Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la matematică

Subiectul orei: Adunarea cu trecere peste ordinul unităților și zecilor


Clasa: III-c

A elaborat: Golburean Alexandrina


Verificat de: Covali Violeta
Coordonator practica: Covali Violeta _______
Învățător: Stratan Lilia ___________
Nota: ________________
Chișinău, 2023
I. Date generale:
Clasa:III-c
Data:21.11.23
Disciplina:matematica
Subiectul lecției:Adunarea cu trecere peste ordinul unităților și zecilor
Tipul lecției:
Unități de competențe:
2.1. Efectuarea adunării şi scăderii în concentrul 0 – 1 000, fără şi cu treceri peste ordin
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1: Să efectuieze adunări și scăderi cu trecere peste ordinul zecilor.
O2: Să rezolve probleme cu adunări și scăderi printr-un exercițiu,cu plan sau cu justificări.
O3: Să demonstreze capacități de analiză și sinteză în rezolvarea situațiilor problemă,argumentând alegerea făcută.

Strategii didactice a lecţiei:


- Metode și procedee: Calcul oral,calcul scris,explicația ,comunicare,observare.
- Forme de organizare: Frontal,individual
- Mijloace didactice: prezentare power point,manual,caiete,tabla interactivă,Word well.

Resurse informaţionale şi metodologice:


https://wordwall.net/pl/resource/39630283/adunarea-nr-de-la-0-1000-cu-trecere-peste-ordinul-unit%C4%83%C8%9Bilor
Manual de matematică,clasa a III-a
Curriculum pentru clasele primare
Educatie online (video)https://www.youtube.com/watch?v=Dp1Y3GzilyE

II. Scenariul didactic al lecției


Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii
b
lecției i
de
e Activitatea Activitatea elevului Metode Forme Mijloace evaluare
c învățătorului și de didactice
t procede organiza
i
e re
v
e

I. Bună ziua dragi Bună ziua! 10


elevi,mă bucur că v- mi
Evocare
am regasit,și sunteți n
bine!
Sunteți pegătiți de
ora de matematică?
Comuni Frontală
Aveți toate cele carea
necesare pe masă? Da!

Spuneți-mi despre ce
ați vorbit la lecția Elevii spun tema de la
precedenta,sau ce ați lecția precedentă.
învățat nou?
Și ce ați avut ca temă
pentru acasă?

Elevii prezintă tema de


Deci pentru a afla acasă.
tema noastră de
astăzi haideți sa
ghicim ghicitoarea
prezentată la tabla
interactivă.
(------------începe Elevii citesc Comuni Frontală Tabla
acum ghicitoarea și spun carea interactiv
tema . ă
Termenii pornesc la
drum. prezentar
e power
La sfârșit le pui egal point
Obții sumă sau
total!) Elevii
Da elevi ,corect. răspund ,,Adunarea,,.

Haideți acum să ne
amintim cum se Numerele la adunare
numesc numerele de se numesc
la adunare? termen,termen,produs,
sumă sau total.

Tema noastră este


legata cu adunarea și
mai exact este
adunarea cu trecere
peste ordinul
unităților și zecilor.
II. Deschideți caietele și Elevii deschid caietele 23 Frontală Manuale
Realizar scrieți data și tema . și scriu data și tema. mi și caiete
ea n
Deschideți manualele Elevii deschid
sensului Comuni
la pagina 48,la tema manualele la pagina
carea
noastră. indicată.
Mai întâi vom
rezolva calcul oral.
O
1 268+154
Ce observați la acest
Că ambele numere
exercițiu?
sunt formate din sute
Observa
zeci și unități.
rea
Da,foarte corect ,și
pentru a efectua
Sutele sunt:200 și 100
calculul oral adunăm
mai întâi sutele,care
sunt sutele elevi?
Și dacă le adunăm
obținem?
Am adunat sutele 300
acum urmează să
adunăm zecile ,dacă Explica
adunăm zecile cât ția
obținem? Frontal
60+50 este egal cu 110
Bravo elevi sunteți Manual,ta
geniali! bla
interactiv
Și următorul pas ă
cum credeți care v-a
fi ? Noi credem că
Exact!ce bravo următorul pas este,să
sunteți! și care sunt adunăm ce ne-a mai
unitățile? rămas,unitățile.

Sunteți excepționali! Unitățile sunt:8+4 și


este egal cu 12
Acum ca să aflăm
suma finală adunăm
sumele parțial
opținute.
300
110 300+110=410
12 410+12=422
Noi toate astea le-am
făcut oral ,acum
haideți să scrim toate
acestea .
Cum vom scrie?
Da în coloană,dar
cum?
Vom scrie sute sub
sute,zeci sub zeci și
O unități sub unități .
1
În coloniță.
Pentru a fixa
cunoștințele haideți
sa rezolvăm câteva
exerciții din manual
de la pagina
48,exercițiul 1. Elevii scriu în caiete
exercițiul.

La tabla interactivă Caiete


aveți afișată o Exerciți
problemă. Elevii trec câte unu la u
Haideți să o tablă rezovlă câte un
rezolvăm,la tablă și exercițiu ,și
în caiete. verbalizează ceea ce
scriu,iar ceilalți scriu
în caiete.
Elevii rezolvă Cietele și
problema împreună cu manualul.
Individu
învățătoarea.
al

O
2
III. https:// Elevii aleg variantele 10 Calcul Frontal Platforma
wordwall.net/pl/ corecte din cele afișate mi oral word well
Reflecție
resource/39630283/ la tablă. n
adunarea-nr-de-la-0-
1000-cu-trecere-
peste-ordinul-unit
%C4%83%C8%9Bil
or

Suntem deja pe final


de lecție și hai să
rezolvăm exerciții
pentru a fixa
cunoștințele de
astăzi.
IV. Tema pentru acasă Elevii notează tema
În caietele pentru acasă
Extinder
suplimentare ,,TEMA,,
e pagina cu tema adunarea
cu trecere peste ordinul
unităților și sutelor

S-ar putea să vă placă și