Sunteți pe pagina 1din 5

Școala Gimnazială, sat Dîrvari, comuna Valea Călugărească

Str. Principală, nr. 94


Tel / fax 0244235132
E-mail: scoaladirvari@yahoo.com
Website: scoalagimnazialadirvari.wordpress.com

PROIECT DIDACTIC

 CLASA: a VI-a
 DATA:
 PROFESOR : Iordache Cristina Sorina
 DISCIPLINA: Matematică - Algebră
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Rapoarte și proporții
 TEMA LECŢIEI: Mărimi direct proporționale. Mărimi invers proporţionale. Regula de trei simplă.
 TIPUL LECŢIEI: lecţie de consolidare
 DURATA LECŢIEI: 1 oră
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 Să recunoască situaţii de proporţionalitate directă, respectiv inversă între două mulţimi de
numere.
O2 Să definească proprietatea mărimilor direct, respectiv invers proporţionale.
O3 Să aplice în probleme proporţionalitatea directă, respectiv inversă.
O4 Să folosească regula de trei simplă în rezolvarea problemelor.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode de predare-învăţare: explicaţia, descrierea, problematizarea, învăţarea prin


descoperire, exercițiul
 Materiale didactice: manualul, culegerea, fişa de lucru
 Forme de organizare a clasei: frontal, individual
 Modalităţi de evaluare: analiza răspunsurilor, verificarea prin întrebări, observarea sistematică
a comportamentului elevilor
 Bibliografie
1. George Turcitu, Ionica Rizea, Ion Chiriac, Constantin Basarab, Maria Duncea, Petre
Ciungu- Manual pentru clasa a VI-a, Editura Radical.
2. Dan Zaharia, Maria Zaharia - Culegere de probleme pentru clasa a VI-a – Mate 2000+
Consolidare, Editura Paralela 45, 2017

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Etapele Conţinutul lecţiei
lecţiei Metode, procedee Forme de activitate

I Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea conversaţia frontal


organizatori lecţiei; se face prezenţa şi se notează absenţii.
c

II Se verifică tema pentru acasă, comentându-se conversaţia frontal


Verificarea ideile de rezolvare enunţate de elevi.
temei pentru Se rezolvă eventualele nelămuriri
acasă

III
Anunţarea Se captează atenţia clasei prin anunţarea temei conversaţia frontal
temei şi a lecţiei şi a obiectivelor: ”Mărimi direct
obiectivelor proporționale și mărimi invers proporționale.
Regula de trei simlă”

“ Mărimi direct și invers proporționale”

Se reaminteste definiția mărimilor direct


proporționale, respectiv a mărmilor invers conversaţia frontal
IV şi
proporționale și a metodei de rezolvare a
Dirijarea exerciţiul individual
învăţării
problemelor cu ajutorul acestor metode.

Se va împărţi elevilor fişa de lucru anexată

Pe rând , câte un elev rezolvă la tablă câte un exerciţii


exerciţiu. frontal
şi
individual
Ceilalţi elevi lucrează în caietele de clasă şi se exerciţiu
conversaţie
corectează reciproc.

Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot interveni.


frontal
şi
Se impune supravegherea permanentă a elevilor individual
pentru desfăşurarea în condiţii optime a lecţiei.

V Se repetă cu elevii algoritmul de rezolvare a conversaţie frontal


Asigurarea
feedback- problemelor
ului
VI La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile conversaţie frontal
Evaluarea profesorului.
Elevii îşi exprimă părerea în legătură cu
activitatea susţinută,
Sunt notaţi elevii care s-au remarcat la lecţie
VII Tema Vor rămâne ca temă pentru acasă, problemele conversaţie frontal
pentru acasă nerezolvate din fişă.
Profesorul oferă indicaţii pentru rezolvarea temei
FIȘĂ DE LUCRU

1) Aflaţi numerele x, y, z dacă sunt direct proporţionale cu:


a) 3; 4 şi 6 iar x+y=14.
b) 3; 4 şi 5 iar y – x =50.
c) 2; 4 şi 8 iar z – x – y =30.
d) 3; 5 şi 6 iar 3x+2y+z=750.
e) 3; 5 şi 6 iar x·y·z=90.
2) Aflaţi numerele x, y, z dacă sunt invers proporţionale cu
a) 3; 4; 7 iar x + y + z=61.
b) 4; 6; 8 iar x + y + z=39.
c) 0,6; 1,4; 2,8 iar x + y + z=46
d) 1,(4); 8,(6); 0,(6) iar x + y + z=66.
3)Dacă x şi y sunt direct proporţionale cu 2 şi 3, aflaţi valoarea raportului:
2 x+3 y y−x
; b)
a) x+4 y x+3 y .
4) Dacă x şi y sunt invers proporţionale cu 3 şi 4, aflaţi valoarea raportului
2 2
x+2 y x +5 y 3 x +2 y x +y
; b) ; c) ; d) 2 ;
a) x+5 y 2 x+ y x +3 y x +x⋅y

5) Împărțiți numărul 40 în părţi invers proporţionale cu 0,2; 0,5; 0,(3).

6) Să se determine numerele x, y, z ştiind că x, y, 4 sunt invers proporţionale cu 6, 8, z


și 18x – 16y + 4z = 20.
7) Aflaţi numerele x, y, z ştiind că ele sunt invers proporţionale cu 8, 10, 14 și
1 1 1
  5
x y z .
8) Un elev lucreaza în 9 zile 15 probleme la matematica. În câte zile va lucra 20
probleme la matematica?
9) 12 muncitori realizează o lucrare în 3 zile. În câte zile va termina aceeași lucrare 4
muncitori?
10) Un muncitor face 28 piese în 7 zile. În câte zile va face 20 piese?
11) 15 muncitori termina o lucrare in 5 zile. În câte zile va termina aceeași lucrare
3 muncitori?
12) Un tractor ară în 4 zile 12 hectare de pământ. În câte zile va ara 18 hectare?
13) 30 tractoare ară o suprafață în 2 zile. În câte zile va termina aceeași suprafață
de arat 10 tractoare?
14) 12 robinete cu același debit umplu 20 de rezervoare. Câte rezervoare vor
umple 3 robinete?
15) 14 robinete cu același debit umplu un rezeror în 2 zile. De câte robinete e
nevoie pentru a umple rezervorul în 7 zile?

S-ar putea să vă placă și