Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială


Data: 31.03.2021
Propunător:
Clasa a II-a B
Disciplina: Comunicare în limba română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Subiectul lecţiei: Scrierea corectă a cuvintelor într-un/ într-o, dintr-un/ dintr-o – text suport: Povestea lui Murdărel
Tipul lectiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare - activitate integrată
Discipline integrate: CLR, AVAP
Competențe specifice:

CLR
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare

AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operaţionale:
Cognitive

O1- să citească corect, conştient şi expresiv textul propus;


O2- să formuleze răspunuri potrivite întrebărilor adresate;
O3- să ordoneze întâmplările din text;
O4- să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor într-un/ într-o, dintr-un/ dintr-o;
O5- să asocieze corect cuvinte în construcții date;

1
O6 - să scrie corect un text după dictare;
Psiho-motrice
O7- să păstreze o poziție corectă în bancă pe parcursul activității
Afective
O8- să participe cu interes la activitate

Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda cadranelor


Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fișe de evaluare, caietele de notițe, caietele de teme
Forme de organizare: frontală și independentă
Resurse:
Umane: 21 elevi
Temporale: 40 minute
Bibliografice:
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa a II-a
Cleopatra Mihăilescu, Teodora Pițilă, Manual Comunicare în limba română, EDP, București
Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române – învăţământ primar; Editura Didactică şiPedagogică, Bucureşti, 1993.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Conţinutul învăţării


Crt. Etapele lecţiei/ Ob. Metode și Resurse Forme de Evaluare
timp Op. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor procedee materiale organizare

1. Creez condiţiile optime pentru -Elevii îşi pregătesc cele Observarea


Moment desfăşurarea lecţiei: pregătirea necesare activității. Frontală
organizatoric materialului didactic necesar,
îndrumarea elevilor în activitatea
1 min. de pregătire.

2. Se verifică cantitativ tema scrisă. -Cuvintele într-o/ într-un, Conversați


Reactualizarea Numesc elevi care vor citi câte un dintr-o / dintr-un se scriu a Caietele Aprecieri
cunoștințelor și enunț din temă. întotdeauna cu cratimă. de teme verbale
verificarea Elevii au avut de alcătuit enunțuri ale
temei cu următoarele cuvinte: într-o/ elevilor Frontală
într-un/ dintr-o/ dintr-un . 
3 min. Ne amintim:
Cum se scriu cuvintele într-o/
într-un/ dintr-o/ dintr-un ?
Expun în fața clasei o planșă în
3. Captarea care este ilustrat un băiețel Elevii observă imaginea și o Expunerea Planșa cu Frontală Aprecieri
atenţiei neîngrijit. descriu. Murdărel verbale
Le explic că astăzi îi vom afla
1 min. povestea.
Numele băiețelului din imagine
este Murdărel.

3
Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele
4. Anunţarea operaționale; Elevii sunt atenți la Explicația Frontală Observarea
titlului şi a Le explic elevilor că vom continua explicațiile propunătoarei.
obiectivelor să efectuăm exerciții de scriere
corectă a cuvintelor într-o/într-un/
1 min. dintr-o/ dintr-un folosindu-ne de
textul : ,,Povestea lui Murdărel”.
Scriu la tablă titlul lecției: Exerciții
de scriere corectă a cuvintelor
într-o/ într-un/ dintr-o/ dintr-un.
Distribui elevilor o fișă de lucru cu
5. Dirijarea O1 textul suport: ,,Povestea lui Elevii răspund sarcinilor
învăţării Murdărel” primite.
Solicit elevilor: Citesc textul și răspund corect Aprecieri
22 min. -Citirea în gând a textului; întrebărilor propunătoarei. Lectura Fişe de verbale
-Citirea în lanț; explicativă lucru
Mă asigur că elevii cunosc sensul
tuturor cuvintelor din text.
Adresez apoi elevilor următoarele 1. Murdărel era un băiețel frontală Observarea
întrebări: căruia nu-i plăcea să respecte
1.Cine era Murdărel ? regulile de igienă personală.
O2 2. Cum se comporta el acasă ? 2. Murdărel nu se spăla, se
3.Cum se pregătea Murdărel pentru culca îmbrăcat și nu-i plăcea
școală ? să se spele pe mâini sau pe
4. Ce i s-a întâmplat lui Murdărel dinți.

4
într-o zi ? 3. Murdărel era neglijent,
5.Cine credeti că erau fiinţele mici
nu-și tăia unghiile, ghiozdanul
și ciudate de pe corpul său? și-l făcea în fugă și adesea
6.De ce credeţi că Murdărel avea întârzia.
un coşmar? 4. Pe Murdărel l-a durut
urechea .
7.Ce-ar trebui să facă pentru a 5.Acele ființe erau microbii,
preveni astfel de coşmaruri? pentru că Murdărel nu se Conversați Fișe de
spăla. a lucru
6.Pentru că microbii îi
invadaseră corpul.
7. Să se spele pe corp, pe
- Citirea selectivă: mâini, pe dinți și să aibă grijă
1.-citeşte propoziția în care să fie curat mereu.
Murdărel se pregătește să meargă
la școală; Aprecieri
2.-citeşte propoziţia în care pe verbale
Murdărel îl doare urechea;

Solicit rezolvarea exercițiilor din


fișa de lucru, unde vom avea
următoarele cerințe :
Metoda cadranelor
I.Alege varianta corectă de
O3 răspuns.
Metoda
Murdărel era: I cadranelor
a)un băiat ordonat Murdărel era un băiat căruia
b) un băiat căruia nu-i plăcea să se nu-i plăcea să se spele. (b)
O5 spele
c)un copil ascultător

5
II.Ordonează întâmplările din II
text: Ordinea va fi: 3, 1, 2.
Murdărel ajunge la școală
Murdărel are un coșmar

Murdărel se trezește târziu III

III Asociază acțiunile potrivite Murdărel :


lui Murdărel  așa cum reies din -se trezește târziu
O4 text: -nu se spală
A B -se culcă îmbrăcat
Murdărel se trezește târziu -este dojenit de bunică
nu se spală -nu-și taie unghiile Aprecieri
se culcă îmbrăcat verbale
se spală mereu pe dinți
este dojenit de bunică
O5 nu-și taie unghiile
IV
Într-o zi Murdărel a întârziat
IV Formulează propoziţii cu la școală.
ajutorul cuvintelor: într-o, Murdărel vede o veveriță
într-un, dintr-o, dintr-un. într-un copac.
Murdărel a rezolvat exerciții
dintr-o carte.
Dintr-un text Murdărel a citit
un fragment.

6
3. într-o dumbravă/ într-o
poiană/ într-un tufiș. Dintr-o Exercițiul
Dacă timpul ne permite vom pădure/ dintr-o scorbură/
continua cu sarcinile din fișă: dintr-un copac
4. într-o carte/ într-o zi/ într-o
poveste/ într-un tunel/ într-un
coș/ dintr-o grădină/ dintr-o
casă/ dintr-un pom/ dintr-un
gând.

Elevii vor continua să lucreze în Elevii vor alcătui enunțurile


fișă următoarea sarcină: cerute.
6. Obţinerea O4 5. Alcătuiţi câte un enunţ Exercițiul Fișe de Frontală Aprecieri
performanţei conform cerinţelor: Într-un târziu a sunat lucru verbale
a) într-un să fie situat la începutul clopoțelul.
4 min. propoziţiei; O pupăză a ieșit dintr-o
b) dintr-o să fie situat în interiorul scorbură.
propoziţiei;

7
Voi solicita elevilor să scrie Elevii scriu textul după
7. Evaluarea O6 următorul text după dictare: dictare. Exerciţiul Caietele
activității de clasă Independentă Autoevaluare
Am o familie desprinsă ca dintr-o
7 min poveste.
Locuim cu toții într-o casă
spațioasă.
Bunicul apare zâmbind dintr-un
colț, cu duioșie.
Apreciez participarea elevilor în Elevii sunt atenți la aprecierile Explicația Frontală Aprecieri
8. Încheierea desfăşurarea lecţiei. Anunț tema făcute și își notează tema verbale
activităţii pentru acasă: pentru acasă.
1 min. Reprezentați printr-un desen Calificative
Povestea lui Murdărel.

8
FIȘĂ DE LUCRU (Dirijarea învățării)

1.Citește textul. Observă cuvintele subliniate.

Povestea lui Murdărel


- Murdărel! Murdărel! se aude glasul mamei din bucătărie. Iar vei întârzia la şcoală dacă nu te ridici din pat!
- Bine ! mormăie Murdărel într-o doară. Mă ridic îndată!
- Murdărel, îmbracă-te repede! Te aşteaptă micul dejun care-i așezat într-un colț al mesei!
- Doamne, e 7:40 ! În cinci minute mă îmbrac, îmi fac ghiozdanul, iar în zece minute să ajung la şcoală. Nu
mai am timp de spălat! Dintr-o dată se hotărî. Sunt deja curat pentru că nu m-am murdărit în somn, beau repede
ceaiul dintr-o ceșcuță, înghesui felia de unt în gură și ies dintr-o mișcare pe uşă…
Ce bine că am ajuns la timp! Prima oră avem educaţie pentru sănătate. Aoleu! Ne controlează la unghii!
Oare când mi le-am tăiat ultima oară? Le-aş curăţa repede dacă aş avea un băţ de chibrit…
Murdărel a ajuns într-un târziu acasă. A servit prânzul, dojenit de bunica sa fiindcă a uitat să se spele pe
mâini şi să se schimbe.
- Mor de somn! Sărut-mâna pentru masă, bunico! zise băiatul și plecă în camera lui. Scoase o pătură
dintr-un dulap, se așeză pe pat și se culcă aşa îmbrăcat cum era .
Pe când somnul era să îl cuprindă, un junghi ca un cuțit îi trecu printr-o ureche.
-Au, mă doare ! Murdărel merse la bucătărie să caute o scobitoare pentru a rezolva problema. Noroc că
mama veni repede şi-i puse în ureche câteva picături.
În sfârşit, băiatul ajunse în lumea viselor, dar…stupoare! Pe corpul său se băteau dintr-o parte în alta nişte
fiinţe mici şi ciudate cu nişte guri mari, mari!
Era un adevărat coşmar...

9
2. Rezolvă sarcinile din cadranele de mai jos:

I II
Alege varianta corectă de răspuns. Ordonează întâmplările din text:
Murdărel era:
a)un băiat ordonat Murdărel ajunge la școală
b) un băiat căruia nu-i plăcea să se spele Murdărel are un coșmar
c)un copil ascultător
Murdărel se trezește târziu

III Asociază acțiunile potrivite lui Murdărel  așa cum IV Formulează propoziţii cu ajutorul cuvintelor: într-o, într-un,
reies din text: dintr-o, dintr-un.
A B
Murdărel se trezește târziu
nu se spală
se culcă îmbrăcat
se spală mereu pe dinți
este dojenit de bunică
nu-și taie unghiile

3.Transformă folosind formele: într-o, într-un, dintr-o şi dintr-un.


în dumbravă - ______________ din pădure - ______________
în poiană - ______________ din scorbură - ____________
în tufiș - _____________ din copac - _______________

10
4.Completează, scriind cuvinte potrivite:

într-o carte într-un oraş dintr-o poiană


într-o ________ într-un ___________ dintr-o ________
într-o _________ într-un______________ dintr-o ___________

dintr-un stejar
dintr-un ____________
dintr-un _______

5. Alcătuiţi câte un enunţ conform cerinţelor:

a) într-un să fie situat la începutul propoziţiei;

____________________________________________________________________

b) dintr-o să fie situat în interiorul propoziţiei;

___________________________________________________________________

11

S-ar putea să vă placă și