Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: I-a
Disciplina: Educație fizică
Tema lecției: Exerciții utilitar-aplicative
Subiectul lecției: Sărituri în lungime de pe loc
Tipul lecției: lecție de aplicare a priceperilor și deprinderilor motrice

Unități de competență Obiectivele lecției Produsul evaluat Criterii de evaluare


2.3. Explorarea variațiilor de mers, O1 – să enumere pașii de executare P3. Exerciții de dezvoltare fizică 1. Cunoașterea pozițiilor inițiale.
a alergărilor și săriturilor a săriturii de pe loc armonioasă 2. Reproducerea mișcărilor
O2 – să numească comenzile date segmentelor corpului.
în timpul săriturii de pe loc 3. Respectarea regulilor de
O3 – să execute mișcarea săriturii securitate.
de pe loc 4. Manifestarea interesului şi
O4 – să reacționeze la comanda disponibilitatea.
oferită în timpul executării
exercițiilor
O5 – să manifeste interes și
curiozitate pentru activitate

Strategii didactice:
 Metode și procedee: exercițiul, explicația, demonstrație, problematizare, jocul didactic, observarea sistematică, conversația euristică
 Mijloace didactice: fluier, popice, conuri, panglicii roșii/albastre, cartonașe cu înghețată, medalii
 Forme de organizare: frontală, individuală, în grup, în perechi
Strategii de evaluare: evaluarea formativ-interactivă, autoevaluarea, evaluarea verbală
Resurse bibliografice:
1. Curriculum național: Învățământul primar. Chișinău: Editura Lyceum, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: Editura Lyceum, 2018.
3. Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV. Chișinău, 2019.

Proiectarea demersului didactic al lecției


Obiectivele Activitatea învățătorului și a elevilor Timp Strategii didactice Strategii de evaluare
lecției

Metode și Mijloace
procedee didactice
Partea introductivă
Partea introductivă 7 – 8 min.
Clasă alinierea – drepți , după numărul de ordine vă
numărați.
Exerciții de aliniere și front: Tipuri de mers și alergare
-Mers la pas Explicația
-Mers pe vârfuri cu mâinile în șold
-Mers pe călcâie cu mâinile la spate
-Alergare ușoară Fluier
-Alergare cu aruncarea picioarelor în spate
-Alergare cu ridicarea genunchilor 7-8 minute
-Alergare cu pas alăturat
-Alergare cu spatele, cu privirea în urmă Exercițiul
-Mers la pas și facem regrupare: din coloană câte unul, în
coloană câte trei sau mers la pas (se numără elevii de la 1 la
3; numărul 1 stau pe loc, numărul 2 fac doi pași, numărul 3
fac patru pași). Luăm distanța și intervalul cu ajutorul Demonstrația Aprecieri verbale
mâinilor, stând în rând lateral. Se efectuează complexul de
exerciții.

Pregătirea organismului pentru efort


Complex de dezvoltarea fizică armonioasă :
Exercițiul nr. 1
PI- Stând depărtat cu mâinile pe șold: Observarea
T1-8 rotirea capului spre stânga sistematică
T2-8 rotirea capului spre dreapta
Revenirea la PI
Exercițiul nr. 2
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 aplecarea capului înainte cu arcuire;
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea laterală a capului spre stânga cu arcuire;
T7-8 îndoirea laterală a capului spre dreapta cu arcuire;
Revenirea la PI Explicația
Exercițiul nr.3
PI- Stând depărtat
T1-8 rotirea simultană a umerilor spre înainte
T2-8 rotirea simultană a umerilor spre înapoi
Revenirea la PI
Exercițiul nr.4
PI- Stând depărtat
T1-8 rotirea alternativă a umerilor spre înainte
T2-8 rotirea alternativă a umerilor spre înapoi
Revenirea la PI Exercițiul
Exercițiul nr. 5
PI- corpul drept, picioarele la distanța umerelor, bratele
liber lăsate în jos, mingea în mâna dreaptă.
T1-transmiterea mingii din mâna dreaptă în mâna strângă
după cap, aplecându-l înainte Aprecieri verbale
T2-revenirea la PI
T3- transmitem mingea din mâna stângă în mâna dreaptă,
aplecându-l înainte
T4- revenirea la PI.
Exercițiul nr.6
PI- Stând depărtat, brațele îndoite la nivelul pieptului,
palmele orientate în jos
T1-2 extensia brațelor îndoite în lateral cu arcuire
T3-4 extensia brațelor întinse în lateral cu arcuire
T5-6 extensia brațelor îndoite în lateral cu arcuire
T7-8 extensia brațelor întinse în lateral cu arcuire
Revenirea la PI
Dezvoltarea calităților motrice viteza sau
îndemânarea(joc mobil)
Denumirea jocului: Fii atent!
Scop: dezvoltarea vitezei de reacție, a atenției și
îndemânării
Obiective: să respecte indicațiile jocului; să participe activ
în cadrul jocului.
Dotarea: panglici roșii și albastre, fluier
Regulile jocului: Jocul se începe la indicațiile Fluier
învățătorului; fiecare elev respectă echipa din care face
parte.
Desfăşurarea jocului: Pe teren se formează două echipe
(fiecare elev va primi câte o panglică fie de culoare roșie
sau albastră). Jucătorii de grupează în dependență de Medalii
panglica primită. La indicațiile învățătorului câte un
reprezentant din fiecare echipă va trebui să efectueze o
săritură în dependență de direcția indicată de învățător (spre Panglici
exemplu: dacă învățătorul spune o săritură la dreapta, roșii și
fiecare va efectua săritura în dependență de dreapta sa. Care albastre
echipă nu are nici o greșeală sau mai puține este
câștigătoarea. Evaluarea formativ-
Evaluarea: La final se numește elevii învingători, fiind interactivă
apreciați cu câte o medalie pentru succesul obținut.
Partea de bază 25-30
Alinierea într-un rând minute
Comanda de aliniere, număratul după numărul de ordine

Astăzi vom învăța o nouă mișcare, care se numește săritura


în lungime de pe loc!
Vă rog să fiți atenți! Explicația

Pentru a executa corect săritura în lungime de pe loc


trebuie să respectăm următorii pași:
-Ne așezăm în poziția inițială: genunchii puțin îndoiți, Demonstrația
mâinile lăsate în jos;
-Apoi, ne facem având cu mâinile, deplasându-le în spate,
iar picioarele se mișcă doar pe vârf;
-Avântăm mâinile de 2 ori și la a treia numărare executăm
săritura de pe loc.
Evaluarea interactivă
O3 Elevi, acum, haideți, fiecare pe rând să efectueze câte o Exercițiul
săritură de pe loc.

O4 Dezvoltarea calitățiilor motrice viteza sau îndemânarea


(joc mobil)
Denumirea jocului: Înghețată, înghețată
Scop: dezvoltarea atenției și a îndemânării
Obiective: să respecte indicațiile jocului; să participe activ
în cadrul jocului.
Dotarea: fluier, cartonașe cu înghețată, medalii Jocul didactic
Regulile jocului: Jocul se începe la indicațiile
învățătorului; elevii respectă distanța dintre ei și Fluier
reacționează la comanda dată. Cartonașe
Desfăşurarea jocului: Elevii se aliniază într-un rând, cu înghețată
primind câte un cartonaș cu o ânghețată. Învățătorul se Medalii
întoarce cu spatele și începe a număra fără a privi în urmă.
La moment se oprește, elevii vor trebui și ei să se oprească,
se întoarce învățătorul cu fața spre ei și în întreabă:
Înghețată? Elevii vor trebui să răspundă: Înghețată,
înghețată cu aromă de ciocolată. După aceasta, învățătorul
indică numărul de sărituri pe care trebuie să le fac fiecare
elev. În caz că învățătorul s-a întors și a văzut un elev că se Problematizarea
mișcă, acesta se întoarce la capaptul rândului și începe din
nou. Jocul se termină când un elev/ mai mulți elevi ajung la
finish.
Evaluarea: La final se numește elevul/elevii învingători ,
fiind apreciați cu câte o medalie pentru succesul obținut.

Însușirea, consolidarea, perfecționarea sau verificare Aprecieri verbale


deprinderilor și/sau perceperilor motrice.
În rând.
Aliniere... Drepți!
- Să vedem cât de bine ați însușit ceea ce am exersat noi
astăzi!
-Ce temă am învățat noi astăzi?
Săritura în lungime de pe loc.
-Care sunt pașii de efectuare corectă a săriturii în lungime
O1 de pe loc:
Ne așezăm în poziția inițială: genunchii puțin îndoiți, Conversația
mâinile lăsate în jos; euristică
Apoi, ne facem având cu mâinile, deplasându-le în spate,
iar picioarele se mișcă doar pe vârf;
Avântăm mâinile de 2 ori și la a treia numărare
executăm săritura de pe loc.
O2 -Acum, un elev numește comenzile date în timpul săriturii
în lungime de pe loc.
Dezvoltarea calităților forța sau rezistența (joc de
mobilitate înaltă) Aprecieri verbale
Denumirea jocului: Sari corect, ajungi departe
Scop: dezvoltarea forței și a îndemânării Fluier
Obiective: să respecte indicațiile jocului; să participe activ
în cadrul jocului.
Dotarea: fluier
Regulile jocului: Păstrearea ținutei corecte; Executarea
corectă a comenzilor; Cei care greșesc vor face un pas
înapoi.
O5 Desfăşurarea jocului: Elevii se aliniază într-un rând,
învățătorul dă da diferite comenzi, ca de exemplu: „O
săritură înainte, la stânga, Două sărituri înainte, aşezare,
mâinile înainte, la dreapta, trei sărituri înainte”. Toți
ascultă și execută corect indicațiile oferite de învățător.
Evaluarea: La final vor fi aplaudați toți elevii pentru Aprecieri verbale
implicare.

Revenirea organismului după efort (exerciții de


relaxare musculară și de respirație) Fluier
Clasă, alinierea într-o coloană.
Mers: inspirare, expirare
-Mers la pas
-Mers pe vârfuri cu mâinile în șold
-Mers pe călcâie cu mâinile la spate

Partea de încheiere
Evaluarea performanțelor
Aprecieri verbale și corecții ale mișcării învățate la lecție
Testarea nivelului de atenţie. Explicația Evaluarea interactivă

Încheierea organizată a lecției “ aprecieri și


recomandări”
-Alinierea Fluier
-Aprecieri asupra obiectivelor propuse. 5-7 minute Conversația Autoevaluarea
- Evidențirea elevilor care au lucrat bine euristică
-Recomandări pentru cei ce mai puțin s-au afirmat
Corectarea elevilor suplimentar prin exerciții
- Concluzii (propuneri)
-Părăsirea terenului de sport.

S-ar putea să vă placă și