Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Limba și literatura română

Chișinău 2023

Proiect didactic
Studentul stagiar:Axenti Dorina
Clasa: a- II-a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecţiei:Viteza și ritmul citirii.Textul Baba Dochia
Tipul lecţiei: Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competențe:
3.1.Utilizarea tehnicilor de lectură corectă,conștientă și fluentă
3.3. Identificarea trăsăturilor fizice și morale ale personajelor principale dintr-un text literar citit.
Obiective operaţionale:
O1 –să utilizeze tehnicile de lectură corectă,conștientă și fluentă
O2 –să identifice trăsăturile fizice și morale ale personajelor principale dintru-un text literar citit
O3- să caracterizeze personaje din text prin evidențierea calităților și viciilor acestora
O4 –să citească poeziile în moduri diferite :cu ritm, cu bătăi din palme
O5- să identifice din text cuvinte cu același înțeles și sens opus pentru cele propuse
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia
b) Mijloace de învăţământ: Manual,caiet
c) Forme de organizare : Frontal, individual
Produsul 15 Criterii de evaluare Criterii de succes
Textul citit la prima vedere 1.Citirea cursivă și fluentă a textului 1. Citesc cursiv și fluent textul.
2. Articularea corectă a cuvintelor 2. Articulez corect cuvintele
3. Respectarea intonației impusă de conținut 3. Respect intonația impusă de conținut și de
și de semnele de punctuație semnele de punctuație.
Produsul 21

Strategii ECD:
Profilul personajului literar. 1. Identificarea personajului literar. 1. Identific personajul literar.
2. Descrierea fizică,morală,a personajului 2. Descriu cum arată.
3. Explicarea faptelor personajului literar. 3. Explic faptele personajului literar.
4.Exprimarea ghidată a opiniei proprii despre 4.Exprim ghidat opinia proprie despre personaj.
personaj.

-Tipul de evaluare(inițială/formativă interactivă/formativă punctuală/formativă pe etape/sumativă)


-Instrumentul de evaluare(probă scrisă/probă orală/probă practică/test/proiect) metode,procedee și tehnici utilizate ;
-Produsul(ele) evaluate- doar în cazul evaluării instrumentale (evaluare formativă punctuală ; evaluare formativă în etape.

Produsul evaluat : P8. Alfabetul valorilor


1. Respect drepturile tuturor.
2. Listez valorile morale de care mă ghidez în relațiile cu ceilalți oameni.
3. Aranjez în ordine alfabetică aceste valori.
Resurse :
Umane: 22 elevi
Temporale:45 min
Bibliografie:
-Curriculum Național. Învățământul primar. Chişinău: MECC. 2018, p. 189.
- Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, MECC. 2018.
- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV
(2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf
- Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în
învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_ecd_1-4_20.11.2019_site_final.pdf
Demersul didactic al lecției

O Elemente de conţinut T Strategii didactice Strategii de


Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Mijloace de evaluare
procedee învățământ organizare
Evocare
1.Descifrarea cuvântului, Elevii privesc cu atenție, apoi Careul Frontal
rezolvând Careul. încerca să descifreze Careul. Anexa 1
1.După iarnă vine 1.Primăara 4
anotimpul…… ? 2.Sărmani min
2.Cum sunt numiți copiii 3.Turmă
în legenda Baba Dochia ? 4.Albinele
3.Ce avea Baba Dochia? 5.Martie
4.Fulgii de nea semănau cu
….? Pe verticală obțin cuvântul Iarna.
5.Prima lună de primăvară
este ….. ?
Pe verticală obținem
cuvântul IARNA.

2.Conversația privind -Lunile de iarnă sunt Anexa 2


anotimpul Iarna. decembrie,ianuarie,februarie. 4 Conversaț Frontal Aprecieri
-Care sunt lunile de -După anotimpul iarna sosește min ia verbale
iarnă ? primăvara. euristică
-Ce anotimp sosește după -Noi iubim cel mai mult
anotimpul iarna ? anotimpul primăvara deoarece în
-Care din aceste două acest anotimp totul revine la
anotimpuri vă place mai viață, totul înverzește.
mult ?
2
min
3.Anunțarea subiectului
lecției :Viteza și ritmul
citirii.
Textul Baba Dochia ,,
Legendă populară,,

Realizarea sensului
Lectura Frontal Imaginea,,
4.Lectura imaginii. imagii.Într Păsările în Aprecieri
Elevii observă timp de 2-3 ebările timpul iernii. verbale
minute imaginea pe ecranul
minitorului.
5
Când se petrece acțiunea ? Copii răspund la întrebările
min
adresate.

Acțiunea se petrece în anotimpul


Cui aparținea turma de oi ? primăvara în luna martie.

Turma de oi aparținea babei


O Citirea textului model. Dochia.
1 Citirea textului în lanț.
7 Lectura Fontal
min
Manual P14.Textul
Citirea cu ritm.Citeste.La
fiecare cuvânt bate încet cu Elevii ascultă atent. pag.84 citit de mai
degetul în bancă. multe ori.
Citirea cu bătăi din
palme.La sfârșitul
Apoi elevii vor citi textul în lanț.
propoziției ,bate încet din
palme.

Expresii
lacunare
Independent Manual Capacitatea
Completarea expresiilor 5 pag.84 de a completa
Elevii completează expresiile
O lacunare. min expresii
lacunare
6 Expresiile : lacunare.
Iarna….precum…. Iarna frumoasă precum stele Lucru cu
Fulgi….aidoma….. argintii textul
Independent
Fulgi albi aidoma laptelui
REalizarea sarcinii spumos Manual
independent în caiete.Ex 7 pag.84
6pag84 min

Elevii îndeplinesc sarcina.


Reflecţie

O Realizarea exercițiului 2 Elevii realizează exercițiul în 10 Lucru cu Independent Manual pag Aprecieri
5 pag 84 caiet apoi scriu cuvintele la tablă. min textul 84 verbale și prin
aplauze
Cretă,tablă

Cuvinte cu sens opus Urâtă-....frumosă


Urâtă-.... Darnică-...zgârcită
Darnică-... Cald-.....frig
Cald-..... A plecat-....a sosit
A plecat-....

Aprecieri
Cuvinte cu același sens Elevii realizează sarcina. Frontal verbale și prin
Formează perechi de aplauze
cuvinte. Darnică-Generoasă
Darnică Bălan- Dalb
Castaniu Murg – Castaniu
Bălan
Murg
Dalb
Generoasă
O Identificarea trăsăturilor Caracteriza Caracterizarea
2 ale personajelor din textul re Frontal personajelor
citit.
Baba Dochia Clustering
Copiii

Extindere
Elevii își notează tema pentru 1 Independent
Predarea temei pentru acasă în caiete. min
acasă.
Ex 9 pag 84
Citirea expresivă a
textului.

S-ar putea să vă placă și