Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: ŞONTEA FLORIN-EUSEBIU


ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB” TÂRGOVIȘTE
DISCIPLINA: EDUCAŢIE FIZICĂ
CLASA: a IV a
EFECTIV: 31 ELEVI (13 fete, 18 băieţi)
LOC DE DESFĂŞURARE: TEREN DE SPORT (40m x20m)/SALA DE SPORT (40m x20m)
MATERIALE UTILIZATE: : 1 fluier, 1 cronometru, 16 mingi baschet, 24 de jaloane

TEMELE LECŢIEI:
1. DEZVOLTAREA VITEZEI DE REACŢIE, EXECUŢIE ŞI DEPLASARE ÎN REGIM DE
ÎNDEMÂNARE
2. ARUNCAREA LA COŞ DE PE LOC - CONSOLIDARE

TIPUL LECȚIEI: mixt (educare/consolidare)


SCOPUL: Îmbunătățirea indicilor vitezei de reacție și execuție la nivelul întregului corp și de
deplasare pe distanțe medii, prin acțiuni motrice și manevrare a mingii; consolidarea mecanismului de
execuție al aruncării mingii la coș de pe loc.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.5. Manifestarea unor indici corespunzători ai calităţilor motrice combinate;
2.6. Aplicarea deprinderilor motrice sportive în condiţii regulamentare;
3.1. Manifestarea atitudinii de fairplay în timpul activităţilor motrice/sportive.

COMPETENȚE DERIVATE:
PSIHO-MOTORII:
 Executarea rapidă a actelor și acţiunilor motrice, cu sau fără obiecte;
 Executarea aruncării prin flexia ușoară a genunchilor;
COGNITIVE:
 Aplicarea corectă a mecanismului de efectuare a acţiunilor motrice singulare şi repetate/complexe;
 Aprecierea, în mod judicios, a distanței și precizia în efectuarea exercițiilor de aruncare la coș;
AFECTIVE:
 Cooperare în rezolvarea sarcinilor motrice;
 Adoptarea unui comportament fairplay în timpul activităţii motrice/sportive.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee metodice : - explicaţia, demonstrația, conversația, observarea execuției,
exersarea complexului de dezvoltare fizică armonioasă, exersarea mai multor deprinderi şi/sau
priceperi motrice, metoda globală, exersarea actelor și acţiunilor motrice în tempouri maxime,
algoritmizarea;
2. Mijloace didactice : - exerciții de front și formatii, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din
școala alergării și săriturii, exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă, sisteme de acţionare specifice
dezvoltării vitezei, sisteme de acţionare specifice elementelor tehnico-tactice din jocul de baschet;
3. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

DURATA : 50’

1
BIBLIOGRAFIE:
1. Constantinescu O., Bangă J., Cojocaru N.,Gheorghe A., Chelban M.,Andron E.,Ion M., Sabou
I.,Anton V., Tătaru T.,Ghiciuşcă R. (2008) - Metodica predării educaţiei fizice în ciclul primar -
Editura „Gheorghe Alexandru”, Craiova
2. Ungureanu, A. (2013) - Metodica educaţiei fizice în învăţământul preşcolar şi primar - Ediția a II-
a, revăzută și adăugită, Editura ProUniversitaria, București
3. Ungureanu A. (2009) - Predarea lecției de educație fizică prin jocuri de mișcare - Editura
Universitaria, Craiova
***Ministerul Educaţiei Naționale, Anexa nr. 2 la Ordinul ministrului educației naționale nr.
5003/02.12.2014 - Programă şcolară pentru disciplina EDUCAȚIE FIZICĂ, clasele a III-a - a IV-a,
Bucureşti, 2014

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR. VERIGILE ȘI FORMAŢII DE LUCRU și MODALITĂȚI


CRT. DURATA LECȚIEI CONŢINUTUL ACTIVITĂȚII DOZARE INDICAŢII METODICE DE EVALUARE Observații
1. ORGANIZAREA -adunarea; 20’’ -în linie pe un rând Observare
COLECTIVULUI -alinierea; 20’’  sistematică
DE ELEVI -salutul; 10’’ 
(3 minute) -controlul ţinutei; 20’’ -captarea atenţiei şi ridicarea stării
-verificarea stării de sănătate; 20’’ emoţionale ;
-anunţarea temelor şi obiectivelor 30’’
lecţiei; -explicația, conversația
-captarea atenției prin întoarceri de 8x
pe loc (comanda inversă)
2. PREGĂTIREA Mers şi variante de mers: -în coloană câte 1 Observarea
ORGANISMULUI -mers normal; 1L sistematică:
PENTRU EFORT -mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l  -Corectitudinea
(7 minute) -mers pe călcâie cu braţele la spate; 1l  execuţiei
-mers ghemuit cu palmele pe 1d  variantelor de
genunchi; mers şi alergare;
-mers cu pas fandat; 1d -Frecvenţa de
execuţie a
Alergare şi variante de alergare: -angrenarea treptată în efort a marilor funcții mişcărilor;
-alergare cu joc de glezne, în tempo 1l ale organismului; -Răspunsul
uniform sau cu accelerare; -educarea percepțiilor spațio-temporale; adecvat la
-alergare cu genunchii sus; 1l - dozarea efortului prin mărirea sau comenzi.
-alergare cu pendularea gambei 1d micșorarea distanței de deplasare, prin
înapoi; grăbirea sau încetinirea ritmului de
-alergare laterală cu pas adăugat; 1L deplasare;
-alergare laterală cu pas încrucişat; 1l -marcarea ritmului de deplasare prin
-alergare cu pas săltat (pasul 1d semnale acustice;
ştrengarului); -realizarea excitabilității optime a sistemului
-alergare cu pas sărit; 1d nervos central;
Mers cu exerciții de respirație. 1L -explicaţia, demonstrația.
3
3. INFLUENŢAREA Complex de exerciţii, pe fond
SELECTIVĂ A muzical alert și ritmat:
APARATULUI I. P.I. Stând depărtat cu mâinile pe 2x8 timpi -în coloană de gimnastică, câte 4 Observarea
LOCOMOTOR şolduri sistematică:
(7 minute) T1-8 rotarea capului spre stânga O O O O -Corectitudinea
T1-8 rotarea capului spre dreapta O O O O executării
II. P.I Stând depărtat cu mâinile 2x8 timpi exerciţiilor;
O O O O
pe şolduri Aprecieri
T1-2 aplecare a capului înainte şi O O O O verbale
arcuire 
T3-4 extensie a capului şi arcuire
T5-6 îndoire laterală a capului spre
stânga şi arcuire -influențarea selectivă a fiecărui segment,
T7-8 îndoire laterală a capului spre articulație, grupă musculară;
dreapta şi arcuire -întărirea sănătății, influențarea aspectului
III. P.I. Stând depărtat cu mâinile 2x8 timpi fizic, dezvoltarea calităților morale și de
pe umeri voință;
T1-8 rotarea simultană a umerilor
către înainte
T1-8 rotarea simultană a umerilor -demonstrația și explicația (realizate
către înapoi simultan),
IV. P.I. Stând depărtat cu mâinile 2x8 timpi observarea execuției,
pe umeri exersarea,
T1-8 rotarea alternativă a umerilor algoritmizarea.
către înainte
T1-8 rotarea alternativă a umerilor
către înapoi
V. P.I. Stând depărtat cu braţele 2x8 timpi
întinse în faţă
T1-8 rotarea simultană a braţelor
către înainte
T1-8 rotarea simultană a braţelor
către înapoi

4
VI. P.I. Stând depărtat cu braţele 2x8 timpi -în coloană de gimnastică, câte 4
întinse în faţă
T1-8 rotarea alternativă a braţelor O O O O Observarea
către înainte O O O O sistematică:
T1-8 rotarea alternativă a braţelor -Corectitudinea
O O O O
către înapoi executării
VII. P.I. Stând depărtat, mâinile 2x8 timpi O O O O exerciţiilor
îndoite la nivelul pieptului,  -Răspunsul
palmele orientate in jos adecvat la
T1-2 extensie cu arcuirea coatelor comenzi.
spre spate -stimularea tonicității și troficității Evidențieri
T3-4 întinderea braţelor lateral, musculaturii; individuale
extensie cu arcuire -influențarea mobilității articulare și a
T5-6 idem T1-2 elasticității musculaturii;
T7-8 idem T3-4 -educarea atitudinii corporale, corectarea
VIII. P.I. Stând depărtat, mâna 2x8 timpi deficiențelor atitudinale și a celor
dreaptă întinsă lateral, mâna segmentare;
stângă îndoită la nivelul pieptului -previnea accidentelor şi pregătirea
T1-2 răsucirea trunchiului spre organismului pentru desfășurarea diferitelor
dreapta şi arcuire acțiuni și activități motrice complexe.
T3-4 răsucirea trunchiului spre
stânga şi arcuire
T5-6 idem T1-2
T7-8 idem T3-4 -demonstrația și explicația (realizate
IX. P.I.Stând depărtat, mâna 2x8 timpi simultan),
stângă pe şold, mâna dreaptă observarea execuției,
deasupra capului exersarea,
T1-2 îndoirea laterală a trunchiului algoritmizarea.
spre stânga cu arcuire, mâna dreaptă
se duce deasupra capului
T3-4 îndoirea laterală a trunchiului
spre dreapta cu arcuire, mâna stângă
se duce deasupra capului
T5-6 idem T1-2
5
T7-8 idem T3-4
X. P.I. Stând depărtat, braţele sus 2x8 timpi
T1-2 îndoire cu arcuire a trunchiului -în coloană de gimnastică, câte 4
şi atingerea solului cu palmele
T3-4 extensie cu arcuirea braţelor O O O O
T5-6 idem T1-2 O O O O
T7-8 idem T3-4
O O O O
XI.P.I Stând depărtat, mâinile pe
şold 2x8 timpi O O O O
T1-2 fandare laterală, sprijin pe 
piciorul drept, mâinile pe şold
T3-4 fandare laterală, sprijin pe
piciorul stâng, mâinile pe şold -educarea capacității de control și adaptare a
T5-6 idem T1-2 actului respirator; Tema de lucru
T7-8 idem T3-4 -recomandarea execuției independente a pentru acasă
XII.P.I Stând depărtat, mâinile pe complexului de exerciții de dezvoltare fizică, (complex de
şold 2x8 timpi acasă, ca modalitate de realizare a dezvoltare fizică
T1-2 fandare înainte pe piciorul gimnasticii zilnice de înviorare; armonioasă)
drept şi arcuire
T3-4 fandare pe piciorul stâng şi
arcuire -demonstrația și explicația (realizate
T5-6 idem T1-2 simultan),
T7-8 idem T3-4 observarea execuției,
XIII.P.I. Stând depărtat, mâinile exersarea complexului de dezvoltare fizică
pe şolduri 2x8 timpi armonioasă,
T1-8 Sărituri ca mingea algoritmizarea.
(desprinderea de pe sol, pe ambele
picioare, executarea unei bătăi
scurte, energice, pe talpă, aterizare
elastică)

4. DEZVOLTAREA Tema 1: Dezvoltarea vitezei de


CALITĂȚII reacţie, execuţie şi deplasare în
MOTRICE - regim de îndemânare
6
VITEZA DE
REACŢIE, Exerciţiu: -elevii formează 4 echipe
EXECUŢIE ŞI -ștafetă cu dribling până la un 2X ∆ ∆ ∆ ∆
DEPLASARE ÎN jalon,lasă mingea jos și continuă O O O O
REGIM DE alergarea până atinge bara porții; se O O O O
ÎNDEMÂNARE întoarce în alergare, ia mingea, o
O O O O
(15 minute) driblează cu mâna stângă și cu mâna Observarea
dreaptă și trece la coada șirului. O O O O sistematică:
-Corectitudinea
”Culesul cartofilor” -îmbunătățirea coordonării prin executarea executării
-la semnal sonor, elevii aleargă exercițiilor de conducere a mingii, alternativ, exercițiilor;
rapid transportând 2 mingi pe care le 2X cu mâna dreaptă și cu mâna stângă; -Promptitudinea
depun în interiorul unor cercuri -indicarea ritmului de execuție, prin răspunsului
trasate pe sol; numărătoare, accelerându-se treptat; motric la semnal
se întorc în formație și transmit -execuție ambidextră; sonor, vizual sau
ștafeta prin lovirea palmei. -tehnologii specifice educării vitezei de tactil.
reacție și execuție, de coordonare a unor
”Mingea rostogolită” părți ale organismului și întregului corp prin
-la semnal sonor, primii elevi se ștafete și jocuri de mișcare;
deplasează cu câte o minge pe care o 2X -mingile rămân în interiorul cercului.
rostogolesc cu mâna dreaptă,
alternând cu cea stângă, după care -explicația,
revine, pasează celui din faţă, apoi demonstrația,
aleargă la coada șirului. exersarea actelor și acţiunilor motrice în
tempouri maxime.

5. CONSOLIDAREA Tema 2: Aruncarea la coş de pe loc


PRICEPERILOR – consolidare
ȘI/SAU O
7
DEPRINDERILOR Exerciţiul I O
MOTRICE Elevii sunt dispuşi în şir. Se execută 5X O
SPECIFICE aruncare la coș de la o distanţă de 3
O
JOCULUI DE m, cel care a aruncat îşi urmăreşte Observarea
↓3m
BASCHET mingea, o recuperează, o pasează cu sistematică:

(15 minute) două mâini de la piept următorului Corectitudinea
elev şi se deplasează la coada şirului. mecanismului
de execuție al
Exerciţiul II O O mișcării;
Elevii sunt dispuşi în două şiruri, 5X O O Aprecieri
lateral stânga şi lateral dreapta, în O O verbale
unghi de 45 de grade faţă de panou. O O
Se aruncă alternativ, se recuperează
mingea şi se merge la coada şirului
opus. (”Suveica simplă”) ∆

Exerciţiul III:
Joc cu temă: Minijoc, 3 la 3, la un 3’ - fixarea stereotipă, formarea capacității de Evaluare
singur panou, urmărindu-se aplicare și generalizare; formativă
corectitudinea aruncărilor la coş. -dezvoltarea capacității de a aprecia
traiectoria mingii, a aruncării;
-dezvoltarea simțului orientării, a preciziei și
a capacității de a aprecia judicios distanța.

-explicația,
demonstrația,
exersarea actelor și acţiunilor motrice în
tempouri maxime.

6. REVENIREA -în coloană câte unul


ORGANISMULUI -mers cu mişcări de relaxare a 1L Testarea
DUPĂ EFORT membrelor inferioare şi superioare; -conștientizarea elevilor privind necesitatea capacităţii de
8
(2 minute) -alergare uşoară; 15 m autocontrolului revenirii după efort prin revenire a
-mers cu exerciţii de respiraţie. 15 m determinarea frecvenței respiratorii; elevilor
-explicația.

7. APRECIERI ŞI -aprecieri generale privind 1’ -în linie pe un rând Autoevaluare


RECOMANDĂRI comportamentul în timpul lecţiei; 
(1 minut) -evidențierea aspectelor pozitive și 
corectarea celor negative constatate; -accentuarea unor scurte demonstrații
-feedback-ul îndeplinirii ”model” privind realizarea unui procedeu
competențelor; tehnic;
-prezentarea unor sugestii pentru -caracterul mobilizator al recomandărilor și
activităţile următoare; evidențierilor.
-salutul şi părăsirea terenului/sălii de -în coloană câte unul
sport în mod disciplinat. -conversația.

S-ar putea să vă placă și