Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:21.03.2023

DISCIPLINA: Educație fizică

CLASA : aVIII-a

LOCUL DE DESFĂȘURARE: (sala de clasă)

EFECTIV: 10 elevi

TEME: - Gimnastică – Răsturnare lateral

SCOPUL: Dezvoltarea calităților motrice de bază, consolidarea deprinderilor motrice de bază și formarea deprinderilor specifice gimnasticii,

în vederea influențării evoluției corecte și armonioase a organismului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: să participe la jocul propus, pregătindu-și organismul pentru efort;

O2: să execute exerciții pentru fiecare segment al corpului, urmărind modelele demonstrate;

O3: să efectueze corect elementele de gimnastică demonstrate, cu accent pe poziția capului, a mâinilor și a picioarelor;

O4: să exerseze mișcări demonstrate, acționând la nivelul musculaturii și al spatelui;

O5: să participe cu sociabilitate la activitățile propuse.

TIPUL LECȚIEI: mixt

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, demonstrația, explicația, conversația, jocul


STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
VERIGILE

operaționale
Metode Mijloace Moduri

Obiective
LECȚIEI CONȚINUTUL LECȚIEI
și de de
procedee învățământ organizare

EVOCARE Se vor organiza elevii pentru buna desfășurare a lecției, asigurându-se Pe parcursul
ordinea și disciplina: - adunarea, alinierea; lecției, se va
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate; evalua:
- anunțarea temei și a obiectivelor ce se vor urmări. conversația în linie, pe -capacitatea de de
două organizare;
Se vor efectua exerciții din grupa acțiunilor de front și formație: rânduri
alinieri, întoarceri de pe loc. (fetele în
fluier față, băieții
în spate)

O1 Pentru eficiența activității ce urmează, se vor stimula marile funcțiuni frontal


printr-un joc, în vederea asigurării unei stări optime de excitabilitate: conversația fluier
 Jocul Vulpea și găinușele: exercițiul
- Elevii sunt răspândiți pe tot terenul. În jurul picioarelor se tra - - capacitatea de a
seazăun cerc care reprezintă „cuibul”. La semnal, „găinușele” ies din participa la un joc,
cuibare și caută de mâncare. Pe furiș, „vulpile” caută să le prindă, aler - respectând reguli-
gându-le. „Găinușele” trebuie să intre într-un cuib. Cele prinse de „vulpi” sau le și modul de
sau care s-au grupat câte 2-3 într-un cuib sunt scoase din joc. realizare;
 Exerciții de respirație

Se va relua mersul în coloană și se va realiza formația de gimnastică: în linie, pe -capacitatea de


REALIZAREA trei ordonare, în func-
SENSULUI rânduri, în ție de comenzi;
adâncime
Se vor efectua exerciții analitice, cu influență selectivă, specifice
fiecărui segment, articulație, grupă musculară, în vederea stimulării tonicită-
țiimusculaturii segmentelor corpului și a formării capacității de contracție
și relaxare voluntară a musculaturii.
O2 o Exercițiul 1: 3x8 timpi: exercițiul fluier -capacitatea de a
P.I.: stând depărtat: frontal, cu executa corect, cu
T1-T2: extensia brațului stâng în sus cu arcuire – coborârea execuție spatele drept și
brațului; individuală arcuire amplă;
T3-T4: extensia brațului drept în sus cu arcuire – coborârea
brațului;
T5-T6: extensia ambelor brațe în sus cu arcuire;
T7-T8: extensia ambelor brațe în jos cu arcuire.

O3 o Exercițiul 2: 3x8 timpi: -capacitatea de a


P.I.: stând depărtat cu mâinile pe șolduri: executa amplu, în
T1-T2: îndoire laterală de trunchi, în stânga cu arcui- ritm moderat;
re, cu ducerea brațului drept deasupra capului
spre stânga;
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta;
T5-T6: idem T1-T2;
T7-T8: idem T3-T4.

o Exercițiul 3: 2x8 timpi: explicația -capacitatea de a


P.I.: stând depărtat cu mâinile la ceafă: frontal, cu executa corect,
T1-T2: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire; fluier execuție menținând poziția
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta; individuală corectă a
T5-T6: idem T1-T2; segmentelor
T7-T8: idem T3-T4. corpului asupra
cărora se
o Exercițiul 4: 2x8 timpi: exercițiul acționează;
P.I.: stând depărtat cu mâinile întinse sus, pe lângă cap:
O4 T1-T2: extensia trunchiului cu arcuire;
T3-T4: îndoirea trunchiului cu arcuire înainte, cu
ducerea brațelor spre vârful picioarelor;
T5-T6: idem T1-T2;
T7-T8: idem T3-T4.

o Exercițiul 5: 4x4 timpi: demonstrația


P.I.: stând depărtat cu brațele lateral:
T1: ridicarea genunchiului drept;
T2: revenire la poziția inițială;
T3: idem T1 – stâng;
T4: idem T2.

o Exercițiul 6: 4x4 timpi:


P.I.: stând depărtat:
T1-T2: fandare cu arcuire cu piciorul stâng în față;
T3-T4: fandare cu arcuire cu piciorul drept în față.
 GIMNASTICĂ – 18 min.

saltele
în 2-3 -capacitatea de
șiruri, cu executare corectă
execuție a mișcărilor
conversația individuală propuse;
 FORȚA – 7 min. +/- 1 explicația
-Dezvoltarea forței masculaturii abdomenului și a spatelui demonstrați
exercițiul
Elevii vor lucra la saltele câte 8-10 repetări de 3 ori cu pauze, în care
se vor face exerciții de respirație:
-Șezând, cu sprijin înapoi, ridicarea genunchilor la piept și reve-
nire ( de 3 ori câte 10 repetări, cu pauze de respirație).
- Culcat facial pe burtă, brațele întinse în prelungirea trunchiului, ri-
dicarea acestuia în extensie cu brațele lateral și revenire ( de 3 ori câte 8 re-
petări cu pauze de respirație).

saltele
explicația individual

saltele -capacitatea de a
exercițiul individual, executa corect
în ritm acțiunile propuse;
propriu
REFLECȚIA O5 Rota laterala cu 10x in coloana cate unul -capacitatea
ajutor din lateral jocul de a participa la
dat de profesor 10x în echipă un joc, res-
sau elev pectând reguli-
10x le și mani-
-Stand pe maini la festând suportivi-
perete cu tate;
picioarele
departate si
aterizare in roata
laterala pe perete

-Roata laterala
propriu zisa
executata
individual cu
accent pe:

-asezarea bratelor
si palmelor pe
saltea

-mentinera
trunchilui drept si
a picioarelor
intinse

-revenirea din
roata laterala

-executata si cu
bratul
indemanatic si cu
bratul
neindemanatic.

-Cu spatele la
spalier lasari
progresive pe
spalier in pod si
ridicari cu
revenire in pozitia
stand.

-Pod de jos cu
masurarea
gradului de
mobilitate
articulara- calcai-
palma.
EXTINDERE Se vor face aprecieri generale și individuale asupra desfășurării lecției explicația frontal -capacitatea de a
și se fac recomandări, dacă este nevoie. recepta mesaje.
- Alinierea și salutul

S-ar putea să vă placă și