Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: GHERASIM ELENA CLAUDIA


LICEUL TEHNOLOGIC BUCECEA
CLASA a-III-a
LOC DE DESFĂȘURARE teren de sport
MATERIAL DIDACTIC: Jaloane, mingi, cercuri

TEME
1. Îndemânare în acțiuni motrice singulare (1/4)
2. Mobilitate: Balansări de brațe, picioare și trunchi (1/6)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Elevii vor fi capabili:


 să execute exerciţiile de mers şi de alergare, păstrând poziţia corectă a corpului şi respectând indicaţiile;
 să execute corect exerciţiile date conform comenzilor „Drepţi!”, „Repaus!”, „La stânga!”, „La dreapta!”.;
 să execute corect cățărarea-coborârea;
 sa prezinte interes in desfasurarea lectiei de educatie fizica
 să-şi formeze o ţinută corectă;
 să realizeze diferența dintre mișcarea de ”balansare” și de ”ridicare”;
 să exerseze mișcări demonstrate, acționând la nivelul musculaturii și al spatelui;
 să manifeste dorinţa de perfecţionare şi de autodepăşire;
 să respecte regulile jocului propus.
METODE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
FORMAȚII DE LUCRU
VERIGILE LECȚIEI
(DURATĂ) CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE
FORME DE EXERSARE
OBS
− aliniere;
− salut; în linie pe un rând (fetele în dreapta în
continuare băieții)
− controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate; 30’
ORGANIZAREA − anunţarea temelor şi obiectivelor; 30’
COLECTIVULUI
DE ELEVI − explicarea-demonstrarea a noțiunilor de rând și coloană; 30’
(2-3’) − întoarceri la comandă cu indicații suplimentare (spre puncte stabile – spre pădure, fetele în flancul drept, respectiv băieții în
școală), pe loc, la stânga, la dreapta şi stânga împrejur; flancul stâng, în ordine descrescătoare a
− la semnal, elevii se deplasează pe jumătatea de teren, la comanda profesorului ”În linie înălțimii, de la cel mai mare la cel mai mic;
pe un rând, adunarea!”, elevii iși reiau locurile în formația de adunare, în linie pe un rând; 2-3x
1
atenționarea colectivului cu privire la ocolirea
VARIANTE DE MERS ŞI ALERGARE colțurilor sălii și păstrarea distanței de o
lungime de brațe
2
brațe întinse, cotul astupa urechile, privirea la
Din linie pe un rând prin întoarcere la dreapta trecere în șir câte unul cu deplasare pe
brațe
jumătatea terenului;
− mers normal1; 3
trunchiul drept, mâinile pe coapsă
− mers cu spatele spre direcția de deplasare;
corectarea greșelilor de bază a tuturor
− opriri și porniri în coloană câte unul; exercițiilor efectuate de către elevi
− la semnal, mers cu mâinile pe șold, pe umăr, la ceafă, pe coapsă, pe abdomen;
− mers pe vârfuri cu braţele sus2;
PREGĂTIREA − mers pe călcâie cu mâinile la spate;
ORGANISMULUI − mersul piticului3;
PENTRU EFORT
(6’) VARIANTE DE ALERGARE:
− la primul semnal elevii sunt răsfirați5 pe jumătatea terenului și execută următoarele
exerciții(la următorul semnal se deplasează din nou în șir în jurul terenului4): 4 5

− alergare uşoară;
− alergare ușoară cu spatele spre direcția de deplasare;
− alergare cu genunchii la piept;
− alergare cu pendularea gambelor înapoi;
− alergare ușoară cu pas săltat;
− mers cu mişcări de relaxare.
Deplasare în șir pe mijlocul sălii, cu oprire la capătul trenului și formarea formație de
lucru
FORMAȚII DE LUCRU
VERIGILE LECȚIEI
(DURATĂ) CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE
FORME DE EXERSARE
OBS
INFLUENȚAREA Formație de lucru pe două rânduri: ridicăm braţele lateral şi luăm interval de două
SELECTIVĂ APARATULUI braţe; întindem braţele înainte şi luăm distanţă.
LOCOMOTOR Complex de exerciţii cu mingi de tenis: O O O O O O O O O O
(7-8’) I. P.I. - stând, cu câte o minge în mână; O O O O O O O O O O
1 - ridicarea braţelor spre înainte sus, ridicare pe vârfuri; 3 x 8T în linie pe două rânduri
2 - braţele sus, revenire pe toată talpa;
3 - repetare 1;
4 - revenire la P.I.
5-8= 1-4.

II. P.I. - depărtat stând, mingile în mâini pe lângă corp; 3 x 8T


1 - apropierea picioarelor, ridicarea braţelor spre înainte sus;
2 - ghemuit, braţele înainte;
3 - revenire în stând cu menţinerea mingilor înainte;
4 - pas lateral dreapta, mingile jos jos;
5-8= 1-4.

III. P.I. - întoarcere 90° la dreapta, mingile jos jos; 3 x 8T


1 - ducerea piciorului stâng în lateral, braţele lateral;
2-3 - aplecări înainte cu extensie;
4 - revenire cu apropierea piciorului stâng, mingile jos;
5-8 = 1-4.

IV. P.I. - stând, cu minge în fiecare mână;


3 x 8T
1 - ducerea braţului drept înainte, a braţului stâng lateral;
2-3 - răsucire spre stânga, braţele spre stânga lateral;
4 - revenire, mingile jos;
5-8 = 1-4.
V. P.I. - stând;
3 x 8T
1 - ducerea braţelor spre înainte sus;
2 - fandare laterală stânga cu ducerea braţelor spre stânga;
3 - revenire în stând, prin impulsia piciorului stâng, mingile înainte-sus;
4 - ducerea braţelor jos pe lângă corp; 5 -8= 1-4.
VI. P.I. - ghemuit, braţele sus, mingi în fiecare mână;
FORMAȚII DE LUCRU
VERIGILE LECȚIEI
(DURATĂ) CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE
FORME DE EXERSARE
OBS
1 -2 - ridicare în stând cu încrucişarea mingilor;
3 - stabilirea mingilor lateral; 3 x 8T
4 - revenire în ghemuit, cu mingile jos; 5-8 - repetare 1-4.

VII. P.I. - stând;


1 - ducerea braţelor în faţă;
2 - ducerea mingilor cu vârfurile pe umeri;
3 x 8T
3-4 - aplecare în faţă cu atingerea vârfurilor picioarelor; 5-8 - repetare 1-4.

VIII. - stând;
1 -4 - sărituri cu picioarele depărtat în lateral şi apropierea lor cu balansarea mingilor
prin lateral sus-jos;
5-8 - inspiraţia - mingile sus expiraţie - mingile jos;
3 x 8T
- desfăşurarea coloanei de gimnastică şi depunerea obiectelor portative.

REALIZAREA TEMELOR
(25’)
Mobilitate: Balansări de brațe, picioare și trunchi (5’)
5-6x
− explicarea-demonstrarea balansărilor de brațe;
− exersări în plan sagital, frontal și orizontal, sub formă de arc (pendulare), cerc și opt,
cu un braț sau cum ambele brațe, simultan sau alternativ;
− corectări;

− explicarea-demonstrarea balansărilor de picioare;
5-6x
− exersări din stând pe un picior, pe talpă sau pe vârf, cu genunchiul întins sau îndoit,
se execută balans cu piciorul liber întins înainte, lateral, înapoi sau îndoit înainte și
înapoi;
− corectări;

5-6x
− explicarea-demonstrarea balansului de trunchi (însoțit de mișcări complementare de
arcuire, extensie, balans de brațe), înainte și lateral. rânduri a câte 6 elevi
FORMAȚII DE LUCRU
VERIGILE LECȚIEI
(DURATĂ) CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE
FORME DE EXERSARE
OBS

Îndemânarea în acțiuni motrice individuale (10’)

CLOȘCA GRIJULIE**** 2-3x


Pe o linie de plecare, 5-6 elevi se aliniază pe un rând, având într-o mână o lingură și
în ea pusă o minge de tenis de masă; la 15-20m în față se trasează o linie de întoarcere; la ****
este descalificat elevul care se ajută de cealaltă
semnal, elevii pornesc în alergare, depășesc linia de întoarcere și revin la linia de plecare. mână în menținerea mingii în lingură, sau care nu
Cel care trece primul această linie, având în lingură mingea, câștigă intrecerea; dacă reia cursa de pe locul unde a scăpat mingea;
***
în timpul alergării mingea cade din lingură, elevul este obligat s-o culeagă și, punând-o Reguli
cercul va fi îmbrăcat de toţi elevii la fel, adică
din nou în lingură, se reia cursa de pe locul unde a scăpat-o; lingura trebuie ținută într-o începându-se cu piciorul stâng, şi dezbrăcat prin
mână întinsă înainte, cealaltă mână neputând fi folosita în menținerea mingii; dacă sunt scoaterea piciorului drept;
mai mulți. procedeul trecerii prin cerc va fi arătat şi
explicat
înainte de începerea jocului.
ÎMBRACĂ ȘI DEZBRACĂ CERCUL***

Elevii, în număr de 15-20, se împart în două cercuri egale, fiecare cerc


reprezentând o echipă;distanţa între elevii aceleiaşi echipe este o lungime de braţ; fiecare
echipă primeşte câte un cerc de gimnastică, pe care îl ia unul din elevi.
La semnalul de începere a jocului, elevul care are cercul îl îmbracă, trecându-şi 2-3x
prin el întâi piciorul stâng, apoi trunchiul şi capul, după care îl dezbracă, scoţând din cerc
piciorul drept; cercul se dă mai departe, spre dreapta, elevului următor, care este obligat
să facă acelaşi lucru; atunci când cercul a fost îmbrăcat şi dezbrăcat pe rând de toţi elevii
dintr-o echipă şi a revenit la elevul de la care a pornit, jocul se termină echipa care face
această manevră cu mai multă îndemânare şi viteză, este câştigătoare.

REVENIREA − mers cu mişcări de relaxare a membrelor inferioare şi superioare;


ORGANISMULUI
DUPĂ EFORT − alergare uşoară5; 5
în coloană câte unul
(3’) − mers cu exerciţii de respiraţie.

CONCLUZII, APRECIERI în linie pe un rând, ADUNAREA!


ȘI RECOMANDĂRI
(2’) − aprecieri asupra desfăşurării orei;
− evidenţieri pozitive şi deficienţe; 6
în coloană câte unul!
− recomandări pentru elevii care nu execută corect;
− aprecieri asupra comportamentului elevilor;
FORMAȚII DE LUCRU
VERIGILE LECȚIEI
(DURATĂ) CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE
FORME DE EXERSARE
OBS
− alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod disciplinat 6.

S-ar putea să vă placă și