Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVATAMANT: Gradinia EDUCATOARE : GRUPA : URSULEILOR NIVEL I I (mare) DATA : 23.01 .2013 TEMA ANUAL : Cand/ cum si de ce se intampla ? TEMA PROIECTULUI : Vietuitoare TEMA ZILEI : CAUTATORII DE COMORI! TIPUL ACTIVITATII : consolidare de cunostinte , priceperi si deprinderi; FORMA DE ORGANIZARE : Activitate integrata (DS- DEC) CATEGORII DE ACTIVITATI: * A.D. P. : RUTINE: I.D.D.: - Daca as fi un animal mi-ar placea sa fiu....De ce? Salutul . Prezena copiilor .Calendarul naturii Sa facem ordine in sala de grupa( deprinderea de ordine si curatenie in sala de grupa) -Tranziii: * Suntem cautatorii de comori!- recitativ * Ratustele mele! (cantec) * A.D.E. : - D.S Activitate matematica Comori ascunse! joc didactic - numaratul in limitele 1-7, raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7 - D.E.C. Educatie muzicala: Cantece : In padurea cu alune ! , Graiul animalelor - sunete din mediul inconjurator, timbrul vocii umane ; * A.L.A. I :

- Arta : Animalul indragit colorare, lipire. - Stiinta:Animale fermecate cu cifre amestecate! joc de masa (puzzle) - reconstituire de imagini cu animale
1

- Joc de rol : De- a cofetarii! interpretarea rolului de cofetar * A.L.A. II

- Joc de atentie : Animalul si scaunelul lui -dezvoltarea atentiei - Joc de miscare: Atinge calutul!-deprinderi motrice:alergare, saritura - Joc linistitor : Ce s-a schimbat?-dezvoltarea atentiei,a socializarii, relaxare SCOPUL: DS-AM: S1 : - consolidarea cunostiintelor matemetice privind numaratul in limtele 17, raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7 DEC-EM: S2: -consolidarea deprinderilor de a interpreta cantece in colectiv , respectand linia melodica si de a asocia sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane; ALA I: S3: -consolidarea priceperilor si deprinderilor de a colora, lipi si asambla corespunzator, pentru realizarea produselor dorite; ALA II: S4: - consolidarea deprinderii de a realiza corect deprinderile motrice invatate: alergare, saritura, dezvoltarea atentiei,a socializarii, relaxare; OBIECTIVE DE REFERINTA: O.R. 1 : sa numere de la 1 la 7 recunoscand grupele cu 1- 7 obiecte si cifrele corespunzatoare , raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7 O.R.2 : s intoneze cantece pentru copii, asociind sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane; OBIECTIVE OPERATIONALE: A.D.E. : D.S. ACTIVITATE MATEMATICA: O1 - s numere corect in ordine crescatorare si descrescatoare in limitele 1- 7; O2 s raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7 asociind cifra corespunzatoare; Regulile jocului:

Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa ursuletilor si echipa veveritelor. Daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va da cate un pui de urs sau veverita. Castiga echipa care a acumulat cei mai multi pui (ursi, veverite) Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie. Elemente de joc: surpriza, ntrecerea, aplauze, micarea i mnuirea materialelor. D.E.C. - EDUCATIE MUZICALA O1 sa interpreteze cantecele in colectiv respectand linia ritmico-melodica a acestora; O2 sa asocieze sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane; A.L.A. I : ARTA: O1 sa coloreze animalele respectand conturul dat; O2- sa lipeasca tot atatea elemente cat ii arata legenda pe animalul colorat; STIINTA: O1 s reconstituie imaginile cu animale, utilizand piesele de puzzle puse la dispozitie O2- sa precizeze cifra descoperita in imaginile de puzzle ; JOC DE ROL: O1- sa interpreteze rolul de cofetar executand actiuni specifice acestuia; O2- sa pregateasca prajituri cu 7 straturi; O3 sa respecte regulile de igiena; A.L.A. II : - sa respecte regulile de joc; sa execute corect deprinderile motrice invatate : alergare, saritura; sa astepte cu rabdare sa-i vina randul; sa aplice regulile de joc;
3

sa coopereze cu colegii. STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul , jocul, , turul galeriei ,problematizarea ; MIJLOACE DE NVMNT: scrisoarea de la Zana Padurii , jetoane cu animale , cutie comoara, lacate, cheii, brazi, poteca din material maro,animale salbatice, animale domestice, casa Padurarului , traista, plicuri, suport oua kinder,piscina, pesti,undite , galetuse,cifre ,coulee, lipici\aracet , pensule , erveele umede ,animale colorate,material marunt din stante (bulinute, stelute, floricele, fluturasi), puzzle cu animale, sortulete, biscuiti, cutite de plastic,fineti, platouri , laptop, videoproiector, CDuri ,DVD- prezentri ppt . MATERIAL BIBLIOGRAFIC: *** Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6\7ani)D.P.H.-Bucureti-2009

Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Nivelul I, Filofteia Grama,Mioara Pletea -Didactica Publishing House ,2010;

Revista nvtmntul Precolar , Nr. 3-4 \2009,Editura Arlequin; Ghid de bune practici pentru educatia timpurie a copiilor intre3-6\7 ani , M.E.C. 2008;

1001 Activitati pentru gradinita , Editura Aramis Print, Bucuresti 2010

Scenariul Zilei
Intanlirea de dimineata debuteaza cu Daca as fii un animal mi-ar placea sa fiu.De ce? , salutul,prezenta,Calendarul naturii unde se stabilesc aspectele legate de anotimp , data, starea vremii . Noutatea zilei o reprezinta deschiderea unei scrisori de la Zana Padurii, aceasta le spune copiilor ca li s-a pregatit un decor ( o padure), vor canta in cor cantece cunoscute , vor fii cautatori de comori si vor fii supusi unor diferite sarcini pentru descoperirea comorii. Pentru a putea cunoaste tainele acestei paduri copii trebuie sa se joace un joc care se numeste Comori ascunse! Tranzitie : Suntem cautatorii de comori,/Mergem doi cate doi,/Pe poteca vom pasii/ i tare curioi vom fi/ S vedem ce vom gasi !-recitativ. Copiii vor fi impartiti in doua echipe: ursuleti si
4

veverite, ei vor strabate traseul in formatie de cate doi pe fond sonor de ciripit de pasarele.Se vor da explicatii copiilor in legatura cu sarcinile jocului: daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va dacate un pui de urs sau veverita. Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie. Zana Padurii ne roaga sa ne umplem pieptul cu aerul curat al padurii pentru a prinde puteri ( exercitii de respiratie, exercitii melodic, exercitii ritmice). Copiii pornesc prin padure pe cararea serpuita. Ajung la prima cifra si descopera intr-un brad o traistuta in care se afla doua plicuri unul pentru echipa ursuletilor si unul pentru echipa veveritelor (dezlegare de ghicitori). Ajung la cifra doi unde copii descopera o ferma de animale domestice, aici sarcinile sunt de a numara animalele si de a aseza cifra corespunzatoare. Se va canta cantecul In padurea cu alune unde copii vor imita sunete din mediul inconjurator. Apoi se parcurge traseul pana la urmatoarea cifra, ajungand la Gradina ZOO, unde spre bucuria copiilor, vom numara o multime de animale salbatice. Deodata pe traseul din padure observam casa padurarului, unde copii sunt rugati sa se joace cu animale (numarand animalele, raportand numarul la cantitate si cantitatea la numar , asezarea cifrelor in ordine crescatoare si descrescatoare, si asezarea cifrei la locul potrivit). Plecand de la casa padurarului copii canta cantecul Graiul animalelorunde copiii vor imita sunete din mediul inconjurator. Ajung la urmatoarea cifra unde copii observa un izlaz plin de pesti si o comoara. O comoara plina de lanturi si lacate. Aici copii sunt rugati sa pescuiasca atatia pesti cat arata cifra ,si sa numere . Tranzitie :Ratustele mele -cantec Comoara noastra nu poate fi deschisa doar daca mergem si la sectoarele :ARTA, JOC DE ROL, JOC DE MASA. Educatoarea propune copiilor cteva jocuri pentru a se bucura mpreun : Joc de atentie : Animalul si scaunelul lui Joc de miscare: Atinge calutul!,Joc linistitor : Ce s-a schimbat? Dupa indeplinirea sarcinilor copii descopera cheile pentru deschiderea comori.In incheierea activitatii se fac aprecieri generale si individuale referitoare la activitatea copiilor, iar surprizele din comoara vor fi distibuite copiilor.

DESFASURAREA ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE EVENIMENTE DIDACTICE CONINUTUL TIINIFIC Metode si procedee Mijloace de nv. EVALUA RE (instrume nte i indicatori) Calendarul naturii Prezentare ppt.,laptop videoproiector, Scrisoarea Decorul Observare a comportamentului verbal i nonverbal

1.Momentul oranizatoric

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfaurarea optim a activitii: Aerisirea slii de grup , aranjarea mobilierului i a materialelor necesare pe sectoare de activitate. ntlnirea de dimineaa :Salutul ,Prezena , Calendarul naturii, Activitatea de grup:Manusa (prezentare ppt), Rutina: : Sa facem ordine in sala de grupa! Se va realiza prin citirea scrisorii de la Zana Padurii : Dragi copii, Sunt Zana Padurii si va scriu aceasta scrisoare deoarece vam urmarit toata saptamana fara ca voi sa ma vedeti si mi-a placut foarte mult de voi. Am aflat ca va plac animalele. De aceea v-am pregatit un decor , aceasta padure plina de surprize. In functie de cat de correct veti raspunde si cat de atenti si cuminti veti fi, veti descoperi comoara ascunsa. Comoara ascunsa o veti descoperii daca veti trece peste probele mele jucandu-va un joc care se numeste Comori ascunse! Sunt sigura ca veti reusi si va promit ca va veti distra si veti descoperii multe surprize placate! D-na educatoare va explica regulile jocului, sa fiti atenti si sa o ascultati! Cu mult drag,

Conversaia Povestirea Concursul

2 . Captarea ateniei

conversatia observatia

Observar ea comporta -mentului verbal i nonverba l

Zana Padurii 3. Anunarea temei i a obiectivelor Prezint copiilor tema zilei: CAUTATORII DE COMORI! obiectivele i activiile care urmeaz a fi desfurate. Activitate integrata (DS-DEC) se va desfasura frontal sub forma jocului didactic : COMORI ASCUNSE! Tranzitie: Suntem cautatorii de comori, Mergem doi cate doi Pe poteca vom pasii i tare curioi vom fi S vedem ce vom gasi ! SARCINILE JOCULUI: - oprirea la cifrele descoperite -dezlegarea ghicitorilor -recunoasterea cifrelor in limitele 1-7 -numararea animalelor (domestice si salbatice) in ordine crescatoare si descrescatoare in limitele 1-7 -raportarea numarului la cantitate si invers in limitele 1-7 -interpretarea cantecelor si respectare liniei melodice si imitarea sunetor din mediul inconjurator REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa ursuletilor si echipa veveritelor. Daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si Jocul Medalioane cu animale Jetoane cu pui animalelor
7

Explicatia

Observar ea comporta -mentului nonverba l Proba orala Obs. comporta -mentului verbal si nonverba l

4. Dirijarea invatarii

Conversatia Explicatia

sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va da cate un pui de urs sau veverita. Castiga echipa care a acumulat cei mai multi pui (ursi, veverite) Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie. JOCUL DE PROBA:Se va realiza jocul de proba cu doi copii din echipele deja formate. Educatie muzicala: Zana Padurii ne roaga sa ne umplem pieptul cu aerul curat al padurii pentru a prinde puteri. Exercitii de respiratie: - Mirosim florile de la marginea padurii (la comanda educatoarei copiii imita mirosul florilor si expira aerul inspirat) - Copiii inspira adanc sip e expiratie rostesc propozitia: Vai, ce frumos este la noi! - Cum face sarpele? Pe expiratie se pronunta sunetul S prelung, pana la semnalul de incetare. Exercitii melodice: Ca sa li sa para copiilor drumul mai scurt , copiii se vor ingana cu pasarile cerului:
-

Demonstratia

Apreciere a rezolvarii corecte a sarcinii date Demonstratia Exercitiul

cip,cirip,cip,cirip cip,cirip,cip,cirip

sau cu greierii din iarba:


-

Demonstratia Exercitiul Apreciere a rezolvarii


8

cri,cri,cri cri ,cri, cri

sau raspund ursului care-si cauta hrana prin tufisuri:


-

mor, mor, mor mor , mor , mor Exercitii ritmice:

corecte a sarcinii date

Si pentru ca aproape am ajuns de podeca pe care noi trebuie sa ne deplasam, copiii sar si bat din palme strigand de bucurie :
-

Tra, la,la,la,la Tra, la, la,la,la

Activitate matematica:

Demonstratia Exercitiul

DESFASURAREA JOCULUI: Educatoarea impreuna cu copiii merg pe cararea din padure si ajung la: Varianta 1 : Prima cifra gasita ne anunta ca am ajuns la primul indiciu. Gasirea traistutei cu plicuri ce contin ghicitori. Dezlegarea ghicitorilor si numararea raspunsurilor corecte. Varianta 2 : A doua cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al doilea indiciu: ferma cu animale domestice. Cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita. Echipa ursuletilor: -

Traista Plicuri cu ghicitori Exercitiul Explicatia Animale domestice , casuta, Cifre

Apreciere a rezolvarii corecte a sarcinii date

Numara purcelusii si spune cati sunt? Aseaza cifra la locul potrivit.

Echipa veveritelor: Numara caii si spune cati sunt?


9

Educatie muzicala: Activitate matematica:

Aseaza cifra la locul potrivit.

Copiii vor interpreta cantecul IN PADUREA CU ALUNE unde copii vor respecta linia melodica si vor imita sunete din mediul inconjurator. Varianta 3: : A treia cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al treilea indiciu: la ZOO. Tot cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita. Echipa ursuletilor: Numara leii si spune cati sunt? Aseaza cifra la locul potrivit.

Exercitiul Explicatia

Palarie de vanator

Animale salbatice , ZOO, Cifre

Echipa veveritelor: Numara elefantii si spune cati sunt? Explicatia Exercitiul

Educatie muzicala:

- Aseaza cifra la locul potrivit. Copiii vor interpreta cantecul GRAIUL ANIMALELOR unde copii vor respecta linia melodica si vor imita sunete din mediul inconjurator. Varianta 4 A patra cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al patrulea indiciu: casa padurarului. Tot cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita. Echipa ursuletilor: Pune atatia iepurasi cat arata cifra mea. Numara ursuletii si pune cifra corespunzatoare.

Palarie de vanator

Apreciere a rezolvarii corecte a sarcinii date

Exercitiul Explicatia Animale salbatice si


10

Aseaza cifrele amestecate in ordine crescatoare.

Echipa veveritelor: -

Pune atatia ursuleti cat arata cifra mea. Numara catelusii si pune cifra corespunzatoare. Aseaza cifrele amestecate in ordine descrescatoare. Exercitiul Explicatia

animale domestice , casuta vanatorului, Cifre

Varianta 5: A cincea cifra gasita ne anunta : Ce de pesti multicolori, Si ce lada lucitoare, Plina de lacate De ce este oare? Le cer copiilor sa pescuiasca atatia pesti cat arata cifra mea. Rog un copil din echipa ursuletilor sa numere pesti prinsi de colegul de la echipa veveritelor si invers. 5.Obtinerea performantei Copiii va trebui sa rezolve sarcinile pe care Zana Padurii le-a lasat pentru ei: Sari de 7 ori ca iepurele. Fa cum face vaca de 6 ori. Sari cum sare cangurul de 5 ori. Fa cum face ursul de 7 ori.

Pesti,cifre, undite, galetuse, lada, lacate

Exercitiul Explicatia Problematizarea

Apreciere a rezolvarii corecte a sarcinii date

6. Evaluare

Educatoarea le multumeste copiilor ca au gasit comoara , ii felicita pentru raspunsurile corecte date si discuta rezultatele obtinute.

Conversatia Exercitiul Explicatia


11

ADP ALA I Prezentarea continutului

Tranzitie : Ratustele mele cantec imitand miscari asociate versurilor. Acum sa mergem la sectoare sa vedem ce descoperim ? Lacatele de la comoara cu ce le vom deschide oare?

Explicatia Conversatia

La sectorul ARTA vor putea demonstra cat de bine stapanesc tehica lipitului si numaratul. Copii trebuie sa coloreze animalul ales cu culoarea corespunzatoare si sa lipeasca atata material marunt cat arata cifra din dreptul fiecarui animal (legenda) La JOC DE ROL copii vor fi cofetari si vor pregatii prajituri din biscuiti ( 7 la numar) unse cu fineti,asezandu-i unul peste altul intr-un teanc. La JOC DE MASA copii vor reconstitui puzzle cu animale. Exercitiul Trebuie sa aleaga piesele corespunzatoare fiecarui animal, sa Explicatia asambleze piesele, sa le numere si sa recunoasca cifra ascunsa. Conversatia Educatoarea le propune prescolarilor alegerea unui centru in care vor dori sa lucreze cu specificatia ca se pot roti in ordinea preferintelor. Educatoarea va supraveghea activitatea din sectoare si ii va ajuta acolo unde este cazul.

Lipici, servetele umede,siluete animale, legenda, animal marunt (stantat) Paine, fineti, cutit plastic, sortulete, platouri Puzzle animale

Obtinerea performantei

Laptop , CD cu muzica Evaluare Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda Turul Galeriei Copiii vor trece pe la fiecare sector sa vada sis a aprecieze cum au fost realizate lucrarile, realizandu-se o mica expozitie. Masti cu animale Calut de plus Imagini cu

Proba practica

Obs. comporta -mentului copiilor


12

animale *Joc de atentie:Animalul si scaunelul lui ALA II Prezentarea continutului Li se va da copiilor cate o masca cu animal pe care se afla scrisa o cifra. Copiii se aseaza in cerc , vor fi asezate scaune mai putine decat numarul de copii. Educatoarea arata o cifra, se porneste muzica si vor dansa doar copii pe a carui masca este scrisa cifra, pana ce educatoarea o va opri. Ei trebuie sa-si gaseasca repede un scaun. Cel ramas fara scaun va fi exclus din joc. Treptat se vor elimina toate scaunele. Ultimul copil ramas va fi declarat castigator. *Joc de miscare: Atinge calutul! Presupune ca copiii sa formeze doua echipe si asezati pe doua siruri. Primul copil din fiecare sir va trebui sa sara de sapte ori ca iepurele, sa atinga calutul si apoi sa alerge inapoi, predand stafeta urmatorului copil din sir. Castiga echipa care a reusit sa parcurga traseul si sa predea stafeta tuturor copiilor. *Joc linistitor : Ce s-a schimbat? Copii sunt asezati pe covor in cerc. Zana Padurii ne-a trimis un plic cu imagini, grabita ea nu a asezat bine unele elemente.Ea le cere copiilor sa priveasca imaginile, sa stabileasca greselile, sa efectueze aceste greseli care se impun (ex: iepurasul are coada de vulpe, coarne de cerb, corp de elefant), sa numere greselile. Jocul continua pana cand toate imaginile sunt corectate de greseli. Jocul

Exercitiul

Explicatia

Jocul de miscare Exercitiul

Conversatia

Apreciere a rezolvarii corecte a sarcinii date

Obtinerea performantei

Dupa explicarea regulilor jocului se va trece la realizarea jocului de proba. In desfasurarea jocurilor de catre copiii se va pune
13

accent pe respectarea regulilor de joc. Explicatia Evaluare Cheile le-am descoperit, comoara indata o vom deschide. Dar nu inainte de a face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. Conversatia Incheierea activitatii Copiii deschid comoara si descopera recompensele , drept rasplata pentru munca lor .

Obs. comporta -mentului copiilor

14

S-ar putea să vă placă și