Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ’’ Radu și Severa Novian” Comuna Adunați

PROFESOR: Apostol Elena

CLASA: a I-a

DATA: 12 mai 2017

OBIECTIVUL: Educație fizică

EFECTIV: 17 elevi ( 8 fete, 9 băieți)

LOC DE DESFĂȘURARE: Teren de sport

TEME: 1. Traseu aplicativ

2. Viteza de reacție și de execuție, la stimuli auditivi și vizuali, în acțiuni motrice complexe

TIPUL LECȚIEI: consolidare.

SCOPUL: 1. Consolidarea parcurgerii unui traseu aplicativ.

2. Exersarea vitezei de reacție și de execuție la stimuli auditivi și vizual.

OBIECTIVE CADRU: 1. Menținerea stării optime de sănătate a elevilor și creșterea capacității de adaptare a acestora la factorii de mediu.

2. Armonizarea propriei dezvoltări fizice și prevenirea instalării abaterilor posibile de la aceasta.


3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de bază, aplicativ-utilitare și sportive elementare și dezvoltarea
calităților motrice aferente.

4. Practicarea independentă a exercițiilor fizice, a jocurilor și a diferitelor sporturi.

5. Manifestarea spiritului de echipă și de întrecere, în funcție de un sistem de reguli acceptate.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 2.2 Să execute un complex de dezvoltare fizică cu obiective specifice;

2.3 Să execute corect mișcările solicitate în ritm susținut, impuls prins semnale vizuale, auditive;

3.1 Să-și perfecționeze deprinderile motrice de bază;

3.3 Să-și perfecționeze procedeele tehnice de bază ale probelor și ramurilor de sport pentru a le aplica;

5.2 Să adopte un comportament adecvat în relațiile cu partenerii și adversarii;


OBIECTIVE OPERAȚIONALE: -să parcurgă traseul aplicativ, executând corect fiecare etapă componentă a acestuia;
-să respecte cerințele traseului aplicativ;
-să-și perfecționeze viteza de reacție și de execuție, la stimuli auditivi și vizuali, în acțiuni motrice complexe;
-să execute cu rapiditate și corectitudine acțiunile comandate sau necesare la semnale vizuale și auditive;
-să manifeste corectitudine în desfășurarea competițiilor, în relație cu partenerii și cu adversarii; dorința de
perfecționare și autodepășire;
-să respecte regulile jocului propus;
METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, exercițiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul;
MATERIALE FOLOSITE: stegulețe, greutăți, obstacole, fluier;
DURATA: 50 minute;
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semialgoritmică, prin activitate practică, prin concurs);
BIBLIOGRAFIE: -„Educația fizică în învățământul primar”, Nicolae Slujitoru, Ioana Slujitoru, Slatina 2000.
-„Exerciții de educație fizică și ștafete pentru clasele I-IV”, Doina Tudorița Teodorescu, Ed.’’Ghe. Cîrțu Alexandru”, Craiova,
1994.
-„Altius, fortius citius!” -suport metodic pentru orele de educație fizică la ciclul primar, Silvia Barbu, Rodica Dinescu,
Carmen-Gabriela Minulescu, Ed. Carminis, 2005.
-„Ghid metodologic privind proiectarea activităților de predare-învățare-evaluare- clasele I-IV”, Lucian Stan, Oancea Iustin,
Oancea Maria, Cojocaru Ștefănuț, Ed. Aramis, 2004.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
NR. VERIGI CONȚINUT DOZARE FORMAȚII DE INDICAȚII EVALUARE
CRT (ETAPELE LECȚIEI) -MOJLOACE DE REALIZARE- LUCRU METODICE
ȘI DURATĂ
1. Organizarea colectivului -alinierea; -20” -Receptivitatea și
de elevi ( 3 minute) -salutul; -10” interesul elevilor;
-controlul echipamentului și -10” -în linie pe un rând -„Drepți!” -Răspunsul adecvat la
verificarea stării de sănătate; comenzi;
-anunțarea temelor și a obiectivelor; -20”
-exerciții de întoarceri de pe loc la -40” -„La stân-GA!”
stânga și la dreapta; -„La dreap-TA!”
2. Pregătirea organismului a) Mers și variante de mers: -„Cu stângul înainte,
pentru efort ( 5 minute) -mers normal; MARȘ!”
-„Nu tropăiți! Spatele -Corectitudinea
drept! Mișcă brațele!” execuției variantelor
-mers pe vârfuri cu brațele întinse -„Sus brațele!” de mers și de alergare;
sus; -Observarea
-mers pe călcâie cu brațele a) 2 min. -în coloană câte -„Îndreaptă spatele!” sistematică;
încrucișate la spate; unul -Frecvența de execuție
-mers ghemuit cu palmele pe -„Genunchii apropiați! a mișcărilor;
genunchi; Palmele se sprijină pe
genunchi!” -Amplitudinea actului
-mers cu mișcări de relaxare; -„Trageți aerul pe nas respirator,
și îl dați afară pe gură! coordonarea lui cu
La un pas inspirăm, la mișcarea brațelor și
următorul expirăm!” pășirea picioarelor;
b) Alergare și variante de alergare: -„Nu tropăiți!
-alergare ușoară; b) 2 min. -în coloană câte Păstrează distanța!” -Aprecieri individuale
-alergare de viteză; unul -„Sus genunchii! și colective;
-alergare cu genunchii sus; Mișcă brațele! Gura -Răspunsul adecvat la
închisă!” comenzi;
-alergare cu pendularea gambei -„Călcâiele la șezută! -Amplitudinea actului
înapoi; Gura închisă!” respirator,
-alergare cu schimbare de direcție; -„Din alergare ușoară, coordonarea lui cu
la semnalul fluierului mișcarea brațelor și
schimbăm direcția de pășirea picioarelor;
alergare. Ultimul -Încadrarea în ritmul
-alergare cu pas adăugat; devine primul!” impus. Amplitudinea
-„Mișcă brațele! mișcării brațelor și
Păstrează distanța!” oprirea la comandă;
*Variantele de
-exerciții de respirație; c) 1 min. alergare se alternează
cu mersul normal.
-„Trageți aerul pe nas
și îl dați afară pe gură!
-mers în cadență și formarea La un pas inspirăm, la
coloanei de gimnastică; următorul expirăm!”
-„Menține cadența!
Spatele drept! Nu
tropăiți!”
-„Atenție! Stai!”

3. Influențarea selectivă a Complex de exerciții libere:


aparatului locomotor I: P.I. -stând depărtat, cu mâinile pe -„Prin săritură,
(8 minute) șolduri. -în coloană câte depărtat, LUAT!”
T1- aplecarea capului spre stânga; cinci;
T2- revenire la P.I.; *Tempoul de execuție -Corectitudinea
T3- aplecarea capului spre dreapta; 3x 8t este lent. execuțiilor.
T4- revenire la P.I.; -Localizarea mișcării
T5- aplecarea capului înapoi; la nivelul articulației,
T6- revenire la P.I.; cap-gât, amplitudinea
T7- aplecarea capului înainte; mișcării.
T9- revenire la P.I.;
-Coordonarea
*Contactul cu solul mișcărilor la întregul
3x 8t este toată talpa.
II: P.I. -stând, cu mâinile pe șolduri, colectiv și echilibrul.
aplecarea și extensia capului.
-Observarea
III: P.I. -depărtat stând, mâinile sistematică.
-„Privirea înainte!
îndoite la nivelul pieptului, extensia Brațele întinse!”
și îndoirea brațelor. -Aprecieri individuale
3x 8t colective.
IV: P.I. -stând, brațul drept întins
pe lângă cap, stângul jos pe lângă
corp, extensia brațelor în plan
vertical.
3x 8t -Coordonarea
V: P.I. -stând, cu mâinile pe -„Brațele întinse!” mișcărilor la întregul
șolduri. -„Răsucește din talie!” colectiv.
-„Privește înainte!”
4. Realizarea temelor Tema nr. 1: Traseu aplicativ
(20 minute) Explicarea traseului:
1. Alergare șerpuită printre -Corectitudinea și
lemne așezate pe sol la respectarea parcurgerii
distanța de 0,5 m; etapelor traseului
2. Alergare normală; *Se explică elevilor aplicativ.
-coloană unul câte tehnicile de execuție,
3. Conducerea mingiei printre
unul cu demonstrație,
jaloane; -de 2 ori
4. Alergare și atingerea liniei pentru fiecare etapă -Respectarea tehnicii
de mijloc a terenului; componentă a de execuție.
5. Întoarcere în alergare și traseului aplicativ;
așezare la coada șirului;
6.
Traseu 2

Mers în echilibru pe banca de


gimnastică, rostogolire înainte
ghemuit, alergare până la linia de -coloană câte doi
mijloc a terenului, întoarcere în
alergare.

5. Dezvoltarea calităților Joc dinamic: „Cursa pe numere”


motrice de bază Clasa este împărțită pe două șiruri
(7 minute) paralele la intervale de două
lungimi de braț unul de celălalt. -Păstrarea intervalului.
Componenții echipelor vor fi
numerotați de la 1 la 7. La -de trei -în coloană câte -Se explică, cu
semnalul: „Avem cursă pentru ori pentru doi demonstrație regulile -Respectarea regulilor
numărul...”, numărul strigat din fiecare jocului. jocului.
fiecare echipă iese prin dreapta număr
șirului, ocolindu-l apoi pe ultimul și
se întorc la locul lor, reluându-și -„Avem cursă pentru -Alergare corectă,
poziția inițială. Jucătorul care va numărul...!” promptitudinea
ajunge primul va acumula un punct răspunsului la semnal.
pentru echipa lui. Câștigă echipa
care a strâns cele mai multe puncte.
6. Revenirea organismului -mers cu mișcări de relaxare a -Testarea capacității
după efort (reducerea membrelor inferioare și superioare; -2-3 ture -în coloană câte -„Inspiră pe nas! de revenire a elevilor.
marilor funcțiuni) -alergare ușoară; de teren unul Expiră pe gură!”
(4 minute) -mers cu exerciții de respirație; -„Scutură brațele!”
7. Aprecieri și recomandări -aprecieri asupra desfășurării orei;
(3 minute) -evidențieri pozitive și deficiențe; -în linie pe un
-recomandări pentru elevii care nu rând;
execută corect;
-aprecieri asupra comportamentului
elevilor;
-alinierea, salutul și părăsirea
terenului de sport în mod
-în coloană câte
disciplinat;
unul;

S-ar putea să vă placă și