Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.11.2022
Clasa: a X-a
Disciplina: Psihologie
Unitatea de învățare: Procese psihice cognitiv senzoriale
Lecția: Percepția
Tipul lecției: fixare de cunoștințe
Durata: 50 minute
Scopul lecției: fixarea cunoștințelor dobândite referitoare la percepții
Obiective operaționale:
O1: Să caracterizeze două faze ale percepției, discriminarea și identificarea stimulului, folosind exemple din propria experiență;
O2: Să precizeze felul în care sunt valorificate iluziile perceptive în artă sau cinematografie, pe baza lucrului în echipă;
O3: Să descrie spiritul de observație, folosindu-se de imaginea prezentată;
O4: Să argumenteze rolul percepțiilor, cu propriile cuvinte.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, brainstorming
 Mijloace de învățământ: prezentare powerpoint, fișe de lucru individual, fișe de lucru pe grupe, imagine, caiete
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Referințe bibliografice:
 Programă școlară pentru disciplina Psihologie - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației şi cercetării nr. 4598 / 31.08.2004
 M.Zlate (coordonator), T. Crețu, N. Mitrofan, M.Aniței, Psihologie. Manual pentru clasa a X-a, Ed. Aramis, 2005
DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Metode
Momentele Ob. Forme de Observ
Conținut și Mijloac Evaluare
lecției op organizar ații
procede e
e
e
Moment Se asigură un climat psihoeducațional optim pentru
conversa
organizatoric buna desfășurare a lecției. Frontal
ția
1 min
Captarea
Convers
atenției Se adresează câteva întrebări cu privire la ceea ce au Frontal Orală
ația
1 min parcurs ora trecută, anume Percepțiile.
Verificarea cunoștinelor acumulate ora trecută cu
privire la percepții se realizează printr-un Chestionar
Google, de evaluare (Anexa 1):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCCiIV
me-TudzjrFT_ntaAZ2NNhTFgP6n-
xHWxLWvijpbh_g/viewform?usp=sf_link

1.Ce este percepția? Convers


Reactualizare
Răspuns așteptat: procese psihice ce conțin totalitatea ația Ppt
a Scrisă
însușirilor concrete ale obiectelor și fenomenelor Explicați Chestion Frontal
cunoștințelor Analiza
care acționează direct asupra analizatorilor. a ar Individual
dobândite răspunsurilor
Exercițiu Google
anterior
2.Enumeră trei caracteristici ale imaginii l
7 min
perceptive.
Răspuns așteptat: imagine primară, obiectuală,
bogată în conținut

3. Precizează cele patru faze ale percepției.


Răspuns așteptat: detecția, discriminarea,
identificarea, interpretarea

4. Alege doar legile perceptive.

Legile: integralitatea perceptivă, a selectivității,


structuralității perceptive, a constanței perceptive.
5. Explică, cu cuvintele tale, ce înseamnă SPIRIT
DE OBSERVAȚIE.
6. Ce observi prima dată când privești imaginea?

Anunțarea După verificarea cunoștințelor anterioare, se anunță Convers Frontal


lecției și a tema lecției și obiectivele acesteia. Astăzi vom fixa ce
obiectivelor am învățat ora trecută despre percepții.
ația
lecției
1 min
Dirijarea O1 Se solicită elevilor să rezolve exercițiul următor: Convers Fișe de Frontal Orală
învățării O2 Caracterizează următoarele două faze ale percepției, ația lucru Individual
15 min pornind de la exemple din viața personală. (Anexa 2) Explicați Ppt Echipe
Fazele : DISCRIMINAREA și IDENTIFICAREA. a
Elevii lucrează individual, propunând exemple pentru Exercițiu Scrisă
aceste două faze ale percepției. l
Exemplu: Atunci când trebuie să mă întâlnesc cu Problem
cineva într-un loc aglomerat. Acel cineva este atizarea
cunoscut.
Se ascultă exemplele oferite de elevi. Observarea
Apoi, se propune gruparea acestora în 4 echipe. comportamen
Fiecare echipă va avea sarcini de lucru diferite. Brainstor tului elevilor
(Anexa 3) ming

Echipa 1. Analizează implicarea percepțiilor vizuale


și auditive în realizarea scris-cititului.

Echipa 2. Stabiliți care sunt însușirile obligatorii


percepute de toți oamenii și care sunt cele de detaliu,
pe baza imaginii următoare.
Echipa 3. Precizează, folosind exemple, cum
funcționează legea semnificației perceptive.

Echipa 4. Găsiți întrebuințări iluziilor perceptive în


cinematografie și artă.
La final, fiecare echipă prezintă rezultatele activității
sale.
Se solicită precizarea importanței spiritului de Convers
observație. ația
Se prezintă o imagine cu mulți iepuri. Provocarea este Explicați
Obținerea
să găsească intrusul, sub forma unui șoarece alb. Acest a Individual Analiză
performanței O3 Imagine
exercițiu vizează spiritul de observație al elevilor. Se Problem Frontal răspunsuri
10 min
ia în considerarea rapiditatea cu care este descoperit atizarea
intrusul. (Anexa 4) Exercițiu
l
Se propune realizarea unui test de pe internet, care are Brainstor
ca scop identificarea tipului de spirit de observație pe ming
Scrisă
Feedback care îl are fiecare. Conserv Chestion Frontal
O4 Analiza
14 min https://www.quizzmart.com/quizzes/ce-spirit-de- ația ar online Individual
răspunsurilor
observatie-ai/121 Explicați
La final, se propune argumentarea importanței a
percepțiilor în viața de zi cu zi. Exercițiu
l
Se fac aprecieri verbale referitoare la modul de
desfășurare al lecției. Se oferă aprecieri și comentarii
Convsers
Încheierea la nivel individual.
ația Frontal
lecției Se oferă tema pentru acasă: Realizează, într-o Orală
Explicați Individual
1 min jumătate de pagină, o comparație între senzații și
a
percepții, relevând cel puțin două asemănări și două
deosebiri între acestea.

ANEXE
ANEXA 1
1.Ce este percepția?
Răspuns așteptat: procese psihice ce conțin totalitatea însușirilor concrete ale obiectelor și fenomenelor care acționează direct asupra
analizatorilor.
2.Enumeră trei caracteristici ale imaginii perceptive.
Răspuns așteptat: imagine primară, obiectuală, bogată în conținut
3. Precizează cele patru faze ale percepției.
Răspuns așteptat: detecția, discriminarea, identificarea, interpretarea
4. Alege doar legile perceptive.

Legile: integralitatea perceptivă, a selectivității, structuralității perceptive, a constanței perceptive.


5. Explică, cu cuvintele tale, ce înseamnă SPIRIT DE OBSERVAȚIE.
6. Ce observi prima dată când privești imaginea?

ANEXA 2
Caracterizează/ Exemplifică următoarele două faze ale percepției, pornind de la exemple din viața personală.
Fazele : DISCRIMINAREA și IDENTIFICAREA.
ANEXA 3
Echipa 1. Analizează implicarea percepțiilor vizuale și auditive în realizarea scris-cititului.

Echipa 2. Stabiliți care sunt însușirile obligatorii percepute de toți oamenii și care sunt cele de detaliu, pe baza imaginii următoare.

Echipa 3. Precizează, folosind exemple, cum funcționează legea semnificației perceptive.


Echipa 4. Găsiți întrebuințări iluziilor perceptive în cinematografie și artă.
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și