Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
Şcoala Gimnazială

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR :

Data :18.V. 2016 Data :18. V. 2016


Clasa :a III-a Clasa :a IV-a
Aria curriculară: Educaţie fizică, sport şi sănătate Aria curriculară : Educaţie fizică, sport şi sănătate
Disciplina de învaţământ : Educaţie fizică, sport şi sănătate Disciplina de învăţământ :Educaţie fizică
Unitatea de învăţare : Deprinderi motrice sportive elementare Unitatea de învăţare : Deprinderi motrice sportive elementare
Subiectul : Repetarea săriturii în lungime de pe loc Subiectul : Alergare de viteză . Startul din picioare şi lansare de
Tipul lecţiei : Consolidarea priceperilor şi deprinderilor motrice la start
sportive elementare Tipul lecţiei : Însuşirea priceperilor şi deprinderilor motrice
Scopul : Dezvoltarea forţei braţelor şi picioarelor. sportive elementare
Însuşirea deprinderii motrice de bază de aruncare şi prindere a Scopul : Dezvoltarea vitezei de reacţie şi de deplasare.
mingii. Obiective de referinţă:
Competenţe specifice : 2.3.Executarea corectă a mişcărilor solicitate în ritm susţinut,
1.1.Utilizarea noţiunilor specific domeniului, în situaţii de impus prin semne vizuale, auditive;
instruire; 3.2.Perfecţionarea deprinderilor aplicativ-utilitare, prin folosirea
1.2.Respectarea regulilor specific activităţilor sportive, din lecţie lor în activităţi motrice complexe;
şi din afara ei ; 5.1.Aplicarea regulilor de organizare/autoorganizare şi
2.6.Aplicarea deprinderilor motrice fundamentale şi sportive desfăşurare a activităţilor practice, a întrecerilor individuale şi
elementare, în acţiuni motrice variate; colective.
3.1.Manifestarea atitudinii de cooperare şi întrajutorare în timpul Obiective operaţionale :
activităţilor motrice. O1-cunoaşterea şi executarea unor complexe de dezvoltare
Obiective operaţionale : fizică ;
O1-executarea corectă a exerciţiilor motrice învâţate; O2-însuşirea mecanismului de bază al alergării de viteză ;
O2 – desprinderea , în săritură, de pe ambele picioare ; O3-executarea corectă a pasului de alergare ;
O3 – să îşi ia avânt cu ajutorul balansului de braţe, cu îndoirea şi O4-dozarea efortului în vederea atingerii vitezei maxime ;
întinderea picioarelor; O5-respectarea regulilor jocului propus ;
O4 – sincronizarea balansului braţelor cu îndoirea picioarelor; O6-manifestarea unui spirit competitive.
O5 – aterizarea pe două picioare; Strategia didactică : mixtă
O6 – prinderea şi pasarea mingii. Metode şi procedee didactice :conversatia, demonstraţia,
O7- respectarea regulilor jocului propus; explicatia, exercitiul, parcurs aplicativ, jocul ,,Poşta merge “ ;
O8- manifestarea unui sirit competitiv. Mijloace de învăţământ : fluier, cartonaşe cu numere, mingi ;
Strategia didactică : mixtă Forma de organizare :frontală, , individuală , în linie pe un
Metode şi procedee didactice : conversatia, explicatia,exerciţiul, rând, în linie pe două rânduri, în coloane câte 2, în cerc ;
demonstraţia, parcursul aplicativ, jocul Locul de desfăşurare : terenul de sport ;
Mijloace de învăţământ : fluier, mingi, jetoane; Durata : 45 minute ;
Forma de organizare : frontală , individuală , Evaluare :continuă.
Locul de desfăşurare : terenul de sport; Bibliografie : Programa şcolară pentru disciplina Educaţie
Durata : 45 minute ; fizică”, clasa a IV-a , Bucureşti, 2005
Evaluare : continuă.
Bibliografie : Programa şcolară pentru disciplina ,,Educaţie
fizică, sport şi sănătate”, Bucureşti, 2014
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE

O O
b b
Secvenţele Metode Secvenţele Metode
lecţiei o Conţinutul instructiv- şi Evaluare lecţiei o Conţinutul instructiv- şi Evaluar
p educativ procedee p educativ procedee e

1.Moment ACTIVITATE DIRECTĂ Conversa 1.Moment ACTIVITATE DIRECTĂ Conveersa


organizato adunarea ; ţia organizato adunarea ; ţia
ric alinierea pe un rând ( spatele Exerciţiul ric alinierea pe un rând Exerciţiul
2 minute drept, braţele pe lângă corp, Demonstr 2 minute ( spatele drept, braţele pe Demonstr
capul sus, privirea înainte ) ; aţia Apreciere lângă corp, capul sus, privirea aţia
verificarea stării de sănătate Explicaţi a verbală înainte ) ; Explicaţia
O şi a echipamentului ; a O verificarea stării de sănătate
1 salutul ; 1 şi a echipamentului ; Aprecie
anunţarea temei şi a salutul ; rea
obiectivelor urmărite ; anunţarea temei şi a Formaţii verbală
adoptări de poziţie, la obiectivelor urmărite ; de lucru
comandă : la dreapta, la Formaţii adoptări de poziţie, la :în linie
stânga, la stânga imprejur, pe de lucru : comandă : la dreapta, la pe un rând
loc repaus . în linie pe stânga, la stânga imprejur, pe
un rând loc repaus .
2.Pregătire Mers şi variante de mers 2.Pregâtire
a mers în cadenţă ; a Mers şi variante de mers
organismu mers pe vârfuri cu braţele organismu mers în cadenţă ; Probă
lui pentru sus ; Probă lui pentru mers pe vârfuri cu braţele practică
efort mers pe călcâie cu braţele la practică efort sus ; Formaţii
5 minute spate ; Formaţii 5 minute mers pe călcâie cu braţele de lucru:
mersul piticului ; de la spate ; în şir câte
mers normal. lucru:în mersul piticului ; unul
Alergare şi variante de şir câte mers normal.
alergare: unul Alergare şi variante de
alergare uşoară , cu pas alergare:
săltat, cu pas sărit ; alergare uşoară , cu pas
alergare cu genunchii la săltat, cu pas sărit ;
piept ; alergare cu genunchii la
alergare cu călcâiele la piept ;
şezut; alergare cu călcâiele la
alergare cu pendularea şezut;
gambei înainte, cu pas adăugat alergare cu pendularea
; gambei înainte, cu pas
Mers normal cu exerciţii de adăugat ;
relaxare; Mers normal cu exerciţii de
Exerciţii de respiraţie : din relaxare;
mers, ridicarea braţelor şi Exerciţii de respiraţie : din
inspirare, lăsarea în jos a Observar mers, ridicarea braţelor şi Probă
3. O braţelor şi expirare; ea inspirare, lăsarea în jos a practică
Influenţar 1 Formarea coloanei de sistematic 3.Influenţa O braţelor şi expirare;
ea gimnastică. Formaţii ă rea 1 Formarea coloanei de Formaţii
( prelucrar de lucru : ( prelucrar gimnastică. de lucru :
ea) în ea) în coloane
selectivă a Exerciţii pentru dezvoltarea coloane selectivă a Exerciţii pentru dezvoltarea câte 2
aparatului mobilităţii şi elasticităţii câte 2 aparatului mobilităţii şi elasticităţii
locomotor membrelor superioare, locomotor membrelor superioare,
5 minute inferioare, a trunchiului Exerciţiul 5 minute inferioare, a trunchiului
stând depărtat cu palmele la Explicaţi stând depărtat cu palmele la
spate a spate
T1-2 aplecarea capului înapoi; Demonstr T1-2 aplecarea capului
T3-4 aplecarea capului înainte; aţia înapoi; Exerciţiul
T1-2 răsucirea capului spre T3-4 aplecarea capului
dreapta; înainte;
T3-4 răsucirea capului spre T1-2 răsucirea capului spre
stânga. dreapta;
stând depărtat, braţele pe Exerciţiul T3-4 răsucirea capului spre
şolduri stânga.
T1-2 îndoirea trunchiului spre stând depărtat, braţele pe
dreapra; şolduri
T2-3 îndoirea trunchiului spre O T1-2 îndoirea trunchiului spre
stânga. 4 dreapra;
stând depărtat cu mâinile la T2-3 îndoirea trunchiului spre
ceafâ stânga.
T1-2 răsucirea trunchiului spre stând depărtat cu mâinile la
stânga; ceafâ
T3-4 răsucirea trunchiului spre T1-2 răsucirea trunchiului
dreapta. spre stânga;
 stând depărtat cu mâinile la T3-4 răsucirea trunchiului
ceafâ spre dreapta.
T1-2 răsucirea trunchiului spre  stând depărtat cu mâinile la
stânga; ceafâ
T3-4 îndoire laterală stânga; T1-2 răsucirea trunchiului
T5-6 răsucirea trunchiului spre spre stânga;
dreapta; T3-4 îndoire laterală stânga;
T7-8 îndoire laterală dreapta. T5-6 răsucirea trunchiului
stând spre dreapta;
T1-2 fandare lateral stânga cu T7-8 îndoire laterală dreapta.
arcuire; stând
T3-4 revenire în stând; T1-2 fandare lateral stânga cu
T5-6 fandare lateral dreapta cu arcuire;
arcuire; T3-4 revenire în stând;
T7-8 revenire în stând. T5-6 fandare lateral dreapta
O stând depărtat, genoflexiuni cu arcuire;
1 stând cu mâinile pe şold: T7-8 revenire în stând.
1.sărituri cu desprinderea de stând depărtat, genoflexiuni
O pe ambele picioare, pe loc şi stând cu mâinile pe şold:
2 cu deplasare la dreapta, la 1.sărituri cu desprinderea de
stânga, înainte şi înapoi; pe ambele picioare, pe loc şi
O picioarele apropiate; O cu deplasare la dreapta, la
3 2.săritură cu forfecarea 2 stânga, înainte şi înapoi;
picioarelor; Probă picioarele apropiate; Observa
4.Dezvolta O 3.săritură cu desprinderea de Parcursul practică 4.Dezvolta 2.săritură cu forfecarea În linie pe rea
rea 4 pe un picior, pe loc şi cu aplicativ rea O picioarelor; două individu
calităţilor deplasare. In linie calităţilor 3 3.săritură cu desprinderea de rânduri ală
motrice : pe două motrice : pe un picior, pe loc şi cu
forţa rânduri viteza deplasare.
10 minute OSăritura în lungime de pe loc 10 minute O
5copiii sunt aşezaţi pe două 4 Startul de sus şi lansare din
Orânduri;pe sol se va marca din start(un picior în faţă, unul în
65 în 5 cm : între 1,10 m şi 1,30 spate; genunchii uşor flexaţi; Observa
Ofetele şi între 1,10 şi 1,40 împingerea în vârful rea
7băieţii; Observar piciorului din spate pentru În coloană sistemat
5.Consolid vor sări, pe rând, de două ori ea lansare ): câte 2 ică
area unor O fiecare iar cea mai bună sistematic repetări succesive a poziţiei
deprinderi 8 săritură va fi notată; Jocul ă de start, în condiţii de control
motrice şi autocontrol;
18 minute ACTIVITATE INDIRECTĂ start şi lansare din start pe
Joc : ,,Ocheşte turnul” 5.Dezvolta distanţa de 15 metri; Parcursul
elevii sunt aşezaţi pe 2 rea, aplicativ
şiruri; perfecţion ACTIVITATE INDIRECTĂ
la o distanţă de 3 metri sunt Formaţii area şi Repetări scuccesive a
puse jaloanele pe care ei de consolidar exerciţiilor de viteză.
trebuie să le doboare cu lucru:în ea Observa
mingea; cel care a lovit turnul coloană deprinderi ACTIVITATE DIRECTĂ rea
recuperează mingea şi trece la câte 2 lor Restrângeri pe două şiruri; individu
coada şirului; sportiv- O Parcurs aplicativ : alergare de În cerc ală
turnurile ochite sunt notate Apreciere elementare 5 viteză , săritură, aruncare.La
cu o linie pe sol, lângă jalon; a verbală 8 minute semnalul meu, primul elev
echipa cu cele mai multe din fiecare şir va executa
puncte câştigă. alergare de viteză până la Jocul
6.Consolid prima linie, apoi va sări în
area unor O două picioare până la a doua
deprinderi 6 linie, va lua mingea şi o va
motrice arunca la poartă.
10 minute

Jocul ,,Poşta merge” În coloană


Elevii vor primi cartonaşe cu câte unul
câte un număr şi se vor aşeza
în formă de cerc. Un elev va
sta în centrul cercului.
Conducătorul jocului va Conversaţ
striga : ,,Poşta merge le la ia
6. Formaţii numărul ... la numărul ...” . Formaţii
Revenirea de 7. Jucătorii strigaţi sunt obligaţi de Aprecie
organismu lucru:în Revenirea să-şi schimbe locurile între ei. lucru:în rea
lui după coloană organismu În acelaşi timp, jucătorul din coloană verbală
efort câte unul Apreciere lui după centru va încerca să ocupe câte unul
3 minute a verbală efort unul din cele două locuri
3 minute rămase libere.
ACTIVITATE DIRECTĂ
7. Deplasarea cu exerciţii de ACTIVITATE DIRECTĂ
Încheierea respiraţie şi relaxare : 8.Încheiere Deplasarea cu exerciţii de
activităţii scuturarea mâinilor şi a a respiraţie şi relaxare :
2 minute picioarelor din mers, mers activităţii scuturarea mâinilor şi a
liniştit. 2 minute picioarelor din mers, mers
liniştit.
Fac aprecieri în legătură cu
activitatea desfăşurată , Fac aprecieri în legătură cu
specificând faptul că toţi elevii activitatea desfăşurată ,
s-au descurcat excelent; specificând faptul că toţi
Salutul. elevii s-au descurcat excelent;
Salutul.

S-ar putea să vă placă și