Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

al lecţiei de educaţie fizică desfăşurată în clasa a VII-a


de studentul practicant Chistol Vasile
data desfăşurării 10 februarie 2022
locul desfăşurării Sala de sport
Materiale: -jaloane, , mingi de baschet,fluier

TEME ŞI OBIECTIVE:
1.DEZVOLTAREA ÎNDEMÂNĂRII SPECIFICE BASCHETULUI

2. CONSOLIDAREA ARUNCĂRII LA COŞ DIN DRIBLING


3. JOC 4X4 PE TOT TERENUL

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a.)motrice:
 să execute corect exerciţiile de influenţare a aparatului locomotor;
 să execute corect manevrarea mingii
 să execute corect structura tehnică , parcurgâ nd toate etapele;
 să respecte poziţia corectă pentru comanda dată ;
b.)cognitive:
 să definească rolul diferitelor exerciţii
 să explice modul corect de executare a exerciţiilor
 să enumere regulile structurii tehnice
c.) afective:
 să manifeste interes pentru creşterea indicilor propriilor calită ţi
motrice;
 să manifeste dorinţă de afirmare în întrecerile organizate;
 să se bucure de reuşita adversarilor;
 să aprecieze efortul colegilor de echipă .
 Să manifeste spirit de echipă
NR
CRT. ETAPELE LECȚ IEI CONŢ INUT DOZARE FORMAŢII DE LUCRU OBS.
INDICAŢII METODICE

1 ORGANIZAREA -adunare,aliniere; 30” În linie pe un rând


COLECTIVULUI -raport; 30”
DE ELEVI -verificarea echipamentului şi a 30”
2 min. stării de sănătate; 30”
-anunţarea temelor şi a obiectivelor.
-SE EFECTUEAZĂ CU
2 PREGATIREA MINGEA DE BASCHET 1L În coloană câte unul
ORGANISMULUI -dribling din alergare uşoară; 1l
PENTRU EFORT -dribling din mers; 1L În linie pe un rând
5min. -dribling şi alergare cu genunchii la 1l
piept; 1D .
-dribling şi alergare cu pendularea 1l
gambei înapoi 1L
-mers cu dribling alternativ -mâna
stângă-dreaptă
-dribling şi alergare cu pas adăugat;
-dribling din mers, cu variaţii de
ritm
Complex de dezvoltare fizica
3 INFLUENŢAREA armonioasa În cerc
SELECTIVĂ A 3X8
APARATULUI 1. P.I. – stand departat,bratele
LOCOMOTOR indoite, palmele pe sold
7min. T1-2 – rasucirea capului stanga , cu
arcuire
T3-4 – rasucirea capului dreapta cu
arcuire;
T5-6 – aplecarea capului cu arcuire
T7-8 – extensia capului 4X4 Se urmăreşte
execuţia corectă a
2.P.I. – stand departat, mainile la mişcărilor
spate -se corectează
T1-4 – rotari ale capului spre stanga poziţiile greşite
T5-8 – rotiri ale capului spre dreapta

3.P.I. – stand departat, brateleintinse


inainte; 4X4
T1-2 –forfecarea bratelor;
T3-4 – ducerea in lateral cu arcuire
concomitent cu ridicarea pe varfuri;
T5-6 – forfecarea bratelor;
T7-8 – ducerea bratelor prin inainte
sus si extensie 3X8

4.P.I. – stand departat bratele intinse


deasupra capului
T1-2-extensia bratelor Se execută ritmic
T3-4 –indoire inainte
T5-6-mainile pe solduri ,indoiri
laterale
T7-8- mainile pe solduri ,indoiri 4X4
laterale

5.P.I. – stand in sezand, bratele


indoite la piept,piciorul stang indoit 4X4 Întinderea şi
spre exterior încucişarea
T1-2 – rasuciri de trunchi spre stanga picioarelor se face
T3-4 – indoiri inainte cu arcuire fără zgomot şi fără
T5-6-idem a târşi picioarele pe
T7-8-idem podea.
5-6x
6.P.I. –fandari inainte
T1-8 –pe piciorul stang bratele intinse
deasupra capului;
T 1-8– pe piciorul drept

7.P.I. –picioarele departate la nivelul 4X


umerilor,bratele indoite din coate -Aterizarea trebuie
T-sarituri pe loc ca mingea la să fie elastică
semnal sonor o saritura cu genunchii
la piept

8.P.I.-stand in ghemuit la semnal


saritura pe verticala cu extensie

1.Dezvoltarea îndemânării specifice 10 ‘


4 VERIGA baschetului: -În linie pe un
TEMATICĂ a.alergare uşoară:”cernutul” mingii 2L rând,pe lumgimea
30 min. de baschet printre mâini terenului
b.alergare uşoară:aruncarea mingii 2L
înainte sus la aprox. 1-2 m deasupra -Atenţie la
capului şi prinderea ei 2L aprecierea înălţimii
c. idem,dar mingea se prinde după corecte a mingii şi
prima ricoşare de la sol 2L la viteza de
d. dribling pe loc cu mâna stângă – deplasare
mâna dreaptă-alternativ 2L
e. idem, dar din alergare uşoară
f. alergare cu paşi adăugaţi – 2L
dribling cu mâna îndemânatică
h. mers fandat cu trecerea mingii sub 2L -mingea nu se
picioare plesneste,nu se
i.stând pe loc-trecerea mingii pe la 2L loveşte,ci cu braţul
spate,în cerc, spre stânga şi spre întins,degetele
dreapta răsfirate pe minge
j. pase în doi cu 2 mingi 2min se exercită un
impuls din
2.Consolidarea aruncării la coş din articulaţia
dribbling 10min încheieturii mâinii
a.dribling-aruncare la coş-
recuperare
b.idem,dar pe perechi-celălalt
recuperează -Palma sub
minge.trunchiul
aplecat înainte
-distanţă 3m faţă de
c. dribling-oprire-pivotare-pasă- partener,atenţie la
alergare-reprimire-dribling-aruncare sincronizare
la coş -se alternează pasa
cu 2 mâini de la
piept şi pasa cu
10min pământul

3.Joc 4x4 pe tot terenul

-atenţie la regula
“paşi”
-suveică simplă

-Oprirea
se execută într-un
timp

-se aplică regula


paşi,fault şi dublu
dribling

5 REVENIREA -2 aruncări libere 2’ În coloană câte


ORGANISMULUI -exerciţii pentru respiraţie; unul.
DUPĂ EFORT -mers cu ochii închişi fără cadenţă;
2min. -scuturări de braţe.

6 ÎNCHEIEREA -captarea atenţiei; 2’ În linie pe un rând.


ORGANIZATĂ A -evidenţieri positive şi negative;
LECŢIEI -aprecieri individuale;
2 min. Recomandări pentru activitatea
independent.

S-ar putea să vă placă și