Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială Specială nr. 4


Data: 28.03.2019
Clasa: I
Propunător: prof.Geabău Marilena
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Formarea Abilităților de Comunicare
Titlul lecției: „HAINE DE VARĂ”
Tipul lecției: verificare și consolidare de cunoștințe

Competență cadru: - Formarea şi exersarea abilităţii de exprimare orală şi de comunicare independentă;

Competențe specifice: -recunoașterea și denumirea obiectelor vestimentare de sezon


- exersarea capacităţilor fono-articultorii.
- pronunţarea clară şi corectă a sunetelor, silabelor, cuvintelor;
-formarea abilității de a asocia corect elementele vestimentare cu părțile corpului.

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:


Obiective operaţionale:

Obiective cognitive:
Grupa de dezvoltare (G1)
O1 – să numească articole de îmbrăcăminte pe suport concret/imagistic;
O2 – să asocieze imagine/jeton cu obiectul adecvat;
Grupa de recuperare (G2)
O3 – să recunoască cel puțin un articol de îmbrăcăminte pe suport concret/imagistic;
O4 – să pronunțe cât mai corect sunetele, silabele solicitate;

Obiective psihomotrice: O5 – să traseze linii asociind corespunzător;

Obiective afective: O6 – să participe cu interes şi plăcere la activitatea propusă;


1
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţie, explicaţie, demonstrație, exercițiu, observaţie.

Mijloace de învăţământ: păpuşă, articole de îmbrăcăminte (pantaloni scurţi, tricou cu mânecă scurtă, rochie), planşă/cartonaşe/jetoane cu
articole de îmbrăcăminte, fișe de lucru, creioane cu gumă.

Resurse umane: colectiv de elevi cu deficiențe mintale severe, profunde şi/sau asociate, grupaţi pe două nivele de înţelegere şi operare,
respectiv grupa de dezvoltare (G1) – C.M., R.D.C., R.L.Ș., – şi grupa de recuperare (G2) – C.A., M.H.

Forme de organizare: frontală, individuală.

Durata activității: 45 minute

Bibliografie:
 Cu ce ne îmbrăcăm, Material didactic pentru preşcolari, Editura Aramis

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Secvențele Obv.
activității op. Conținutul procesului instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Procedurale Materiale
1. Organizarea Profesorul salută și asigură condițiile optime de desfășurare a Conversația
clasei lecției.
Profesorul prezintă elevilor o planşă cu imaginea unui copil
2. în lenjerie intimă care nu-şi mai găseşte hainele de vară. Joc magnetic
Captarea Conversaţia -Planşă cu
Profesorul le spune elevilor că respectivul copil le cere
atenţiei copii care
ajutorul pentru a-şi găsi hainele de vară. trebuie
îmbrăcați
3. Profesorul cere elevilor să numească cu ce sunt îmbrăcaţi şi Probă orală (să
Reactualizarea O1 (G1) ce anotimp este afară. Conversația numească articole de
cunoștințelor O4 (G2) îmbrăcăminte)
4.Anunţarea Profesorul anunță titlul lecției („Haine de vară”), îl scrie pe Tablă
temei și a tablă, apoi explică obiectivele lecţiei pe înţelesul elevilor. Conversația Cretă
obiectivelor
O1(G1) Profesorul prezintă elevilor articole de îmbrăcăminte de vară Articole de Probă practică
şi le solicită să identifice/indice fiecare articol. Conversația îmbrăcăminte (identifică/denumesc/
indică obiecte
Elevii sunt dirijați să realizeze corespondența între articole
5. Dirijarea O2(G1) Demonstrația Imagini cu concrete, realizează
activității O3(G2) de îmbrăcăminte și reprezentarea acestora din imagini și vor haine corespondența cu
O4(G2) încerca să le denumească cât mai corect/în stil propriu. Exercițiul reprezentarea
acestora și emit
Profesorul solicită elevii să selecteze articole de
sunetele/silabele
îmbrăcăminte pentru fete și pentru băieți. solicitate)

3
Secvențele Obv. Strategii didactice
activității op. Conținutul procesului instructiv-educativ Evaluare
Procedurale Materiale
Pe o planșă (Anexa ) ce prezintă un personaj care trebuie Conversația Planșă de Probă practică
5. O1(G1) îmbrăcat, elevii vor avea sarcina de a selecta și atașa Demonstrația carton Exerciții de
Dirijarea O3(G2) Exercițiul magnetic potrivire a
imagini/jetoane cu articole de îmbrăcăminte, păstrând
activității jetoanelor ce
localizarea cât mai corectă. reprezintă
haine de vară
peste silueta
copiilor din
imagine
6. Articole de Probă orală şi
Asigurarea O1(G1) Profesorul solicită elevilor să selecteze/indice articole de Conversaţia îmbrăcămint practică (emit
feed-back- O3(G2) Exerciţiul e sunete, indică
îmbrăcăminte.
ului articole)
Elevii primesc fișe de evaluare având ca cerințe: Explicaţia Fișe de Probă
7. O1(G1) G1–să traseze o linie de la un copil/personaj la articolele de Exercițiul evaluare individuală
Evaluarea O3(G2 Creioane cu (trasează,
îmbrăcăminte de vară – (Anexa ).
activității gumă colorează după
G2–să coloreze copilul/personajul care are ţinuta de vară – Calificative cerinţă)
(Anexa ).
Se vor acorda calificative.
8. O6 Profesorul apreciază în mod individual și colectiv, activitatea Fond Observația
Încheierea (G1,G2) elevilor și asigură un fond muzical. Explicația muzical sistematică
activității
4
5

S-ar putea să vă placă și