Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL


UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ


la disciplina științe

Student: Bantea Valeria


Învăţător: Sîrbu Tatiana

2023, Bălți
Clasa: IV
Disciplina: Științe
Subiectul lecţiei: Memoria
Tipul lecţiei: Lecţia de comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Unităţi de competenţă:
3.2. Descrierea unor procese vitale specifice omului.
3.3. Reprezentarea schematică a proceselor vitale ale omului

Obiectivele lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
- Să reproduca noțiunea de memorie .
- Să relateze rezultatele și concluziile jocurilor didactice.
- Să partcipe activ la jocurile de momorie organizate in cadrul lecțiilor

Strategii didactice:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul didactic;
- mijloace de învăţământ: fișă de lucru, planșe, manual, tabla.
- forme de organizare:frontal, independent, în grup.
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:

1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018 Disponibil: https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018. Disponibil: https://mecc.gov.md.
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII t’ RESURSE STRATEGICE
INSTRUCȚIONA
L METOD MIJLO FORM
E ACE E
EVOCARE
1 MOMENTUL Salutul cu elevii, organizarea clasei, aranjarea materialelor didactice. 1’
ORGANIZATOR
IC
2 CAPTAREA Punem pe masă diferite obiecte și un copil va trebui să țină minte apoi să reproducă ordinea 3’ Jocul Anexa Frontal
ATENȚIEI acestora. didactic
REALIZAREA SENSULUI
3 VERIFICAREA Verificarea temei de casă cantitativ și calitativ.
TEMEI DE Un elev va povesti tema de casă.
ACASĂ Învatatoarea va verifica exercițiile pentru acasă.
4 REACTUALIZA 4’
REA Conversați Anexa 2 Frontal
STRUCTURILO
R ÎNVĂȚATE
ANTERIOR

Ce am învățat la lecția precedentă?


Ce inseamnă percepția?
Ce înseamnă sesizarea?
5 ANUNȚAREA Astăzi v-om învăța despre atenție 1’
SUBIECTULUI, v-om afla ca atenția există de lungă durată, scurtă durată, memorie permanentă
ENUNȚAREA
OBIECTIVELOR
6 ÎNVĂȚAREA Însuşirea omului de a păstra în amintire diverse fapte sau evenimente se datorează 2 Povestirea Frontal
CONȚINUTULU memoriei. Cu ajutorul memoriei este posibilă fixarea, păstrarea, recunoaşterea şi
I NOU reproducerea informaţiilor şi trăirilor. Toate informaţiile pe care le obţin organele de simţ
ajung lacreier. Aici îşi au locul nu numai informaţiile percepute pe moment, dar şi cele 2
acumulate în trecut. Acestea se păstrează în creier şi, atunci când ai nevoie de ele, poţi să le Frontal
utilizezi. Astfel poţi evoca mai multe evenimente din viaţa ta de până acum 3 – 8 .Unele
Manual
informaţii se păstrează în memoria ta pentru un timp scurt. De exemplu, un număr de
telefon, hainele pe care le-ai îmbrăcat acum o săptămână etc. O astfel de memorie se
2
numeşte memorie de scurtă durată. Evenimentele importante şi lucrurile exersate se
păstrează un timp mai îndelungat. De exemplu, unele cunoştinţe, un sentiment trăit intens, 3
un film ş.a. În acest caz este vorba de memoria de lungă durată. Unele informaţii însă le ţii
minte toată viaţa: numele tău şi pe cele ale părinţilor tăi, limba în care vorbeşti, ţara în care Frontal
te-ai născut şi trăieşti etc. Acesteia i se spune memorie permanentă. Omul are şi însuşirea 3
Portocală Pâine
Caiet Câine
Literă Arbore
Cocoș Tablou
Vioară Floare

S-ar putea să vă placă și