Sunteți pe pagina 1din 8

ŞCOALA :

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a V a
PROPUNĂTOR:
OBIECTUL: Ed. fizica si sport
SUBIECTUL: TEMELE LECTIEI:

TEME 1 : Dezvoltarea Vitezei de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali.

TEMA 2: Handbal – invatarea prinderii si pasarii mingii

TEMA 3: Handbal - invatarea aruncarii la poarta cu pas adaugat

TIPUL.: formare de priceperi si deprinderi


POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare : T1: Joc sportiv : Handbal
T2 : Calitati motrice de baza

a)Obiective operaţionale:
 O.op.1: Dezvoltarea \ educarea calitatii motrice viteza in regim de indemanare \
coordonare;
 O.op.2: Obisnuirea \ acomodarea cu mingea de handbal;
 O.op.3: Integrarea pe parcursul verigilor \ momentelor lectiei a unor cunostinte
specifice altor discipline: ed. muzicala, ed. plastica, ed. pentru sanatate, abilitati
practice, cunoasterea mediului, limba romana, matematica, in vederea fixarii
cunostintelor.
 O.op.4: Formarea unor trasaturi morale si de caracter: stapanire de sine, vointa;
 O.op.5: Dezvoltarea spiritului de echipa si de competitivitate.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE
RESURSE: formativă, individuală şi în grup,
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea pe grupe , jocul de miscare ,
explicatia , demonstratia, tabelul SVI, exersarea ;
b) materiale : fluier, mingi, recompense, casetofon, caseta audio, jaloane, cercuri, plicuri, cartonase
colorate, imagini cu animale, banda adeziva, coli flipchart, marker,stegulete
specifice disciplinei : -manual pentru invatamantul primar si gimnazial ,
Ed. Did. Si Ped. Bucuresti, 2002
c) bibliografice: Aut. Eugeniu Scarlat / Mihai B. Scarlat

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice


prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;
Evaluarea continuă la clasă;
Cunoaşterea elevului;
Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare
Recuperarea rămânerii în urmă la limba română;
Recuperarea rămânerii în urmă la matematică;
Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală;
Management instituţional/de proiect
Curriculum national – Ed. fizica si sport
Teoria si metodica ed. fizice si sportului( aut. Ghe. Carstea )

d) temporale: 45 minute
ȚINTA DE PROGRES PROFESIONAL:Existenta unor abilitati si utilizarea unor tehnici de predare care permit realizarea unor activitati in grupuri
mici,facilitarea invatarii prin cooperare.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei O.O.5  Adunarea ; Conversatia Jocul did. -verificare
(Organizarea O.O.4  Salutul ; in linie pe un Explicatia orala;
colectivului de elevi)  Verificarea tinutei vestimentare rand
( echipamentul ) ;
 Consemnarea absentelor ; 4min JJJJJJJJ -aprecieri
 Exercitii pentru atentie ; verbale;

2. Anunţarea  ☺ Prezentarea sumara a obiectivelor 1min in linie pe un Conversatia


obiectivelor operationale specifice lectiei. ; rand Explicatia

JJJJJJJJ

3.Pregatirea O.O.4  intoarceri la stanga, la dreapta 5min in coloana cate Explicatia Exercitiul
organismului pentru O.O.1 prin saritura ; unul Conversatia fizic
efort  mers in voie cu variatii de ritm pe Demonstratia
fundal muzical folosind bastonul; J Exersarea -aprecieri
 mers cu variante pe fundal muzical J verbale;
folosind bastonul : J
- pe varfuri cu bratele sus ; J
- pe calcaie cu bratele la spate ; J
- mersul piticului ; J
J
J
 alergare usoara cu variatii de ritm pe
fundal muzical;
 mers cu variante pe fundal muzical
folosind bastonul :
- pe varfuri cu bratele sus ;
- pe calcaie cu bratele la spate ;
- mersul piticului ;
 mers cu educarea ritmului
respirator;
 mers cu miscari de relaxare;
 alternari de mers cu alergare ;

4. Influentarea O.O.4  Exercitiile se executa pe ritm pe


selectiva a aparatului O.O.1 fundal muzical folosind bastonul ;
locomotor  Flexia si extensia capului :
 rotari ale capului: stg.- dr;
 rotari ale bratelor inainte si inapoi; -in linie pe trei Explicatia Exercitiul -aprecieri
 stand departat ,bastonul apucat de randuri Conversatia fizic verbale;
ambele capete, Demonstratia
rotari ale bratelor inainte si inapoi, pe 8min Exersarea
rand;
 stand departat cu bastonul apucat de
ambele capete
indoite baratului la nivelul cefei a unui JJJJJJ
brat, celalat dus in lateral, arcuire ;
JJJJJJ
 aceeasi pozitie initiala ca la
ex. anterior, repetarea identica a primilor
JJJJJJ
timpi, ducerea bratelor intinse spre
inainte-sus (5), arcuire(6), aplecarea
trunchiului cu ducerea bratelor spre
inainte -jos cu atingerea solului
(7),arcuire(8);
 picioarele departate la nivelul
umerilor si bastonul apucat de ambele
capete deasupra capului (P.I.), indoirea
trunchiului in lateral stg.
(1),arcuire(2),indoirea trunchiului in
lateral dr.(3), arcuire(4);
 stand departat cu mainile pe
baston, bastonul pe umeri: indoirea
trunchiului spre stanga si arcuire ;
revenire; indoirea trunchiului spre dreapta
; revenire.
 stand departat cu mainile pe
baston, bastonul pe umeri: indoirea
trunchiului spre stanga si arcuire ;
revenire; rasucirea trunchiului spre
dreapta ; revenire.

 Rotirea tunchiului;
 aceeasi pozitie initiala ca la
ex. anterior, repetarea identica a primilor
timpi, ducerea bratelor intinse spre
inainte-sus (5), arcuire(6), aplecarea
trunchiului cu ducerea bratelor spre lateral
-jos cu atingerea solului (7),arcuire(8);
 fandare cu bastonul apucat de ambele
capete pe umeri;
 sarituri|desprinderi usoare
pe verticala cu ambele picioare (sarituri
ca mingea)

5. Dezvoltarea Vitezei O.O.5 1.Se executa plecari la semnal sonor pe Explicatia


de reactie si de O.O.1 distanta de 10-15 m ; Conversatia
executie, la stimuli - la semnal auditiv-plecare în alergare -in coloana pe Demonstratia
auditivi si vizuali. accelerată până la obstacol, ocolirea doua siruri Exersarea
obstacolului ,întoarcere în alergare 5min - aprecieri
accelerată, aşezare în spatele şirului. J J verbale;
J J
2. Alergare de viteza sub forma de J J
stafeta ,folosind obiecte portative J J
- colectivul este organizat pe doua siruri J J
cu interval de 1,5 m intre ele.La semnalul J J
sonor , primii jucatori alearga in viteza: J J
-pe distanta de 20 m J J
- mutarea a doua mingi de handbal dintr- J J
un cerc in altul.
- Urmatorul jucator va pleca in momentul
in care va fi atins de cel care se intoarce.
Castiga echipa care a terminat cel mai
repede si a reusit sa mute corect mingile
in cercuri.
O.O.1 Elevii sunt asezati pe doua randuri fata in J J Explicatia - aprecieri
O.O.4 fata ,cate doi la o minge, vor realiza J J Conversatia verbale;
6. TEMA 2: Handbal O.O.3 aruncarea si prinderea pe rand ; 2min J J Demonstratia
– invatarea prinderii O.O.5 Se executa joc de gleza pe loc si J J Exersarea
si pasarii mingii aruncarea mingii : J J
– cu o mana deasupra umarului; J J
– cu o mana deasupra umarului J J
cu solul;
– cu doua maini deasupra
capului;
– cu doua maini deasupra
capului cu solul;
– pasa pe la spate;

JOC: Tine mingea


- colectivul se imparte in doua
echipe
- fiecare echipa realizeaza prinderea
si pasarea mingii incercand sa
ajunga primii la 10 pase
consecutive, echipa adversa
incercand sa intercepteze mingea;
Reguli: - nu se permite driblingul
- nu au voie mai mult de 3 pasi cu 2min
mingea in mana
- daca echipa adversa intercepteaza
mingea se anuleaza punctele
adunate pana la momentul
respectiv, jocul continuand.
- nu au voie sa faulteze
- castiga echipa care ajunge prima
la 3 pucte , un puct se primeste in
urma realizarii a 10 pase
consecutive fara interceptia mingii
de catre echipa adversa.

TEMA 3: Handbal - Cate doi fata in fata se executa pase pana J J


invatarea aruncarii la la semicercul de 6 m , dupa care se J J
poarta cu pas adaugat realizeaza aruncarea la poarta cu pas 2min J J Explicatia
adaugat J J Conversatia - aprecieri
J J Demonstratia verbale;
J J Exersarea
J J

In linie pe un rand , pase cu intermediar, J


reprimire si aruncare la poarta cu pas J
adaugat de la semicercul de 6 m. 4min J - aprecieri
J Explicatia verbale;
J Conversatia
Demonstratia
Joc de handbal bilateral Exersarea
10min

7.Revenirea - alergare uşoară; - în coloană câte - să efectueze -aprecieri


- exercitiul
organismului după efort - mers cu exerciţii de respiraţie; 2min unul; corect verbale;
- demonstraţia
mers cu exerciţii de relaxare. exerciţiile de
-explicatia
respiraţie.
8) Încheierea lecţiei/  aprecierea activitatii desfasurate de 2min - in linie pe un Conversatia -aprecieri
elevi in timpul lectie; rand Explicatia verbale
 recomandari pentru lucrul
independent; JJJJJ -acordare de
 evidentieri,pozitive. recompense
( cartonase cu
sportivi
celebri)

 Elevii care sunt scutiti medical participa la lectie şi primesc sarcini care nu solicita fizic organismul .

S-ar putea să vă placă și