Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC 3

Profesor: Călin Fernando-Gabriel


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Coresi Târgoviște
Data: 31.01.2024
Disciplina: EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT
Clasa: a VIII -a
Efectiv: 30 elevi (6 fete / 8 băieți)
Loc de desfășurare: Sala de sport
Durata
Temele lecției:
1. Săritura în lungime de pe loc- Evaluare
2. Dezvoltarea deprinderilor de echilibru și tracțiune a propriului corp din diferite poziții

TIPUL LECŢIEI: MIXT (consolidare/dezvoltare)


SCOPUL LECȚIEI :
1. Evaluare
2. Dezvoltarea deprinderilor de locomoție combinate

Competențe specifice vizate:


1.1. Aplicarea modalităților de menținere a principalilor indicatori ai stării de sănătate
2.2. Aplicarea celor mai importante măsuri pentru dezvoltarea fizică armonioasă
3.3. Manifestarea echilibrată în situații de învingător sau învins în întreceri și concursuri

Competențe derivate:
Psiho-motorii:
1. Să efectueze corect săritura în lungime de pe loc, respectând indicaţiile metodice;
2. Executarea în mod sistematic a deprinderilor de locomoție combinate

Cognitive:
1. Să aplice corect mecanismul de efectuare a acţiunilor motrice singulare şi repetate/complexe ;
2. Reținerea elementelor statice și dinamice și folosirea lor în activitatea independentă.

Afective:
1. Cooperarea cu colegii în rezolvarea sarcinilor motrice;
2. Integrarea și acționarea într-un grup constituit

Metode si procedee metodice: explicaţia, demonstrația, conversația, observare sistemică,


apreciere verbală, evaluare formativă, algoritmizarea, exersarea complexului de dezvoltare fizică
armonioasă, exersarea elementelor statice și dinamice
Materiale: banca de gimnastică, saltele, fluier, ruletă
Mijloace didactice: exerciții de front și formații, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din
școala alergării și săriturii, exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă, sisteme de acţionare specifice
dezvoltării diferitelor grupe musculare.
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Bibliografie:
1. Programa de Ed. Fizică și sport, clasele V – VIII, 2017;
2. Teoria și metodica ed. fizice și sportului-2006;
3. Ed. fizică și sport 2003.

Nr. Verigile lecţiei Conținut Dozare Formaţii de Obs.


crt. și durata lucru
1. Organizarea -alinierea,salutul; 30 sec Linie pe un Conştientizarea
elevilor pentru
colectivului de elevi -verificarea 30 sec rând
o ţinută
2 min echipamentului și a stării 1 min adecvată şi
curată,
de sănătate; 1 min
captarea
-prezentarea temelor atenției privind
sarcinile de
lecției;
îndeplinit.

Ridicarea stării
emoționale.

Explicaţia,
demonstrația

2. Pregătirea -mers normal; 20 m Coloană câte Stimularea


marilor
organismului -variante de mers: pe 1
funcțiuni,
pentru efort vârfuri, pe călcâie, pe 10 m educarea
percepțiilor
6 min partea exterioară a fiecare ex
temporale și
piciorului, mers fandat, spațiale,
creșterea
mersul piticului; 10 m
interesului, a
- alergare ușoară; fiecare ex excitabilității
- mers cu respirație; optime a
- alergare cu joc de sistemului
glezne; nervos central.
- mers cu respirație;
- alergare cu genunchii la Observare
piept; sistematică
- mers cu respirație;
- alergare cu pendularea Apreciere
gambelor înapoi; verbală
- mers cu respirație;
- alergare cu pendularea Explicaţia,
gambelor, înainte; demonstrația
- mers cu respirație;
- pas săltat, braț-picior
opus;
- mers cu respirație;
- pas sărit;
- mers cu respirație;
- alergare cu pas adăugat;
- mers cu respirație.
Complex de exerciții: Educarea
atitudinii
- exerciții pentru cap și
corporale,
3. Influențarea gât: corectarea
deficiențelor
selectivă a • stând depârtat, mâinile pe
atitudinale și
aparatului șold, rotirea capului spre cele
segmentare,
locomotor stânga timpii 1-4 și spre 3 coloane de
tonicitate și
8 min dreapta timpii 5-8; 3x8 gimnastică de troficitate și
suplețe
• stând depârtat, mâinile pe 10 elevi
musculară,
șold, aplecări ale capului mobilitate
articulară,
cu arcuire, timpii 1, 2, 5, 6
educarea
și extensii ale acestuia, respirației.
timpii 3, 4, 7, 8;
Observare
• stând depârtat, mâinile pe sistematică
șold, îndoiri ale capului cu
Apreciere
arcuire spre stânga, timpii verbală
Prevenirea
1, 2, 5, 6 și spre dreapta,
accidentelor şi
timpii 3, 4, 7, 8; pregătirea
organismului
• stând depărtat cu mâinile
pentru
pe șold: răsuciri ale desfășurarea
diferitelor
capului căte dreapta T 1, 2,
acțiuni și
5, 6 și către stânga T 3, 4, activități
motrice
7, 8.
complexe.
- exerciții pentru brațe și
Exersarea
umeri:
complexului de
• stând depărtat, mâinile pe dezvoltare
fizică
umeri, rotări ale umerilor
armonioasă
spre înainte, și spre
Întărirea
înapoi, 8T, înainte, 8T spre
sănătăţii și
înapoi; influenţarea
aspectului
• stând depărtat, brațele pe
fizic
lângă corp, rotări ale
acestora simultan înainte,
și înapoi, 8T, înainte, 8T
spre înapoi;
• stând depărtat,
brațele îndoite, palmele la
nivelul pieptului, întinderi
alternative ale acestora
spre înainte lateral cu
extensie și revenire
- exerciții pentru trunchi:
• stând depărtat,
mâinile pe șold, aplecări
ale trunchiului spre înainte
cu arcuire, timpii 1, 2, 5, 6
și extensia acestuia cu
ducerea brațelor întinse sus
timpii 3, 4, 7, 8;
• stând depărtat,
mâinile pe șold, îndoiri ale
trunchiului cu arcuire spre
stânga, timpii 1, 2, timpii
5, 6 cu ducerea brațului
întins deasupra capului și
spre dreapta, timpii 3, 4,
timpii 7, 8 cu ducerea
brațului întins deasupra
capului;
• stând depărtat,
mâinile pe șold, răsuciri
ale trunchiului cu arcuire
spre stânga timpii 1, 2,
timpii 5, 6 și spre dreapta,
timpii 3, 4, timpii 7, 8
• stând depărtat,
mâinile la piept, ca și cum
ar ține o minge, răsuciri ale
trunchiului cu arcuire spre
stânga timpii 1, 2, timpii 5,
6 și spre dreapta, timpii 3,
4, timpii 7, 8
• elice : stând depărtat,
mâinile pe lângă corp,
ducerea brațului drept la
piciorul opus, în timp ce
brațul stâng, este ținut
drept în sus, timpii 1,3,5,7
și ducerea brațului stâng la
piciorul opus, în timp ce
brațul drept, este ținut
drept în sus, timpii 2,4,6,8
- exerciții pentru membrele
inferioare:
• stând depărtat, fandări
laterale către dreapta T 1,
2, 5, 6, și către stânga T 3,
4, 7, 8, cu mâinile în șold.
• stând cu picioarele
apropiate, mâinile pe șold,
sărituri ca mingea , cu
ducerea vărfurilor înainte;
• sărituri cu
apropierea și depărtarea
picioarelor și bătaia
palmelor deasupra capului
Exerciții de respirație
4. Săritura în lungime -sărituri în lungime de pe Fiecare elev va
sări de 2 ori şi i
de pe loc loc cu balansarea brațelor
se va
-Evaluare- pe lângă corp, picioarele 1 coloană consemna
rezultatul cel
îndoite și aterizare pe două
mai bun
Concomitent cu picioare, în stând departat
Tehnologii de
coordonare a
Dezvoltarea -cu fața la banca de
unor părți ale
deprinderilor de
gimnastică, sărituri organismului și
echilibru si
întregului corp.
tractiune a successive pe două 2x 3 coloane de
propriului corp
picioare peste aceasta, dus- gimnastică de Explicaţia,
demonstrația
întors 10 elevi
30 min
-sărituri pe un Observare
sistematică
picior(alternativ) peste
banca de gimnastică dus- Apreciere
verbală
întors
- mers în echilibru pe
partea lată a băncii de
gimnastică;

- culcat facial pe banca de


gimnastica,tractiuni de
brate simultan;
- târâre pe coate și pe
genunchi, pe saltele

5. Revenirea -mers și exerciții de 1:30 min Coloană câte Testarea


organismului după respirație 1 capacităţii de
efort -stând depărtat exerciții de 30 sec revenire a
2 min respirație elevilor și
scăderea
nivelului de
efort
6. Aprecieri și -adunarea colectivului; 1:30 min Linie pe un Conversația
recomandări -aprecierea activităților rând
Evaluare
2 min elevilor în lecție; formativă
-alinierea,salutul și
Formarea
plecarea elevilor 30 sec
capacității de
apreciere,
autoapreciere
și de practicare
a exercițiului
fizic.

S-ar putea să vă placă și