Proiect didactic
Data: 2.02.2022
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială “Iorgu Radu” Bârlad
Învățătoare: Coman Mihaela
Propunător: Crânganu Luisa
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Educație fizică, sport și sănătate
Disciplina: Joc și mișcare
Subiectul lecţiei: Jocuri de mișcare și ștafete cuprinzând variante de aruncare și prindere
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Competenţe specifice:
1.1- Aplicarea deprinderilor locomotorii în cadrul unor jocuri de întrecere;
1.2- Manevrare obiectelor în condiții de cooperare intra-grup și întrecere între grupe;
2.1- Utilizarea deprinderilor motrice de bază pentru realizarea unor activități ludice, cu caracter complex și eforturi
diferite;
2.2- Gestionarea relațiilor intra-grup și intergrup în activitățile de joc și mișcare.
Obiective operaţionale:
O1. Să execute corect exercițiile de încălzire pentru pregăti organismul pentru efort.
O2. Să lucreze în echipă pentru a duce sarcinile la bun sfârșit.
O3. Să respecte regulile jocurilor.
Strategia didactică:
- Metode didactice: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația
- Mijloace de învăţământ: mingea
- Forme de organizare: frontal, pe grupe
Resurse:
-Umane: 23 elevi
-Timp: 45 minute
Nr. Etapele lecției
Dozare Formații de lucru Observații și
Conținut instructiv-educativ
și indicații evaluare
metodice
1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru buna desfășurare a În linie pe un
organizatoric rând
orei.
● Adunarea și alinierea colectivului;
Voi verifica
● Verificarea echipamentului și a stării de sănătate;
ținuta elevilor.
● Comunicarea temelor lecției; Elevii vor fi
anunțați că
Exerciții pentru captarea atenției: astăzi vor învăța
Observare
Elevii vor executa comenzile primite: 1x1 un joc nou. sistematică
-mâna stângă sus; 1x1
-mâna dreaptă sus 1x1
-stând pe piciorul stâng; 1x1
-mâna dreaptă pe umărul stâng; -alinierea se
-stând ghemuit. realizează în linie
pe un rând;
-spatele drept;
2. Pregătirea Încǎlzirea organismului pentru efort este realizatǎ prin - Observare
organismului exerciții de mișcare, având în vedere încălzirea fiecărei sistematică
pentru efort părți a corpului.
(7 minute)
VARIANTE DE MERS: deplasarea se
Aprecieri
• mers normal; realizează în jurul
verbale
10m terenului;
• mers pe vârfuri cu braţele sus; 10m -frontal;
• mers pe călcâie cu braţele la spate; 10m
• mers ghemuit (“mersul piticului") 10m
VARIANTE DE ALERGARE: -deplasarea se
Aprecieri
• alergare uşoară; realizează în jurul
verbale
10m sălii de clasă;
• alergare cu genunchii la piept; 10m -frontal;
• alergare cu pendularea gambelor înapoi; 10m
• forfecarea picioarelor înainte 10m
• alergare cu pas săltat; 10m
3. Influențare -coloană de Observare
Se formează coloana de gimnastică: gimnastică câte 4 sistematică
selectivă a
● CAP: cu o lungime de 2
aparatului
Ex.1 Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor, mâinile brațe între elevi:
locomotor
pe șold 4x8T
(7 minute) * * * *
T1-T2: Îndoirea capului spre stânga cu arcuire;
* * * *
T3-T4: Îndoirea capului spre dreapta cu arcuire;
* * * * Aprecieri
T5-T6: Aplecari ale capului cu arcuire; * * * * verbale
T7-T8: Extensii ale capului cu arcuire. x
Ex.2: Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor, mâinile exerciții
pe șold executate de pe
T1-T8. Rotiri ale capului spre stânga și spre dreapta loc;
● BRAȚE: 4x8T
Ex.3: Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor, coatele - spatele drept;
îndoite, mâinile la piept Aprecieri
T1-T2: Ducerea coatelor spre înapoi cu arcuire verbale
T3-T4: Extensii ale brațelor cu arcuire - stând departat
T5-T6: Ducerea brațului stâng întins sus cu arcuire 2x8T și spatele drept;
T7-T8: Ducerea brațului drept întins sus cu arcuire
Ex.4: Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor
T1-T8: Rotări ale brațelor spre înainte și înapoi
● TRUNCHI:
Ex.5: Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor, mâinile 4x8T - brațele întinse,
pe șold spatele cât mai
T1-T2: Aplecări ale trunchiului în față cu arcuire; drept;
T3-T4: Extensii ale trunchiului în spate cu arcuire; Aprecieri
T5-T6: Îndoiri ale trunchiului spre dreapta cu arcuire; verbale
T7-T8: Îndoiri ale trunchiului spre stânga cu arcuire.
4x4T
Ex.6: Stând depărtat, picioarele la nivelul umerilor, mâinile
pe șold
T1-T2: Răsuciri ale trunchiului spre stânga cu
mâna întinsă;
T3-T4: Răsuciri ale trunchiului spre dreapta cu mâna Aprecieri
întinsă; verbale
● Picioare: 4x8T
Ex. 7: Stând cu palmele la ceafă:
T1- T4: Fandare înainte cu piciorul drept;
T5- T8: Fandare înainte cu piciorul stâng;
Aprecieri
Ex.8; Stând cu palmele pe șolduri: verbale
T1- T4: Fandare în lateral dreapta cu piciorul drept;
T5- T8: Fandare în lateral stânga cu piciorul stâng;
10x
Ex.9: Sărituri ca mingea.
4. Dezvoltarea JOC: „Vânătorii și rațele” X2 Observare
calităților motrice sistematică
(7 minute) Elevii se împart în două echipe, una de „vânători” și
cealaltă „de rațe”. Pe suprafața de joc se trasează un * *
dreptunghi/pătrat sau cerc, în interiorul cărora se plasează
„rațele”. „Vânătorii” se dispun în exteriorul figurii trasate pe
sol și încearcă să „vâneze” (să atingă de la mijloc în jos) * * Aprecieri
câte o rățușcă, cu o minge pe care o pasează între ei. Se
verbale
joacă contratimp, fiecare echipă, fiind pe rând, timp de trei
minute „vânători”.
Câștigă echipa care „vânează” cele mai multe rățuște în
timp de 3 minute.
5. Învățarea,consolida JOC: „Ferește-ți capul” X1 Aprecieri
rea sau verificarea verbale
deprinderilor Se constituie trei echipe egale numeric, dispuse în șiruri
motrice însușite înapoia unei linii. La distanță de 1 metru de această linie se
(15 minute) trasează o linie paralelă, înapoia căreia fiecare echipă își
trimite un reprezentant/căpitan care primește o minge. La
semnalul de începere a jocului, elevul cu mingea o pasează
primului coechipier, care o prinde, o repasează înapoi și se X1 Aprecieri
ghemuiește. Pasatorul transmite mingea următorului * * verbale
coechipier, care o prinde, o repasează și se ghemuiește, * *
ș.a.m.d. Când mingea ajunge la ultimul elev din echipă, * *
acesta aleargă cu ea la linia de pasare, timp în care fostul
* *
pasator se așează în fața echipei sale, ceilalți coechipieri
făcând un pas înapoi.
^ ^
Este declarată câștigătoare echipa mai rapidă, reușind ca
ultimul coechipier să ajungă în locul pasatorului.
x
JOC: „Suveica dublă” ***** *****
***** ****
X1 *
Elevii se împart în două echipe. Membrii fiecărei echipe se
împart în două șiruri, față în față la distanță de 3-4 metri
între ele, primul executant având mingea. La semnal, aceste Aprecieri
pasează mingea coechipierului din față, și aleargă la coada verbale
șirului opus. Jocul continuă până când toți jucătorii au X1
efectuat pasele. Este declarată câștigătoare echipa care
formează prima șirul inițial. Aprecieri
verbale
JOC: „Țintașii iscusiți”
Clasa se împarte în două echipe, dispuse în coloană câte
unul, înapoia unei linii trasată la 3m paralel cu peretele.
Căpitanii celor două echipe primesc câte o minge, pe care,
la semnalul de începere a jocului, o aruncă cu două mâini
de jos, în spațiul marcat de pe perete. Indiferent dacă a
reușit sau nu să nimerească „ținta”, preia mingea și foarte
repede o înmânează următorului coechipier.
Câștigă echipa care are cel mai mare număr de ținte.
6.
-alinierea elevilor -deplasarea se
Revenirea
organismului după -mers în jurul terenului cu mișcări de respirație și o tură realizează în
scuturarea membrelor jurul terenului;
efort
-frontal;
(3 minute)
7. Aprecieri asupra -reorganizarea elevilor în formație de adunare Aprecieri
activității din lecție verbale
și recomandări - recomandări individuale şi generale pentru activitatea
pentru ora viitoare independentă
(3 minute) - salutul