Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.11.2018

ȘCOALA: Liceul Special ”Moldova” Tg. Frumos

CLASA: a III- a

PROPUNĂTOR: Manole Alina- Vasilica (căs. Terente)


Timofte Adina
ARIA CURRICULARĂ: Terapie complexă și integrată

TIPUL ACTIVITĂȚII: Terapie ocupațională

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII : Decorațiuni de Crăciun


OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Consolidarea unor priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Confecționarea decorațiunilor de Crăciun utilizând diverse materiale prin
decupare, lipire, colorare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. cognitive:
O1- să precizeze principalele caracteristici ale unui brad;
O2- să denumească anotimpul în care se folosesc decorațiuni de Crăciun;
O3- să identifice etapele de lucru pentru realizarea decorațiunii;
2. psihomotorii:
O4 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea instrumentelor/materialelor de lucru;
Obiectiv diferențiat: O5 – să exploreze tactil instrumentele și materialele de lucru;
O6- să coloreze bețișoarele de lemn;
O7- să lipească materiale pe bețișoarele de lemn;
O8- să decupeze ornamentele pentru brăduț;
3. afective
O9- să manifeste spirit de cooperare și ajutor reciproc;
O10- să participe cu interes la realizarea activității;
O11- să asculte cu atenție profesorul;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, observația dirijată
Mijloace de învăţământ: planșă, foarfece, lipici, culori, bețișoare de lemn, sfoară, ață/mohair,
carton/hârtie colorat/ă.
b) Forme de organizare: frontal, individual
RESURSE UMANE: 12 elevi (2 cu cecitate și 10 cu ambliopie medie, deficit de atenție și rigiditate
manuală)
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob. TIMP CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi Mijloace de Forme de
ACTIVITAŢII Op. procedee învăţământ organizare EVALUARE
Activitate profesor Activitate elevi
I. Moment 2 min. Pregătește materialelor Se pregătesc pentru oră Conversația Materiale Frontal
organizatoric și necesare realizării activității; (foarfece,
captarea atenţiei Asigură un climat lipici, bețe,
psihopedagogic propice
etc)
desfășurării activității în
condiții bune

II.Anunţarea O11 2 min. Întreabă elevii: ”Care este Răspund la întrebarea adresată Conversația Frontal
temei şi sărbătoarea voastră prefe- de profesor.
obiectivelor rată?” Anunță tema Ascultă cu atenție enunțarea
operaţionale activității: ”Decorațiuni de temei și a obiectivelor.
Crăciun”, precum și Adresează întrebări.
obiectivele:
- Descrierea bradului
- Denumirea
materialelor
- Identificarea etapelor

III. Dirijarea
învățării

3 min Inițiază o discuție despre Răspund la solicitările profeso- Conversația, Frontal


1.discuție O1 Planșă
caracteristicile bradului, rului privind caracteristicile
premergătoare O2 Explicația
utilizând o planșă pentru a unui brad.
explica asemănarea acestuia
cu forma de triunghi pe care
o va avea decorațiunea.

2.prezentarea O3 5 min Prezintă elevilor o decora- Sunt atenți la prezentarea făcută Conversația, Model Frontal
țiune sub formă de brad din de profesor și explorează tactil Explicația
lucrării model O5 decorațiune
bețișoare de lemn și trece pe modelul oferit.
la fiecare elev.
Prezentarea etapelor necesare
de realizare a decorațiunii:
1. colorarea celor trei
bețișoare cu o culoare
preferată de elevi
2. lipirea bețișoarelor între
ele, în formă de triunghi
3. decuparea și lipirea
tulpinii bradului
4. decorarea bradului cu
materiale diverse
5. prinderea sforii pentru
agățare
6. atașarea steluței din vârf

3.efectuarea O4 25 min Împarte materialele necesare


Respectă etapele și realizează Foarfece,
propriu-zisă a O6 realizării lucrării. Individual
decorațiunea: colorează, lipesc, Exercițiul, lipici,
Asigură fond muzical
lucrării O7 decupează. decorațiuni,
specific Crăciunului.
O8 Cer ajutor atunci când au Observarea hârtie,
Observă modul în care
O9 nevoie. dirijată bețișoare,
lucrează elevii.
O10 Cooperează și ajută colegii dacă alte
Intervine pentru a ajuta
aceștia au nevoie. materiale
atunci când este nevoie.
Cei care termină prima
Dirijează lucrul celor doi
activitate, pentru a nu se plictisi
copii cu cecitate.
vor realiza fulgi de zăpadă din
Elevilor care termină mai
farfurii de unică folosință sau
repede de lucrat, le mai
hârtie albă.
prezintă o mică activitate și
anume realizarea unui fulg de
zăpadă din farfurii de unică
flosință sau hârtie albă

7 min Apreciază lucrările elevilor.


IV. Încheierea Împodobesc bradul din clasă.
activității Îi invită pe elevi să Admiră lucrările colegilor lor. Conversația
împodobească bradul clasei
cu decorațiunile create de ei
conține numere. Fiecărui calculator vizual verbală pentru
număr de pe planșă îi în modul în care
corespude o foiță de pe Conversaţia PowerPoint elevii vor
catedră. Vom recunoaște
rezolva
numerele împreună, iar pe
rând elevii vor ieși din bănci, Exerciţiul exercițiul
vor veni la catedră și vor
alege foița numărului
corespunzător. După ce
VI .Obţinerea găsește foița, elevul trebuie
performanţei O5 să o lipească pe planșă, peste
căsuța numărului potrivit.
O6
O3
O9 12 min Exerciţiul Individual
Problematiz
a-rea -apreciez
În continuare, elevilor li se Fişe de capacitatea de
V .Asigurarea O10 va prezenta o poveste, cu lucru a efectua
ajutorul imaginilor din Power
feedback-ului (anexa 1/ calculele şi de
Point: ”După cum vedeți, cei
doi minioni (Kevin și Bob) anexa 2) a rezolva
vă cer ajutorul în rezolvarea problema dată
O10 2min unei probleme. Cei doi sunt -autoevaluarea
VI. Evaluarea supărați deoarece câteva
numere nu își mai cunosc
locul, haideți să așezăm
numerele și să îi facem
-aprecieri
fericiți pe cei doi minioni.”
Aici elevii vor avea pe verbale
calculator câteva șiruri de
numere, cu câteva lipsă, după
modelul următor:
”10, 20, 30, , 50, 60...
100, 200, , 400, 500...”,
și pe rând vor veni să
completeze spațiile goale.
Anexa 1:
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și