Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA - ,,DUMBRAVA MINUNATĂ,, FIENI


EDUCATOARE- Teodoroiu Ofelia
DENUMIREA ACTIVITĂŢII- DPM –Educaţie fizică
TEMA ACTIVITĂŢII- ,, Târârea pe coate şi abdomen"
JOC-,,Cursa prin tunel,,
JOC LINIŞTITOR- ,,Mingea frige,,
TIPUL DE ACTIVITATE – Consolidare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE- Frontal, pe coloane, pe grupe
LOCUL DE DESFĂŞURARE- Sala de sport
DURATA- 35- 40 minute
SCOPUL ACTIVITĂŢII-
 Formarea deprinderii motrice de bază-târârea pe coate şi abdomen
 Dezvoltareacalităţilor motrice- forţă, rezistenţă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE – La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili-

COGNITIVE
 Să execute corect tipurile de exerciţii date,conform comenzilor şi în sincronizare cu ceilalţi copii, în limita posibilităţilor individuale,
 Să execute corect târârea pe coate şi abdomen,
 Să execute corect acţiunile motrice impuse de jocul aplicativ, respectând regulile jocului

AFECTIV-ATITUDINALE
 Să participe afectiv, aducându-şi contribuţia la reuşita echipei,
 Să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de copetiţie, de fairplay

PSIHO-MOTORII
 Să execute corect principalele exerciţii de dezvoltare fizică a segmentelor corpului,
 Să execute rapid şi corect mişcările comandate la semnale vizuale, auditive

METODE ŞI PROCEDEE-explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,jocul,observaţia


MATERIAL- fluier, tunele din material sintetic,

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
 Curriculum pentru învătământul preşcolar,2009
 Georgeta Dragomirescu, Elena Bojan, ,,Metodica predării educaţiei fizice în grădiniţa de copii,, E.D.P., Bucureşti, 1972,
 Eugenia Barcan-Ticaliuc, Exerciţii şi jocuri pentru preşcolari,,Ed.S.T., 1976
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII INDICAŢII METODICE DURATA/ STRATEGII EVALUAREA


DIDACTIC DOZARE DIDACTICE
1.Momentul Adunarea copiilor în sala de sport.
organizatoric Alinierea –verificarea ţinutei şi a Alinierea în formaţie pe un rând , Rapiditate
Instructajul
stării de sănătate. după înălţime.( umăr, la umăr) 2min. Precizie
Salutul.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
activitătii.

2.Pregătirea Acţiuni de pe loc Comenzile se dau scurt şi


organismului
-poziţia ,,drepţi,, energic. 2min.
pentru efort
-poziţia ,,pe loc repaus,, Sincronizare
-întoarceri la stânga, la dreapta.

Acţiuni din deplasare Mers în şir câte unul


Mers şi variante de mers Spatele drept, privirea înainte.
-mers normal, Braţele se mişcă liber pe lângă 3min. Mers coordonat
-mers în cadenţă cu braţele pe lângă corp. Explicaţia
corp ( ca soldaţii),
-mers pe vârfuri cu braţele sus (ca Mersul pe vârfuri se execută cu Respectarea
uriaşii), braţele bine întinse , deasupra direcţiei
-mers pe călâie cu mâinile la spate, capului.
-mers ghemuit ( mersul piticilor), Mersul ghemuit cu sprijinul
braţelor pe genunchi.

Alergare şi variante de alergare Alergare uşoară şi elastică Capacitatea


-alergare uşoară, desprinzând bine tălpile de pe copiilor de a
-alergare cu călcâiele atingând sol, cu braţele îndoite pe lângă 3min. executa
şezuta, corp şi pumnii strânşi . mişcările la
-alergare cu genunchii la piept, Călâiele atinge şezuta, trunchiul comandă
-alergare cu întoarceri la semnal uşor înclinat în faţă.
sonor, Alergarea cu genunchii cât mai
-revenire la mers de voie cu exerciţii aproape de piept,spatele drept. Întoareceri
de respiraţie. Exerciţii de respiraţie. prompte şi
precise
Formarea coloanei de gimnastică. Coloana va fi formată din patru 2min.
(câte doi şi apoi câte patru) şiruri.

3.Influenţarea Exerciţii pentru cap şi gât


selectivă a Ex.1.,,Privim pământul şi cerul,,
aparatului Demonstraţia
P.I. stând depărtat, mâinile pe Mişcarea se face numai din cap
locomotor
şolduri. şi gât. Corpul rămâne drept.
T1,2- îndoirea gâtului cu aplecarea
capuluiîn faţă( arcuire) 2x8
T3,4- revenire
T5,6 -îndoirea gâtului cu aplecarea Sincronizarea
capului spre spate -extensie cu mişcărilor
arcuire)
T7,8-revenire 6min.

Exerciţii pentru braţe


Ex.2.,,Morişca,, Depărtarea picioarelor nu va fi
P.I.-stând depărtat , cu braţele la mai mare ca lăţimea umerilor. Exerciţiul
piept, cu pumnii strânşi şi suprapuşi Exerciţiul se execută cu spatele Capacitatea
T1,4-rotirea circulară a pumnilor drept, cu coatele trase spre spate 2x8 copiilor de a
spre înainte,accelerând mişcarea şi situate la înălţimea umerilor, urmări şi reţine
treptat mişcarea localizându-se în explicaţiile date
T5,8- rotirea circulară a pumnilor articulaţia cotului
înapoi

Exerciţii pentru picioare Demonstraţia


Ex.3. ,,Sări minge, minge jos,, Săritura pe loc cât mai înaltă.
P.I.-stând , cu mâinile pe şold În poziţia ghemuit spatele se Capacitatea
T1,2,3,4-săritură pe vârfuri pe menţine drept, capul cu privirea copiilor de a
ambele picioare înainte. 2x8 executa
T5,6-ghemuire mişcările la
T7,8- revenire comandă
Exerciţii pentru trunchi
Ex.4. ,,Legăm şireturile,,
P.I.-stând depărtat, cu braţele pe Mişcarea se execută în
lângă corp măsura posibilitătilor cu
T1,2 –îndoirea trunchiului cu genunchii întinşi. Trunchiul se 2x8
ducerea braţelor spre piciorul stâng îndoie prin arcuire, iar picioarele Execuţie
T2,3 –revenire rămân drepte, nemişcate. promptă
T5,6- îndoirea trunchiului cu ducerea Observaţia
braţelor spre piciorul drept
T7,8- revenire

Ex.5.,,Gândacul răsturnat,,
P.I.- pe spate culcat- braţele pe lângă Capul se sprijină pe sol,evitâdu-
corp,picioarele întinse pe sol se contractarea muşchilor 2x8 Exerciţiul
T1,2,3,5,6,-agitarea picioarelor şi a gâtului.
braţelor liber în aer Respiraţia trebuie să fie normală.
T7,8 –revenire

Se anunţa copiii că vor repeta târârea Târârea se va executa pe


4.Partea
pe coate şi abdomen(cu sprijin pe antebraţe şi vârful picioarelor,
fundamentală
(învăţarea antebraţe cu împingere pe vârful urmând alternativ câte un braţ şi De Poziţia corectă a
picioarelor). piciorul alternativ. Târârea se două Demonstraţia corpului în
acţiunii motrice
noi) Se împarte grupa de copii în două şi face împingând cu coatele şi ori timpul târârii
se aliniază în două coloane câte unul. vârful picioarelor , cu
La semnalul educatoarei, primii abdomenul lipit de sol. 8min.
copii din coloană îşi iau poziţia de Se demonstrează târârea de către
Exerciţiul
plecare şi se târăsc pănă la linia de educatoare sau un copil. Aprecieri asupra
sosire.( traseul parcurs de 3m). La Se realizează târârea până executării târârii
linia de sosire se ridică , alergă până execută toţi copiii.
la linia de plecare şi se duc la Se repetă exerciţiul de doua ori.
capătul şirului. Explicaţia
5.Verificarea Se anunţa jocul - ,,Cursa prin Abdomenul lipit de sol Aprecieri asupra
gradului de tunel" Demonstraţia
Câştigă echipa care execută cel respectării
însuşire a
Se împarte grupa în două echipe , mai corect şi repede târârea. Jocul sarcinii şi
acţiunilor motrice
egale ca număr de participanţi, Se va respecta linia de plecare şi regulilor de joc
aşezate în două coloane ,înapoia de sosire. De
Observaţia,
liniei de plecare. La semnalul două
educatoarei primii doi copii din cele ori
două coloane se vor târî prin cele Exerciţiul
două tunele . La ieşirea din tunele 8min.
copiii vor alerga înapoi la linia de
plecare, îşi atinge colegul din echipă
care se află primul în coloană şi apoi
se duce la capătul şirului. Copilul
atins porneşte mai departe în cursă.

6.Revenirea Joc liniştitor- ,,mingea frige,, Copiii trebuie să stea în cerc.


organismului Copiii sunt aşezaţi în cerc ,apropiaţi , Se insistă pe respectarea
după efort umăr la umăr. Unul dintre ei ţine o regulilor şi a sarcinii jocului. Explicaţia,
minge în mână. La semnalul Executarea
educatoarei ,,începeti,, , mingea trece Două, jocului în linişte
din mână în mână cât mai repede , trei Exerciţiul
fără să fie scăpată pe jos. Copiii vor rotiri a
trebui să fie foarte atenţi , deorece în mingii
timp ce mingea trece din mână în Jocul
mână , educatoarea anunţa ,, mingea
frige,,. Copilul în mâna căruia se
găseşte mingea trebuie să de drumul 4min.
jos , astfel este sancţionat cu
scoaterea lui pe un tur din joc. Jocul
se repetă de 2 ori.
Se anunţă copiii că vor mai
Alinierea copiilor repeta târârea pe antebraţe cu Conversaţia
7.Încheierea
activităţii Aprecieri verbale asupra activităţii împingere pe vârful picioarelor şi Evaluare
Evidenţierea copiilor care au la alte activităţi de educaţie
executat corect exerciţiile şi târârea fizică. 2min.
și încurajarea celor care au executat Stimulente
mai putin bine. Se oferă stimulente
Salutul
 

S-ar putea să vă placă și