Sunteți pe pagina 1din 8

UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul „Csiky Gergely” Arad

PROFESOR: Erdei Emese


DISCIPLINA: Educație Fizică
CLASA: a V. – a A
RESURSE UMANE: 20 elevi (15 băieți,15 fete)
LOC DE DESFĂŞURARE: Sala de sport DATA: 23.05.2016
RESURSE MATERIALE:
15 mingi de volei
15 bastoane
8 mingi medicinale
ladă de gimnastică
capră

PROIECT DIDACTIC
TEME : 1. Dezvoltarea indemanarii prin jocuri de miscare
2. Dezvoltarea vitezei de reacție accent pe îmbunătățirea vitezei de recție prin exerciții
și jocuri
3. Preluarea cu două mâini, de jos la volei
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener )
2.-exersarea vitezei de reacţie şi de execuţie la stimuli auditivi şi vizuali.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : 2.2.să execute un complex de dezvoltare fizică cu obiecte specifice;
2.3.să execute corect mişcările comandate/ solicitate
în ritm susţinut, impus prin semnale vizuale, auditive;
3.1.să-şi perfecţioneze deprinderile motrice utilitar-
aplicative ;
3.3.să-şi perfecţioneze procedeele tehnice de bază ale
probelor şi ramurilor de sport pentru a le aplica;
5.2.să adopte un comportament adecvat în relaţiile cu
partenerii şi adversarii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor
corpului ;
-sa aplice in intreceri deprinderile motrice corect insusite
( aruncare – prindere ) specifice ramurilor de sport predate ;
-să-şi perfecţioneze viteza de reacţie şi de execuţie, la
stimuli auditivi şi vizuali, în acţiuni motrice complexe;
-să execute cu rapiditate şi corectitudine acţiunile
comandate sau necesare la semnale vizuale şi auditive;
-să manifeste corectitudine în desfăşurarea
competiţiilor, în relaţie cu partenerii şi cu adversarii;
dorinţa de perfecţionare şi de auto depăşire;
- să respecte deliberat regulile jocului stabilite in
desfasurarea intrecerilor ;
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic,
concursul.
MATERIALE FOLOSITE: steguleţe, greutăţi, obstacole, fluier.
DURATA 50 minute.
COMPETENTE SPECIFICE: Elevii să fie capabili:
1. Să execute rapid mișcările recomandate,la semnale auditive,cu indici crescuți de îndemânare și
coordonare.
2. Să își consolideze tehnica preluării mingii de jos, cu două mâini, specifice jocului de volei.
3. Să își dezvolte forța și rezistența musculară prin executarea corectă a exercițiilor prezentate
de profesor.
4. Să realizeze creşterea motricităţii musculaturii angrenate în executarea deprinderilor aplicativ-
utilitare vizate.
5. Să execute corect deprinderile aplicativ-utilitare însuşite anterior, crescând complexitatea și
durata solicitărilor la efort.
6. Să execute corect exercițiile ce compun parcursurile aplicative.
7. Să integreze eficient deprinderile aplicativ-utilitare însuşite, prin parcursuri aplicative în
diferite condiţii de activitate şi solicitare la efort.
8. Să respecte regulile jocului și ale întrecerii,manifestând spirit de competiție,cooperare și
întrajutorare.
FORMAȚII ȘI
MOMENTELE DOZAREA
CONȚINUT INDICAȚII METODICO- OBS.
LECȚIEI EFORTULUI
ORGANIZATORICE
1. 2. 3. 4. 5.
ORGANIZAREA - Formația de adunare și alinierea 2 minute - în linie pe un rând
COLECTIVULUI - Verificarea stării de sănătate și a echipamentului ☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
DE ELEVI - Anunțarea temelor lecției
2 min. - Exerciții de front şi formaţii 2-4X
- Exerciţii de întoarceri de pe loc la stânga şi la dreapta
Frontal

Se execută în doi timpi


PREGĂTIREA Mers şi variante de mers: În coloană câte unul, în
ORGANISMULUI 3 minute jurul sălii de sport:
PENTRU EFORT
6 min. - mers normal
- mers pe vârfuri
- mers pe călcâie
- mers în cadență - brațele se mișcă liber pe
- mers fandat lângă corp
- braţele întinse sus
-mers ghemuit - braţele încrucişate la
- mers liniștitor cu exerciții de respiratie. spate
- mâinile pe șolduri
-spatele drept, mâinile pe
genunchi
Variante de alergare:

Pe diagonala sălii ☺
- alergare uşoară ☺
- alergare cu joc de gleznă ☺
- alergare cu pendularea gambelor înapoi ☺
25 m ☺
- alergare cu genunchii la piept
25 m
- alergare cu pas adăugat cu fața spre interiorul 25 m -brațele îndoite din cot, se
cercului(sălii) 25 m mișcă liber pe lângă corp
- alergare cu pas adăugat cu fața spre exteriorul 25 m - accent pe rulare vârf-
25 m talpă-călcâie
cercului(sălii) 25 m -spatele drept, călcâiele
- alergare cu schimbare de direcţie lovesc șezuta
-spatele drept,brațele se
mișcă liber pe langă corp

INFLUENŢAREA Complex de exerciții libere: În coloană de gimnastică


SELECTIVĂ A Ex 1: câte 5
APARATULUI P.I. stând depărtat cu mâinile pe şold. 4 x 4T
LOCOMOTOR T1-2 rotirea capului spre stânga. ☺☺☺☺☺
12 min. T3-4 rotirea capului spre dreapta. ☺☺☺☺☺
Ex 2 : ☺☺☺☺☺
P.I. stând depărtat cu brațele îndoite la ☺☺☺☺☺
nivelul pieptului 2 X 8T
T1-2 arcuirea brațelor cu ducerea coatelor spre
înapoi;
T3-4 extensii cu întinderea brațelor;
T5-6 ducerea alternativă a brațului stâng Brațele sunt întinse,spatele
sus cu arcuire; drept
T7-8 ducerea brațului drept sus cu arcuire
Ex 3 :
P.I. stând departat cu mâinile pe şold
T1-2 : răsucirea Tr. spre stânga cu arcuire. 2 X 8T Spatele drept,răsucirea se
T3-4 : răsucirea Tr. spre dreapta cu arcuire. execută energic,iar îndoirea
T5-6 : îndoirea Tr. lat. stânga cu arcuire. trunchiului păstrează poziția
T7-8 : îndoirea Tr. lat. dreapta cu arcuire. laterală.
Ex 4 :
P.I. stând depărtat cu mâinile pe șold 2 X 8T
T1-2 îndoirea tr. spre stânga cu arcuire La extensie brațele trebuie sa
T3-4 îndoirea tr. spre dreapta cu arcuire fie perfect intinse, palmele
T5-6 idem T1-2 , cu ducerea bratului opus orientate in sus
de asupra capului sub forma de coroana
T7-8 idem T3-4 , cu ducerea bratului opus
de asupra capului
Ex 5 :
P.I. stând depărtat.
T1-2 : ridicarea Br. sus cu arcuire. Picioarele sunt întinse din
T3-4 : îndoirea Tr. înainte. 4 x 4T
articulația genunchiului

Ex 6 : 4 X 4T
Picioarele se balansează
P.I. stând cu brațele întinse înainte. întinse din genunchi și vârf
T1-2 : balansarea piciorului stâng la mâna dreapta.
T3-4 : balansarea piciorului drept la mâna stânga.
Ex 7 :
P.I. stând 4 X 8T
Săriturile se execută elastic,
T1-3 : sărituri ca mingea pe 2 picioare. pe vârfuri
T4 : ghemuit
Ex 8 :
P.I. stând 4 X 8T
Picioarele se duc spre înapoi
T1 : ghemuit, palmele pe sol simultan
T2 : ducerea picioarelor înapoi, prin săritură Privirea este spre înainte
T3 : revenire în ghemuit
T4 : revenire în stând
Ex 9 :
P.I. stând
T1 : genuflexiune 4 X 8T
Spatele drept
T2 : revenire
T3 : fandare spre înainte pe piciorul drept Privirea înainte
T4 : revenire
T5 : fandare spre înainte pe piciorul stâng Piciorul din față cu toată
T6 : revenire talpa pe sol
T7 : stând depărtat,prin săritură
T8 : revenire
Ex 10 :
P.I. stând depărtat la două lățimi de umeri
T1 : fandare laterală spre stânga cu arcuire 4 X 8T
T2 : revenire
Genunchii întinși
T3 : fandare laterală spre dreapta cu arcuire
T4 : revenire
T5 : fandare înainte cu piciorul stâng
T6 : revenire
T7 : fandare înainte cu piciorul drept
T8 : revenire

Dezvoltarea vitezei TIC TAC TOE ○○○


de reacție accent pe Un elev prezintă regulile jocului ○○○
○○○
îmbunătățirea vitezei
de recție prin
exerciții și jocuri
Joc de viteză
şi logică
Dezvoltarea Mers în echilibru cu trecere peste obstacole cântând: În coloană câte unul
indemanarii şi a Printre munţi şi printre văi ♪♫
Trece o căruţă, ═════ ○ ○○○ ▬▬▬▬
echilibrului cu
cântec Şi din toate fetele
Tu eşti mai drăguţă.

Asta-mi place,
}
Asta, da! Refren
Asta ţie, ţie nu ţi-o dau!

Printre munţi şi printre văi


Trece o şaretă,
Şi din toate fetele
Tu eşti mai cochetă.

Printre munţi şi printre văi


Trece o maşină,
Şi din toate fetele
Tu eşti cea mai fină.

REVENIREA - Mers cu exerciții de inspirație – expirație 10 m În coloană câte 1 în jurul


ORGANISMULUI - Exerciții de relaxare a B și P sălii.
LA PARAMETRII - Alergare ușoară 4-5 x
NORMALI. 8T
4 min. - Mers în cadentă 8T

APRECIERI ȘI - Evaluarea realizarii obiectivelor operaționale In linie pe un rand


RECOMANDĂR urmărite OOOOOOO
I. - Aprecierea elevilor
2 min. 2 min.
- Recomandări privind activitatea independentă
Frontal
- Salutul
- Părăsirea organizată a sălii și deplasarea spre
vestiare și sala de clasă.

S-ar putea să vă placă și