Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA

CLASA: a IX-a B;

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul tehnologic „Dr. C. Angelescu” Găești

DISCIPLINA: Limba romana

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

UNITATEA DE INVATARE: Joc și Joacă

TEMA: „Homo ludens” de Johan Huizinga

TIPUL LECȚIEI: însușire de noi cunoștințe;

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasa;

I. OBIECTIVE GENERALE
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite
situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor
texte literare şi nonliterare
II. OBIECTIVE SPECIFICE

1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte

1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate

1.4 redactarea unor texte diverse

1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de
comunicare

2.1 aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare

2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare

III. OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:


O.1: Să identifice tipul de text

O.2: Să explice tema textului

O.3: Să recunoască un text nonficțional

O.4: Să își exprime opinia în legătură cu impresia produsă de lectura textului

STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode și procedee: conversația, expunerea, exercițiul, analiza, explicația.

b) Resurse: textul „Homo ludens" de Johan Huizinga, DEX, capacitățile receptive ale elevilor, timp –
50 minute.

c) Forme de organizare: - activitate frontala;

- activitate individuala.

d) Mijloace de invatare: Limba romana, manual pentru clasa a IX-a,Ed. Art, 2005, tabla, fișe de lucru

e) BIBLIOGRAFIE :

 Psihopedagogica si metodologica:

Marinescu, Valeriu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Fundatiei Romania de Maine,
2004

Parfenie, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, ed. Polirom, 1999

SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
crt Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forma Evaluare
lecţiei procedee de învăţă de
mânt organi-
zare
Moment Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Activita- Observa-
1 organizatoric defăşurării optime a activităţii: te rea
(1 min.) asigurarea liniştii, notarea absenţelor, frontală sistemati-
pregătirea materialului didactic. că
Captarea Pentru a le capta atenţia, Conversația Activite- Orală
2 atenţiei profesorul le prezintă elevilor un te
(10 min.) citat pe care să-l comenteze: frontală Analiza
„Manichiură, machiaj, pedichiură, răspunsu-
solar, epilare… Iar în copilărie, rilor
pentru a deveni o femeie frumoasă,
era suficient să îți pui colanți pe cap
și să îi convingi pe toți că acestea
sunt cosițe.” Keller Helen
3 Actualizarea Profesorul verifică tema pentru Conversaţia Activi-
cunoştinţelor acasă. tate
(1 min.) frontală

4 Enunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul Expunerea Fișă de Activita-


temei şi a lecţiei şi prezintă succinct obiectivele lucru te
obiectivelor vizate. frontală
(5 min.) tabla

Conversaţia
5 Dirijarea Profesorul distribuie elevilor fişe Conversaţia Anexa 1 Activita- Formati-
învăţării de lucru care conţin textul Homo te vă,
(25 min.) ludens de Jihan Huizinga. ( vezi Analiza frontală continuă,
Anexa 1) orală
Elevii vor citi oral textul liric și Exerciţiul
vor rezolva exercițiile sub
îndrumarea profesorului.

Activita- Analiza
te răspunsu-
individu- rilor
ală
6 Se dă ca activitate independentă / Explicaţia Fișe de Activita- Scrisă
Obţinerea individuală rezolvarea exercițiului de Munca lucru te
performanţei la punctul „Dincolo de lectură”. independentă individu-
şi asigurarea ală
feed-back-
ului
(7 min.) Se apreciază modul în care au Conversaţia Activita- Formati-
rezolvat sarcinile primite. Patru te vă orală
elevi sunt nominalizați să citească frontală
rezolvarea exercițiului.
Realizarea Elevii vor primi ca temă să Explicaţia Activita- Observa-
7 retenţiei şi a realizeze un eseu de 1-2 pagini în te rea
transferului care să-și argumenteze opinia dacă frontală sistemati-
(1 min.) generațiile din ziua de astăzi mai că
practică aceleași jocuri ca generațiile
trecute.

S-ar putea să vă placă și