Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecie

Scoala Gimnaziala Paul Banica


Prof. Bani Adrian
Clasa: a VII-a A
Data: 08.06.2015
Disciplina: Educaie Fizic i Sport
Durata: 45 minute
Efectiv: 26 de elevi (10 baieti ; 10 fete)
Loc de desfasurare: Teren de sport/ Sala de sport
Materiale necesare: mingi, jaloane, fluier

Tema 1. Pasul alergator de accelerare


Tema 2. Aruncarea la poarta din saritura
Predare Invatare Consolidare

Obiective operaionale: La sfarsitul lectiei elevi vor fi capabili:


Obiective Psiho Motrice:
- Sa execute prinderea, tinerea si aruncarea mingii cu degetele rasfirate
- S exerseze corect deprinderea motric de baz nou nvat
Obiective Cognitive:
- S fie constienti de greselile proprii si a executiilor colegilor
- S participe contient la lecia de educaie fizic
Obiective Afective Motivationale Atitudinale:
- Sa manifeste interes pentru dezvoltarea indemanarii
- Sa se bucure de reusita, sa accepte infrangerea
Strategia didactica:
1. Metode si procedee metodice : - explicatia; - conversatia; - demonstratia ; - observarea sistemica ; aprecierea verbala; - evaluare formativa/sumativa; algoritmizarea;
2. Mijloace didactice: exercitii de si ordine; exercitii pentru captarea atentiei; exercitii din scoala alergarii
si sariturii; exercitii de dezvoltare fizica armonioasa; sisteme de actionare specifice dezvoltarii vitezei de
reactie; sisteme de actionare specifice invatarii procedeelor tehnice specifice jocului de handbal;
3. Forme de organizare: frontal, individual, in perechi, pe grupe;
Bibliografie
1. Carstea Gh (2000) Teoria si metodica educatiei si sportului, Bucuresti, Editura AN-DA;
2. Ghidurile metodologice de aplicare a programelor de educatie fizica si sport (2000) (2001) MECSNEE;
3. Programa de aducatie fizica 2014;

Veriga
leciei i
durata
verigii
Organizare
a
colectivului
de elevi
(2)

Pregtirea
organismul
ui pentru
efort
(5)

Coninut
Alinierea
Verificarea prezenei, a inutei i a strii
de sntate
Anunarea temelor leciei
ntoarceri de pe loc
Mers pe vrfuri, braele sus
Mers pe clcie, palmele la ceaf
Mers fandat
Mers ghemuit, palmele pe genunchi
Alergare uoar
Alergare cu genunchii sus
Alergare cu pendularea gambelor napoi
Pas sltat
Pas srit
Trecere din linie pe un rand in linie pe trei
randuri
Aezare n formaie de lucru Trepte

Doza
re
30
30
30
30
20m
20m
20m
20m
20m
40m
40m
40m
80m
60
30

Formaii de lucru i
indicaii metodice

Ob
s.

Ex.1 Stnd deprtat, minile pe olduri


T1 Aplecarea capului spre nainte, T2
Revenire
T3 Ducerea capului n extensie, T4
Revenire
T5 Aplecarea capului spre dreapta, T6
Revenire
T7 Aplecarea capului spre stnga, T8
Revenire
Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor
(5)

Ex.2 Stnd deprtat braele ndoite la piept


T1 Ducerea braelor flectate spre napoi,
T2 Arcuire
T3 Ducerea braelor n extensie spre
napoi, T4 Arcuire
T5 Ducerea braelor flectate spre napoi,
T6 Arcuire
T7 Ducerea braelor n extensie spre
napoi, T8 Arcuire
Ex.3 Stnd deprtat, minile pe olduri
T1 Aplecare trunchiului spre nainte, T2
Arcuire
T3 Extensia trunchiului, T4 Arcuire
T5 Aplecare trunchiului spre dreapta, T6
Arcuire
T7 Aplecarea trunchiului spre stnga, T8
Arcuire

3x8
timpi

3x8
timpi

3x8
timpi

3x8
timpi

15
15

Ex.4 Stnd deprtat, minile pe olduri


T1 Fandare nainte pe piciorul drept, T2
Revenire
T3 Fandare nainte pe piciorul stng, T4
Revenire
T5 Fandare lateral stnga, T6 Revenire
T7 Fandare lateral dreapta, T8 Revenire
Ex.5 Stnd deprtat braele ntinse nainte
Genuflexiuni
Ex.6 Stnd deprtat, minile pe olduri
Srituri succesive pe loc
1. Pasul alergator de accelerare
1
Aezai pe trei coloane, la interval
de 3 metri, elevi din primul rand vor executa
la semnal sonor alergare accelerata, de la
0%-50% urmand ca la urmatorul fluier sa
incetineasca treptat de la 50-0% si se se
intoarca la coada sirului pe marginea
terenului.
Predareanvarea

2
In aceeasi formula, la primul fluier
vor pleca in alergare accelerata in ritm
propriu, la al doilea semnal sonor vor incetini

noilor
coninuturi
(15)

treptat, la al treilea vor accelera, iar la al


patrulea vor incetini treptat si se vor
intoarce la coada sirului pe marginea
terenului.
3 Pastrand aceeasi formatie, la
semnalul sonor elevii vor pleca in alergare
accelerata pana la 75% din potential iar la
urmatorul fluier vor incetinii si se vor
intoarce la coada sirului pe marginea
terenului.

4
Alergare accelerata sub forma de
intreceri, start la semnal sonor, accelerare
pana la 100% din potential si sustinere pana
la final, care va fi determinat de un jalon, iar
dupa depasirea jalonului incetinire treptata.

2. Aruncarea la poarta din saritura


1. Deplasare in dribling cu aruncare la
poarta
Aezai pe trei coloane, la interval de 3
metri, elevi din primul rand se vor deplasa in
dribling, la auzul semnalului sonor, catre
poarta, unde vor finaliza cu o aruncare pe
deasupra umarului. Vor recupera mingea si
se vor intoarce prin exterior la coada sirului.
Dezvoltarea
calitilor
motrice
(18)

2. Pase n doi cu aruncare la poarta


Pornind cte doi, asezati fata in fata,
deplasandu-se cu pasi adaugati, vor pasa
mingea de la unul la altul, prin azvarlire pe
deasupra umarului, dup care vor finaliza cu
aruncare la poarta.
3. Aruncari la poarta din saritura
Dispusi pe doua coloane paralele si
opuse ca directie de deplasare, orientate cu
fata la poarta, elevii se vor deplasa in
alergare, in dribling, carte poarta si vor
executa o aruncare din saritura. Dup
aruncarea mingii elevul o va recupera i se
va aeza la captul irului.

4. Joc bliateral, Minihandbal .


Cu mentiunea ca cel care va marca din
saritura va puncta dublu pentru echipa sa.
Revenirea
organismul
ui dup
efort
(3)

Alergare uoar cu scuturarea braelor i


picioarelor
Mers cu micri de respiraie

ncheierea
organizat
a leciei
(2)

Aprecieri cu evidenierea aspectelor pozitive


Recomandri privind activitatea independent
Salutul

S-ar putea să vă placă și