Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.10.2014
Grupa: Pregătitoare “ALBINUTELE”
Aria curriculara:Sănătate și motricitate
Domeniul: Educaţie fizică
Tema activității:
1. Mers în echilibru pe o linie trasată pe sol;
2. Traseu aplicativ “ Trecem podul ”- concurs- mers în echilibru pe banca de gimnastica.
Tipul activității: predare

Unitatea de competență:
2.2. Exploararea deprinderilor motrice de bază pentru consolidarea variațiilor de deplasări cu caracter aplicativ
Obiective operaţionale:
La sfîrșitul activității copii v vor fi capabili:
O1– să execute cu corectitudine exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor;
O2– să execute corect mersul în echilibru pe o linie trasată pe sol, respectând tehnica de execuţie;
O3– să execute corect acţiunile motrice impuse de parcursul aplicativ, respectând
totodată regulile întoarcerii;
O4 – să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare , spirit de echipă, de
competiţie, ;
O5 – să participe activ – în sprijinul regulilor concursului – şi să contribuie la
reuşita echipei.
O6- sa execute corect comenzile date.

Strategii didactice:: conversaţia, instructajul, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic.


Material didactic : creta, banca de gimnastica.
Forma de activitate: frontala, individuala şi pe echipe;

Secvente Forme de
didactice Conţinuturile invatarii Strategii evaluare
1
didactice
I. Partea Dozarea Indicaţii
pregătitoare efortului organizatorice şi
/Ob. metodice
1. Moment Adunarea şi alinierea. 2 min. -în coloană câte doi instructajul
orgnizatoric Raportul grupei. - în cerc
Exerciţii
Acţiuni de pe loc
– poziţia „drepţi” 2-3
– poziţia „pe loc repaus” repetări -întoarcerile se
– întoarceri – spre stânga execută prin săritură
- spre dreapta O6 aprecieri
verbale
Captez atenţia prin motivarea ludică a
2. Captarea acţiunii 30 sec. -în cerc explicaţia
atenţiei
Le comunic copiilor că astăzi vom învăța
3. Anunţarea mersul în echilibru pe o linie trasată pe sol 30 sec
temei şi a şi vom realiza un traseu aplicativ - concurs
obiectivelor “Mergem pe pod”
Acţiuni din deplasare
4. Pregătirea Variante de mers : 5 min.
organismului Spre pădure mergem pe ritmul versurilor:
pentru efort
- mers normal;
“ Împreună pe cărare 10-15m -în şir cate unul pe exerciţiul
Mergem spre pădurea mare marginea terenului;
În pădure să intrăm - braţele se mişcă
Şi un brad să căutăm” O6 liber pe lângă corp;

- mers pe vârfuri,bratele sus in


prelungirea corpului; - genunchii întinşi, Demonstra- aprecieri
“ Haideţi sus , sus, sus de tot 10m spatele drept, braţele ţia verbale
2
Ca şi brazi de făloşi”- bis întinse sus ;

- mers pe călcâie,palmele la ceafa; 10m - mers pe călcâie cu


“ Dară iată pe cărare palmele la ceafa ,
Moş martin se arată- n zare 10m ridicând cât pot de exerciţiul
Mor, mor, mor şi mor, mor, mor mult, vârfurile de la
Mergeţi dragilor uşor” sol;

Variante de alergare: -in cerc


-alergare usoara; -
O6
- alergare cu pendularea gambei inapoi;
- s - să fie atins şezutul,
10m
trunchiul uşor
-alergare cu genunchii sus; înclinat spre înainte; exerciţiul
10-15m
Variante de deplasare:

- mers liniştit cu mişcări de respirţie - în cerc


„Mirosim crenguţe de brad”
10 min. aprecieri
- mers fandat ( pasul uriaşului) ; verbale
“ Uşurel şi apăsat
C-am intrat la hibernat” - bis
- toate exerciţiile sunt
-mers ghemuit(mersul piticului) executate în cerc

Propun copiilor să ne oprim. Ne întorcem cu aprecieri


5. Influenţarea faţa spre interior, ne prindem de mâini într- verbale
selectivă a un cerc mic: explicaţia
3
aparatului
locomotor - mers cu spatele
“Balonul creşte mare
Frumos şi colorat
Rămâi balon aşa rotund O1
Să nu te spargi că e păcat ”
Demonstra -
Exerciţiul 1. ţia
“ Privim cerul, privim pământul” Stând
depărtat, palmele pe solduri:
T1- lăsarea capului pe spate; 4 x4T
T3- aplecarea capului înainte;
T2-T4 –revenire.
Exerciţiul 2. O6

„Braţe scurte, braţe lungi”. Stând depărtat exerciţiul


cu bratele pe langa corp:
T1- bratele indoite,palmele pe umeri; 4 x4T
T2 – întinderea braţelor sus;
T3 – bratele indoite,palmele pe umeri;
T 4 – revenire la poziţia iniţială.

Exerciţiul 3. O1
„Ceasul”Stând depărtat cu braţele îndoite,
mâinile pe şolduri: La fiecare îndoire a
T1 – îndoirea trunchiului la stânga; trunchiului : dreapta –
T2 – revenire ; stânga se va rosti :
T 3 – îndoirea trunchiului la dreapta; 4x4T „tic – tac , tic – tac,
T4 – revenire. ceasul bate ne-
ncetat”.
Exerciţiul 4.
„Dansul papusilor”Stand departat cu bratele
indoite,palmele pe solduri:
4
T1-T2- rasucirea trunchiului spre stanga 4x4T
T3-T4- rasucirea trunchiului spre dreapta

Exerciţiul 5. -in cerc; conversaţia


„Soldatii” Stând , braţele pe lângă corp:
T1- ridicarea piciorului stang inainte cu instructajul
bataia palmelor sub genunchi; 4x4T
T2- revenire; exerciţiul aprecieri
T3- ridicarea piciorului drept inainte cu verbale
bataia palmelor sub genunchi;
T4- revenire .

Exercitiul 6. O1

„Sari minge!”Stand departat cu palmele pe


solduri:
T1-T2-T3-sarituri drepte ca mingea pe
ambele picioare;
T4- ghemuit;
T5-T6-T7- sarituri drepte ca mingea pe
ambele picioare; 2X8T explicaţia
T8-ghemuit. demonstra-
O6 ţia
Mers în echilibru pe o linie trasată pe sol.
Copiii sunt încolonaţi câte unul pe 2 exerciţiul
II. Partea coloane. În faţa fiecărei coloane se trasează
fundamentală pe sol câte o linie lungă de 2 m. La semnal,
6. Consolidarea primii copii din coloane execută mersul în
deprinderilor echilibru înainte pe o linie (mersul va fi 8 min
motrice elastic evitându-se rigiditatea şi crisparea,
corpul drept, privirea înainte, braţele intinse
lateral –( păşirea făcându-se cu ghenunchii O4 - pe două coloane;
întinşi), apoi trec la urma şirului.
5
2-3 ori
Traseu aplictiv “ Trecem podul”
Se împarte grupa în două echipe egale ca demonstra-
număr aşezate pe două coloane. Echipele tia
sunt aşezate în faţa a două linii trasate cu O5
cretă albă. In dreptul fiecarei coloane se afla
o banca de gimnastica. La semnalul
invatatoarei , primii din fiecare echipă,
execută mersul în echilibru, pe banca de
gimnastica,tinand bratele intinse lateral,iar
dupa executarea traseului se intorc prin
alergare la capatul randului din care fac 10 min.
parte.
Câte un copil din fiecare echipă va face o - pe două coloane; jocul
demonstraţie, apoi se dă semnalul de O3
începere a concursului.
Echipa câştigătoare va fi cea care va
executa corect si va termina prima. O4

expicatia

conversatia
O5 aprecieri
verbale
Exercitii de respiratie. recompensa
III. Partea de
încheiere conversaţia
2-3 min. - în cerc;
7. Revenirea
organismului
după efort
Împreună cu copiii vom analiza
reactualiza cunoștințele. O6 conversatia
6
8. Aprecieri şi 1min. - în cerc;
recomandări

S-ar putea să vă placă și