Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa:a IV-a B
Loc de desfășurare: Școala primară ,,Alexandru Donici”
Materiale: 4 mingi de baschet, 8 jaloane de mărimi diferite, 8 mingi mici colorate, 1 fluier,6 cercuri ,1 cutie, un cronometru.
Profesor: Vitan Gheorghe
Unitatea de conținut: Elemente specifice jocurilor sportive
Tema: Exerciții de Front și Formații.
Tipul lectiei: MIXT (consolidare – educare)
Scopul: - Deplasari specifice. Pasa cu o manasi cu doua mani de pe loc si din deplasare.
COMPETENȚE URMĂRITE:
Acționarea permanentă asupra armoniei propriei dezvoltări fizice;
Manifestarea unor indici corespunzători ai calităților motrice, în funcție de specificul acțiunilor motrice;
Manifestarea achizițiilor motrice cu componente estetice în activități cultural – artistice și sportive.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:


O-
1 Să identifice factorii cheie la executarea aranjării în linie și coloană după semnal;
O - Să propună în baza cunoștințelor anterioare, soluții pentru prinderea și pasarea mingii cu două mâini de la piept;
2

O-
3 Să execute exercițiile de încălzire corect;
O-
4 Să demonstreze abilitățile fizice pentru efectuarea ștafetelor corect;
O-
5 Să manifeste interes pentru practicarea jocului sportiv didactic, nu doar la lecție dar și în cotidian.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: explicatia; povestirea; demonstratia; observare sistemică; apreciere verbală; evaluare
formativă/sumativă; algoritmizarea; conversatia; exersarea pentru formarea’’capacitatii de organizare’’; exersarea pentru optimizarea dezvoltarii
fizice/corporale; exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice; pentru educarea capacitatii coordonative :
procedeul in conditii ingreuiate (complexe); pentru elementele din baschet:procedeul exersarii globale si analitice;

Mijloace didactice: exerciții de front și ordine; exercițiu pentru captarea atenției; exerciții din școala alergării și săriturii; exerciţii de dezvoltare fizică
armonioasă; exerciții pentru consolidarea prinderii și pasării mingii de baschet;
Forme de organizare și exersare a activității: frontal, grupe, echipe, individual, perechi.
Etapa și Dozarea Strategii didactice Indicații
durata ei Obiectivele operaționale Conținuturi didactice efortului metodice:
fizic Forme de Metode și Mijloace Formații de
organizare procedee lucru
Organizarea colectivului de elevi. În linie pe un
rând
O1. Elevii să mențină Anunțarea subiectului lecției. Verificarea
disciplina în cadrul echipamentului sportiv și a stării de Conversația
lecției. sănătate. 1 min
Frontală Clar și concis.
Exercițiu pentru captarea atenției.

1-2 ori
1. Exercițiu Elevii execute
1- pas înainte cu piciorul stâng; Frontal păstrând
O2. Elevii să execute 1 min Demostrația
două exerciții la 2- alipirea piciorului drept; formația în
atenție corect și 3-4- întoarcerea la dreapta; Exersarea linie și
Etapa pregătitoare 10-12 mi

simultan. 5-6- un pas alăturat la dreapta; Practică coloană.


4-5 ori
7-8- întoarcere la stânga;
Întoarceri
2. Exercițiu
sincronice
Întoarcere la stânga, dreapta, stânga-
împrejur. În coloană
câte unul
O3. Elevii să Variante de mers:
15-20 m înapoia
reacționeze adegvat la -mers pe vârfuri; Coloană câte Cronometru
½ cerc celuilalt.
pregătirea -mers pe călcâie; unul Fluier
15-20 m
organismului pentru -mers pe partea interioară, exterioară a Efortul moderat.
15-20 m Distanța 2 pași
efort efectuînd 5 – 6 tălpii piciorului; Metoda repetării
3 min între elevi
exerciții de mers și -mers ghemuit;
½ cerc
alergare -mers fandat;
-mers cu extensie și arcuire de brațe; 15- 20 m
-mers cu exerciții de respirație.
2. Exercițiu
P.I Stând cu picioarele depărtate mâinile
Observația Rotirea lentă
pe șolduri
2-3 rep. Indicația
T1- 4 rotirea capului spre stânga;
T5- 8 rotirea capului spre dreapta.
3. Exercițiu
P.I Stând picioarele depărtate mâinile pe
umăr: 2-3 rep.
T1-4 rotirea umerilor înainte; Coatele
T5-8 rotirea umerilor înapoi. 2 min Explicația depărtate la
O4- Elevii să execute Frontal
4. Exercițiu Demonstrația nivelul
6-7 exerciții pentru În linie pe
P.I Stând picioarele depărtate brațele Repetare umerilor
dezvoltarea fizică două rânduri
armonioasă în mod îndoite din coate în fața pieptului:
Etapa pregătitoare 10-12 min

selectiv, de sus în jos. T1-2 extensii cu arcuire cu brațele îndoite;


T3- 4 extensii cu arcuire cu brațele Cronometru
întinse; Fluier
Când brațele
T5- 6 idem 1-2 2-3 rep.
se întind
T7-8 idem 3-4 palmele se
5.Exercițiu răsucesc spre
interior.
P.I Stând picioarele depărtate la mâinile
la ceafă:
T1- 2 răsucirea trunchiului la stânga;
T3-4 răsucirea trunchiului la dreapta;
T5- 6 idem 1-2 Se urmărește
T7- 8 idem 3-4 2-3 rep. ritmul de
execuție
6. Exercițiu
P.i Stând picioarele depărtate mâinile pe
șolduri:
T1- 2 îndoierea trunchiului stânga;
T3- 4 îndoierea trunchiului dreapta; Îndoierea
T5- 6 idem 1-2 completă a
T7 – 8 idem 3-4 trunchiului
7.Exercițiu 2 min Săriturile se
P.i Stând picioarele împreună mâinile pe 2-3 rep. efectuează pe
șolduri: vârfurile
O5. Elevii să execute T1- 4 sărituri pe piciorul stâng; Explicația picioarelor
toate exercițiile T1- 4 sărituri pe piciorul drept; Demonstrația
T1- 4 sărituri pe ambele picioare; Frontal Cronometru
programate prompt și Repetare
2- 3 rep În linie pe Fluier
conștiincios două rânduri
Subiectul lecției:Exerciții de front și
Formații.
Exerciții pregătitoare:
O6. Elevii să explice
Elevii sunt aranjați într-un singur rand.
prinderea și pasarea Pasarea mingii
mingii în două mâini Sunt învățați să se aranjeze într-un singur se finalizează
1-3 ori
de la piept de pe loc și rand alinierea,întoarcerea la dreapta la cu întinderea
din deplasare cu stanga,stanga împrejur. 5 min Conversația brațelor și
cuvinte proprii corect palmele se
Elevii se aranjează într-un rand și se numără 1 rep Coloană câte
și fără a denatura răsucesc spre
de la dreapta la stanga după nr de ordine. unu
esența. interior.
Elevii se numără de la 1 la 2 și dintr-un rand Frontal Driblingul se
se aranjează în două randuri,nr 1 stă pe loc
realizeaza cu
nr 2 3 pași inainte,formează din nou 1 rand 3 min mana dreaptă,
ca la început de lecție. În 3 echipe
Mingi de cu mâna
Dintr-un rand se nr de la 1 la 3 și formează 3 baschet stângă, apoi
randuri,nr 1 stă pe loc,nr 2 face 2 pași 3 min cu ambele
înainte,nr 3 face 4 pași înainte.Aranjez Cronometru mâini.
Explicație
înapoi ca la începutul lecției. Fluier
3 min Demonstrare
În coloană cate 2 ca să formăm 2 randuri.
1-2 ori Repetare
O7. Elevii să execute Mingea se
Ștafetă1 în stea: Frontal poate
și să demonstreze
Jucătorii împărțiți în mai multe echipe se transmite
prinderea și pasarea
așează în flanc cate unul ,stand departat sub Întrecerea înainte și
mingii cu două mâini
forma de raze de cerc.Primii din fiecare înapoi
de la piept de pe loc și
grupă au cate o minge.La semnalul
din deplasare corect și 5 min Mingi baschet
conducătorului de joc ,aceștia rostogolesc
tehnic. mingea printre picioarele întregii Cronometru
echipe.Ultimul prinde mingea și
aleargă,ocolind toate grupele.Cand ajunge la
echipa sa,trece în față și jocul continuă în
același mod.
O9. Elevii să execute 1.Exercițiu
individual 1-2 P.i Stând picioarele depărtate brațele jos.
La aplecarea
exerciții de relaxare T1- 2 extensii cu arcuiri cu brațele sus;
2-3 ori trunchiului, a
menite să scadă T3- 4 aplecarea trunchiului jos; Demonstrația
nu îndoi
Etapa de încheiere 3-5 min

nivelul efortului fizic. 2.Exercițiu


Repetarea genunchii
P.i Stând picioarele depărtate brațele jos
T1- 2 inspirație 1 min
Individual
T4- 4 expirație
Concluziile lecției. Fișa de Inspirația pe
2-3 ori autoevaluare pas, expirație
O10. Elevii să-și Aprecierea elevilor mai activi la lecție. pe gură.
autoevalueze Încurajarea elevilor mai puțin activi la lecție. Aprecierea
Recomandări pentru activitatea În linie pe un
activitatea efectuată la verbală
independentă. rând
lecție printr-un
Analiza
exemplu concret. Repetarea prinderii și pasării mingii cu două
mâini de la piept. 1-2 min Observația
Frontal

S-ar putea să vă placă și