Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.11.2023

Propunătoare: Mitriuc Mihaela-Gabriela

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Otilia Cazimir”, Iași

Clasa: I E

Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii

Disciplina: Matematică și Explorarea mediului

Unitatea tematică: Armonie de toamnă

Subiectul lecției: Probleme și exerciții cu o operație, cu trecere peste ordin.

Tipul lecției: recapitulare

Scopul lecției: Recapitularea tehnicilor de adunare și scădere în concentrul 0-31, cu trecere peste ordin.

Competențe specifice:

1
 Matematică și Explorarea Mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme.
 Comunicare în limba română
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

Obiective operaționale – La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să rezolve exerciții de adunare și scădere oral, în concentrul 0-31, utilizând simbolurile matematice potrivite (=, +,-);

O2 – să rezolve probleme matematice cu o singură operație, cu trecere peste ordin;

O3 – să ordoneze literele pentru a forma cuvântul „TOAMNA”.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea.

Mijloace didactice: caietele elevilor, tablă, cub, fișe de lucru, videoproiector, laptop, scrisoare, copac pe foaie A0, frunze autocolante, frunze cu
literele cuvântului „TOAMNA”, wordwall.

Forme de organizare: frontal, individual.

Resurse temporale: 45 de minute

2
Bibliografie:

 Briceag A., Berechet D., Fîlfănescu I., Boerescu O., Ivașcu M., Fîlfănescu C. (2023) Matematică și explorarea mediului. Manual pentru
clasa I. București: Editura Paralela 45.
 Damian A., Stavre C. (2018) Matematică și explorarea mediului. Clasa I. Partea I. – Caiet de lucru. Varianta – EDP (Pițilă, Mihăilescu).
București: Editura ELICART.

Desfășurarea lecției

Secvențele lecției Ob. Conținut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Op. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se vor creea condițiile optime pentru Conversația Frontal Observarea
organizatoric desfășurarea lecției. sistematică a
Se vor pregăti materialele didactice comportamentului
necesare și se va asigura faptul elevilor.
că elevii sunt pregătiți pentru lecția ce
urmează.
2. Verificarea Se va verifica tema pentru acasă în Conversația Caietele Frontal Capacitatea

3
temei pentru timp ce elevii notează și rezolvă pe elevilor Individual elevilor de a
acasă O1 caietele de matematică, exercițiile Tablă rezolva tema
scrise pe tablă. pentru acasă.
29 – 17 = Capacitatea
14 – 5 = elevilor de a
25 – 21 = transcrie și
23 – 2 = rezolva exerciții.
21 + 6 =
25 + 1 =
6 + 21 =
17 + 11 =
3. Captarea Se va face printr-o scrisoare primită de Conversația Scrisoare Frontal
atenției la Zâna Toamnă.
„Dragii mei elevi din clasa I E, prietena
mea, domnișoara practicantă mi-a spus
că sunteți foarte isteți și că vă
descurcați de minune să rezolvați orice
problemă. Vedeți voi, eu sunt foarte
supărată că frunzele din copaci au

4
căzut. Mă puteți ajuta să împodobesc
un copac cu frunze aurii? ”
4. Anunțarea Se vor anunța tema și obiectivele Conversația Frontal Capacitatea
temei și a lecției: Explicația elevilor de a
obiectivelor „Dragii mei, astăzi o vom ajuta pe Zâna recepta
Toamnă să împodobească copacul cu explicațiile
frunze aurii, rezolvând corect exerciții primite.
și probleme cu o singură operație în
concentrul 0-31, cu trecere peste ordin.
La finalul lecției, după ce vom rezolva
toate problemele și exercițiile, vor
decoperi o surpriză pe care Zâna
Toamnă ne-a lăsat-o.”
5. Recapitularea Se va lipi pe tablă foaia A0 cu copacul
și desfrunzit.
sistematizarea Se va prezenta o roată în aplicația
cunoștințelor wordwall pe care vor fi prezentate mai
multe exerciții de adunare și scădere în
concentrul 0-31, cu trecere peste ordin. Tablă,

5
Se va chema în fața clasei câte un copil Conversația Copac pe foaie Capacitatea
pentru a citi tare și clar exercițiul și Explicația A0 Frontal elevilor de a
O1 pentru a-l rezolva oral. Pentru fiecare Exercițiul Wordwall Individual rezolva exerciții
exercițiu rezolvat corect, elevii vor Problematizarea Frunze oral.
primi o frunză pe care să o lipească pe autocolante
copac. Fișe de lucru Capacitatea
Exerciții: elevilor de a
30 – 11 = 19 rezolva probleme
19 + 2 = 21 în scris.
25 – 16 = 9
15 + 7 = 22
21 – 13 = 8
O2 17 + 7 = 24
15 – 9 = 6
9 + 12 = 21
27 – 18 = 9
8 + 13 = 21
13 – 5 = 8
14 + 8 = 22

6
11 – 6 = 5
18 + 8 = 26
23 – 6 = 17
16 + 6 = 22
După rezolvarea tuturor exercițiilor,
elevii vor primi o fișă de lucru cu
probleme. Aceștia vor rezolva
problemele individual, în timp ce se va
trece prin bănci pentru a se verifica
corectitudinea rezolvărilor. După ce
termină problemele, elevii vor fi numiți
să citească exercițiul corespunzător
fiecărei probleme și rezultatul acestuia.
6. Obținerea Se va aduce un cub pe care vor fi scrise Coversația Cub Frontal Capacitatea
performanței probleme. Explicația Frunze cu Individual elevilor de a
Câte un elev va fi chemat în față pentru Exercițiul litere rezolva probleme
a arunca cubul și să rezolve oral Problematizarea oral.
O2 problema de pe fața cubului. Pentru
fiecare dintre cele șase probleme, elevii

7
vor primi câte o frunză pe care este
scrisă o literă.
Probleme de pe fețele cubului:
O3 I. Micșorează cu 5 vecinul
mai mic al numărului 22.
II. Cât costă cartea pe care a
cumpărat-o Cristina, dacă a
dat vânzătoarei 30 de lei și a
primit rest 9 lei ?
III. Bunicul are 19 găini și cu 7
mai multe rațe. Câte rațe are
bunicul ?
IV. Un păstor are grijă de 30 de
oi. 12 dintre ele le lasă la
stână, iar cu restul pleacă pe
pajiște. Cu câte oi s-a dus
păstorul pe pajiște ?
V. Mă gândesc la un număr din
care scad 8 și obțin 18. La

8
ce număr m-am gândit ?
VI. Daria rezolvă în prima zi 6
probleme, iar a doua zi cu
15 mai multe. Câte
probleme a rezolvat Daria a
doua zi ?
După ce toate problemele au fost
rezolvate, se va chema în fața clasei un
elev care să ordoneze frunzele, astfel
încât să obțină cuvântul „TOAMNA”.
7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale cu privire Conversația Frontal Observarea
lecției la participarea elevilor la lecție. sistematică a
Se dă tema pentru acasă. comportamentului
elevilor.

Scrisoare de la Zâna Toamnă

9
„Dragii mei elevi din clasa I E, prietena mea, domnișoara practicantă mi-a spus că sunteți foarte isteți și că vă descurcați de minune să rezolvați
orice problemă. Vedeți voi, eu sunt foarte supărată că frunzele din copaci au căzut. Mă puteți ajuta să împodobesc un copac cu frunze aurii? ”

10

S-ar putea să vă placă și