Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ – CSS Bacau


Profesor metodist: Snel Traian
Profesor: Poloboc Alexandra
Data: 16.03.2023
Efectivul : 20 elevi
Locul de desfăşurare: sala de sport
Temele şi obiectivele lecţiei:
1. Aptitudini psihomotrice: îndemânarea – educarea coordonării;
2. Deprinderi motrice specifice unei ramuri sportive: volei – învățarea preluării cu două mâini de jos;

Obiectivele operaţionale:
Psihomotrice: O1 - să parcurgă parcursul aplicativ cât mai repede și fără greșeli;
O2 - să execute corect preluarea cu două mâini de jos;
Cognitive: O1 - să descrie etapele parcursului aplicativ;
O2 - să prezinte modul cum se face preluarea cu două mâini de jos;
Afective: O1 - să se bucure când reuşeşte să termine parcursul aplicativ mai repede decât adversarii;
O2 - să aprecieze eforturile celor care execută mai greu preluarea cu două mâini de jos;
Sociale: O1- să încurajeze colegii;
O2 - să ajute colegii care execută mai greu preluarea mingii cu două mâini de jos.

Conţinut Strategii didactice


Obiectivele (sisteme de acţionare sau
Veriga şi durata Dozare Indicaţii Obs.
verigii mijloace) Formaţii de lucru Metode
metodice
exerciții
1 2 3 4 5 6 7 8
Veriga 1 -începerea - Adunarea, alinierea, 30” - în linie pe un rând; conversaţie
Organizarea organizată a raportul şi salutul; 10”
colectivului lecției; - Verificarea stării de exersare frontală
de elevi -captarea atenției sănătate şi a ţinutei 20”
(1’ 30”) și asigurarea vestimentare; - grup împrăştiat, observaţie
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
disciplinei și - Comunicarea temelor şi 30”
ordini; obiectivelor lecţiei; apreciere
-ridicarea stării - Exerciţii de atenţie,
emoționale și întoarceri la comandă,
conștientizarea ruperi de formaţii, grupări,
copiilor/elevilor etc.
asupra temelor ce
vor fii abordate;
-cunoașterea
efectivului de
elevi, a stării de
sănătate,
verificarea
echipamentului
Veriga 2 -creșterea treptată -mers în cadentă 10m -în linie pe un rând explicaţie şi
Pregătirea a marilor funcțiuni -mers pe vârfuri cu brațele demonstraţie - să răspundă la
organismului ale organismului sus 15 m -în coloană câte unul. comenzi;
pentru efort (respirație, -mers pe călcâie cu -din coloană câte unul execuţie de probă - să păstreze
(6’) circulație, mâinile la ceafă 15m trecere în coloană câte ritmul de
creșterea -mers cu exerciții de 7m doi. exersare frontală execuţie
excitabilității relaxare. 10m -din coloană câte unul
sistemului nervos -alergare usoară 7m trecere în coloană câte apreciere
central la un nivel -mers cu ex de relaxare 10m 2 stimulativă
optim, care să -mers ghemuit cu mâinile 15m
permită pe genunchi 15m corectare -să respecte
desfășurarea -mers cu relaxarea 10m ordinea
activității în ritm picioarelor execuțiilor
normal și plăcut, -mers cu ridicarea
-îmbunătățirea alternativă a genunchilor -să păstreze
nivelului -alergare de viteză cu locul în
percepțiilor spațio- schimbarea direcţiei la formaţie
temporale şi semnal
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
creșterea -alergare usoară
capacității de a -mers cu exerciții de -să fie atenţi
depune efort din respiraţie
ce în ce mai ŞTAFETE: -să asculte
ridicat; Dispunere materială: comenzile
-la 10 m de la linia de start
un cerc, 2copete la 10 m -să fie atenţi la
față de cerc dispuse la corectări
10m distanță una față de
cealaltă, un marcaj pe - să execute cât
perete la 160 cm față de mai corect
sol ( sau cu 50 cm mai exercițiile
mult față de înălțimea
copiilor)
Dispunere elevi: în
coloană câte 2
DUS:
- mers ghemuit până la
cerc;
- 5 sărituri cu genunchii
la piept- în cerc; - pas
săltat până la la prima
copetă;
- mers pe călcâie cu
mâinile la ceafă până la
doua copetă;
- alergare accelerată până
la perete și săritură cu
atingerea marcajului de pe
perete cu o mână.
ÎNTORS:
- alergare accelerată până
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
la copetă;
- deplasare prin săritură
din ghemuit în ghemuit
până la a doua copetă;
- alergare cu spatele până
la cerc;
- 10 sărituri într-un picior-
în cerc;
- deplasare prin săritură
într-un picior până la linia
de start (cu celălalt
picior);
Varianta a II-a
Se adaugă o minge de
gimnastică
Și se înlocuiește:
-săritura în înălțime cu
atingerea marcajului de pe
perete cu - aruncarea
mingii cu o mână, la ținta
fixă (marcajul de pe
perete) și prinderea ei cu
două mâini.
Varianta a III-a
Se înlocuiește mingea cu
un sac cu nisip de 2 kg
(sau sticlă de 2 l cu apă )
Veriga 3 -formarea unei 1.P.I. STÂND 3x8T în linie pe 2 rânduri conversaţia să păstreze
Influenţarea ținute/atitudinii DEPĂRTAT DE MINGE liniştea
selectivă a corporale corecte ÎNAINTE APUCAT
aparatului şi întărirea T1,7-Ridicarea brațelor
locomotor tonusului sus(înainte) cu aplecarea
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
(7’ 30”) muscular; capului înainte(înapoi)
-prevenirea și T3,5-Ridicarea brațelor
corectarea unor lateral cu ducerea mingii să păstreze
atitudini sau în mâna stângă(dreaptă) și 3x8T explicaţia locul în
deficiențe fizice răsucirea capului spre formaţie
instalate datorită dreapta(stânga).
pozițiilor T2,4,6,8-Revenire în PI
incorecte; 2. P.I. STÂND
-educarea DEPĂRTAT DE MINGE
percepțiilor spațio- ÎNAINTE APUCAT
temporale şi a T1,3 Îndoirea să fie atenţi la
ritmului; trunchiului spre stânga demonstraţia direcţia de
-îmbunătățirea (dreapta) cu ducerea execuţie
mobilității mâinilor la ceafă 3x8T
articulare și T2,4,6 Extensia
elasticității şi trunchiului cu ridicarea
coordonării brațelor sus
musculare, a T5,7 Aplecarea
capacităţii de trunchiului înainte cu să asculte
control şi adaptare ridicarea brațelor sus exersarea comenzile
a actului T8 Revenire în PI 3x8T profesorului
respirator. 3. P.I. STÂND
DEPĂRTAT SPATE ÎN
SPATE DE MINGE
ÎNAINTE APUCAT
T1,3- Răsucirea
trunchiului spre
stânga(dreapta) nr observarea să fie atenţi la
1,dreapta(stânga) nr.2 cu 3x8T numere
ridicarea mâinilor înainte
și percuția mingilor
T5,7- Fandare înainte cu
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
piciorul stâng(drept) nr.1,
drept(stâng) nr. 2 și
extensia trunchiului cu aprecieri
ridicarea brațelor sus și 3x8T stimulative
percuția mingilor
T2 Revenire în PI
T 4,6,8- Revenire în stând

4. P.I. STÂND SPATE-N


SPATE, DE BASTON 3x8T
ÎNAPOI APUCAT(acelasi
baston pentru ambii
parteneri)
T1-2 Fandare înainte pe
piciorul stâng, cu ridicarea
braţelor înapoi; 3x8T
T3-4, 7-8 Revenire în PI;
T5-6 Fandare înainte pe
piciorul drept, cu ridicarea
brațelor înapoi

5. P.I. PE GENUNCHI
SPATE ÎN SPATE, PE
CĂLCÂIE AȘEZAT, DE
MINGE ÎNAINTE
APUCAT
T1-2 Ridicare pe genunchi
cu răsucirea trunchiului
spre stânga şi ducerea
mâinilor la ceafă;
T3-4 Revenire în PI
T5-8 Ridicare pe
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
genunchi cu răsucirea
trunchiului spre dreapta şi
ducerea mâinilor la ceafă .
6. P.I. AȘEZAT
DEPĂRTAT FAȚĂ ÎN
FAȚĂ, BRAȚELE
ÎNAINTE, DE BASTON
ÎNAINTE
APUCAT(acelasi baston)
T1-3 Rotarea trunchiului
spre dreapta.
T5-7 Rotarea trunchiului
spre stânga
T4,8- Revenire în PI.
7. P.I. AȘEZAT
SPATE-N SPATE,
BRAȚELE SUS DE
BASTON
APUCAT(ACELASI
BASTON)
T 1-2 Îndoirea trunchiului
înainte partenerul nr. 1,
îndoirea trunchiului înapoi
nr.2.
T3-4,7-8 Revenire în P.I.
T5-6 Îndoirea trunchiului
înainte partenerul nr. 2,
îndoirea trunchiului înapoi
nr.1.
8. P.I. STÂND, DE
BASTON ÎNAINTE
APUCAT
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
T1,3-Săritură în depărtat
cu ridicarea braţelor
înainte ;
T2,4,6,8- Săritură în
apropiat cu coborârea
brațelor;
T5,7- Săritură cu piciorul
drept(stâng) înainte,
piciorul stâng(drept)
înapoi, cu ridicarea
brațelor sus.

Veriga 4 - creșterea Educarea coordonării


Educarea indicilor formelor Parcurs aplicativ de tip
îndemânării de manifestare a ștafetă.
(15’) îndemânării Dispunere elevi: în
coloană câte doi
Dispunere materiale: 1
băncă de gimnastică la
linia de start, 1 trambulină
la 10 m față de bănă, lada 3x în două coloane conversaţia să păstreze
de gimnastică, saltea, 2 liniştea și
mingi medicinale, 4 ordinea în
conuri colorate, 2 saltele explicaţia formație
la 10 m distanță față de
ladă, scara fixă.
Descriere parcurs:
DUS: observarea să fie atenţi la
-mers în echilibru pe comenzile
banca de gimnastică, profesorului
- alergare ușoară cu
schimbarea poziției
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
brațelor pe fiecare pas,
mâini pe umeri-brațe să execute cât
lateral, până la trambulină, mai corect
-săritură în sprijin ghemuit
pe ladă, săritură dreaptă,
cu aterizare,
- deplasare cu rostogolirea
mingii medicinale ocolind
conurile până la saltea
- rostogolire înainte din
ghemuit în ghemuit
(mobilitate, coordonare,
forță)
-căţărare la scara fixă,
braț-picior opus, coborâre
braț-picior de aceeași
parte.
ÎNTORS:
rostogolire înapoi din
depărtat în depărtat,
escaladarea lăzii de
gimnastică prin apucare și
încălecarea lăzii,
săritură într-un picior cu
bătăi din palme la fiecare
săritură,
din culcat facial, târâre cu
tracțiune alternativă pe
banca de gimnastică.
Varianta 2: se mai adaugă
o minge medicinala iar
conducerea lor printre
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
jaloane se va face una cate
una.
Varianta 3: se întoarce
banca și se face mers în
echilibru.

Veriga 5 -în stadiul de Învățarea preluării cu două explicaţia să păstreze


Învăţarea, învăţare a mâini, de jos, la volei liniştea și
consolidarea, acţiunilor motrice Profesorul explică în timp 2x ordinea în
perfecţionarea noi se urmărește ce demonstrează execuția: demonstrația formație
şi evaluarea formarea unei după o deplasare și oprire
deprinderilor reprezentări rapidă, în poziție
motrice (15’) corecte şi clare dar specifică, caracterizată de conversaţia să execute
și însuşirea mărirea bazei de susținere, conform
mecanismului de prin depărtarea picioarelor cerințelor
bază; dincolo de lățimea aprecieri profesorului
umerilor, cu un picior mai La perete, apoi în linie stimulative
avansat. Centrul de pe două rânduri.
greutate este coborât prin
flexarea pronunțată a exersarea să execute cât
articulațiilor membrelor mai corect
inferioare. Brațele sunt
depărtate, urmând să se
apropie în momentul
contactului cu mingea.
Lovirea se face cu
antebrațele, articulațiile
pumnului și cotului sunt în
extensie, iar din articulația
umărului se face o ușoară
anteducție. Articulația
cotului rămâne blocată pe
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
tot parcursul execuției.
• explicarea și
demonstrarea execuției
corecte, de către profesor
și cu ajutorul unui elev ce
stăpânește procedeul bine;
• preluarea de jos
din minge aruncată și
servită de la distante
diferite: 2x
- pe perechi cu o
minge la distanta unei
fandări;
- preluare din minge
aruncată de profesor la
distanța de 6 - 7 m în Pe perechi.
diferite formații; 6x
- preluare din serviciu
efectuat de la 7 - 8 metri
pe perechi sau în formații
de trei jucători;
- preluare din serviciu
efectuata alternativ pe
perechi;
- serviciu peste fileu –
preluare; 6x
• preluare cu accent
pe deplasare:
- pe perechi – preluare 6x
de jos alternativ, de la
distante diferite;
- preluare de control la
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
distanta mică, urmată de
preluare lungă spre
partener; 6x

6x

4x

4x
-revenire parțială - alergare uşoară şi mers 1L în coloană câte doi; conversaţie, - se păstrează
şi treptată a din ce în ce mai lent; 20 m exersare pe distanţa;
Veriga 6 marilor funcțiuni - mers cu exerciţii de 5-6 X în coloană câte unul; perechi, apreciere - ex. de resp.
Revenirea ale organismului, relaxare; 1-2 X încurajatoare ample şi lente;
organismului relaxarea - exerciţii de respiraţie
după efort musculară şi profundă
(3’) nervoasă și - acţiuni cu caracter
întărirea reflexului distractiv.
de postură
Veriga 7 -evaluarea globală - reorganizarea 30” în linie pe un rând conversaţie, - se fac şi
Concluzii, a lecției; colectivului de elevi evaluarea autoaprecieri
aprecieri, -conștientizarea adunarea-alinierea; 30” comportamentului
recomandări elevilor asupra - aprecieri pozitive şi elevilor şi a
(2’) modului de negative a activităţii 60” îndeplinirii
participare la desfăşurate de elevi; obiectivelor
lecție; - recomandări pentru operaţionale.
-formarea activitatea din timpul
capacității de liber.
Conţinut Strategii didactice
Obiectivele
Veriga şi durata (sisteme de acţionare sau Dozare Indicaţii Obs.
verigii Formaţii de lucru Metode
mijloace) metodice
1 2 3exerciții 4 5 6 7 8
autoapreciere şi
orientarea
activităţii
independente;
-încheierea
organizată a
lecției.

S-ar putea să vă placă și