Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială nr. 1, Suhurlui


Profesor: Dobre Mihai-Iulian
Clasa: a VIII-a A
Efectiv: 12 elevi
Data: 24.02.2020
Locul de desfășurare: teren de sport
Durata: 50 Min

DOMENII DE CONȚINUT. TEME ȘI OBIECTIVE.


1. Disciplină sportivă – handbal. Fixarea contraatacului cu un vârf cu accent pe răsucirea
trunchiului în momentul prinderii mingii.
2. Capacități motrice – calitate motrică. Educarea indicilor de manifestare a forței generale, cu
accent pe implicarea segmentelor principale.

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Operarea cu indicatorii specifici dezvoltării fizice.
2.2. Aplicarea celor mai importante măsuri pentru dezvoltare fizică armonioasă.
2.4. Aplicarea procedeelor tehnice de bază în acțiuni tactice specifice disciplinelor sportive studiate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. Psihomotrice:
Op1 Să execute corect complexul de exerciţii cu mingi folosit la I.S.A.L.
Op2 Să execute corect exercițiile propuse pentru soluționarea temelor lecției.
Op3 Să efectueze în condiții variate contraatacul cu un vârf.
2. Cognitive:
Oc1 Să cunoască importanța îmbunătățirii indicilor de manifestare a calităților motrice.
Oc2 Să cunoască importanța practicării exercițiilor fizice pentru un stil de viață sănătos.
Oc3 Să știe mecanismul de bază a procedeelor tehnice studiate.
3. Social – afective:
Os-a1 Să dezvolte emoții pozitive de grup, în activitatea desfășurată pe tot parcursul lecției.
Os-a2 Să aprecieze corect și obiectiv prestația tuturor colegilor care au luat parte la activitate.
Os-a3 Să exteriorizeze atitudinea de fair-play.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
I.Resurse procedurale
1. Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea execuţiei altor subiecţi, exersarea;
2. Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
II. Resurse materiale: fluier, mingi, jaloane, copete, bastoane, maieuri, cărți de joc, cercuri
de gimnastică, mingi medicinale.
III.Evaluare: continuă, exemplul, notarea.

“Sportul reprezintă vigoarea vitală a umanității”


(George Călinescu)

1
INDICAȚII METODICE ȘI
VERIGILE DOZARE ORGANIZATORICE,
NR. LECȚIEI CONȚINUTUL
CR LECȚIEI ȘI FORMAȚII DE LUCRU, OBS
ȘI DURATA CODIFICARE FORME DE EXERSARE SI
T ACESTORA CORECTARI
Exerciții de front, ordine și
formații: În linie pe un rând,
- Adunarea, alinierea, poziția 2’30
Organizarea de drepți, numărătoarea, salutul. Captarea atenției
1. colectivului - Verificarea prezenței,
de elevi echipamentului și a stării de 30”  
3’ sănătate.
- Prezentarea temei lecției. ☻

1. Variante de mers: ½ În coloană câte unul


diagonală
- Mers pe vârfuri cu brațele 
întinse sus, palmele orientate
spre exterior.
☻ 

- Mers pe călcâie, brațele la ½
spate de mâini apucat. diagonală

Exerciții din școala alergării:


1. Alergare cu joc de glezne, 1D Se dau indicații pe tot
- Trecere de la alergare la mers. 1l parcursul executării
Pregătirea formelor de deplasare
2. organismului 2. Alergare cu genunchii sus, 1D Brațele întinse!
pentru efort. - Trecere de la alergare la mers. 1l Spatele drept!
8’ Variantele de mers se
3. Alergare cu pendularea execută pe diagonala
gambelor spre înapoi, 1D mică.
- Trecere de la alergare la mers. 1l

4. Alergare cu pendularea
picioarelor întinse din articulația 1D
genunchilor spre înainte, 1l
- Trecere de la alergare la mers.

Exerciții din școala săriturii:


1D
1. Pas săltat, 1l Se dau indicații și se
- Trecere în mers. fac corectări pe întreg
1D parcursul executării
2. Pas sărit, 1l exercițiilor din cele
- Trecere în mers. două școli.

2
Exerciții libere de dezvoltare Formație de lucru: pe
fizică generală: 2 linii.

1. P.I. –Stând depărtat brațele


îndoite, mâinile pe șolduri:   
T. 1. Aplecarea capului înainte.   
T. 2. Revenire.
T. 3. Extensia capului. 4X8T ☻
T. 4. Revenire.
T. 5. Aplecarea capului spre
stanga.
T. 6. Revenire.
T. 7. Aplecarea capului spre Se lucrează pe
dreapta. numărătoare.
T. 8. Revenire.
Influențarea Pentru fiecare
3. selectivă a 2. P.I. –Stând depărtat, brațele exercițiu se va alege
aparatului îndoite, mâinile pe umeri: un elev care va
locomotor T. 1-4. Rotarea umerilor spre 4X8T executa în fața
8’ înainte. formației.
T. 5-8. Rotarea umerilor spre
înapoi. Se explică și
demonstrează fiecare
3. P.I. –Stând depărtat brațele exerciţiu.
îndoite, mâinile la nivelul
pieptului: 4X8T
T. 1-2. Extensia arcuită a
brațelor îndoite.
T. 3-4.Extensia arcuită a brațelor
întinse spre înapoi.
T. 5-6. Idem T. 1-2.
T. 7-8. Idem T. 3-4.

4. P.I. – Stând depărtat, brațele Se insistă pe


îndoite, mâinile la nivelul amplitudine.
pieptului: 4X8T
T. 1-2. Răsucirea trunchiului cu
arcuire spre stânga.
T. 3-4. Răsucirea trunchiului cu
arcuire spre dreapta.
T. 5-6. Idem T. 1-2.
T. 7-8. Idem T. 3-4.
Tălpile rămân lipite
5. P.I. – Stând depărtat, brațele de sol!
îndoite, mâinile pe șolduri:
T. 1-2. Înclinarea trunchiului cu Picioarele întinse din
arcuire spre stânga. articulația
T. 3-4. Înclinarea trunchiului cu 4X8T genunchiului!
arcuire spre dreapta.
T. 5-6. Idem T. 1-2.
T. 7-8. Idem T. 3-4. Trunchiul drept,
privirea urmărește

3
6. P.I. –Stând depărtat: brațul întins!
T. 1-2. Extensia trunchiului
cu arcuire, concomitent cu
ridicarea brațelor prin înainte
sus.
T. 3-4. Îndoirea trunchiului spre
înainte cu arcuire și așezarea
palmelor pe sol. 4X8T
T. 5-6. Idem T. 1-2.
T. 7-8. Idem T 3-4. Brațele urcă și
coboară întinse din
7. P.I. –Stând depărtat, brațele articulația cotului.
întinse lateral: Picioarele întinse din
T. 1. Îndoire răsucită spre articulația
stânga, concomitent cu atingerea genunchiului!
gleznei cu palma stângă,
T. 2. Îndoire răsucită spre
dreapta, concomitent cu
atingerea gleznei cu palma 4X8T
Influențarea dreaptă,
selectivă a T. 3-8. Idem T. 1-2.
3. aparatului
locomotor 8. P.I – Stând:
8’ T. 1. Fandare cu piciorul stâng Brațele întinse!
spre înainte simultan cu ridicarea Articulația
brațelor lateral. genunchiului,
T. 2. Revenire. piciorului din urmă,
T. 3. Fandare cu piciorul drept rămane întinsă pe
spre înainte simultan cu ridicarea întreg parcursul
brațelor lateral. execuției exercițiului.
T. 4. Revenire.
T. 5. Fandare laterală spre stânga
înaltă, simultan cu ridicarea
brațelor înainte. 4X8T
T. 6. Revenire.
T. 7. Fandare laterală spre stânga
înaltă, simultan cu ridicarea
brațelor înainte.
T.8. Revenire. Se insistă pe execuția
corectă.
9 P.I – Stând: Păstrați echilibrul în
T. 1 Săritură în stând depărtat cu timpul execuției.
ridicarea brațelor prin lateral sus.
T. 2 Revenire în P.I. cu
coborârea brațelor prin lateral 4X8T
jos.
T. 3-8. Idem T. 1-2

Contactul cu solul
doar pe vârfuri!

4
Contraatacul cu un vârf Formație de lucru
Acomodare cu mingea două coloane
1. Colectivul de elevi,așezați
pe două șiruri în planuri diferite,
execută pe rând de pe loc pase 
oblic spre înainte, de la elevul 
Disciplină retras către elevul avansat. După 
sportivă ce au executat aceștia trec la
–handbal- coada propriei coloane. ☻
Fixarea Prinderea mingii cu două mâini 2X 
contraatacu- se face prin răsucirea trunchiului 
4. lui cu un spre stânga. 
vârf 2. „Mingea călătoare”
14’ Colectivul de elevi este dispus Mingea este pasată
pe două linii față în față, la un numai după ce
interval de două brațe între ei. executantul din față a
Distanța dintre linii este de eliberat locul
aproximativ trei metri. La
capătul liniilor este așezat pe sol Formație de lucru
un cerc, iar în interiolul cercului două linii față în față
din stânga se află o minge. La
semnalul sonor primul elev de la
fiecare linie culege mingea pe ʘ    ʘ
care o transmite colegului din 2X
dreapta. Preluarea mingii se face ʘ    ʘ
răsucind trunchiul spre stânga.
Câștigă echipa care termină ☻
prima de transportat toate
mingiile în cercul opus.

3. Elevii sunt așezați pe două


linii față în față, pe semicercul Distanța dintre
de 6m. și cel de 9m. La primul executanți trebuie să
semnal sonor fiecare pereche fie egală
execută pase în doi, iar la al
doilea semnal cei aflați pe Formație de lucru
semicercul de 9m fac o două linii față în față
întoarcere la 180 de grade,
sprintează spre mijlocul
terenului unde primesc mingea 4X
de la coechipier. Cei cu minge se ☻
întorc cu dribling pe semicercul
de 6m. iar cei fără minge
avansează pe semicercul de 9m.
La următorul semnal se

inversează rolurile partenerilor.
4. Colectivul de elevi,așezați 
pe două coloane în colțurile
diametral opuse ale terenului de Pasarea mingii se
handbal. Doi elevi, având rolul 10X face pe poziție
de portar, au la dispoziție mai viitoare și în lateral
multe mingi aflate într-un cerc stânga

5
pe care le pasează la distanță,
obligând pe rând câte un jucător
să alerge pentru a prinde mingea
pe care apoi să o arunce în
poarta adversă.

C. M. Forța Educarea indicilor


de manifestare a forței generale,
cu accent pe implicarea
segmentelor principale. Formație de lucru:
Capacități Circuitul 1: 4 grupe
motrice. a. Sărituri din depărtat în
Îmbunătățirea apropiat. 30 sec.
indicilor de b. Culcat facial, sprijin pe palme, lucru
5. manifestare a întindere și îndoirea brațelor din I:100% Schimbarea între
calităților articulația coatelor.(flotări) Pauză 20 stații se face în sensul
motrice. c. Stând depărtat, brațele întinse sec. indicat de profesor.
12’ înainte, genuflexiuni. Circuitul se repetă de
d. Culcat dorsal, picioarele 3 ori. Pauza între
îndoite din articulația circuite 1 min.
genunchilor, tălpile lipite de sol,
brațele îndoite, de mâini apucat
la ceafă, ridicări ale trunchiului
la 45 de grade și coborâre.

Exercițiile au ca
Revenirea Variante de mers cu exerciții de principal obiectiv
6. organismului respirație executate în jurul 2’ revenirea marilor
după efort spațiului de lucru, combinate cu funcții.
2’ alergare usoară.
Adunarea și alinierea. În linie pe un rând
Aprecieri, Aprecieri generale. 3’ 
7. concluzii și Aprecieri individuale. 
recomandări Recomandări. 
3’ Notare. ☻ 

S-ar putea să vă placă și