Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect Didactic

Unitatea de invatamant : Cnetrul Scolar de Educatie Incluziva nr 1 Bacau


Data:
Clasa:
a IV-a
Propunator:
Avasiloaei Anca
Aria Curriculara:
Terapie Educationala Complexa si Integrata
Terapia:
Ludoterapie
Tema:
Calatorie in lumea animalelor
Tipul activitatii:
Consolidarea si sistematizarea cunostintelor
Obiective cadru:
Stimularea autocunoasterii si a cunoasterii mediului inconjurator.
Obiective de referinta:
Reactualizarea cunostintelor referitoare la animalele domestice cunoscute;
Activizarea si imbogatirea vocabularului, dezvoltarea capacitatii de comunicare orala;
Obiective operationale:

Cognitive
O1 - Sa recunoasca animalele prin reactualizarea cunostintelor;
O2 - Sa-si insuseasca noi cunostinte si sa le integreze in enunturi simple;
O3 Sa dezvolte si consolideze conduite spatiale si de marime.
Afective
O4 - Sa participe voluntar la activitate;
O5 Sa dezvolte deprinderi pozitive fata de animale finalizate in comportamente prin
atitudini pozitive de: protejare,ingirjire.
Psihomotorii
O6 Sa-si coordoneze miscarile pentru imitarea animalelor;
O7 Sa manuiasca corect materialele in functie de cerinta jocului didactic.

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia,observarea,exercitiul motric,explicatia,demonstratia,
jocul de rol.
b) Materiale(mijloace): imagini animale,planse.
Forme de organizare: Frontal -Individual
Durata:
45 min.
Bibliografie:
- Programa colar de terapie educaional complex i integrat cls. I-VIII, Bucureti,
-

Terapie Educationala Complexa si Integrata-Ghid pentru invatatorii si profesorii educatori


din scolile speciale (deficienta mintala) Editura Tehnopress , Iasi , 2005.

Nr.
Crt.
1.

2.

Secventele
activitatii

Timp

Momentul
Organizatoric

Captarea Atentiei

Ob

O1
3.
4.

Anuntarea temei
Desfasurarea
activitatii

Continutul instructiv-educativ

Metode si
procedee

Pregatirea materialului necesar activitatii si


asigurarea unui climat psihoafectiv propice
desfasurarii activitatii.

Conversatia

Stiu ca voi iubiti foarte mult animalele.


Care este animalul vostru preferat?
Unde traieste?-Cine il ingrijeste?

Astazi vom calatori in lumea animalelor.

35

O2

O3

O6
O4

a.)Recunoasterea animalelor si a mediului de


viata
Se prezinta elevilor planse cu diferite animale
si acestia trebuie sa le recunoasca/denumeasca.
Dupa recunoasterea si numirea animalelor
acestia sunt intrebati:
Cum face...?
Unde traieste , in padure sau pe langa casa
omului?
De ce cresc oamenii animale?
Reamintirea notiunilor :domestic/salbatic
b.)Jocul didactic:Imitarea animalelor
Jocul didactic consta in imitarea/recunoasterea
animalelor.
Fiecare elev este poftit pe rand in fata clasei ,
unde trebuie sa imite un animal ( prin gesturi , dar
si onomatopee).
Se explica elevilor ca trebuie sa recunoasca
aimalul imitat , sa ridice mana si sa-l numeasca.
Elevii sunt incurajati si indrumati permanent; in
cazul in care nu reusesc sa ghiceasca,elevul care
imita este rugat sa raspunda la intrebari
ajutatoare:

Mijloace de
nvmnt

Conversatia

Modalitati
de evaluare

Apreciez
capacitatea
de atentie

Explicatia
Planse animale
Conversatia

Apreciez
capacitatea
de atentie

Explicatia

Conversatia
Frontala
Explicatia

Explicatia
Conversatia

Individuala

Nr.
Crt.

Secventele
activitatii

Timp

Ob

O2

O4

O5

5.

Evaluarea

Continutul instructiv-educativ
Ce culoare are animalul imitat?
Unde traieste?
Ce mananca?
c.)Jocul didactic:Potriveste personajul
Se propune elevilor un alt joc , acela de a aseza
un animal din poveste in treptul plansei
corespunzatoare.
Ne vom reaminti povestile cu animale
cunoscute:
Ursul pacalit de vulpe
Capra cu trei iezi
Scufita rosie
Sunt afisate planse cu etape din povestile
respective , iar elevii trebuie sa aseze imaginea
animalului in dreptul plansei corespunzatoare.
In timpul jocului copii sunt intrebati:
Cum este ursul mic/mare?
Cum este vulpea blanda/sireata?
Cum este lupul? Si stie cineva cum canta
acesta iezilor din poveste?
d.)Exercitii de relaxare
Se citesc ghicitorile:
Cat e vara - cucurigu!
Cucurigu - cand da frigu!
Cine-i frate dumnealui?
Cum il cheama?
Poti sa-mi spui?
(cocosul)
Roade oase,
Sta in cusca,
Pe dusmanii sai ii musca.
(cainele)
Elevii sunt apreciati si incurajati sa iubeasca
animalele si sa aiba grija de acestea, iar la final
vor primi cate un stimulent(material sau

Metode si
procedee

Mijloace de
nvmnt

Modalitati
de evaluare

Jocul didactic
Demonstratia
Planse povesti
Instructajul

Apreciez
capacitatea
de atentie
Jetoane cu
animale

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Aprecieri
finale

Nr.
Crt.

Secventele
activitatii

Timp

Ob

Continutul instructiv-educativ
comestibil).

Metode si
procedee

Mijloace de
nvmnt

Modalitati
de evaluare

S-ar putea să vă placă și