Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a A
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Scrierea corectă a cuvintelor cu cratimă la/l-a.
Tipul lecției:lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Unități de competențe:4.1.;4.2.
Obiectivele lecției: lecție de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor.

O1- să formuleze răspunsuri corecte în baza întrebărilor propuse;


O2- să explice regula de folosire a cuvintelor cu cratimă la/l-a în baza cunostințelor;
O3- să realizeze scrierea corectă și ortografică a textului propus;
O4- să manifeste atitudine pozitivă față de colegi pe tot parcursul lecției;

Strategii didactice:
Forme de organizare a clasei: Frontal, individual, frontal-individual
Metode și procedee didactice: Conversația euristică, exercițiul
Mijloace de învățământ: Fișe, caiete, PPT,

Strategii de ECD:1 : evaluare formativă interactivă.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământ primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Limba și literatura română, manual pentru clasa II.
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământ primar. Chișinău:MECC, 2018.
4. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa II. Chișinău: MECC,IȘE, 2019.

1 în clasele I-IV – cu implementarea ECD


SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut Strategii didactice Strategii


t'
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace de evaluare
1.Moment organizatoric. *Elevii se pregătesc toate 1 Frontal
O1 Se organizează clasa pentru lecție. necesarele pentu a începe lecția de min
limbă și literatură română.
3
min. Conversația Scisoare
2.Captarea atenției. *Ascultă cu atenție. Frontal
La noi în vizită a venit albinuța Zuza, ea *Elevii citesc scrisoarea.
ne-a adus în ghiozdanul ei o scisoarea. *,,La” se scrie cu cratimă atunci Exercițiul Fisă de
Citiți scisoarea. (Anexa 1). când se află în fața unei acțiuni. exerciții
O2 Ne amintim, când la se scrie cu cratimă. * Elevii rezolvă exercițiul.
Zuza ne-a pregătit câteva exerciții.
Realizăm exercițiul (Anexa 2) și
completăm fișa cu forma corectă a
cuvintelor cu cratimă.

Frontal-
3.Reactualizarea cunoștințelor. 3 individual
Astăzi ne vom reaminti noțiunile ce țin min. Conversația
O3 de scrierea corecta a ortogramelor la/l- * Când poate fi înlocuit cu spre, euristică
a. se scrie la.
* Când scriem ,,la”. * Înaintea unei acțiuni se scrie l-a
* Când scriem ,,l-a”? .
7
min. Individual
4.Evaluarea curentă, instructivă *Elevii se pregătesc de dictare. Caiet
O4 Propun elevilor o dictare de control. EFI
(Anexa 3)

- Citec o dată textul în întregime; - Elevii ascultă cu atenție textul;


- Citesc prima propoziție; - Elevii ascultă, fără a scrie;
- Dictez fiecare propoziție câte 2 - Elevii scriu cu acuratețe în
cuvinte repetând cuvintele de 2 ori; caietele de clasă;
- După ce elevii au scris propoziția, o - Elevii se verifică dacă au pus
mai repet încă o dată; corect semnele de punctuație.
- Promun elevilor să ne autocontrolăm.
Mai citect o dată textul în întregime
cu intonație, folosind toaste semnele
de punctuație. *Elevii urmăresc dictarea scrisă și
- Prezit la monitor dicarea, org elevii să se autocoreactează
se verifice

- Propun elevilor exerciții după dictare. *Elevii rezolvă sarcinile propuse


*Răspund la întrebări.
Fisă
1. Citiți cu atenție și alegeți forma
corectă! Anexa 4. Prezentare
2. Răspundeți la întrebări: PowerPoint
 Cine în vacanța de vară a plecat la
bunici?
 Pe cine a cunoscut Marian?
 Ce l-a întrebat pe Lucian?
 Unde l-a întâmpinat Lucian pe
Marian?
Anexa 1.
Anexa 2.
Anexa 3.

La iaz

În vacanța de vară, Marian a fost la bunici. Acolo l-a cunoscut pe Lucian, băiatul vecinilor. Într-o zi, el l-a întrebat:

- Vrei să mergem la iaz, la pescuit?


- Da, i-a răspuns Lucian cu bucurie.

La ora nouă fix, Lucian l-a întâmpinat la poartă pe Marian.

Anexa 4.

S-ar putea să vă placă și