Sunteți pe pagina 1din 8

MINSITERUL EDUCAȚIE ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL „IULIA HASDEU” DIN CAHUL

Instituția de aplicație: ȘCOALA PRIMARĂ „ALEXANDRU DONICI” DIN CAHUL

PROIECT DE LECȚIE

REALIZAT: Bratoi Veronica

Grupa: ÎP 2122

Metodist :Costandachi Rita Nota ______

Mentor (IA): Radu Corina Nota ______

CAHUL, 2023
Clasa: a 2-a
Disciplina: Matematică
Nr. Lecției
Subiectul lecției: Operația de înmulțire ca adunare repetată
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competență:
Obiective:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O : sa efectueze operatii de inmultire in calcul oral
1

O : sa resolve exercitii de rezolvare repetata


2

O sa asocieze operațiile cu rezolvările și răspunsurile corecte.


3

O sa resolve probleme cu inmultire


4

O: 5

Forme de organizare: individual, în perechi, frontal


Metode și procedee: Problematizarea, explicație, demonstrarea, jocuri
Mijloace didactice: Creta, tabla, manual, fișe de lucru
Bibliografie:
1) Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, Curriculum național, Învățământ primar, 2019
2) Ludmila Ursu și alții, Matematică, Manual de clasa a II-a, Ediția 2021
Obiective Elemente de conținut Timp Strategii didactice Strategii de
evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace

2. . Reactualizarea cunoştinţelor şi a capacităţilor


Moment organizatoriс Elevii prezintă caietele cu tema pentru 1
Asigur un climat de ordine si disciplina acasă.
necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei Dau întrebări referitoare la sarcinile care Frontal
nu au putut fi realizate.
Elevii răspund la calculul propus, crează joc
exeerciții de adunare repetată răspunsurile
12+12=24 orale ale
Verific vizual dacă elevi au prezentat caietele 25+25+25=75 elevilor la
cu tema pentru acasă. 30+30=60 joc
Exerciții de calcul oral: 60+60=120
Prrofesorul prropune elevilor exercitii de 45+45+45=135
calcul oral. 50+50+50=150
12+12 3+3+3+3+3+3=18 1
25+25+25 8+8+8=24
30+30
60+60
45+45+45
50+50+50
3+3+3+3+3+3
8+8+8

3. Predarea-învățarea materiei noi


Captarea atenției: Apreziaz
O
1 Profesorul anunță elevii că pe parcursul orei vor rezolva exerciții 2 ă spațiile
și problem 5 fronta comple-
Sarcina nr. 1 l tate de
O
2
Profesorul propune imagini spre completare cu exerciții de Manualu către
adunare repetată. l elevii de
Elevii formulează probleme cu la tablă
O
3
sprijin în imagini pe baza Problema-
Anexei nr 1. tizarea Tabla
Trece câte un elev la tablă și
completează spațiile libere din
anexă. descoperire Creta
a
Anexa 1.
Profesorul formulează întrebări pe baza anexei. 6+6+6=3×6=18 Explicația Fișă Evalueaz
4+4+4+4=4×4=16 a elevii
2+2+2+2+2+2=6×2=12 de la
Elevii ascultă atent profesorul table sip
Exercițiul 1, pag. 46, Manual și rețin regula. e cei care
Asocierea operațiilor cu rezolvările și răspunsurile corecte. scriu in
2×2=4 3×4=12 4×10=4 caiete

2×3=6 4×5=20 6×1=6


Sarcina 2 Elevii lucrează și rezolvă
Profesorul propunele elevilor exerciții de pe fișă: exercițiul propus din manual.
Asocierea operațiilor cu rezolvările și răspunsurile
corecte.
Anexa nr 2 Trece câte un elev la tablă,
Calculați prin adunare repetată ceilalți rezolvă în caiete.
4×2 4×2=2+2+2+2=8
2×8 2×8=8+8=16
2×5 2×5=5+5=10
4×4 4×5=5+5+5+5=20
6×10 6×10=10+10+10+10+10+10=6
0
Rezolvarea exercitiilor
individual

4. Consolidarea materiei şi formarea capacităţilor: la nivel de reproducere

Problemă Elevii ascultă problema 1 frontal problemat se apreciază


O Un Caiet costă 3 lei. Cât vor costa 7 Caiete de același fel? atent 0 indivi- izare răspunsurile
1
Elevii citesc în gând dual elevilor de la
problema de 3 ori. tablă
Cu ajutorul profesorului se verifică
O Planul logic al problemei aleg cuvintele cheie: vizual
2
Caiete. rezultatele
Un elev la tablă, ceilalți în elevilor din
Despre ce se vorbește în problemă? caiete, cu ghidarea man bănci
O Ce reprezintă nr 3? profesorului alcătuiesc ual
3 Câte Caiete trebuie procurate? schema. caiet
frontal tablă
Care este întrebarea problemei? În problemă se vorbește indivi cret verifică
O Putem da răspuns la întrebarea problemei? despre Caiete. dual ă răspunsurile
4 Prin ce operație putem da răspuns la întrebarea problemei? elevilor,
Ce vom aduna? Nr 3 reprezintă prețul unui
Caiet.
O Profesorul propune rezolvarea problemei cu plan. Trebuie de procurat 7
5
caiete de același fel. verifică
Cât vor costa 7 Caiete de problemat corectitudine
același fel? izare a rezolvării
Da. elevilor de la
tablă
Prin adunare repetată.
Prețul unui caiet de 7 ori.
Rezolvare, cu plan:
Cîți lei vor costa 7 caiete?
Ex. 2, pag 46 Manual
Profesorul ghidează elevii în rezolvare. 3lei+3lei+3lei+3lei+3lei+
3lei+3lei =3×7lei=21lei verifică
corecti-
Răspuns: 7 caiete vor tudinea
costa 21lei frontal Lucrul cu rezolvării
indivi manualul elevilor din
Elevii fac rezolvarea în dual Caie caiete
caiete t
Si câte un elev trece la
tablă
4*3=3+3+3+3=12

2*9=9+9=18

5*2=2+2+2+2+2=10

6*4=4+4+4+4+4+4=24

7*10=10+10+10+10+10+
10+10=70

Rezolvă exercițiul
individual în caiet.
Profesorul numește elevii care să răspundă. Răspund elevii întrebați
Ex. 4, pag 46 Manual
Profesorul ghidează elevii în rezolvare.

a)4; 8; 6+6; 9;
9+9+9+9
b) >; <; =; >.

5. Evaluarea (curentă, instructivă, fără aprecieri cu note)

Fișă de lucru de cu nr 1 si 2 Elevii rezolvă 5 individual exercițiu fișe elevii fac schimb de fișe și le
3+3+3+3+3+3= individual individuale verifică
O
1 4×2=

2+2+2+2 □ 3×5 6×3=18


2+2+2+2=8
O
2
2×5 □ 2+2+2+2+2
5×5 □ 7×5
8 < 15

O
5
Fișa cu nr 2: 10=10
4+4+4+4+4= 25<35
4×4=

4+4+4+4 □ 4×6 5×4=20


4+4+4+4=16
4×4 □ 2+2+2+2 16>8
7×5 □ 5×7
16<32
6. Bilanţul lecţiei

Se face generalizarea utilizând 2


întrebările:
Elevii răspund la
intrebări

7. Anunţarea temei pentru acasă

Manual pag.46ex:3. Scriu tema în agende 1

S-ar putea să vă placă și