Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECŢIE

Unitatea Şcolară: Școala Gimnazială "Regina Maria” Sibiu TEME:


Profesor: Novacovschi Jan-Kazimierz
Clasa: a IV-a
1. VITEZA
Locul de desfaşurare: Teren de sport 20/40m - Dezvoltarea indicilor vitezei de reacție și de deplasare.
Materiale şi instalaţii: - Mingi de oina
- Fluier 2. ARUNCAREA MINGII DE OINĂ
- Copete - Aruncarea mingii de oină de pe loc la distanță.

Efectiv: 30 elevi

Competente specifice:
1.1. Recunoaşterea principalelor aspecte ale stării generale de sănătate
2.1. Recunoaşterea termenilor specifici dezvoltării fizice armonioase
2.3. Recunoaşterea exerciţiilor simple pentru dezvoltarea calităţilor motrice de bază;
2.4. Executarea unor procedee tehnice în structuri motrice simple – specifice disciplinelor sportive studiate
3.3. Manifestarea atitudinii de respect faţă de partenerii şi adversarii din întrecere
Obiective operationale: La sfârșitul lectiei elevii vor fi capabili:
Obiective motrice:
O1. Sa execute plecari rapide din diferite pozitii
O2. Sa execute corect miscarea de azvarlire a bratului

Obiective cognitive:
O1. Sa retina pozitia de aruncare a mingii de oina
O2. Sa foloseasca in aruncarea mingii arcuirea trunchiului
Obiective afective:
O1. Sa isi incurajeze colegii
O2. Sa isi felicite adversarii in conditii de infrangeri
VERIGI ŞI FORMAŢII DE
DURATĂ CONŢINUTUL LECŢIEI DOZARE LUCRU,MODALITAŢI DE ALTE
EXERSARE CONSEMNĂRI
ŞI
INDICAŢII METODICE
1.Organizarea -Adunarea colectivului; -30” - In linie pe un rând
colectivului de -Alinierea, salutul; -30”
elevi -Verificarea prezenţei, echipamentului si a -1’ ☻☻☻☻☻☻☻
2-3 minute starii de sanatate;
-Comunicarea temelor lectiei; -30” ☺
-Exercitii de front si formatie, captarea atentiei. -30”
2.Pregatirea - Întoarceri de pe loc la stânga, - 4X - In linie pe un rând;
organismului dreapta şi stânga împrejur;
pentru efort - Alergare uşoară; 2 ture - În coloana câte unul
6-7 minute teren - În coloană câte doi;
- Mers normal ; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers pe vârfuri cu braţele sus; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers pe călcâie cu mainile la spate; - 1L - În coloană câte doi; - Se va alterna cu
- Alergare cu călcâiele la șezută - 1L - În coloană câte doi; mers de voie si
- Alergare cu genunchi sus; - 1L - În coloană câte doi; respiratii adanci;
- Alergare cu pas saltat; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers fandat - 1L Desprinderea inalta cu ridicarea
- Alergare cu pas sarit; - 1L bratului;
- Alergare laterala cu pasi adaugati; - 2L - În coloană câte doi;
- În coloană câte doi,
- Alergare cu paşi incrucişaţi. - 1L - În coloană câte doi.

- Mers liniştitor cu relaxarea braţelor şi - 1tură - În coloană câte doi.


picioarelor, cu exerciţii de respiraţie.
3. Influenţarea - Formarea coloanei de gimn.
selectivă a Exerciţiul nr. 1. - In formaţie de gimnastică câte
aparatului P.I. Stând depărtat,mâinile pe şolduri: 3 pe mijlocul terenului
locomotor- T1-2.Aplecarea capului înainte cu arcuire
7-9minute T3-4.Extensia capului înapoi cu arcuire
T5-6.Indoirea capului spre stânga cu arcuire -2X8t. - Se va executa cu ochii inchisi
T7-8.Indoirea capului spre dreapta cu arcuire pentru a evita ameteala
Exerciţiul nr. 2.
P.I Stand depărtat, braţele indoite la nivelul - Spatele drept, ‘trag de brate
pieptului: -2X8t. spre inapoi’
T1-2.Extensie cu arcuire a braţelor indoite(plan
orizontal)
T3-4.Extensie cu arcuire a braţelor intinse(plan
orizontal)
T5-6.Idem. T1-2
T7-8.Idem. T3-4
Exerciţiul nr. 3.
P.I Stând depărtat, braţul stâng sus, dreptul pe
lângă trunchi:
T1-2.Extensia braţelor cu arcuire -2X8t. - Spatele drept, capul sus,
T3-4.Braţul drept sus, stâng pe langa trunchi, privirea inainte.
extensie de braţe cu arcuire
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 4.
P.I.Stând depărtat:
T1-4.Rotarea braţelor simultan prin inainte sus;
T5-8.Rotarea braţelor simultan prin inapoi sus; -2X8t. - Bratele intinse.
Exerciţiul nr. 5.
P.I.Stând depărtat cu braţele la ceafa, prinse la
nivelul palmelor:
T1-2.Rasucirea trunchiului spre stânga cu -2X8t. - Picioarele bine intinse,
arcuire contactul cu solul pe toată
T3-4.Rasucirea trunchiului spre dreapta cu talpa, bine fixată pe sol.
arcuire
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 6.
P.I.Stând depărtat,mâna stânga pe şold,mâna
dreaptă ca o coroana deasupra capului: - Genunchii bine intinsi,
T1-2.Indoirea trunchiului cu arcuire spre -2X8t. trunchiul indoit, nu aplecat spre
stanga inainte.
T3-4.Indoirea trunchiului cu arcuire spre
dreapta
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 7.
P.I.Stând cu picioarele uşor depărtate, braţele - Genunchi rămân
sus intinse: -2X8t. întinşi,braţele ating solul.
T1-2.Extensie de trunchi cu arcuire
T3-4.Indoirea trunchiului cu arcuire spre
inainte
T5-6.Extensie de trunchi cu arcuire
T7-8.Indoirea trunchiului cu arcuire spre inaine
Exerciţiul nr. 8.
P.I.Stând cu picioarele depărtate, trunchiul -Spatele drept,genunchi
aplecat spre inainte: -2X8t. întinşi,privirea urmareşte braţul
T1-2.Răsucirea trunchiului,cu ducerea braţului de sus.
stâng la piciorul drept cu arcuire
T3-4. Răsucirea trunchiului,cu ducerea braţului
drept la piciorul stâng cu arcuire
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 9. -Genunchii rămân întinși
P.I.Stând cu picioarele apropiate mâinile pe -2X8t.
şolduri:
T1-2.Fandarea piciorului stâng înainte cu
arcuire
T3-4.Fandarea piciorului drept inainte cu
arcuire
T5-6.Idem.T1-2 - Spatele drept, piciorul dinapoi
T7-8.Idem.T3-4 -2X8t. bine intins.
Exerciţiul nr. 10.
P.I.Stând cu picioarele apropiate mâinile pe
şolduri:
T1-2.Fandarea piciorului stâng,lateral cu -10X - Spatele drept
arcuire fiecare
T3-4.Fandarea piciorului drept,lateral cu
arcuire
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 11.
P.I.Stând cu braţele pe șold:
Sărituri pe loc, înainte și înapoi, stânga dreapta,
alternative, cu genunchii la piept
4.
DEZVOLTARE Alergare de viteza pe distante scurte cu plecare -elevii sunt asezati pe 2 sau mai -
A CALITĂȚII din diferite pozitii. multe coloane cu plecare la
MOTRICE 3X-4X semnal sonor din pozitiile de
VITEZA: stand, sprijinit pe brate, cu
Dezvoltarea spatele la directia de alergare.
indicilor vitezei de - Elevii sunt asezati pe perechi
reacție și de Joc dinamic ‘’fura copeta’’. 3X-4X de cate 2, fata in fata. Intre ei
deplasare. este asezata o copeta,la semnal
acestia vor executa joc de
12-15 minute glezne pe loc, profesorul va
striga 1,2 sau 3. La numerele 1
si 2 acestia vor executa o
anumita miscare indicata de
profesor, iar la numarul 3 unul
dintre ei ‘’fura’’ copeta. Elevul
care ia copeta mai repede de pe
jos castiga.
5.ARUNCAREA - exersarea aruncării de pe 3X-4X
MINGII DE loc, mărind treptat distanța Se urmărește ca mișcarea de
OINĂ: azvârlire a brațului in timpul
Aruncarea mingii - aruncarea mingii de oină de pe loc 3X-4X aruncării sa fie cât mai corectă
de oină de pe loc
la distanță

12-15minute
6.Revenirea -Alergare usoara; -1min. -In coloana cate unul
organismului -Mers cu miscari de respiratie. -1min. -In coloana cate unul
dupa efort
2-3minute
7. Concluzi -Aprecieri asupra obiectivelor propuse; -30” -In linie pe un rand
aprecieri si -Aprecierea elevilor care s-au evidentiat; -30” ☻☻☻☻☻☻☻
recomandari -Recomandari pentru activitatea viitoare; -30”
1-2 minute -Alinierea si salutul. -30” ☺
-elevii sunt in pozitie de repaus

S-ar putea să vă placă și