Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi Tehnologii
OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ″TIMPUL″
SUBIECTUL: CEASUL
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL: formare de priceperi si deprinderi,
DOMENII INTEGRATE: Muzică şi mişcare
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
COMPETENŢE SPECIFICE:
A.V.A.P:
• 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
• 2.3. Realizarea de obiecte simple, pe baza interesului direct;
• 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;
• 2.5. Exprimarea utilității obiectelor realizate prin efort propriu.
M.M.:
• 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;
• 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
C.L.R.:
• 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
• 2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine, prin mesaje scurte;
• 2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;
• 2.5. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
• 4.2. Redarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
M.E.M.:
• 1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
• 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
• 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor;
• 5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte pe baza unui criteriu dat.

Obiective operaționale:
O1- să decupeze după contur hârtie sau carton;
O2- să lipească cifrele in ordinea in care sunt asezate pe ceas;
O3 - să lipească cifrele in ordinea in care sunt asezate pe ceas;
O4 – sa lipeasca cd-ul pe sablonul ceasului;
O5- să lucreze corect, ordonat, păstrând curățenia la locul de muncă;
O6- să redea prin mișcare cântecele de primăvară;
O7 - să analizeze lucrarea proprie şi lucrările colegilor ţinând cont de criteriile de evaluare precizate ȋn timpul orei;

Strategia didactică:
•Metode şi procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, exerciţiul, turul galeriei.
•Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, perforator, foarfece, lipici, fluturi (decupaje), flipchart; stimulente,cd-uri
•Resurse TIC: calculator, videoproiector;
•Forme de organizare: frontală, individuală;
•Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aprecierea individuală;
Bibliografie:
- Cerghit, Ioan, 2006, Metode de ȋnvățămȃnt, Iași, Ed. Polirom
- MECTS- Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi Abilităţi practice aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
EVENIMEN OB STRATEGII DIDACTICE EVALUAR
TUL E
OP CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI RESURSE FORME DE
DIDACTIC
PROCEDEE
MATERIALE ORGANIZAR
E

1.Moment  Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea


organizatori
lecţiei.
c
- pregătirea materialelor
(2 min.) - aranjarea atelierelor de lucru

2.Captarea Pentru că azi am discutat despre timp, am vorbit despre ghicitoare


atenţiei anotimpuri, zilele saptamanii, m-am gandit să încheiem ziua
Conversația Frontal
cu o surpriză pentru Mos Timp si Spiridusii sai. Pentru a
(4 min.)
vedea despre ce este vorba v-am pregatit o ghicitoare. Observare
Vă voi citi o ghicitoare : sistematică
”N-are mâini şi totuşi bate,
Bate-ntruna, zi şi noapte,
Stă oriunde îl vei pune
Şi oricând timpul ţi-l spune!”(ceasul)
3. Anunţarea  Prezint modelul realizat de mine și dăm exemple de
temei
flori ce înfloresc primăvara. Ceasul floare- Frontal
(3 min.) model
Explicația
Conversația

-Demonstrez modul de realizare al ceasului floare


4.Prezentare Pasul 1: Pentru realizarea frunzelor, respectiv a tulpinii
a și intuirea
(care, în cazul nostru se identifică una cu cealaltă), avem Demonstrația
modelului
nevoie de o bucată de hârtie verde. Se pliază pe lungimea ei,
5 min.
exact la jumătate, apoi se taie fâșii egale, de circa 1 cm
grosime. Pentru a ne ușura munca, vom plia din nou hârtia la
Explicația Frontal Observarea
O2 capătul deschis. Această linie imaginară ne va ajuta să știm sistematică
până unde trebuie să tăiem fâșiile(frunzele/tulpinile florilor a elevilor în
ceea ce
din buchet). După ce terminăm de tăiat toate fâșiile, vom
priveşte
5.Explicarea strânge cele două capete ale hârtiei ca într-un cerculeț mai colaborarea
și mic, pentru a forma buchețelul. Pentru a le fixa, vom folsi şi iniţiativa
demonstrare capsatorul sau lipici. în cadrul
a modalității lecţiei,
de realizare Pasul 2: Vom decupa apoi forme diferite de flori, pe care le creativitatea
şi spiritul de
20 min. O3 vom lipi pe tulpinile deja capsate.
observaţie
Pasul 3: Pentru a orna frumos buchetul, vom decora cu Conversația

fluturași colorați și fundițe.

- Înainte să începem realizarea lucrărilor vom executa câteva Exercițiul Frontal

exerciții pt. dezvoltarea mușchilor mici ai mâinii.


O1 -Elevii încep să lucreze urmărind etapele de realizare, eu
îndrumându-i permanent. Observarea sistematică a elevilor Individual
în ceea ce priveşte colaborarea şi iniţiativa în cadrul lecţiei,
O4 creativitatea şi spiritul de observaţie .
5. Evaluare Lucrările vor fi expuse în fața clasei și vor fi analizate
frontal, evaluându-se după următoarele criterii: - respectarea
5 min. Turul galeriei Buchețelele de Frontal analiza
temei date; - aspectul îngrijit al lucrării; - respectarea
O6 flori produselor
etapelor de lucru: - finalizarea lucrării. Conversația
activităţii
Se vor evidenția și sentimentele care i-au încercat pe copii,
știind scopul realizării acestor buchețele.

Activităţi  Vom cânta melodii despre primăvară, omagiind


recreative anotimpul în care ne aflăm, apoi se vor împărţi elevilor
O5 Cântarea colectivă Casetofon Frontal Observarea
stimulente.
6 min. sistematică

6.Încheierea - Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra


activității participării elevilor la lecţie, precum şi asupra Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
2 min. comportamentului lor pe parcursul orei. Individual verbale

Anexa 1
BUNICA

Buna mea, bunica buna, 


Cu tine e-asa de bine! 
Nimeni nu stie sa spuna 
O poveste ca si tine. 

Esti un munte de rabdare 


Si ma ierti cand eu gresesc. 
Uneori te supar tare, 
Dar tu stii cat te iubesc. 

Ai muncit o viata-ntreaga 
Sa ne fie noua bine. 
De vei fi candva bolnava 
Noi o sa-ngrijim de tine. 

Anii trec, se duc si daca 


Vei fi slaba si batrana, 
Vei ramane-ntotdeauna 
Bunicuta mea cea buna.

S-ar putea să vă placă și