Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Pedagogic „Ștefan Odobleja”


DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE
PROPUNĂTOR: Pricodan Ovidiu si Oana Gustea
DATA: 12.12.2022
CLASA: a-X-a
SUBIECTUL:,,MEMORIA”
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștințe
SCOPUL:-insuşirea noţiunii de,, memorie”(definiţie, faze, caracteristici,
relaţii cu alte procese);
-dezvoltarea limbajului, coerenţă în vorbire, precum şi a
proceselor psihice: gândirea, imaginaţia, voinţa, etc.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să definească memoria
O2-să identifice fazele memoriei;
O3-să explice legile memoriei şi factorii ei;
O4-să explice condiţiile unei memorări eficiente;
O5-să argumenteze importanţa fiecărui mecanism al
memoriei pentru propria activitate de învăţare;
O6- reactualizarea informațiilor
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a).Mod de abordare a învăţării: prezentare-receptare
b).Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, argumentarea,
demonstraţia, problematizarea
c).Forma de organizare: frontală, individuală
d).Material bibliografic: Mielu Zlate,, Secretele memoriei”, Tinca Creţu
Manual pentru clasa a-X-a şcoli normale şi liceu, Ed. Did. Şi Ped.,Buc 1997

1
e).Durata: 50’
f). Locul de desfăşurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE

1. Identificarea unor fapte, procese şi concepte specifice domeniului ştiinţelor sociale şi a relaţiilor dintre acestea, prin
intermediul conceptelor specifice ştiinţelor sociale şi umane.
2. Utilizarea unor instrumente specifice ştiinţelor sociale şi umane pentru caracterizarea generală şi specifică a unei probleme
teoretice şi practice.
3. Explicarea unor fapte, fenomene, procese specifice domeniului ştiinţelor sociale prin intermediul metodelor teoretice.
4. Interpretarea din perspectiva ştiinţelor sociale şi umane a rezultatelor unor analize sau cercetări şi a diferitelor puncte de vedere
studiate.
5. Realizarea unor conexiuni între cunoştinţele dobândite în domeniul ştiinţelor sociale şi umane şi aplicarea acestira în evaluare
şi optimizarea soluţiilor unor situaţii-problemă

Desfasurarea lectiei

2
NR. MOMENTELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA TIP DE
CRT. LECŢIEI OPER. PROFESORULUI ELEVILOR ÎNVĂȚARE
După ce am intrat în clasă, salut elevii și fac Elevii îşi pregătesc pe
1. MOMENTUL prezenţa. bănci cele necesare orei
ORGANIZATORIC de psihologie.
Folosesc mijloace şi procedee didactice menite Elevii sunt atenţi.
2. CAPTAREA să capteze atenţia.
ATENŢIEI
Verific lecţia anterioară, adresând întrebări. Elevii nominalizaţi
3. REACTUALIZAREA În acest punct al planului de lecție, se face o răspund.
CUNOŞTINŢELOR O6 scurtă recapitulare a lecției predate ora trecută,
recapitulare care constă într-o serie de
întrebări.

Astăzi vom învăţa la ora de psihologie Elevii sunt atenţi.


4. ANUNŢAREA ,, Memoria”.
TEMEI
Scriu titlul lecţiei pe tablă (Memoria), iar apoi Elevii sunt atenţi şi R
5. DIRIJAREA îi voi întreba pe elevi ce înseamnă memoria. răspund la întrebări. E
ÎNVĂŢĂRII O1 În urma răspunsurilor elevilor , le voi da C
definiția memoriei așa cum este găsită în E
manualele de specialitate: ,, Memoria este P
procesul psihic care asigură întipărirea, T
stocarea şi reactualizarea experienţei I
anterioare”. Elevii ascultă şi notează V
În calitate de proces psihic în câte faze credeţi în caiete. Ă
că se realizează aceasta? Şi care sunt?
Cele trei faze ale memoriei sunt întipărirea,
stocarea şi reactualizarea.
O2 Notez şi eu pe tablă sub formă de schemă …răspund la întrebări.

3
fazele. Notează în caiete. R
Ce credeţi că înseamnă întipărirea? E
....este faza memoriei în care informaţia se C
traduce într-un cod ( imagine, sunet, E
propoziţie)astfel încât să poată pătrunde în P
sistemul memoriei. T
Stocarea (conservarea, păstrarea)- reţinerea Elevii răspund la întrebări I
O4 informaţiilor pe o perioadă mai lungă sau mai prin completare reciprocă V
scurtă de timp. Ă
Reactualizarea (recuperarea) are în vedere
aducerea la suprafaţă a informaţiilor reţinute. O
Reactualizarea se poate realiza sub forma P
recunoaşterii sau a reproducerii. E
Memoria este o capacitate generală a întregii Elevii ascultă. R
O3 materii , fie ea vie sau nevie. A
Ex. Se vorbeşte despre memoria maşinilor. T
Capacitatea reţinerii de informaţii şi apoi de a o O
furniza în vederea realizării ei. R
Memoria maşinilor, memoria sistemelor I
biologice vii în special cea umană, capătă E
forma unui proces psihic complex.
Completez această idee cu exemplul următor:
Animalele dispun şi ele de memorie şi reţin
imaginile obiectelor.dacă câinele nu şi-ar Işi notează pe caiete
cunoaşte stăpânul ar sări la el şi l-ar muşca. noţiunile importante.
Memoria este o capacitate psihică absolut
necesară fără de care viaţa ar fi practic
imposibilă. Să ne imaginăm pentru moment ce
s-ar întâmpla fără memorie?
Omul ar trăi într-un continuu prezent,
comportamentul ar fi haotic, spontan, fără

4
O5 durabilitate în timp, totul i s-ar părea absolut
nou. Psihologul danez, Lange spune că ,, viaţa R
psihică a omului fără memorie este doar un E
ghem de impresii sensitive, adică un prezent C
fără trecut, dar şi fără viitor”. Elevii ascultă şi notează. E
Despre memorie putem spune că se află într-o P
strânsă interacţiune şi interdependenţă cu toate T
celelalte procese, însuşiri şi capacităţi psihice I
fiind influenţate de ele şi influenţându-le V
totodată . Ă
Ce fel de proces este memoria?
Memoria este un proces activ deoarece faptele
memorate , păstrate şi reactualizate suportă
modificări importante , reorganizării,
sistematizării.
Memoria are un caracter inteligibil situaţional,
relativ fidel , selectiv mijlocit.
Caracterul inteligibil-presupune înţelegerea
informaţiilor memorate, organizarea
materialului de memorat după criterii de
memorat. O
Caracterul selectiv –omul reţine şi P
reactualizează doar o parte a informaţiilor. E
Selectivitatea poate fi determinată de starea R
emoţională , de atitudinea pe care o avem faţă A
de un anumit eveniment . T
Prin valoarea adaptativă , prin rolul echilibrării I
organismului cu mediul ,, memoria” merită V
caracterizarea dată de psihofiziologul rus Sunt atenți și încearcă să Ă
I.M.Secenov de,, condiţie fundamentală a vieţii răspundă
psihice” sau mai uzual,, piatra unghiulară a

5
vieţii psihice”.
Spuneţi la ce s-a referit Secenov în citatul său?

O1 Pun întrebări din lecţia prezentă şi permit


6. FIXAREA elevilor să participe deschis la conversaţie.
CUNOŞTINŢELOR O2 Ce este memoria? Elevii răspund la Operativă
Care sunt fazele memoriei? întrebări.
Dar întipărirea?
Care sunt caracteristicile memoriei?
În funcţie de participarea la lecţie se vor Sunt atenţi şi încearcă să
7. ASIGURAREA consemna dificultăţile, lacunele şi se va reveni completeze lacunele.
FEED-BACK-ULUI asupra aspectelor neclare.
Apreciez participarea elevilor la lecţie.
8. ÎNCHEIEREA
LECŢIEI

S-ar putea să vă placă și