Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECȚIE

Data: 21.10.2020
Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială ”Vlaicu-Vodă”, Brăila
Clasa: I A
Propunător: Ignat Diana Veronica
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: ,,UNIVERSUL”
Subiectul: ,,Compararea și ordonarea nr. naturale de la 0 la 31”
Tipul lecției: Consolidare și sistematizare a cunoștițelor
Forma de realizare: activitate integrată

Discipline integrate:
Comunicare în limba română

Competențe specifice MEM:


1.1. Scrierea , citirea și formarea numerelor până la 100
1.2. Compararea și ordonarea numerelor în concentrul 0-100
3.2 Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural;

Competențe specifice CLR:


4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de tipar, folosind materiale diverse
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
cognitive :
O1 – să numere corect în concentrul 0-31, crescător și descrescător, fără a utiliza material de sprijin
O2 - să identifice vecinii numerelor de la 0 la 31
O3 - să ordoneze corect crescător și descrescător numerele de la 0 la 31
O4 – să compare numerele în concentrul 0-31 folosind semnele mai mic, mai mare sau egal
O5 - să recunoască și să numească Planetele Sistemului Solar
psiho-motorii :
- să păstreze o poziție corectă în banca pe parcursul sarcinilor de lucru.
afectiv-atitudinale :
– să dezvolte o atitudine pozitivă faţă de colegi şi lecţie pe toată durata orei ;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: exercițiul, conversaţia, explicaţia, observaţia; RAI
Mijloace de învățământ: axa numerelor, numărătoare, jetoane, coli albe, planşe cu Planetele Sistemului Solar
Forme de organizare : frontală, individuală
Forme de evaluare: orală, scrisă, interevaluarea, autoevaluare;
Temporale: 40 minute

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI- Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti, 2013,
aprobată prin ordin al ministrului, Nr. 3418/19.03.2013
Didactica matematicii în învăţământul primar, Program universitar de formare în domeniul Pedagogie pentru Invăţîmântul Primar şi
Prescolar, adresat cadrelor didactice din mediul rural, forma de învăţământ ID, semestrul III, Mihail Roşu, 2006
Ghidul profesorului pentru învăţământul primar, clasa I, Matematică şi explorarea mediului, Ed.CD. Press, Iliana Dumitrescu, Nicoleta
Ciobanu, Alina Carmen Birta;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr
crt Etapele lecţiei Ob. Conţinutul informaţional Strategii didactice Forme de
Op. evaluare
Activitatea învăţătorului Metode şi Forme Mijloace
procedee organiza didactice
re
1. Momentul Pregătirea materialelor necesare pentru buna Toate
organizatoric desfăşurare a lecţiei. conversaţia frontală materialele
1 min
2. Reactualiza- a)Verificarea lecţiei anterioare şi a temei exercițiul Frontal axa
rea Verificarea temei cantitativ și calitativ( selectiv). conversația numerelor Evaluare
cunostintelor b)Reactualizarea cunoştinţelor orală
Exerciţii orale:
2min. OC1 -exerciţii de numarare de la ... până la...(crescător şi
descrescător);
-zecile întregi de la 0 la 30
-identificarea zecilor şi a unitaţilor numerelor date;

3. Captarea *Joc didactic: Potriveşte literele în căsuţe şi vei afla conversaţia frontală
atenției ce vom face azi la matematică.
2 min O1 Așază nr in ordine crescătoare: (anexa 1)

25 15 10 15 22 9 0 12 31

0 9 10 12 15 22 25 28 31

C Ă L Ă T O R I E
4. Anunţarea . Se anunță subiectul și obiectivele operaționale ale conversaţia frontală
subietului lecției pe înțelesul copiilor.
lecţiei
1min
5. Consolidarea . Se rezolvă oral următoarele exerciții:
și O1 - numără de la 0 la 10 exerciţiul frontală Formativă
sistematizarea - numără de la 10 la 20 conversaţia orală
cunoștințelor - numără de la 20 la 31
(20 minute) - spune numerele cuprinse între 12 și 22
- spune numerele cuprinse între 30 și 23

O2 Este ales un elev care spune un număr de la 0 la 31 și


îi dă ”ștafeta” celui care trebuie să spună vecinii R.A.I Frontal orală
numărului.
Cel ales spune vecinii și alege alt număr dând ștafeta
mai departe.

Pe catedră se găsesc imagini cu Planetele si Stele. Imagini


O5 Voi spune diferite enunțuri, iar elevul care descoperă conversația frontal Planșe cu oral
raspunsul corect va lua de pe catedra imaginea și va Planetele
rămâne în față.
- Sunt cea mai mare stea din Sistemul Solar. Nu
te poti uita direct la mine căci ochii iți orbesc
(Soarele)
- Sunt cea mai apropiată planetă de lângă Soare
(Mercur)
- Sunt a doua Planetă de langa Soare și mă
învârt in direcția opusă Pământului.(Venus)
- Sunt a treia Planetă de langă Soare si mi se
mai spune si PLANETA
ALBASTRĂ(Pământul)
- Sunt a patra Planeta de langa Soare și mi se
mai spune si Planeta Roșie(Marte)
- Sunt a cincea planetă si cea mai rapidă care se
rotește în Sistemul Solar.(Jupiter)
- Sunt a șasea Planetă de la Soare. Mi se mai
spune Planeta Inelată( Saturn)
- Sunt a saptea Planetă si mi se mai spune
”Planeta gigant de gheță”(Uranus)
- Sunt a opta Planetă de la Soare si cea mai
îndepărtată. Fratele meu geamăn este Uranus.
(Neptun)
- Sunt cea mai mică planetă din Univers(Pluto).
La sfârsit , în față vor fi 9 elevi , fiecare cu câte un
jeton în mână. Pe spatele jetoanelor va fi scris câte un
numar de la 0 la 31.
O1 (14, 23, 8, 30, 1, 18, 27, 10, 11)
O2 Voi prezenta diverse cerințe:
O3 -un elev citește numerele de pe jetoane
-elevii să se așeze în așa fel încât numerele să fie în
ordine crescătoare. Conversația Frontal Jetoane Formativă
-elevii care au jetoanele cu cifra zecilor 1 să facă un Exercițiul Orală
pas în față
-elevii care au jetoanele cu cifra unităților mai mare
decât cifra zecilor să ridice jetonul
-să se așeze lângă tablă elevul care are jetonul cu cifra
unităților egală cu cifra zecilor. Exercițiul Formativă
Vor fi implicați și ceilalți elevi din clasă pentru a problematizare individual Fișe scrisă
indica numele colegului/colegei ce are jetonul care a
conține:
-vecinul mai mare al numărului 13
O2 -vecinul mai mic al numărului 19
-numărul format din cifre identice
O4 Se rezolvă exercițiile pe tablă:
9___25 12___29 13____31
27__17 23___23 8____20

6. Obținerea Se va lucra la planșă următoarele exerciții: (anexa 2) Explicaţia frontal Planșă Interevalua-
performanței Încercuiește din fiecare pereche racheta pe care este re
(5min) O4 scris numărul mai mic. Exerciţiul
Compară numerele date punând semnul ( mai mic, mai
mare, egal)

O1 Muncă independentă- fişă de evaluare (anexa nr 3) Explicaţia Independ Fişa Autoevalua-


7. Evaluare O3 Exerciţiul enta rezolvată pt re
(5min) O4 autoevalua-
re
8. Încheierea -Le comunic tema pentru acasă Conversaţia Activitate
activității -La sfârșitul lecției se vor face atât aprecieri frontala
(1 min) individuale cât și colective.
ANEXA2

Anexa 3
Fișă de evaluare
1. Încercuiește nr mai mai mare din fiecare pereche de numere:

6 9 18 8 22 15
11 7 31 25 0 24
2. Încercuiește numărul cel mai mic din fiecare șir:
- 7 9 3 10 4
- 19 24 22 17 12
- 25 30 28 26 10

3. Compară numerele:
14___20 31____26
25___11 18____9
16___16 22___22

ANEXA 1
0
C
9
Ă
10
L
12
Ă
15
T
22
O
25
R
28
I
31
E

S-ar putea să vă placă și