Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Elaborat de: Gheorghiță Iana


Profesor-mentor: Cioruța Adriana
Data: 28. 02.2019
Clasa: a VI-a “C”
Capitolul:Rapoarte și proporții
Subiectul: Proporții. Proprietatea fundamentală a proporției.
Tipul lecției: Mixtă
Durata: 45 minute

Competențe specifice:
I. Identificarea şi aplicarea conceptelor, terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse.
II. Utilizarea achiziţiilor matematice dobîndite pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii reale şi/sau modelate.
III. Modelarea unor contexte matematice variate prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.
IV. Elaborarea unor planuri de acţiuni privind rezolvarea problemei, situaţiei-problemă reale şi/sau modelate.
V. Selectarea şi sistematizarea, din mulţimea de informaţii culese sau indicate, a datelor necesare pentru rezolvarea problemei reale şi/sau modelate.
VI. Evaluarea/autoevaluarea critică a activităţilor realizate în context matematic şi/sau practic.
VII. Iniţierea şi realizarea unor investigaţii/explorări utilizînd achiziţiile matematice dobîndite, modelele matematice studiate şi tehnologiile informaţionale şi comunicaţionale adecvate, inclusiv
în domeniul antreprenorial.
VIII. Rezolvarea prin consens/colaborare a problemelor, situaţiilor-problemă create în cadrul diverselor activităţi.

Subcompetenţe:
4.1. Identificarea rapoartelor, proporţiilor şi a mărimilor direct sau invers proporţionale în contexte diverse.
4.3. Rezolvarea problemelor simple, inclusiv din cotidian, în care intervin rapoarte, proporţii, mărimi direct sau invers proporţionale, inclusiv utilizînd regula de trei simplă.
4.4. Elaborarea şi realizarea unor proiecte simple ce includ utilizarea rapoartelor, proporţiilor, procentelor.
4.5. Justificarea unui rezultat sau demers simplu, susţinerea propriilor idei şi viziuni, recurgînd la argumentări, utilizînd terminologia şi notaţiile adecvate.
4.7. Utilizarea terminologiei aferente noţiunilor de proporţie, raport, procent, proporţionalitate directă, proporţionalitate inversă în situaţii diverse, inclusiv în cele de comunicare.

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:


O1: Recunoască o proporție, miezii și extremii.;
O2:Definească noțiunea de proporție;
O3:Calcula necunoscuta într-o proporție..

Strategii didactice:
Forme de învățare: frontal, individual.
Metode didactice: exerciţiul, observarea, explicația, comunicarea.
Materiale didactice: tabla, creta, caietul.

Bibliografie:
-Curriculum pentru învățământul gimnazial la matematică.
-Manual pentru clasa a VI-a “Matematică”, Ion Achiri, Andrei Braicov, Olga Șpuntenco, Editura Prut Internațional, 2017
Timp
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului

Stabilesc climatul adecvat pentru desfăşurarea lecţiei. -Elevii pregătesc cele necesare pentru
lecţie.
4 Verific prezenţa elevilor şi notez absenţii.
Moment
-Elevul de serviciu anunţă elevii absenţii.
organizatoric min Întreb dacă a pregătit cineva curiozități.
-Elevii spun curiozitățile și primesc
bonusuri.
Verific modul de rezolvare a temei de acasă frontal şi -Elevii prezintă caietele la colţul băncii.
individual.( ex 1(a,b,d), 9(b,c,d) pag 156-157)
-Un elev rezolvă la tablă exerciţiul
Dacă sunt nelămuriri, solicit unui elev care a rezolvat „neclar”, participă şi ceilalţi colegi.
Reactualizarea corect să refacă exerciţiul la tablă, sau rezolv cu ajutorul
structurilor
5 elevilor.
anterioare, -Elevii scriu formulele sub dictare
min
verificarea temei Propun elevilor o dictare pentru notă la formule.(Anexate)
pentru acasă. -Elevii rezolvă la tablă problemele.
Propun elevilor trei probleme pentru a verifica capacitățile
acumulate la lecția precedentă.
(Anexate)
Prezentarea optimă Anunț titlul lecție și îl scriu pe tablă : Proporții. -Elevii îşi notează în caiete titlul lecţiei.
a conținutului Proprietatea fundamentală a proporției.
Definesc noțiunea de proporție:

-Elevii scriu în caiete regulile.


Le propun elevilor următoareale exerciții:
-Stabiliți cu ajutorul definiției și proprietății fundamentalea
proporției dacă este o proporției:
20 3 9 18 81
min = =
5 15 2 9

4 6 0,6+ 4 1
= = -Aflați termenul necunoscut al
10 16 1,3+ 1,2 3
proporției: -Elevii rezolvă împreună cu profesorul.
2 x x 2 8 4 6 10
= = = =
3 12 10 5 x 3 1,2 x

Le propun să rezolve următoarele exerciții: -Elevii scriu exercitiile în caiet


1. Miezii unei proporții sunt 1,2 și 3,5, iar un extrem
Consolidarea
este 1,4. Aflați celălalt extrem. -Elevii trec câte unu la tablă, ceilalți
materiei şi 10
2. Extremii unei proporții sunt 2,5 și 3,2, iar un med rezolvă în caiete.
formarea min
este 1,25. Aflați celălalt med.
capacităţilor 1
1
3. 0,2 = 7 2 = x 5,4 = 7 16 = 3,2
x 5 3 4 x 21 17 x

2 Notez elevii care s-au remarcat, îndeosebi cei care au lucrat -Elevii primesc note
Evaluarea înainte.
min
Bilanţul lecţiei. 3 Întrebări frontale:
Concluzii. min
 Ce am studiat astăzi? -Elevii fac aprecieri critice asupra lecţiei.

 Ce este o proporție?
 Care sunt miezii și care extremii?
 Care este proprietatea fundamentală a proporției?
1 Anunț tema pentru acasă: ex 1(a,b), 4(a,b) pag 161-162 -Elevii deschid agenda şi notează tema
Tema pentru acasa
min pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și