Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DATA: 09.11.2022
CLASA: a V-a C
COLEGIUL NATIONAL „MIHAI EMINESCU” IASI
PROFESOR
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor
TITLUL LECŢIEI: Metoda reducerii la unitate
TIPUL LECŢIEI: Lecție mixta
DURATA LECŢIEI: 50 min

COMPETENȚE GENERALE:
CG1. Identificarea unor date şi relații matematice şi corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite
CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice
CG3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea unei situații concrete
CG4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situație dată

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operaţiile aritmetice şi proprietăţile acestora
3.1. Utilizarea regulilor de calcul pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăţi referitoare la comparări, aproximări, estimări şi ale operaţiilor cu numere naturale
5.1. Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule
6.1. Modelarea matematică folosind numere naturale, a unei situații date, rezolvarea problemei obţinute prin metode aritmetice şi interpretarea
rezultatului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecţiei elevii vor fi capabili:
OC1: Să reproducă in limbaj matematic informațiile conținute in enunțul problemei
OC2: Să identifice metoda adecvata pentru rezolvarea unei probleme date
OC3: sa efectueze operații aritmetice cu numere naturale
OC4: sa reprezinte datele dintr-o problemă, în vederea aplicării unei metode aritmetice adecvate.
B. Psiho-motorii: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
OP1: să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2: să scrie corect şi îngrijit problemele propuse;
OP3: să se poată exprima oral.

C. Afective: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


OA1: sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2: să-și dezvolte atenția, spiritul de observaţie şi concentrarea în timpul orei;
OA3: să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic;
OA4: să stimularea curiozitatea în abordarea diferitelor metode;
OA5: să-și dezvolte perseverența, atenția, gândirea logică independentă, spiritul de observație, capacitatea de reflecție,
capacitatea de deducție, de analiză și sinteză.

METODE ȘI PROCEDEE: conversația euristica, exercițiul, explicația, învățare prin descoperire, lucrul individual

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Resurse: a) materiale: - manual scolar, culegere
- tabla, creta/markere
- fișă de lucru
- caietele elevilor
b) umane: - clasă neomogenă
- activităţi frontale, individuale, de grup
c) temporale: 50 minute

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE: Programa școlară pentru disciplina matematică clasa a V-a


Manual Matematică clasa a V-a, Ion Cicu, Silvia Mareş, Ioana Iacob, Editura Intuitext, Bucureşti, 2019
SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Resurse Evaluare
1. Moment Se asigură condițiile pentru desfășurarea lecției Se pregătesc pentru lecţie.
organizatoric şi se notează absenții Conversația
1 min
2.Captarea Prezint elevilor titlul lecției: Elevii notează pe caiete titlul lecției Conversația Caiet de
atenţiei Astăzi vom descoperi una dintre metodele clasa
1 min aritmetice de rezolvare a problemelor
matematice si anume Metoda reducerii la
unitate.
3.
Reactualizarea Le reamintesc elevilor etapele rezolvării unei Elevii sunt atenți Conversația
cunoștințelor probleme si anume:
anterioare  Citim cu atentie enuntul problemei
3 min  identificam datele utile si cerinta
 stabilim legatura dintre datele problemei
 identificam metoda potrivita și scriem
operațiile necesare pentru a rezolva
problema
 efectuam calculele
 verificam și interpretam rezultatul
4.Dirijarea Împart elevilor Fisa de lucru si le precizez Elevii primesc Fisa de lucru si sunt atenți
învățării ca aceasta conține probleme pe care le vom la explicații.
32 min rezolva prin metoda reducerii la unitate, Caiet de Observarea
probleme cu care este posibil sa se întâlnească in clasă sistematică
viața de zi cu zi.
tabla
Metoda reducerii la unitate consta in
aflarea mărimii cerute trecând printr-o faza fisa de
intermediara de comparare cu unitatea. lucru
Ceea ce trebuie sa facem in primul este sa
determinam dependenta dintre mărimi.
Astfel vom întâlni doua tipuri de probleme. manual

Le propun elevilor sa le descoperim


împreună rezolvând oral cerințele exercițiului nr. Elevii rezolva oral la exercițiul.
1 din Fisa de lucru.
Tipul1. Daca o mărime scade/creste de n Un kilogram de mere costa 3 lei. 5
ori, atunci si cealaltă mărime scade/ crește de n kilograme de mere costa de 3 ori mai fisa de
ori mult. lucru
Tipul 2. Daca o mărime scade/creste de n
ori, atunci cealaltă mărime creste/ scade de n ori Trei tractoare ara o suprafață de teren intr-
un timp de trei ori mai mic decât un
tractor.

Solicit unui elev sa citească problema nr. 2 din Un elev citește problema si răspunde la
Fisa. întrebările profesorului.
Conversatia Observatia
Ana a cumpărat 8 kilograme de mere si a Elevii notează in caiete. euristica sistematică
plătit 24 de lei. Cât costă 5 kilograme de mere Observatia
de aceeași calitate? Descoperirea

Rezolvare:
Identificam si scriem matematic ceea ce
cunoaștem
8 kg ......................... 24 lei

Daca 8 kg de mere costa 24 de lei, atunci 1 kg va


costa de 8 ori mai puțin
1 kg ......................... 24 lei : 8 = 3 lei

Dacă un kilogram de mere costă 3 lei, atunci 5


kilograme de mere costă de 3 ori mai mult
5 kg .......................... 3 lei ⋅ 5 = 15 lei

Analiză:
8 kilograme de mere costă 24 de lei, iar un
kilogram de mere costă 3 lei: o cantitate de 8 ori
mai mică costă de 8 ori mai puțin.
Dacă un kilogram de mere costă 3 lei, atunci
5 kilograme de mere costă 15 lei: o cantitate de
5 ori mai mare costă de 5 ori mai mult.

Solicit un alt elev sa citească problema nr.3 Un alt elev citește problema nr. 3 si
Șase muncitori sapa o gradina in 3 ore. În câte răspunde la întrebările profesorului.
ore sapa aceeași gradina 9 muncitori?
Elevii notează in caiete.
Rezolvare:
Identificam si scriem matematic ceea ce
cunoaștem Conversatia Aprecieri
6 muncitori .................................... 3 ore euristica verbale
Observatia
Daca 6 muncitori sapa gradina in 3 ore, atunci Descoperirea Analiza
un muncitor are nevoie de mai mult timp, de 6 răspunsu-
ori mai mult timp rilor
1 muncitor ........................... 3 ore⋅6=18 ore
Observarea
Daca 1 muncitor sapa gradina in 18 ore, atunci sistematica
noua muncitori vor avea nevoie de mai puțin (capacitatea
timp, de 9 ori mai puțin elevilor de
9 muncitori........................ 18 ore:9=2 ore a rezolva
probelmele
Analiză: aplicand
6 muncitori sapa gradina în 3 ore, iar un metoda
muncitor în 18 ore: numărul muncitorilor s-a reducerii la
micșorat de 6 ori, iar timpul necesar s-a mărit de unitate).
6 ori.
Un muncitor sapa gradina singur în 18 ore,
iar 9 muncitori în 2 ore: numărul muncitorilor
s-a mărit de 9 ori, iar timpul necesar s-a micșorat
de 9 ori.

Solicit alți elevi sa vina la tabla pentru a Elevii sunt atenți la rezolvările colegilor Conversația
rezolva următoarele probleme din Fisa de lucru. de la tabla, propun sugestii de de euristica
Ghidez elevii spre răspunsurile așteptate. rezolvare si notează in caiete. Observația
Descoperirea Observarea
sistematica
5.Obţinerea Propun elevilor spre rezolvare o problema cu un Elevii rezolva problema individual. Sunt (capacitatea
performanței grad mai mare de dificultate. Timp de lucru atenți la verificarea rezolvării si elevilor de
şi asigurarea efectiv 5 minute. După terminarea timpului de corectează eventualele greșeli Exercițiul a rezolva
feedback-ului lucru discutam împreună soluția problemei. problemele
(10 min) propuse).
6.Aprecierea Apreciez verbal şi notez elevii care s-au Conversaţia. Caietul de
activității remarcat. evaluare.
2 min
7.Precizarea şi Anunț tema pentru acasă, problemele ramase din Elevii notează tema. Conversaţia.
explicarea Fisa de lucru
temei 1 min

S-ar putea să vă placă și