Sunteți pe pagina 1din 9

IÎ .

LICEUL TEORETIC ,Andrei Straistă”


Proiect didactic al lecției N r 1-14
de educație fizică desfășurată în clasa a X-a
Aria curriculară: Educația fizică

Disciplina: Educația fizică


Data desfăşurării: 2020;
Profesor: Gusovschi Mihaela
Locul desfășurării: Sala sportivă
Efectivul clasei: 20 –25 de elevi;
Tipul lecției:Formarea deprinderilor motrice specifice jocului sportiv baschet.

1.Subiectul lecţiei:. Exerciţii cu caracter aplicativ . Alergări: cu întoarceri și opriri menținând viteza de deplasare .
Subcompetenţa: De a-şi controla tempoul execuţiei, dezvoltarea orientării în spațiu.
2. Subiectul lecţiei: Exerciţii de dezvoltare fizică generală. (EDFG)
Subcompetenţa:Cunoașterea și aplicarea regulilor de bază pentru a creare un complex de EDFG.
3.Subiectul lecției: Transmiterea mingii din diferite poziții.
Subcompetenţa: Să demonstreze interacţionare constructivă cu semenii, efectuarea tehnicii corecte a transmiterilor.
4.Subiectul lecţiei:Pasă cu două mâini de pe loc .
Subcompetenţa:Cunoașterea principilor pasări a mingii şi să acţioneze regulamentar.
5.Subiectul lecţiei:Jocuri mobile cu accent pe dibăcie,atenție,rapiditate.
Subcompetenţa:Să dezvolte spiritul de echipăşi a colaborării, în funcţie de un sistem de reguli acceptate
6.Subiectul lecţiei: Dezvoltarea fizică a omului.
Subcompetenţa: Analiza propriei dezvoltări fizice, condiționată prin înălțimea și masa corpului.

Resurse materiale:sirenă, , 22 mingi de baschet, 4 cercuri,4 popice, o panglică roșă.

Etapa şi durata lecţiei Operaţionalizarea Conţinuturi didactice Dozarea efortului fizic Metodologia de Indicaţii
obiectivelor referitoare predare – învăţare - or ganizatorico-
la dezvoltarea evaluare metodice
subcompetenţilor
Elevii vor fi I .Oganizarea: Convorbire Observaţii Organizarea frontală,
competenţi: Întrarea organizată în ☻☻☻☻ operativ şi disciplinat.
sală. Explicație
Aranjarea elevilor într- Conversație
O1– să se mobilizeze n rând pe o line 1 -2 min De menționat cei mai
rapid psihic şi motric dreaptă. activi elevi
pentru lecţie. Aprecierea ţinutei
Raportul. Salutul..
Anunţarea subiectelor
lecției.
Spatele drept, privirea
înainte.
II . Captarea atentiei: 1 min
Exerciții la atenție:
1. Un pas înainte
2. Un pas înapoi
3. O bătae de
palme
4. O săritura pe
loc
Regrupare în coloană 0.5 min În coloană câte unul pe
Cu ocolire spre stînga perimetrul sălii
la pas ,,Marș!”

Spatele drept, privirea


înainte.
O2-execute corect III. Varietăți de mers:
mersul,alergarea,depla - pe vârfuri, brațele sus, 10-15 metri
sarea variată, selectând - pe călcâie, mâinile
tempoul de executare și după cap,
ritmul pașilor de - în semigenuflexiune,
alergare; brațele înainte;
- cu pași alăturați

VI. Varietăți de 3-4 min Explicaţii În coloană câte


alergare: Observaţii unul,ținuta
- cu pendularea Demonstrare corectă,păstrează
gleznelor înapoi, distanța; dacă e atins
- cu ridicarea coapselor suportul, corectează
în sus, fără să creezi ambutiaj
- cu pași alăturați,
- Alergări: cu întoarceri
și opriri la semnal
menținând viteza de
deplasare,
-alergare cu spatele
înaite.
V.Joc dinamic *Gerul* 3 -4 min Explicația Alergă cu viteză să nu
Un copil este numit Joc fii înghețat
gerul ,are o panglică Respectă direcția de
roșie în mână cu care deplasare în sală
trebuie să atingă copiii
,cine a fost atins
rămâne înghețat ,alt
copil îl va dezgheța
• Exerciții
respiratorece.
Regrupare în mișcare 1-2 min
în două coloane
Spre centru cîte 2
,,Marș!
- desfășurarea în doua
rânduri,

O3-să îndeplinească VI.EDFG fără obiecte Demonstrare


exerciții fizice în scopul I. P. i Stînd puțin
pregătirii organizmului depărtat mîinile la Rotații circulare,
catre efort. mijloc. spatele drept.
1-2. Două rotații
circulare de brațe
înainte.
3-4. Două rotații
Spatele drept,
circulare de brațe
îndeplinirea corectă.
înapoi.
II. P.i. Stînd mîinile în
lacăt, la piept.
1.Mîinileînainte. Explicare
2.P.i.
3. Mîinile sus.
4. P.i.
III. P.i Stînd Întoarcere profundă,
mîinilepeumeri. brațele drepte.
1. Brațele sus.
2.P.i.
Individual
3. Brațele înainte.
4. P.i.
Aplecare profundă,
IV. P.i Stînd depărtat.
picioarele drepteept
1. Întoarcerea
Îndeplinirea corectă a
trunchiului spre
exercițiilor.
dreapta brațele sus.
2. P.i.
3. Întoarcerea
trunchiului spre stînga Fandare profundă,
brațele sus. piciorul întins
4. P.i. Nu atingem obiectele
Demonstrare din sală le ocolim.
V. P.i. Stînd depărtat
mîinile la mijloc.
1.Aplecare extensă
înainte,
brațele înainte.
2. P.i. Observareacurentă
3. Aplecare înapoi,
brațele lateral.
4. P.i.
VI. P.i. P.b. Modelarea
1. Semigenuflexiune
brațele înainte.
2. Genuflexiune brațele
la piept.
3. Semigenuflexiune
brațele înainte.
4. P.i. Învățarea prin
VII. P.i. P.b. descoperire
1. Dreptul înainte pe
vîrf, brațele înainte.
2. Dreptul lateral pe
vîrf, brațele sus.
3. Dreptul înapoi pe
vîrf, brațele înainte.
4. P.i.
5-8. Același cu stîngul.
VIII. P.i. P.b.
1. Fandare înainte cu
dreptul, brațele sus.
2. P.i.
3. Fandare înainte cu
stîngul, brațele sus.
4. P.i.

O4 – sămanifeste spirit -Repartizarea mingilor


de ordine, disciplină şi
onestitateîn ☻ ☻☻
comportament; Jos lângă rândurile de
elevi stau, câte un cerc Stăpânește mingia
cu 5-6 mingi. La semnal
primul
elev ia mingea o ☻ ☻☻
transmite colegului de
alături, o ia pe a doua,
a treia, a patra Respectă ordinea și
. disciplina
Individual
-Aruncarea în sus și
prinderea mingii cu
două mâini
-aceeaşi cu bătaia
palmelor la spate în
față, prinderea mingii
- Driblingul pe loc cu
mâna dreaptă, stânga.
O5-Să creeze V.Transmiterea
omogenitate în mingii din diferite
executarea acţiunilor poziții.
în comun şi individual -transmiterea mingii 3-4 min Rostogolirea să fie pe
prin rostogolire pe linie linie dreaptă
dreaptă din poziția Mingea în posesie, fara
În pereche
șezând depărtat. a o scăpa din mâini, de
-transmiterea mingii menținut poziția
prin rostogolire pe linie baschetbalistului
dreaptă din poziția
stând
-transmiterea mingii
prin rostogolire pe linie
dreaptă din poziția
stând cu spatele

VI.Pasă cu două 5-6 min Feed-back colegului și


mâini de pe loc apoi pasezi mingia
Laba mânei termină
Explicație mișcarea de
-Pasă scurtă cu două Demonstrare transmitere
mâini de pe loc Exersare
- Pasă lungă cu două
mâini de pe loc mărim
distanța
-Pasă cu două mâini
de piept prin recoșare

O6-să cunoască și să VII.Jocuri mobile cu Învinge echipa care a


respecte regulile accent pe comis cele mai puține
competiției greșeli și executat
dibăcie,atenție,rapidita prima transmiterea
te. mingelor
Ștafeta:Prinderea și Concurs
transmiterea mingei.
Jos lângă rîndurile de 2 repetări a curse
elevi stau, cîte un cerc
cu 5-6 mingi. La semnal
primul elev ia mingea o
transmite colegulului
de alaturi, o ia pe a
doua, a treia, a patra.
Învinge echipa care a
comis cele mai puține
greșeli și a terminat
prima ștafeta cu
transmiteri.

O7- să-și restabilească Joc de restabilire a 2 min


respirația funcțiilor
organismului
Copii sunt aranjați pe
cerc și transmit mingia
mica profesorul spune
stop, cel care a rămas
cu mingia spune o
O8- Să: dea dovadă de
poezie sau cântă un
capacități de
cântec.
autoevaluare

Verificarea temei Rapid şi clar , cu


pentru acasă argumentări.
Aprecierea 2-3 min
Salutul
Ieșirea organizată din
sala

Bibliografie
1. Teodor Grimalschi, E. Filipenco, Didactica Gimnasticii. Teorie și metodică.Manual Vol. I, Chișinău, 2013 ;
2. Septimiu Florean Todea, ,, Jocuri de mișcare”, Editura Fundației Romania de Mâine, București, 2002.

S-ar putea să vă placă și