - alinierea pe un rând; 2’


- aprecieri finale;
- salutul.

Se evaluează starea fizică a


fiecărui elev.

S-ar putea să vă placă și