Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ – Liceul „Mihail Sadoveanu”, comuna Borca – județul Neamț


Profesor:
Data: 11 FEBRUARIE 2022
Clasa: a VI-a
Efectivul = 20, B – 11, F – 9
Locul de desfăşurare: sala de sport
Spaţiu şi materiale sportive: 2 bănci de gimnastică, 8 cercuri, 2 saltele, 10 copete, 10 ținte fixe, scara fixă, 2 corzi,10
mingi de volei.

Temele şi obiectivele lecţiei:


1. Aptitudini psihomotrice: îndemânarea – educarea coordonării;
2. Deprinderi motrice specifice unei ramuri sportive: volei – învățarea preluării cu două mâini de jos;

Obiectivele operaţionale:
Psihomotrice: O1 - să parcurgă parcursul aplicativ cât mai repede și fără greșeli;
O2 - să execute corect preluarea cu două mâini de jos;
Cognitive: O1 - să descrie etapele parcursului aplicativ;
O2 - să prezinte modul cum se face preluarea cu două mâini de jos;
Afective: O1 - să se bucure când reuşeşte să termine parcursul aplicativ mai repede decât adversarii;
O2 - să aprecieze eforturile celor care execută mai greu preluarea cu două mâini de jos;
Sociale: O1- să încurajeze colegii;
O2 - să ajute colegii care execută mai greu preluarea mingii cu două mâini de jos.
Conţinut Strategii didactice
O
Veriga şi Obiectivele (sisteme de acţionare Doza
Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii sau mijloace) re Metode
lucru metodice .
exerciții
1 2 3 4 5 6 7 8
-începerea - Adunarea, alinierea, 30” - în linie pe un conversaţie
organizată a lecției; raportul şi salutul; 10” rând;
-captarea atenției și - Verificarea stării de
asigurarea sănătate şi a ţinutei exersare
disciplinei și ordini; vestimentare; 20” frontală
-ridicarea stării - Comunicarea temelor şi
Veriga 1 emoționale și obiectivelor lecţiei; 30” - grup împrăştiat, observaţie
Organizare conștientizarea - Exerciţii de atenţie,
a copiilor/elevilor întoarceri la comandă,
asupra temelor ce apreciere
colectivului ruperi de formaţii,
vor fii abordate;
de elevi grupări, etc.
-cunoașterea
(1’ 30”)
efectivului de
elevi, a stării de
sănătate,
verificarea
echipamentului
Veriga 2 -creșterea -mers în cadentă 10m -în linie pe un explicaţie şi
Pregătirea treptată a -mers pe vârfuri cu rând demonstraţie - să
organismulu marilor funcțiuni brațele sus 15 m răspundă
i ale organismului -mers pe călcâie cu -în coloană câte execuţie de la
pentru (respirație, mâinile la ceafă 15m unul. probă comenzi;
efort circulație, -mers cu exerciții de 7m -din coloană câte - să
(6’) creșterea relaxare. 10m unul trecere în exersare păstreze
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
excitabilității -alergare usoară 7m coloană câte doi. frontală ritmul de
sistemului nervos -mers cu ex de 10m -din coloană câte execuţie
central la un relaxare 15m unul trecere în apreciere
nivel optim, care -mers ghemuit cu 15m coloană câte 2 stimulativă
să permită mâinile pe genunchi 10m
desfășurarea -mers cu relaxarea corectare
activității în ritm picioarelor -să
normal și plăcut, -mers cu ridicarea respecte
-îmbunătățirea alternativă a ordinea
nivelului genunchilor execuțiilor
percepțiilor -alergare de viteză cu
spațio-temporale schimbarea direcţiei la -să
şi creșterea semnal păstreze
capacității de a -alergare usoară locul în
depune efort din -mers cu exerciții de formaţie
ce în ce mai respiraţie
ridicat; ŞTAFETE:
Dispunere materială: -să fie
-la 10 m de la linia de atenţi
start un cerc, 2copete
la 10 m față de cerc -să asculte
dispuse la 10m comenzile
distanță una față de
cealaltă, un marcaj pe -să fie
perete la 160 cm față atenţi la
de sol ( sau cu 50 cm corectări
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
mai mult față de
înălțimea copiilor) - să
Dispunere elevi: în execute
coloană câte 2 cât mai
DUS: corect
- mers ghemuit până la exercițiile
cerc;
- 5 sărituri cu
genunchii la piept- în
cerc; - pas săltat până
la la prima copetă;
- mers pe călcâie cu
mâinile la ceafă până la
doua copetă;
- alergare accelerată
până la perete și
săritură cu atingerea
marcajului de pe
perete cu o mână.
ÎNTORS:
- alergare accelerată
până la copetă;
- deplasare prin
săritură din ghemuit în
ghemuit până la a doua
copetă;
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
- alergare cu spatele
până la cerc;
- 10 sărituri într-un
picior- în cerc;
- deplasare prin
săritură într-un picior
până la linia de start
(cu celălalt picior);
Varianta a II-a
Se adaugă o minge de
gimnastică
Și se înlocuiește:
-săritura în înălțime cu
atingerea marcajului
de pe perete cu -
aruncarea mingii cu o
mână, la ținta fixă
(marcajul de pe
perete) și prinderea ei
cu două mâini.
Varianta a III-a
Se înlocuiește mingea
cu un sac cu nisip de 2
kg (sau sticlă de 2 l cu
apă )
Veriga 3 -formarea unei 1.P.I. STÂND 3x8T în linie pe 2 conversaţia să păstreze
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
Influenţare ținute/atitudinii DEPĂRTAT DE rânduri liniştea
a selectivă corporale MINGE ÎNAINTE
a aparatului corecte şi APUCAT
locomotor întărirea T1,7-Ridicarea
(7’ 30”) tonusului brațelor sus(înainte)
muscular; cu aplecarea capului
-prevenirea și înainte(înapoi) să păstreze
corectarea unor T3,5-Ridicarea 3x8T explicaţia locul în
atitudini sau brațelor lateral cu formaţie
deficiențe fizice ducerea mingii în mâna
instalate stângă(dreaptă) și
datorită răsucirea capului spre
pozițiilor dreapta(stânga).
incorecte; T2,4,6,8-Revenire în
-educarea PI să fie
percepțiilor 2. P.I. STÂND demonstraţia atenţi la
spațio-temporale DEPĂRTAT DE direcţia de
şi a ritmului; MINGE ÎNAINTE 3x8T execuţie
-îmbunătățirea APUCAT
mobilității T1,3 Îndoirea
articulare și trunchiului spre stânga
elasticității şi (dreapta) cu ducerea
coordonării mâinilor la ceafă
musculare, a T2,4,6 Extensia exersarea să asculte
capacităţii de trunchiului cu 3x8T comenzile
control şi ridicarea brațelor sus profesorulu
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
adaptare a T5,7 Aplecarea i
actului trunchiului înainte cu
respirator. ridicarea brațelor sus
T8 Revenire în PI
3. P.I. STÂND
DEPĂRTAT SPATE observarea
ÎN SPATE DE 3x8T
MINGE ÎNAINTE să fie
APUCAT atenţi la
T1,3- Răsucirea numere
trunchiului spre
stânga(dreapta) nr
1,dreapta(stânga) nr.2 aprecieri
cu ridicarea mâinilor 3x8T stimulative
înainte și percuția
mingilor
T5,7- Fandare înainte
cu piciorul
stâng(drept) nr.1,
drept(stâng) nr. 2 și 3x8T
extensia trunchiului cu
ridicarea brațelor sus
și percuția mingilor
T2 Revenire în PI
T 4,6,8- Revenire în
stând 3x8T
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8

4. P.I. STÂND
SPATE-N SPATE, DE
BASTON ÎNAPOI
APUCAT(acelasi
baston pentru ambii
parteneri)
T1-2 Fandare înainte
pe piciorul stâng, cu
ridicarea braţelor
înapoi;
T3-4, 7-8 Revenire în
PI;
T5-6 Fandare înainte
pe piciorul drept, cu
ridicarea brațelor
înapoi

5. P.I. PE
GENUNCHI SPATE
ÎN SPATE, PE
CĂLCÂIE AȘEZAT,
DE MINGE ÎNAINTE
APUCAT
T1-2 Ridicare pe
genunchi cu răsucirea
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
trunchiului spre stânga
şi ducerea mâinilor la
ceafă;
T3-4 Revenire în PI
T5-8 Ridicare pe
genunchi cu răsucirea
trunchiului spre
dreapta şi ducerea
mâinilor la ceafă .
6. P.I. AȘEZAT
DEPĂRTAT FAȚĂ ÎN
FAȚĂ, BRAȚELE
ÎNAINTE, DE
BASTON ÎNAINTE
APUCAT(acelasi
baston)
T1-3 Rotarea
trunchiului spre
dreapta.
T5-7 Rotarea
trunchiului spre stânga
T4,8- Revenire în PI.
7. P.I. AȘEZAT
SPATE-N SPATE,
BRAȚELE SUS DE
BASTON
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
APUCAT(ACELASI
BASTON)
T 1-2 Îndoirea
trunchiului înainte
partenerul nr. 1,
îndoirea trunchiului
înapoi nr.2.
T3-4,7-8 Revenire în
P.I.
T5-6 Îndoirea
trunchiului înainte
partenerul nr. 2,
îndoirea trunchiului
înapoi nr.1.
8. P.I. STÂND, DE
BASTON ÎNAINTE
APUCAT
T1,3-Săritură în
depărtat cu ridicarea
braţelor înainte ;
T2,4,6,8- Săritură în
apropiat cu coborârea
brațelor;
T5,7- Săritură cu
piciorul drept(stâng)
înainte, piciorul
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
stâng(drept) înapoi, cu
ridicarea brațelor sus.

Veriga 4 - creșterea Educarea coordonării


Educarea indicilor Parcurs aplicativ de tip
îndemânării formelor de ștafetă.
(15’) manifestare a Dispunere elevi: în
îndemânării coloană câte doi
Dispunere materiale: 1
băncă de gimnastică la
linia de start, 1
trambulină la 10 m 3x în două coloane conversaţia să păstreze
față de bănă, lada de liniştea și
gimnastică, saltea, 2 ordinea în
mingi medicinale, 4 explicaţia formație
conuri colorate, 2
saltele la 10 m
distanță față de ladă,
scara fixă. observarea să fie
Descriere atenţi la
parcurs: comenzile
DUS: profesorulu
-mers în echilibru pe i
banca de gimnastică,
- alergare ușoară cu
schimbarea poziției
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
brațelor pe fiecare să execute
pas, mâini pe umeri- cât mai
brațe lateral, până la corect
trambulină,
-săritură în sprijin
ghemuit pe ladă,
săritură dreaptă, cu
aterizare,
- deplasare cu
rostogolirea mingii
medicinale ocolind
conurile până la saltea
- rostogolire înainte
din ghemuit în ghemuit
(mobilitate,
coordonare, forță)
-căţărare la scara
fixă, braț-picior opus,
coborâre braț-picior
de aceeași parte.
ÎNTORS:
rostogolire înapoi din
depărtat în depărtat,
escaladarea lăzii de
gimnastică prin
apucare și încălecarea
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
lăzii,
săritură într-un picior
cu bătăi din palme la
fiecare săritură,
din culcat facial,
târâre cu tracțiune
alternativă pe banca
de gimnastică.
 Varianta 2: se mai
adaugă o minge
medicinala iar
conducerea lor printre
jaloane se va face una
cate una.
 Varianta 3: se
întoarce banca și se
face mers în echilibru.

Veriga 5 -în stadiul de Învățarea preluării cu explicaţia să păstreze


Învăţarea, învăţare a două mâini, de jos, la liniştea și
consolidare acţiunilor volei 2x ordinea în
a, motrice noi se Profesorul explică în demonstrația formație
perfecţiona urmărește timp ce demonstrează
rea şi formarea unei execuția: după o
evaluarea reprezentări deplasare și oprire conversaţia să execute
deprinderilo corecte şi clare rapidă, în poziție conform
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
r motrice dar și însuşirea specifică, cerințelor
(15’) mecanismului de caracterizată de La perete, apoi în aprecieri profesorulu
bază; mărirea bazei de linie pe două stimulative i
susținere, prin rânduri.
depărtarea picioarelor
dincolo de lățimea exersarea
umerilor, cu un picior să execute
mai avansat. Centrul de cât mai
greutate este coborât corect
prin flexarea
pronunțată a
articulațiilor
membrelor inferioare.
Brațele sunt
depărtate, urmând să
se apropie în momentul
contactului cu mingea.
Lovirea se face cu
antebrațele,
articulațiile pumnului și
cotului sunt în
extensie, iar din
articulația umărului se
face o ușoară
anteducție. Articulația
cotului rămâne blocată
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
pe tot parcursul
execuției. 2x
• explicarea și
demonstrarea
execuției corecte, de
către profesor și cu
ajutorul unui elev ce
stăpânește procedeul Pe perechi.
bine; 6x
• preluarea de jos
din minge aruncată și
servită de la distante
diferite:
- pe perechi cu o
minge la distanta unei
fandări;
- preluare din
minge aruncată de 6x
profesor la distanța de
6 - 7 m în diferite
formații; 6x
- preluare din
serviciu efectuat de la
7 - 8 metri pe perechi
sau în formații de trei
jucători;
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
- preluare din 6x
serviciu efectuata
alternativ pe perechi;
- serviciu peste fileu
– preluare; 6x
• preluare cu accent
pe deplasare:
- pe perechi – 4x
preluare de jos
alternativ, de la
distante diferite;
- preluare de 4x
control la distanta
mică, urmată de
preluare lungă spre
partener;
Veriga 6 -revenire - alergare uşoară şi 1L în coloană câte conversaţie, - se
Revenirea parțială şi mers din ce în ce mai 20 m doi; exersare pe păstrează
organismulu treptată a lent; 5-6 X perechi, distanţa;
i după efort marilor - mers cu exerciţii de 1-2 X în coloană câte apreciere - ex. de
(3’) funcțiuni ale relaxare; unul; încurajatoare resp.
organismului, - exerciţii de ample şi
relaxarea respiraţie profundă lente;
musculară şi - acţiuni cu caracter
nervoasă și distractiv.
întărirea
Conţinut Strategii didactice O
Veriga şi Obiectivele Doza
(sisteme de acţionare Formaţii de Indicaţii bs
durata verigii re Metode
sau mijloace) lucru metodice .
1 2 exerciții
3 4 5 6 7 8
reflexului de
postură
-evaluarea - reorganizarea 30” în linie pe un rând conversaţie, - se fac şi
globală a lecției; colectivului de elevi evaluarea autoapreci
-conștientizarea adunarea-alinierea; 30” comportamen eri
elevilor asupra - aprecieri pozitive şi tului elevilor
modului de negative a activităţii 60” şi a
Veriga 7 participare la desfăşurate de elevi; îndeplinirii
Concluzii, lecție; - recomandări pentru obiectivelor
aprecieri, -formarea activitatea din timpul operaţionale.
recomandăr capacității de liber.
i autoapreciere şi
(2’) orientarea
activităţii
independente;
-încheierea
organizată a
lecției.

S-ar putea să vă placă și